اصول طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن شیک و مدرن

فضای اتاق نشیمن یکی از مهم ترین بخش های فضای یک خانه محسوب می شود که برای طراحی دکوراسیون داخلی آن باید از روش های اصولی استفاده شود.

طراحی اتاق نشیمن
طراحی اتاق نشیمن

استفاده از روش های اصولی باعث می شود که تا دکوراسیون ی شیک در فضای اتاق نشیمن ایجاد کرد. اما قبل از انجام هر نوع ایده باید در ابتدا نوع سبک دکوراسیون مورد نظر را تعیین کرد. بعد از انتخاب نوع سبک، می توان وسایل و ملزومات مورد نیاز اتاق نشیمن را تهیه کرد. بهترین نوع چیدمان برای دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن استفاده از روش های کاربردی و اصولی دکوراسیون داخلی است. در حال حاضر بیشتر افراد از مبلمان برای طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن خود استفاده می کنند. البته باید این نکته را نیز مد نظر قرار داد که طرح و رنگ مبلمان نیز می تواند بر روی جذابیت بیشتر دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن تاثیرگذار باشد. 

طراحی اتاق نشیمن
طراحی اتاق نشیمن

مهم ترین نکته برای استفاده از مبلمان در فضای اتاق نشیمن، توجه به اندازه مبلمان در فضای اتاق است.

چنانچه فضای اتاق نشیمن کوچک باشد، بهتر است از مبلمانی با طرح ساده و ظریف و رنگ روشن استفاده کرد.

اما در فضای اتاق نشیمن های بزرگ باید از مبلمانی با طرح های شلوغ و رنگ های روشن و تیره استفاده کرد.

البته باید به این نکته نیز دقت کرد نوع چیدمان مبل مان نیز می تواند در طراحی دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن اثرگذار باشد.

به گونه ای که مبلمان اتاق نشیمن باید در مقابل نقطه کانونی خانه یعنی روبروی شومینه و یا میز تلویزیون قرار داشته باشد. نورپردازی اتاق نشیمن از دیگر مواردی است که می تواند بر روی دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن موثر باشد.

به گونه ای که با طراحی اصولی نورپردازی می توان موجب متفاوت به نظر رسیدن فضای اتاق نشیمن شد.

طراحی اتاق نشیمن
طراحی اتاق نشیمن

 نکاتی که باید در دکوراسیون اتاق نشیمن رعایت کرد

برای چیدمان اتاق نشیمن با هر نوع سبکی نیاز به رعایت یک سری نکات بوده که در این قسمت به توضیح آن می پردازیم.

