چوب نراد ( Abies) :

همه چیز درباره چوب نراد :

قیمت چوب کاج روسی , نراد , یولکا و ساسنا به شرح زیر است :

چوب کاج روسی درجه دو خشک و آماده به کار قیمت قبل از تعطیلات 1398 4.700.000 تومان بوده است . ولی با توجه به افزایش قیمت ارز و طلا , مطمئنا قیمت چوب هم دچار افزایش قیمت خواهد شد .

قیمت چوب کاج روسی خیس یا اصطلاحا چوب دو نم قبل از تعطیلات 3.900.000 تومان بوده است .

چوب نراد چیست ؟ مشخصات فنی چوب کاج از گونه ( Abies)

نراد از جمله درختان سوزنی برگ است. این درخت خوش رنگ در کشور ما اصولا با نام درخت روسی شناخته میشه .وقتی از درختی به نام سوزنی برگ تعبیر میشه منظور اینه اون درخت از سختی کمتری برخوردار است و توان و استقامت کمتری رو در برابر حرارت داره، هم چنین چوب اینگونه درختان زغال نرمی رو هم به وجود میاره.

رنگ چوب نراد :

قیمت چوب نراد به روز , خرید اینترنتی چوب روسی , لیست قیمت چوب روسی , فروش چوب تهران , چوب روس, تخته روسی
فروش چوب تهران , چوب روس, تخته روسی

تناژ رنگی که این چوب داره اصولا طیف رنگهای روشن رو در بر میگیره، مثلا از رنگ کرم خیلی روشن تا رنگای صورتی و زرد و حتی گلبهی و قرمز!

شاید بشه به این فکر کرد که با توجه به رنگ روشن و خوشرنگ این چوب بشه از اون در صنایع مختلف استفاده کرد، ولی باید بدونیم برای کاربرد داشتن یک چوب در هر صنعت و استفاده ای، المان های زیادی در کنار هم کارآیی اون رو رقم می‌زنند. با ما همرا باشید تا ویژگی ها و کاربردهای این چوب رو کمی تخصصی تر بیان کنیم .

ویژگی های چوب نراد :

قیمت چوب نراد به روز , خرید اینترنتی چوب روسی , لیست قیمت چوب روسی , فروش چوب تهران , چوب روس, تخته روسی
قیمت چوب نراد به روز , خرید اینترنتی چوب روسی , لیست قیمت چوب روسی , فروش چوب تهران , چوب روس, تخته روسی

این درخت یکی از گونه های درخت کاج محسوب میشه و در ظاهر این چوب ساختار خطی مناسبی داره ، یعنی بافت اون بصورت عمودی رو میتونید به وضوح ببینید مگر اینکه مثل هر چوب دیگه ای این نظم با گره هایی که در هر چوبی ممکنه وجود داشته باشه بهم بخوره. ولی اشتباه نکنید این گره ها زیبایی کار رو خراب و مشکلی در کاربرد اون ایجاد نمیکنند بلکه در اغلب موارد در برش هایی که روی این چوب میشه این گره ها باعث زیبایی و طبیعی بودن اون میشه که مورد علاقه خیلی از مشتریهاست.

چوب نراد و مقاومت به ساییدگی:

از ویژگی های دیگه این چوب اینه که میتونه مقاومت بالایی نسبت به پوسیدگی و سایش داشته باشه که این یکی از ویژگی هاییه که ممکنه امتیاز بالایی به یک چوب بده و کاربرد اون رو بالا ببره.

چوب نراد و واردات آن:

نکته قابل توجه در این چوب اینه که اون رو بطور عمده در کشور ما بصورت واردات میبینیم اما نه به این معنی که کشت این نوع درخت توی کشور ما وجود نداره . ولی عمده این واردات از کشورهایی مثل روسیه، بلژیک، اتریش و … انجام میشه.

