دکوراسیون رستوران

خانه » Blog » دکوراسیون » درباره دکوراسیون رستوران های مک دونالد McDonalds
همانطور که میدانید این روزها نام مکدونالد همه جا پیچیده و این نه بخاطر کیفیت خوب همبرگرهای خوشمزه ان است بلکه بدلیل پایین بودن حقوق کارمندان این فست فود زنجیره ای بزرگ ، کارمندان این مجموعه در حال اعتصاب و تظاهرات هستند . 
 
داستان مک دونالد دکوراسیون رستوران مک دونالد
اعتصاب و تظاهرات داستان مک دونالد دکوراسیون رستوران مک دونالد
در پی این خبر گروه دکوراسیون و هنر ایران زمین تصمیم به درج خبری متفاوت با عنوان ؛ چگونه دکوراسیون و طراحی برند و نمای این مجموعه باعث موفقیت رستوران مک دونالد شده ! گرفتیم . 
اما ایده های خلاقانه دکوراسیون در دکوراسیون فروشگاهی و دکوراسیون تجاری بسیار با اهمیت هستند زیرا بقای یک تجارت به خاص بودن و خوب به نظر مشتری امدن ، می باشد .
در همین راستا مجموعه رستورانهای مک دونالد در هر کشور و یا شهری که پا گذاشت در وحله اول از دکوراسیون سنتی ان فرهنگ برای طراحی رستوران های خود ایده گرفت و توانست جای خود را بعنوان یک رقیب مطرح در بین رقبا مشخص کند .
شاید شما نیز شنیده باشید ، مک دونالد تجارب بسیار سختی هم در رابطه با دیزاین و طراحی و تبلیغات ؛ در کارنامه خود دارد . مثل درج نام الله ( البته درست یادم نیست اما حدودا همین بود ) بر روی کاغذ های ساندویچ و مورد خشم مردم عربستان قرار گرفتن این مجموعه .
 
تصاویری از طراحی رستوران های مک دونالد McDonalds
 
دکوراسیون رستوران های مک دونالد
دکوراسیون رستوران های مک دونالد
شرکت طراحی داخلی SHH ، اخیرا” وظیفه ی طراحی داخلی برای چندین شعبه از مجموعه رستوران های “مک دونالد ” را در نقاط مختلف انگلیس بر عهده گرفته. از چند سال قبل، شعبه های اروپایی ” مک دونالد ” ، شروع به تغییر در طراحی های داخلی خود کردند، به طوری که هم اکنون بعضی از شعبات آن از بهترین نمونه های یک طراحی داخلی مدرن و معاصر است.
دکوراسیون رستوران های مک دونالد
دکوراسیون رستوران های مک دونالد
البته شاید به نظر شما هم این همه رنگ تند که در این طراحی ها صورت گرفته بیشتر اشتهای مشتریان را کور می کند تا اینکه آنها را تحریک به خوردن کند ، ولی این امر برای این صورت گرفته که نسل جوانی که اکثریت مشتریان این فست فود ها را تشکیل میدهند، تمایل بیشتری به استفاده از آنها داشته باشند، به عبارت دیگر این محل ها فقط برای غذا خوردن نیست، بلکه محلی است که شما میتوانید در آن چند دقیقه ای را به گپ زدن با دوستتان بپردازید . در نمونه های جدید این طراحی ها، قرار گرفتن صندلی های راحت تر به جای صندلی های پلاستیکی قبلی ، اضافه شدن المان های طاقچه مانندی برای خوردن غدا در همان محل ، قرار گرفتن چند دست مبل و همچنین نور پردازی های مدرن تر ، مد نظر قرار گرفته.
دکوراسیون رستوران های مک دونالد
دکوراسیون رستوران های مک دونالد
دکوراسیون رستوران های مک دونالد
دکوراسیون رستوران های مک دونالد
دکوراسیون رستوران های مک دونالد
دکوراسیون رستوران های مک دونالد
دکوراسیون رستوران های مک دونالد
دکوراسیون رستوران های مک دونالد
دکوراسیون رستوران های مک دونالد
دکوراسیون رستوران های مک دونالد
دکوراسیون رستوران های مک دونالد
دکوراسیون رستوران های مک دونالد
منبع: 1memar.net
 

 
نمونه كامل كنترل یک شرکت تجاری

رشد پدیده ای به نام مک دونالد

 
چند شرکت محدود تجاري مي توانند در جهان امروز همانند مک دونالد از رشد باثبات برخوردار باشند؟ مک دونالد ابتدا با محصول ساده يعني همبرگر شروع و تنوع آن را با گذشت زمان زياد کرده است .تاريخچه رستوران مک دونالد :
 
 
ری کراک 57 ساله با دشواريهاي جدي روبه رو بود و در طول زندگي همواره آرزوي ثروتمندشدن را داشت . او به محض بازگشت از جنگ جهاني اول بلافاصله براي ثروتمندشدن دست به کار شد . در سال 1937 او وارد عرصه جديد يعني مخلوط کن مخصوص شد که شش مواد را با هم مخلوط مي کرد. او با مخترع آن وارد معامله شد و سپس خود را به عنوان عرضـه کننده انحصاري مخلوط کن مطرح کرد. 20 سال در اين کار سپري کرد ولي ثروتمند نشد. در سال 1954 کراک از سان برناردينو کاليفرنيا سفارش هشت دستگاه مخلوط‌کن همبرگر را دريافت کرد. اين سفارش حالت غيرعادي داشت. لذا او تصميم گرفت که خود راسـاً به محل برود و کار مخلوط کن را ملاحظه کند .
 
