خانه » Blog » صنایع چوب » چوب » چوب راش » چوب راش چیست ؟

چوب راش چیست ؟

9 نوع مختلف چوب راش برای کفپوش

9 نوع مختلف چوب راش مورد استفاده برای کفپوش چوبی را بشناسید . آیا می دانید که نمونه های بسیار زیادی از چوب وجود دارد که در سراسر جهان رشد می کند ؟ تمام جزئیات را در این مقاله ببینید .

قیمت چوب راش تهران

فهرست مطالب :

چگونه درخت راش را شناسایی کنیم ؟

موارد استفاده از چوب راش

انواع چوب راش

1 . راش اروپایی

2 . راش آمریکایی

3 . راش مسی

4 . راش ژاپنی

5 . راش سه رنگ

6 . راش گریان

7 . راش سرخس

8 . راش شرقی

9 . راش آبی ژاپنی

درخت چوب راش
درخت چوب راش

چوب راش نوعی چوب سخت است که از گونه درخت راش به دست می آید . این چوب برای مصارف متعددی از جمله ساخت کفپوش ، کفپوش چوبی سخت ، اسباب بازی ، تجهیزات ورزشی ، ظروف و غیره عالی است .

درختان راش گیاهانی خزان کننده هستند که از خانواده Fagaceae هستند . آنها دارای برخی ویژگی های جالب و منحصر به فرد هستند که آنها را نسبت به سایر درختان برگریز منحصر به فرد می کند . همچنین اعتقاد بر این است که درختان راش یکی از با شکوه ترین و قابل توجه ترین گونه های درختی هستند که در منظره ای زیبا وجود دارند .

درختان راش بومی مناطقی از آمریکای شمالی ، اروپا و آسیا هستند . آنها معمولاً سر گرد ، بلند و پهن با پوست نازک بسیار صاف و رنگ خاکستری فولادی هستند . جالب اینجاست که این درختان واقعاً کند رشد می کنند اما می توانند تا 400 سال یا حتی بیشتر عمر کنند .

چگونه درخت راش را شناسایی کنیم ؟

درختان راش دارای ویژگی های بسیار برجسته و متمایزی هستند که به راحتی قابل تشخیص هستند . یکی از ویژگی های اصلی پوست صاف و خاکستری این درختان آن است که تا زمانی که درخت ایستاده و زنده است باقی می ماند . در شرایط سایه ، درختان راش از یک تنه راست و عظیم تشکیل شده است که ارتفاع آن به بیش از 24 متر می رسد . تاج این درخت کوچک است اما واقعا متراکم است .

برگ های درختان ساحلی معمولاً 7 سانتی متر عرض و  18 سانتی متر طول دارند و دارای رگبرگ های جانبی زیادی هستند . گل ها معمولاً گل های نر کوچک ، گرد و زرد همراه با گل های ماده قرمز ریز ، به ویژه در اوایل بهار هستند . گل های ماده آجیل خوراکی تولید می کنند که توسط حیات وحشی که در مجاورت آن وجود دارد استفاده می شود .

موارد استفاده از چوب راش

چوب راش ، به طور کلی ، با توجه به اینکه چقدر راحت شکافته می شود و می تواند ساعت ها با شعله های آرام و روشن بسوزد ، یک فرم عالی هیزم است .

چوب راش به دلیل استحکام متوسط ​​تا بالا ، اغلب یک انتخاب محبوب در میان صنعتگران و سازندگان کفپوش است ، زیرا باعث می شود محصولات کفپوشی باشکوه با رنگ چوبی روشن تولید شود که به راحتی در هر طرح رنگی قرار می گیرد .

یکی از بزرگ ترین ویژگی های چوب راش این است که « بی بو » است که آن را به گزینه ای عالی برای کفپوش اتاق خواب تبدیل می کند ، به خصوص اگر از بوی چوب متنفر باشید .

استفاده بسیار جذاب از چوب راش در دوران باستان مشاهده شده است که در آن مردم هند و اروپایی از پوست درختان راش برای مقاصد مربوط به نوشتن آثار مذهبی استفاده می کردند . لوح های چوب راش در جوامع آلمانی به عنوان نوعی ماده نوشتاری قبل از توسعه کاغذ به طور رایج استفاده می شد .