امروزه به این دلیل که به مرور واردات این گونه چوب ها از کشورهای دیگر اروپایی محدود شده و در حال حاضر این تجارت بیشتر با کشور روسیه انجام میشه نام چوب روسی برای اون ها بیشتر مصطلح شده .

چوی نراد و مقاومت در برابر حشرات و قارچ و موریانه:

قیمت چوب نراد به روز , خرید اینترنتی چوب روسی , لیست قیمت چوب روسی , فروش چوب تهران , چوب روس, تخته روسی
چوب نراد

یکی از مشکلاتی که افراد و صنایع ساخت و توزیع چوب با اون مواج هستن استفاده از چوبیه ک بتونه در برابر رطوبت و نم خودش رو حفظ کنه و مورد حمله حشراتی مثل موریانه نشه .

این درخت به خاطر اینکه بیشتر بصورت صنعتی کشت میشه خیلی مورد علاقه حشرات و قارچ ها نیست و میتونه خودش رو از دست اونها در امان نگه داره ! پس این امتیاز مثبتی برای این چوب محسوب میشه مخصوصا واسه استفاده در مناطق مرطوب .

رنگ پذیری چوب نراد:

این ویژگی در چوب نراد به حد اعلایی بالاست و اونم بخاطر رنگ روشن اونه! کافیه مقایسه کنید .چوب هایی با رنگ تیره رو فقط با رنگ های پوششی و آسترکاری زیاد میشه به رنگ های روشن تبدیل کرد . ولی چوب هایی با رنگ روشن خیلی راحت تر به رنگ تیره درمیان و لزومی به این نیست که سطح چوب کاملا با رنگ پوشانده بشه .

چوب نراد دوست محیط زیست :

این چوب به این دلیل که برای مصارف به صورت صنعتی کاشته میشه پس نمیتونیم اون رو جز منابع تجدیدناپذیر محسوب کنیم. به این معنی که صاحبان صنایع چوبی و کسانی که اون رو صادر میکنن اقدام به کاشت این چوب برای مصرف صنعتی و تجاریشون میکنن و لزومی به از بین بردن درختانی که بصورت طبیعی در محیط وجود دارند نیست.

پس این درخت میتونه انتخاب مناسبی برای کسایی باشه که دوستدار و حافظ محیط زیست هستن و براشون مهمه که به محیط طبیعی زندگیشون آسیب کمتری برسه .

موارد استفاده چوب نراد از گذشته تا به امروز:

با توجه به سرعت رشد در صنایع مختلف این امر که هر روزه شاهد انواع جدیدی از سازه های چوبی باشیم امری بدیهی به نظر میرسه .چون با گذشت زمان صنعت گرا و کارگاه ها به مروز میتونن عیوب هر نوع نوع رو پیدا کنن ومتناسب با اون نقص تمهیداتی رو اعمال کنن.

بطور مثال چوب نراد در گذشته به دلیل اینکه بافت نرم تری نسبت به چوب درختان دیگه داشت فقط در سازه های روستیک و سبک استفاده میشد و کارایی زیادی برای وسایل در مقایس بزرگ تر نداشت .

ولی بعدها با گذشت زمان به دلیل رنگ بندی خاص و طرفدارانی که این نوع چوب پیدا کرد این چوب در صنایعی بیشتری مورد استفاده قرار گرفت که چندتا از اونها رو در اینجا نام می‌بریم:

*صنایع مبلمان

*روکش کف منازل

*روکش نمای ساختمان ها

*انواع وسله در دکوراسیون( روکش قفسه و شلف های کوچک)

*محوطه سازی و …

انواع چوب نراد :

درخت نراد با اینکه خودش یکی از گونه های کاج محسوب می‌شه اما در زیر مجموعه خودش دارای انواع مختلفی است و بطور میانگین چیزی بین چهل تا پنجاه گونه مختلف در سراسر جهان داره.