دکوراسیون رستوران های مک دونالد
دکوراسیون رستوران های مک دونالد

موقعي که ری کراک به محل رسيد خيلي تعجب کرد زيرا صف طولاني براي خريد همبرگر ايجاد شده بود و او ميزان بازار همبرگر را 250 هزار دلار تخمين زد . علاوه بر آن، او تحت تاثير سرعت انجام کار و تميزي محيط کار قرار گرفت. مک دونالد همبرگر معمولي را به قيمت 15 سنت می فروخت .

چيپس ها همواره ترد و تازه زير گرمکن برقی قرار داشت. مشتريان زيادي وارد و خارج شده و به هيچ گونه وسايل و ملزومات زياد نياز نبود .

ري کراک عجيب به اين کار علاقه مند شد و مدت دو روز با برداران مک دونالد کلنجار رفت تا توانست امتياز عرضه آن را با شرط 1/9 درصد فرانشيز، دريافت دارد و در مدت فقط 22 سال، شرکت او به ثروت ميليارد دلاری رسيد و دوشادوش شرکتهاي معظم نظير زيراکس 63 ساله و یا آی بی ام،  46 ساله قرار گرفت .

استراتژی :

 
ری کراک بزرگترين فرصت را در عرضه غذا براي خانواده های مقتصد يافت که دنبال سرويس سريع، محيط تميز و غذاي با کيفيت بودند. او اين نياز و خواست را در جوک ها و شوخي هاي افراد، صف هاي مشتريان و نحوه سفارش غذاها به وضوح مشاهده و از رويکرد خود بااين عنوان دفاع کرد که رفت و آمدها و ايستادنهای بيهوده وجهه مک دونالد را تحت کنترل خانواده ها پايين مي آورد. از طرف ديگر، ماشين هاي اتوماتيک عرضه غذای آماده نيز تحت کنترل باندهاي جنايی بود و عموم مردم از آنها اکراه داشتند. لذا در چنين شرايطی ، عرضه غذای آماده با کيفيت و ارزان برای جوان دوچرخه سوار و يا رانندگان ماشين ها حائز اهميت بود .کراک در رستورانهاي تميز و محيط خانوادگی ، سرويس خوب و سريع را عرضه کرد . تميزي محيط منجمله دستشوئی ها و صميميت کارکنان از مزيتهاي رقابتی او محسوب مي شد و تلاش زيادي به عمل آمد که اين مزيتها به عنوان معيار استاندارد حفظ شود . دانشگاه همبرگر مرکز آموزش ويژه مديران و کارمندان مک دونالد، تاکيد زيادي روي خدمات به مشتري دارد.
همبرگر مک دونالد
همبرگر مک دونالد

در اين راستا يک دستورالعمل 350 برگي استاندارد براي تهيه غذا و استفاده از تجهيزات و امکانات وجود دارد . مثلاً در اين دستورالعمل تاکيد شده است که هرروز درب ها دوبار شسته شود . حتي براي پوشيدن لباس کارکنان و نحوه نگهداري موها، استاندارد وجود دارد و کارکنان مرد بايد سر خود را همانند سربازان تا حد معين تراشيده و کفشهايشان را واکس بزنند تا براق شود. زنان بايد کفش تيره و پاشنه کوتاه، توري سرپوشيده و آرايش مختصر داشته باشند و همگي موظف به استفاده از يونيفورم يکسان هستند .

نحوه پخت غذا کاملاً استاندارد است. يک پوند (حدود 454 گرم) گوشت بايد کمتر از 19 درصد چربي داشته باشد و عرض همبرگر حدود 3/5 اينچ (2/54 سانتي متر) باشد و در هر همبرگر نبايد بيش از يک چهارم اونس (حدود 30 گرم) پياز مصرف شود. مدت زمان نگهداري غذاي پخته شده توسط اداره مرکزي مشخص مي شود . مثلاً چيپس هفت دقيقه، همبرگر 10 دقيقه، قهوه 30 دقيقه بعد از انقضاي مدت غذا بايد دور ريخته شود. بازرسان شرکت دائماً اين موارد را دقيقاً بررسي مي کنند تا غذاها با کيفيت يکسان عرضه شود .