 1. اولین اصل در دکوراسیون اتاق نشیمن، چیدمان مبلمان است. در ابتدا برای چیدن مبلمان در فضای اتاق نشیمن باید برنامه ریزی داشت. به همین خاطر برای داشتن برنامه ریزی باید به نقطه کانونی اتاق، چگونگی رفت و آمد اعضای خانواده و نحوه مکالمه افراد در فضای اتاق نشیمن توجه کرد. می توانید برای فضای اتاق نشیمن از یک کاناپه راحت نیز استفاده کنید. اما اندازه کاناپه باید به گونه ای باشد که بتوان به راحتی بر روی آن نشسته یا دراز کشید. در صورتی که فضای اتاق نشیمن به اندازه کافی بزرگ باشد می توانید از کاناپه نوع ال به عنوان مبلمان اصلی استفاده کنید. مبلمان ال شکل موجب ایجاد فضای صمیمی و دنج به فضای اتاق نشیمن می شود. در صورت نداشتن اتاق نشیمن می توان با قرار دادن مبلمان ال شکل در فضای خانه، یک جداسازی انجام داده و اتاق نشیمن را تشکیل داد. چنانچه از مبلمانی با یک صندلی تک استفاده می کنید، باید آن را به گونه ای قرار دهید که به دور از فضای گفتگو نباشد. لزومی ندارد مبلمان را به گونه ای قرار دهید که به دیوار بچسبد. می توانید مبلمان را به مرکز اتاق نزدیک کنید تا فضای صمیمیانه تری ایجاد شود.
 2. استفاده از فرش برای دکوراسیون اتاق نشیمن: انتخاب فرش برای فضای اتاق نشیمن بسیار مهم است. چنانچه قصد تغییر دکوراسیون منزل را دارید، بهتر است در ابتدا فرش و سپس مابقی قطعات چیدمان را تهیه کنید. اولین فاکتوری که باید در انتخاب فرش به آن دقت داشت، اندازه آن است. اندازه فرش باید به گونه ای باشد که پایه های جلویی مبل روی فرش و پایه های عقبی آن بر روی زمین قرار بگیرد. گزینه ایده آل این است که از قالیچه و یا فرش های کوچک استفاده شود تا پایه های مبل بر روی آن قرار نگیرد. اندازه فرش را به گونه ای انتخاب کنید که در اتاق نشیمن بزرگ، لبه فرش تا دیوار در حدود 45 سانتی متر فاصله داشته باشد. چنانچه فضای اتاق نشیمن کوچک باشد بهتر است لبه های فرش در حدود 20 الی 25 سانتی متر از دیوار فاصله داشته باشد.
 3. از تزئین دیوارهای اتاق نشیمن غافل نشوید: زمانی که از تزئین دیوارهای اتاق نشیمن صحبت می شود، به معنای پر کردن تمام فضای دیوار نیست. تزئین دیوار باید جذاب بوده و با بقیه لوازم اتاق نشیمن یک کل منسجم را تشکیل دهد. می توانید برای تزئین دیوارهای اتاق از سلیقه شخصی خود استفاده کنید و هر آنچه را که دوست دارید برای تزئین فضای دیوار اتاق استفاده کنید. اما بعد از انتخاب لوازم مورد نیاز برای تزئین دیوار، باید در مورد قوانین چیدمان مطالعه کرده و آن ها را به صورت اصولی استفاده کنید. در صورتی که فضای اتاق نشیمن چندان بزرگ نباشد می توانید از چند تابلوی کوچک که رنگی هماهنگ با مبلمان دارد استفاده کنید. اما در صورتی که فضای اتاق نشیمن بزرگ باشد، می توانید از یک تابلوی بزرگ نقاشی برای تزئین دیوار اتاق خود استفاده کنید.
 4. تاثیر رنگ در فضای اتاق نشیمن: استفاده از رنگ هم راحت بوده و هم اینکه نسبتا ارزان است. بنابراین بعد از انتخاب لوازم اتاق نشیمن می توان با انتخاب رنگ مناسب به فضای اتاق نشیمن جذابیت خاصی بخشید. در این قسمت به تعدادی از رنگ ها که می توان از آن برای رنگ اتاق نشیمن استفاده کرد، اشاره می کنیم. رنگ طوسی، سبز، صورتی روشن، آبی روشن و رنگ سفید از جمله رنگ های پرطرفداری است که برای زیباسازی فضای اتاق نشیمن استفاده می شود.
 5. استفاده از چندین ترکیب سبک معماری در فضای اتاق نشیمن: برای زیباسازی فضای اتاق نشیمن، نیازی به محدودیت استفاده از یک نوع طرح و یا یک نوع سبک نیست. می توان برای جذابیت هر چه بیشتر فضای اتاق نشیمن از انواع سبک های طراحی استفاده کرد. اما باید به این نکته حتما دقت کنید که اندازه ها را رعایت کنید. به عنوان مثال ارتفاع مبلمان در سبک سنتی از سبک مدرن، بلندتر است.
 6. استفاده از پرده در دکوراسیون اتاق نشیمن: در هنگام آویزان کردن پرده در اتاق نشیمن باید به این نکته دقت کنید که رنگ آن متناسب با فضای اتاق نشیمن باشد. انتخاب این موضوع که شما می خواهید پرده اتاق نشیمن نسبت به سایر وسایل اتاق بدرخشد یا اینکه نقطه کانونی اتاق باشد، بسیار مهم است. می توانید از رنگی متفاوت استفاده کنید تا پرده اتاق پذیرایی بیشتر به نمایش گذاشته شود.  
طراحی اتاق نشیمن
طراحی اتاق نشیمن

نویسنده: میترا ابراهیمیان


مشاوره در مورد همه چیز ، از یافتن هنری مقرون به صرفه گرفته تا انتخاب سایه مناسب رنگ آبی.

به گفته طراح ژول نسن ، در مورد طراحی داخلی “هیچ قانونی وجود ندارد” ، اما همه می توانند از چند نکته و ترفند استفاده کنند. ما با نسن ، بنیانگذار شرکت Maison مستقر در پورتلند و جنی گوگنهایم ، از استودیو معماری و طراحی گوگنهایم صحبت کردیم تا دیدگاه آنها در مورد روند طراحی داخلی را بدست آوریم.

نسن می گوید: “اگر [طراحی داخلی] را به خوبی انجام دهید ، می توانید هر كاری را در فضای خود انجام دهید.” برای یافتن نیروانا در طراحی خانه ، حتما این هشت اصل اساسی را دنبال کنید.