انواع چوب راش

1 . راش اروپایی

درخت راش اروپایی در یک پارک

درخت چوب راش
درخت چوب راش

نام علمی : Fagus sylvatica

نام دیگر راش اروپایی « راش معمولی » است و به دلایل درستی نیز این نام برای او برازنده است . این یکی از رایج ترین گونه های راش است که احتمالاً تقریباً در هر نقطه از جهان می بینید . این درخت به طور طبیعی در دانمارک ، سوئد و جنوب نروژ رشد می ‌کند و اعتقاد بر این است که چوب این درخت از همه چوب‌ های راش مفیدتر است .

ارتفاع این گونه راش معمولاً به حدود 24 -39  متر و قطر 91 سانتی متر-1.5 متر می رسد . طول عمر این درختان به طور متوسط ​​200 سال است و حدود 30 سال طول می کشد تا به بلوغ کامل برسند .

چوب راش اروپایی کاملاً جزء اصلی صنعت چوب در بازار اروپا بوده و معمولاً در انواع محصولات مانند کفپوش خارجی ، پله ها ، کابینت ، روکش ، کفپوش داخلی و غیره استفاده می شود . این که الوار آن کاربردهای متنوعی دارد یک واقعیت انکار نشدنی است و همچنین این چوب بسیار روان کار می کند و می تواند به خوبی بچسبد و پایان بندی شود .

از نظر رنگ ، راش اروپایی دارای لکه های تیره است و به طور کلی کِرِم کم رنگ دارد  ، در حالی که چوب ممکن است باعث ایجاد رنگ های قهوه ای مایل به قرمز در چوب شود .

2 . راش آمریکایی

درخت راش آمریکایی در زمینه سفید

درخت چوب راش
درخت چوب راش

نام علمی : Fagus grandifolia

راش آمریکایی تنها گونه درخت راش است که بومی آمریکای شمالی است و همچنین یکی از شناخته شده ترین گونه ها به جز راش اروپایی است . برخی از نام ‌های رایج دیگر درخت عبارتند از راش سفید ، راش آمریکای شمالی ، راش قرمز ، راش ریج و راش کارولینا .

درختان راش آمریکایی به طور معمول تا ارتفاع 22 متر رشد می کنند ، اما ممکن است حتی در شرایط جنگلی انبوه به 36 متر برسد . آنها می توانند تا 400 سال عمر کنند و می توانند در انواع مختلفی از خاک رشد کنند ، اما به طور کلی خاک مرطوب را ترجیح می دهند .

رنگ چوب درخت راش آمریکایی کمی تیره تر است و در مقایسه با راش اروپایی سازگاری کم تری دارد . چوب قلب این درخت دارای رنگ قهوه ای مایل به قرمز روشن تا تیره است در حالی که چوب صنوبر تماماً سفید با ته رنگ قرمز است . کل چوب دارای دانه بندی نزدیک با بافتی یکنواخت است و دارای استحکام خرد شدن و خمشی متوسطی است .

3 . راش مسی

درخت چوب راش
درخت چوب راش

نام علمی : Fagus sylvatica purpurea

این گونه از نظر بصری جذاب ‌تر از گونه‌ های دیگر راش است که به جای برگ‌ های سبز براق ، شاخ و برگ بنفش تیره یا بنفش فلوسی دارد . یک واقعیت جالب در مورد راش مسی این است که ابتدا در قرن پانزدهم به عنوان یک جهش طبیعی راش اروپایی در نقاط مختلف اروپا ظاهر شد .

این درخت تا ارتفاع متوسط بیش از 40 سانتی متر رشد می کند و دارای پوست نازک خاکستری است که گاهی اوقات ممکن است دارای حکاکی های افقی کمی باشد .

الوار مسی راش برای اهداف متعددی مانند تجهیزات ورزشی ، کفپوش ، سوخت ، ظروف پخت و پز و دسته ابزار استفاده می شود . چوب به طور سنتی برای اهداف دودی کردن ماهی و … استفاده می شد زیرا واقعاً خوب می سوزد . پوست این نوع درخت نسبتاً صاف با رنگ خاکستری روشن است که اغلب ظاهری چروکیده دارد .