نراد نقره ای یکی از معروف ترین این گونه هاست که در زبان عامیانه اون رو به نام کاج شانه ای هم میشناسن.

نراد فریزر و  نراد بزرگ  و نراد اصیل که در قاره آمریکای شمالی و جنوبی بیشتر یافت میشن .نراد کره ای هم نوع دیگه ای از این درخت هست که شکل درخنچه و بوته داره .

نراد قفقازی در بخش های وسیعی از قفقاز رشد میکنه و مصارف بالایی در صنعت چوب داره.

 معایب چوب نراد :

از معدود عیوبی که این چوب ممکنه داشته باشه مناسب نبودن اون برای کارهایی مثل منبت کاری و معرق کاری هست که به دلیل نرمی، کمتر از اون در این هنرها استفاده میشه.

نکات مهم در خرید چوب نراد :

برای مثال اگر شما چوب نراد را بصورت تخته ای یا الوار تهیه می کنید باید اجازه بدین که این تخته  و الوارها خودشان رو با دمای محیط سازگار کنن. پس بهتره بعد از خرید مدتی صبر کنید و اجازه بدید این چوب ها در محیط چند روزی بمونن و بعد می تونید با اطمینان خاطر بیشتری به ساخت بپردازین .

اگر بدنبال خرید وسایل چوبی اعم از مبل و سازه های دیگه برای دکور هستین باید نکات دیگه ای رو رعایت کنید.

در ابتدا به ظاهر چوب دقت کنید و مراقب باشید که دارای پوسیدگی یا ترک خوردگی روی سطح نباشه .

رطوبت چوب رو تا حد امکان بسنجید. برای اینکار روش های متعددی وجود داره ولی بهترین و مطمئن ترین حالت استفاده از رطوبت سنج هست.

چوب نرادی که رنگ روشن تری داره دارای  کیفیت بیشتری هم هست. رنگ تیره در چوب نراد اگر به دلیل رنگ های پوششی نباشه میتونه به دلیل خیس بودن و رطوبت زیاد، شرایط نامطلوب نگهداری در انبار و آفتاب خوردگی نامناسب باشه.

در این مورد چون این چوب دارای رنگی روشن هست هرچقدر تعداد گره های موجود در کار کمتر باشه زیبایی کار بیشتر و بهتره برعکس چوب هایی به رنگ تیره .

جمع بندی :

بسته به اینکه شما از چوب نراد برای چه مصارفی استفاده می کنید ما سعی کردیم اطلاعات مفید و ارزشمندی رو در اختیار شما قرار بدیم.

قبل از خرید هر نوع چوبی اطلاعاتی  مفید در مورد اون کسب کنید.

امیدواریم این اطلاعات براتون مفید واقع شده باشه و توانسته باشیم شما رو در انتخاب بهتر یاری کرده باشیم.

انواع صنوبر نراد :

اولین گونه از 48-56 گونه درختان مخروطی همیشه سبز در خانواده Pinaceae است. این مناطق اکثرا در آمریکای شمالی و مرکزی ، اروپا ، آسیا و شمال آفریقا یافت می شوند که بیشتر در کوهستان های این مناطق مشاهده می شوند. Firs نزدیک ترین رابطه با جنس سدروس است. ویکیپدیا

ابی آلبا
ابی آلبا ، صنوبر نقره یا صنوبر نقره اروپا ، صنوبر بومی …
صنوبر فریزر
صنوبر فریزر (Abies fraseri) گونه ای از صنوبر بومی ب …
بیس بالساما
Abies balsamea یا balsam fir یک صنوبر آمریکای شمالی است که بومی …
صنوبر داگلاس
Pseudotsuga menziesii یک گونه مخروطی همیشه سبز در

صنوبر بالسام
نوردمن صنوبر
ابی آلبا
صنوبر فریزر
صنوبر سفید
صنوبر شریف
صنوبر کره ای

لیست قیمت چوب روسی

WhatsApp us