مک دونالـــد تبليغ سنتي تلويزيونـي صبح های روز شنبه را ادامه مي دهد و معتقد است که به دنبال اين تبليغ يکي از بچه ها ، خانواده را وادار مي کند که غذا را در بيرون صرف کنند. علاوه بر تبليغ، مک دونالد گروه ديگري را نيز تشکيل داده است که تحت عناوين مختلف نظير روز کودک و يا از طريق شهربازيها و يا مسافرتهاي تفريحي و استفاده از غذاي مک دونالــد براي ناهار نسبت به جاري ساختن ايده هاي تبليغی پيچيده فعاليت کنند .

رشد مک دونالد

 
مديريت در گزارش سالانه 1995 واقعاً مباهات داشت زيرا فروش و سود کماکان ادامه داشته و حتي شتاب گرفته است. شرکت 2400 رستوران جديد در سال 1995 و 1800 رستوران جديد در سال قبل از آن در اطراف جهان داير کرد .1997 که دوسوم آنها در خارج از امريکا خواهد بود، داير کنيم. به عبارت ديگر، ما بيش از شش رستوران در روز در سال 1995 افتتاح کرديم و در نظر داريم در سال آتي هشت رستوران در روز داير کنيم. امکان رشد ما خيلي زياد است زيرا هر روز 99 درصد جمعيت جهان، هنوز مک دونالد نمي خورند .
 

مديريت شرکت صف طويل را که در روز افتتاح در شعبه هاي خارج تشکيل مي شد، قدرت مک دونالد معني کرد و اعلام مي کند که نگراني ما مواجه شدن با تقاضاي زياد است. مثلاً ما در چين، 65 رستوران مک دونالد داريم که بايد به 1/2ميليارد نفر سرويس دهند. شرکت در پايان 1995 تعداد 7012 شعبه در 89 کشور جهان و منجمله 1482 شعبه در ژاپن دارد.

دکوراسیون رستوران های مک دونالد
دکوراسیون رستوران های مک دونالد

همبرگر گوسفند براي هند

( بومی سازی و بهره گیری از فرهنگ منطقه )
 
مک دونالد حتی در دکوراسیون خود از ظروف سنتی منطقه و تزئینات آن فرهنگ و تمدن بهره میبرد .
گوشت برگرهاي رستوران مک دونالد در هند به لحاظ رعايت احترام اکثريت هندو به گاو، از گوشت خالص و 100 درصد گوسفند تهيه شده و به احترام اقليت مسلمان نيز گوشت خوک استفاده نمي شود .خام خواران نيز مي توانند از ساندويچ هاي نباتي MC NUGGETS استفاده کنند . اين حرکتها منطبق با محيط و باورهای عمومی تحت عنوان هندی کردن جمعيت زياد – از خانواده ها – سيک ها و جوانان غرب زده را سيل وار به رستوران سه طبقه کشاند. انتقادگران مهاجم نيز وجود دارد .مانگا گاندی از نزديکان اينديرا گاندي نخست وزير فقيد هند ، در حمايت از حيوانات گفت : من مخالف مک دونالد هستم زيرا آنها بزرگ ترين قاتل گاو در جهان هستند . ما قاتل گاو را در هند لازم نداريم . اما مشتريها اعتنايي به اين حرفها نکرده و هنديهاي طرفدار ادويه، فقط از کم بودن گوشت ساندويچ شکايت دارند. دومين رستوران مک دونالد بعد از دهلي، در بمبئي داير شد و در اولين روز به 12 هزار نفر سرويس داد .

عوامل شکست ناپذيري مک دونالد

 
مک دونالد در سه ماهه سوم 1996 با مباهات توانست 126 سه ماهه سودآوري متوالي، را اعلام کند. عوامل اين موفقيتها عبارتند از :
  • منو و غذاي ساده با کيفيت يکسان و هماهنگ در هزاران شعبه؛
  • تعيين معيار و استاندارد براي تمام جنبه هاي عملياتي و نظارت مستمر بر ارائه خدمات، تميزي و پاکيزگي؛
  • صميميت کارکنان علي رغم انبوه مشتريان و استفاده از تجهيزات انتقال غذا؛
  • تبليغات سنگين به ويژه براي خانواده ها و بچه ها؛
  • تشخيص محورهاي مناسب تبليغ در بازار يعني خانواده و بچه ها و جلب رضايت آنها با ارائه غذاي باکيفيت به قيمت مناسب در بهترين محلهاي شهر؛

در پايان 1996 برخلاف عمليات داخل آمريکا، عمليات خارجي موتور اصلي رشد شرکت محسوب شد و 47 درصد از فروش 30 ميليارد دلاري و 54 درصد سود را به دست آورد.

نمودار موفقیت مک دونالد
نمودار موفقیت مک دونالد

منبع: creativity.ir

گرداوری ویرایش و بازنشر : فن و هنر 

گالری تصاویر دکوراسیون رستوران مک دونالد

مطالب مرتبط با موضوع دکوراسیون رستوران :

WhatsApp us