4 . راش ژاپنی

برگ های سبز روشن درخت راش ژاپنی

درخت چوب راش
درخت چوب راش

نام علمی : Fagus crenata

همانطور که از نام این درخت پیداست ، این نوع چوب راش به طور کلی در سراسر جنگل های ژاپن یافت می شود . ارتفاع درخت به طور متوسط به 35 متر می رسد . تاجی گرد با پوست صاف و خاکستری دارد و برگ های این نوع به سادگی در امتداد شاخه با گل های گرده افشانی قرار گرفته اند .

چوب راش ژاپنی را می توان به راحتی بخار داد و خم کرد و استفاده از آن را در قسمت های منحنی صندلی ها ، میزها و سایر کفپوش بسیار آسان می کند . همچنین برای اهداف کفپوش و انواع چیزهای دیگر مانند دسته ابزار و کاسه عالی است . به دلیل ویژگی های قابل اشتعال زیاد الوار این درخت اغلب برای هیزم استفاده می شود .

5 . راش سه رنگ

درخت چوب راش
درخت چوب راش

راش Tri-Color یکی از نمونه های راش اروپایی است و بومی اروپا نیز می باشد . این درخت رنگی با شاخ و برگ های رنگارنگ سفید ، سبز و صورتی است و برای رشد و گسترش به خاک غنی و همچنین رطوبت فراوان نیاز دارد .

این درخت تا ارتفاع متوسط 9 متر با گسترش 6 متر رشد می کند . در حالی که با سرعت بسیار آهسته رشد می کند ، در صورت داشتن شرایط رشد ایده آل ، می تواند تا 120 سال یا حتی بیشتر از آن رشد کند .

این درخت به دلیل داشتن برگ‌ های رنگارنگ منحصر به ‌فرد که اساساً بنفش با انواع رنگ ‌های رز کم ‌رنگ است ، بیشتر به‌ عنوان نقطه‌ ی جذب مورد استفاده قرار می‌ گیرد . بنابراین ، از دور ، رنگ صورتی مایل به بنفش به نظر می رسد و کاملاً نفس گیر است . این چوب سه رنگ اغلب برای وسایل خاص و وسایل چوبی خانگی استفاده می شود ، اما ممکن است بیشتر برای اهداف چوب سوز استفاده شود .

 6 . راش گریان

درخت چوب راش
درخت چوب راش

نام علمی : Fagus sylvatica Pendula

این درخت از نمونه های راش اروپایی است و عمدتاً با شاخه های آویزان مشخص می شود . ارتفاع این درخت به طور متوسط به 25 متر می رسد و دارای شاخه های ” گریان ” است که بیشتر تنه راش را می پوشاند .

این نوع درخت برای اولین بار در انگلستان در سال 1836 توسعه یافت و سپس در سال 1847 بیشتر به ایالات متحده معرفی شد .

پوست راش عموماً از نظر بافت فوق العاده صاف است و رنگ نقره ای مایل به خاکستری تیره دارد . پوست ، این درختان را به گزینه ای محبوب برای گرافیتی در جنگل ها تبدیل می کند .

این نوع از درخت راش معمولاً در ساخت کفپوش و اغلب حتی برای خطوط راه آهن با توجه به سختی و ظرفیت باربری آن استفاده می شود .

7 .  راش سرخس

برگ درخت راش سرخس در یک باغ کلبه

درخت چوب راش
درخت چوب راش

نام علمی : Fagus sylvatica Asplenifolia

این یک درخت با اندازه متوسط است که یک انتخاب عالی برای یک درخت خاص در پارک است . شاخ و برگ های باریک و بلندی دارد که همانطور که از نامش پیداست نرم و شبیه سرخس است . پوست درخت ابریشمی صاف و خاکستری است ، اما بسیار متفاوت از سایر انواع این نوع درخت است .

راش سرخس تا ارتفاع متوسط 16 – 25 متر و عرض 12 – 13 متر رشد می کند . بارزترین و جذاب ترین ویژگی این درخت ، برگ های بلند ، سبز تیره و دندانه دار آن است که به درخت لقب « درخت باشکوه » داده است . برگ های سبز براق در فصل پاییز به برنز درخشان تبدیل می شوند .

چوب این درخت باورنکردنی اغلب به عنوان هیزم استفاده می شود در حالی که برخی از مردم فقط از آن به عنوان نمایش در باغ ها و پارک های خود استفاده می کنند .

8 . راش شرقی

درخت چوب راش
درخت چوب راش

نام علمی : Fagus orientalis

این درخت برگریز از خانواده Fagaceae است و بومی آسیای غربی ، اوراسیا و اروپای شرقی است .