 1. برای زندگی واقعی برنامه ریزی کنید
  نسن می گوید: در روند طراحی داخلی ، “برنامه ریزی فضا اول است”. طبق گفته م Instituteسسه معماران آمریكا ، برنامه ریزی فضا شامل مسدود كردن مناطق فضایی داخلی ، تعریف الگوهای گردش خون و تهیه برنامه هایی برای چیدمان مبلمان و قرار دادن تجهیزات است.

کتابچه راهنما

نسن و گوگنهایم توصیه می کنند که هر پروژه طراحی داخلی با ارزیابی کمبودهای عملکردی یک اتاق و چگونگی دستکاری عناصر برای تطبیق بهتر افراد ساکن در آنجا آغاز می شود. گوگنهایم می گوید: “ما سعی می کنیم واقعاً در مورد نحوه استفاده افراد از فضاهای خود متفکر باشیم.” او اغلب می پرسد: “به چه چیزی در فضای خود نیاز دارید و چگونه زندگی روزمره خود را طی می کنید؟”

هدف از برنامه ریزی فضا ایجاد کارایی است. برای گوگنهایم ، این به معنای فرار از دستورات و روندهای فروش مجدد است ، از جمله موارد اضافی غیر ضروری. او می گوید: “در حال کشف این هستیم که بیشتر مشتریان ما با این فکر که به فضای بیشتری ، فضای ذخیره سازی بیشتر و بیشتر از همه نیاز دارند ، به ما مراجعه می کنند.” “ما سعی می کنیم آنها را به آرامی به سمت راه حل های ساده هدایت کنیم.”

به عنوان مثال ، او اخیراً یک مشتری با تقاضای اضافه کردن اضافی به خانه خود به او نزدیک شده بود ، اما طراح متوجه شد که با سازماندهی مجدد رد پای موجود و افزودن یک ریزتر به خانه ، آنچه مورد نیاز صاحب خانه است ، فراهم می شود. او می گوید: “اگر ما بتوانیم همه كاركردهای مورد نیاز مشتریان را بدون فقط بزرگتر و بزرگتر شدن انجام دهیم ، به نظر من این برای همه خوب است.”

 1. ایجاد یک چشم انداز
  هنگامی که طراحان از چگونگی عملکرد فضا ایده بگیرند ، آنها الزامات را با زیبایی و جو مورد نظر مشتری تطبیق می دهند تا ایده ای برای فضا ایجاد کنند.
طراحی اتاق نشیمن
طراحی اتاق نشیمن

نسن می گوید: “ما در مقابل انتخاب رنگ یا مبل ، رویکردی جهانی را در پیش می گیریم.” “این واقعاً در مورد ایجاد یک چشم انداز است. وقتی می توانید آن چشم انداز را که کاملاً فکر شده ، پیاده سازی کنید.

برای یک طراح ، برقراری ارتباط با این مفهوم چیزی شبیه داستان سرایی است. نسن می گوید: “شما باید بتوانید داستانی درباره چگونگی قرارگرفتن فضای داخلی با همه عناصر و قطعات مختلف بگویید.”

 1. در مورد مصالح و ساخت و ساز متفکر باشید
  نسن می گوید: “کیفیت کلیدی است” ، زیرا مواد و ساخت و ساز بر چگونگی تجربه فرد در اتاق پایان تأثیر می گذارد. نسن می گوید: مواد با کیفیت خوب “صدا و احساسی متفاوت از مواد بی کیفیت دارند.”

مواد طبیعی عالی سلطنت می کنند. طراحان در Maison اغلب از پارچه هایی مانند پشم ، ابریشم و پارچه استفاده می کنند و از مبلمان با چوب جامد و یا عتیقه های خوب ساخته شده استقبال می کنند. نسن هشدار می دهد که صرف هزینه های زیاد برای کاری به معنای خرید قطعه ای با کیفیت نیست.

در عوض ، ارزیابی کنید که آیا چیزی از یک ماده ماندگار ساخته شده و برای ماندگاری ساخته شده است. او می گوید: “این طور نیست که همه چیز باید گران باشد.” “همیشه می تواند یافته های عالی [با قیمت پایین تر] وجود داشته باشد.”

 1. عناصر متضاد را کنار هم قرار دهید
  وقتی یک طراح مواد ، اشکال ، الگوها و بافت های مختلف را با هم ترکیب می کند ، اختلاف بین آنها می تواند خصوصیات ذاتی آنها را افزایش دهد. نسن می گوید ، درک این مسئله می تواند خلاف واقع باشد. “برخی از مشتریان می گویند:” من این پارچه ، چراغ و صندلی را می خواهم. اما همه این موارد دارای ارزش بصری یکسانی هستند. “
کنتراست در طراحی اتاق نشیمن
کنتراست در طراحی اتاق نشیمن

“بسیاری از مشتری ها به این فکر می کنند که به فضای بیشتری ، فضای ذخیره سازی بیشتر و بیشتر از همه نیاز دارند. ما سعی می کنیم آنها را به آرامی به سمت راه حل های ساده هدایت کنیم.”