این درخت نسبتاً بزرگی است که می تواند تا ارتفاع متوسط 45 متر و قطر تنه آن تا 3 متر بالا رود . دارای برگ های بسیار ساده و همچنین جوانه های بلند و باریک است .

چوب راش شرقی بسیار محکم ، سنگین ، سخت و در برابر ضربه بسیار مقاوم است . اینها برخی از ویژگی ها و کیفیت های ضروری هستند که این چوب را برای خم شدن بخار بسیار مناسب می کند . این چوب همچنین به طور قابل توجهی برای اهداف دیگری مانند چوب سوخت ، کفپوش ، کاشی های راه آهن ، کاغذ ، کفپوش روکش و تخته های ساختمانی استفاده می شود .

9 .  راش ژاپنی آبی در برابر آسمان آبی

درخت چوب راش
درخت چوب راش

نام علمی : Fagus japonica

راش ژاپنی آبی بومی ژاپن است و برخی از گونه ‌های درخت اصلی آن در جنگل ‌های برگ ‌ریز طبیعی در سمت اقیانوس آرام این کشور یافت می‌ شوند . ارتفاع متوسط ​​آن به 25 متر می رسد و دارای برگ های ساده ای است که از پایین کمی بالغ هستند .

مانند بسیاری از انواع دیگر درختان راش ، پوست راش ژاپنی آبی نیز بسیار صاف و خاکستری است و از نظر الگوی رشد اغلب چند تنه است .

چوب راش ژاپنی آبی خاصیت سوختن عالی دارد به همین دلیل یکی از بهترین گزینه ها برای هیزم است . به غیر از این ، چوب دارای خواص خمشی و انحنای بسیار خوبی است که آن را به گزینه ای ایده آل برای وسایل کفپوش و بسیاری از محصولات چوبی دیگر مانند کاسه و غیره تبدیل می کند .

درخت راش به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود گزینه ای عالی برای کفپوش و هیزم است . کاربردهای دیگری نیز دارد که در بالا ذکر شد ، اما با توجه به رنگ آن مشخص است که چرا مردم از این نوع چوب برای کفپوش استفاده می کنند . اکنون که همه چیز را در مورد انواع چوب راش می دانید ، می توانید بیرون بروید و چوب راش متناسب با نیاز خود را بخرید و از آن در اطراف خانه خود استفاده کنید .

کلمات کلیدی : چوب راش چوب درخت راش

نویسنده : نیلوفر پاکزاد

منبع :

مطالب مرتبط با موضوع چوب راش :

 • چوب راش: از جنگل تا خانه شما
  چوب راش، با نام علمی Fagus sylvatica، از محبوب‌ترین و پرکاربردترین چوب‌ها در صنایع مختلف است. این چوب از درخت راش به دست می‌آید که در جنگل‌های مناطق معتدل اروپا و شمال ایران یافت می‌شود.
 • خواص چوب راش برای استفاده در نرده چوبی پله
  خواص چوب راش برای نرده چوبی راه پله و ساخت و نصب کف پله ، استفاده از چوب راش در دکوراسیون داخلی منزل، نکات مهم در اجرای نرده چوبی پله
 • خرید چوب راش گرجستان
  خرید چوب راش گرجستان تهران خاوران بازار چوب ایران ، انواع چوب راش گرید aa , تخته چوب راش روسی
 • همه چیز درباره فروش چوب راش گرجستان در تهران
  همه چیز درباره چوب راش گرجستان ، خدمات فروش انواع چوب راش تهران ، قیمت چوب راش تهران خاوران بازار چوب ایران
 • فروش چوب راش تهران خاوران
  فروش عمده چوب راش گرجستان رومانی در تهران بازار چوب ایران آماده ارائه خدمات برش و cnc چوب در ابعاد دلخواه با کیفیت عالی
 • چوب راش چیست ؟
  چوب راش در مقایسه با بسیاری از انواع چوب های دیگر بسیار ارزان است . اگرچه چوب راش معمولاً در ترکیب با گونه‌ های چوبی گران ‌تر استفاده می ‌شود ، چوب راش مقرون به صرفه است و قیمت آن تقریباً  55 تا 65 میلیون تومان است. هر متر مکعب .
WhatsApp us