کنار هم قرار گرفتن لازم است تا چشم بتواند تفاوت را درک کند. او می گوید: “به عنوان مثال ، همه آنها ممکن است هندسی باشند زیرا مشتری به هندسه کشیده شده است.” “اما شما نمی توانید همه خانه ها را در خانه خود داشته باشید.” انداختن در دایره باعث می شود که میدان را بسیار بیشتر بدانیم و جریان بهتری ایجاد کنیم.

گوگنهایم مثال دیگری ارائه می دهد. وی می گوید: “اگر مشتری الگوی کاشی خاصی را دوست دارد ، اما الگوی بسیار محکمی است ، برای من مهم است که سایر عناصر موجود در اتاق ساکت تر باشند ، تا این عنصر واقعاً مهمتر و قویتر شود.” “من می خواهم اطمینان حاصل کنم که آن چیزها دیده نمی شوند و توسط عناصر مجاور به لجن کشیده نمی شوند.”

 1. جزئیات را به عمد لایه بندی کنید
  حرکات گسترده یک مفهوم طراحی داخلی بدون جزئیات پشتیبانی کننده هیچ چیز نیست. خواه مقیاس یک آباژور باشد و هم عرض ستون آن روی درب کابینت ، یک طراح خوب باید جزئیات گرا باشد و تمام مشخصات را به منظور پشتیبانی بهتر از دید کلی مشخص کند.

گوگنهایم می گوید: “ما همیشه خود را بررسی می كنیم و مطمئن می شویم كه برای رسیدن به این هدف كلان ، مسیر درستی را طی كرده ایم.” “خیلی راحت است که بسیاری از محصولات موجود در بازار می گویند” من این ، این و این را دوست دارم “. اگر برنگشتید و نپرسید ، آیا اینها اهداف من را برای فضا برآورده می کند ، ممکن است انتخاب درستی نباشد. “

 1. اصیل باشید
  هر پروژه طراحی داخلی باید فراتر از تأمین سلیقه و سلیقه زیبایی شناختی وی ، برای کاربر شخصی سازی شود. نسن اطمینان حاصل می کند که وسایل روزمره مشتری و همچنین موروثی و اشیای عتیقه را با هم ادغام کند.

سانی اکرل
او می گوید: “شما می خواهید بعضی چیزها اصالت ، اصالت و منحصر به فرد باشند” ، این شمعدان های مادربزرگ باشد یا یک کشف یکبار مصرف. “حتی اگر هدف از طراحی سادگی و مدرن بودن باشد ، ما تصمیم می گیریم چیزی کمی دمدمی مزاج را ترکیب کنیم ، که فکر می کنم اتاق را کمی جالب تر می کند.”

 1. تعادل برقرار کنید
  گوگنهایم ترجیح می دهد ترکیب کلی اتاق را برای تعادل ارزیابی کند تا اینکه عمداً نقاط کانونی ایجاد کند. نسن موافقت می کند ، پیشنهاد می کند که تعادل با ویژگی های معماری اتاق مانند پنجره ها و درها شروع شود و سپس قطعات را اضافه کنید تا تعادل پیدا شود.

او همچنین دوست دارد اتاق را بخواند و خطوط دیدنی را از نقاط مختلف ارزیابی کند. او می گوید: “خودتان را در اتاق بچرخانید و به آنچه از هر زاویه نگاه می کنید فکر کنید.”

 1. ویرایش کنید
  گوگنهایم می گوید: “استخدام طراح داخلی مانند استخدام سردبیر است.” یک طراح می داند چه زمانی باید عناصر را اضافه یا از بین برد تا به اثر مطلوب برسد. او می گوید: “ممکن است بگویم ، این یک عنصر بیش از حد وجود دارد یا این دو عنصر یکدیگر را تضعیف می کنند ، بنابراین بیایید یکی را حذف کنیم.”

این شامل آوردن “اتاق تنفس” و ترکیب فضای منفی در طراحی کلی ، به منظور ارائه قوی ترین ترکیب ممکن است. از خلاص شدن از شر چیزها نترسید.

منبع : وب سایت انگلیسی

طراحی اتاق نشیمن
طراحی اتاق نشیمن
طراحی اتاق نشیمن
طراحی اتاق نشیمن
طراحی اتاق نشیمن
طراحی اتاق نشیمن
طراحی اتاق نشیمن
طراحی اتاق نشیمن
طراحی اتاق نشیمن
طراحی اتاق نشیمن

مطالب مرتبط »:

با تشکر از توجه شما

WhatsApp chat