به طور معمول وقتی به فکر سندبلاست می افتیم ، به کار روی ماشین آلات ، تجهیزات زنگ زده و حتی کارهای طراحی هنری در سنگ فکر می کنیم ، اما سندبلاست برای کارهای ظریف تر نیز از جمله تیزاب کاری شیشه استفاده می شود . تا زمانی که از فشار مناسب هوا و محیط بلاست استفاده شود ، مواد سختِ کمی وجود دارد که نمی توان آنها را به خوبی سندبلاست کرد .

طیف گسترده ای از رسانا های احتمالی بلاست وجود دارد .

برخی از آن ها به عنوان سنباده رایج هستند ، در حالی که برخی دیگر کمی عجیب تر هستند ، مانند پوسته های مغز زمین ، پلاستیک و حتی شیشه خرد شده ، هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند از جمله اینکه با چه موادی بهتر کار می کنند ، حتی برای یک ماده ، مانند چوب ، رسانا های مختلف بلاست نتایج متفاوتی را ایجاد می کند .

آیا می توانید چوب را سندبلاست بزنید ؟

پاسخ سریع به این سوال ” بله ! ” است ، بسته به نوع چوب و همچنین نوع پروژه ای که در نظر دارید ، روش های زیادی برای در نظر گرفتن وجود دارد .

این راهنما نحوه چوب سندبلاست را توصیف می کند ، و همچنین نکاتی در مورد مبلمان چوبی سندبلاست ارائه می دهد .

توجه داشته باشید که می توانید از تکنیک های توضیح داده شده در اینجا برای کابینت های سندبلاست نیز استفاده کنید .

چگونه چوب را چوب سندبلاست کنیم ؟

چه مبلمان چوبی سندبلاست باشد و چه چوب را قبل از شروع کار با یک پروژه سندبلاست کنید ، چند مورد وجود دارد که شما به آن نیاز دارید :

•  سندبلاستر

•   نازل سرامیکی

• کمپرسور هوا

•  بستر های سندبلاست

•  هود بلاست

 • دستکش محافظ

•  پوشش Tyvek  ( اختیاری )

وقتی همه وسایل خود را جمع کردید ، وقت آن است که قبل از شروع به کار بر روی پروژه خود تمرین کنید .

ما باید به شما تأکید کنیم که چقدر مهم است که وقت بگذارید و قبل از شروع کار نسبت به روند کار آشنایی پیدا کنید ، زیرا حاشیه خطا بسیار محدودی وجود دارد .

هنگامی که مواد از طریق سندبلاست برداشته شد ، نمی توان دوباره آن را قرار داد ، درست مثل برش تخته .

به یاد داشته باشید که چوبی که قرار است با آن کار کنید چگالی متغیر دارد ، هم به دلیل دانه و هم به دلیل بی نظمی در آن ها ، مانند گره ها ، بنابراین نتایج سندبلاست نیز می تواند متفاوت باشد .

راه اندازی یک منطقه کاری

برای پروژه های کوچک ، یک جعبه یک محیط ایده آل برای سندبلاست است ، اما موارد کمی از چوب ساخته شده است که به اندازه کافی کوچک هستند و احتمالاً می توانید آنها را در جعبه سندبلاست کنید . برای این ها معمولاً استفاده از غرفه سندبلاست با تهویه مناسب است .

منطقه ای که مخصوص سندبلاست تنظیم شده است  

 اگر یکی از این موارد را در دسترس ندارید ، بهتر است این پروژه را در خارج از خانه ، دور از هر سازه یا وسیله نقلیه ای که ممکن است به طور تصادفی توسط واسطه تحت فشار آسیب ببیند ، انجام دهید .

با فرض اینکه در کارگاه خود فضای کافی برای ساخت دارید ، می توانید از تخته سه لا غرفه سندبلاست درست کنید ، در اصل این مکان یک منطقه بسته است ، تقریباً شبیه غرفه رنگ آمیزی است .

تفاوت اصلی در این است که شما نمی خواهید در این غرفه نقاشی کنید ، زیرا در نهایت تعداد زیادی رسانای بلاست در آن وجود دارد که ممکن است کار شما را سخت کند

روش دیگر برای ساخت غرفه سندبلاست استفاده از برزنت های پلاستیکی به عنوان پرده ، اتصال آنها به سقف و وزنه زدن آنها در کف با اتصال آنها به یک قطعه چوب 2 x 4  است ، به خصوص برای درب ورودی

شما می خواهید در غرفه سندبلاست نور خوبی وجود داشته باشد ، زیرا فرآیند بلاست باعث ایجاد گرد و غبار زیادی می شود و دیدن آن را دشوار می کند .

به خاطر داشته باشید که سندبلاست یک فرآیند نابسامان است ، زیرا مواد منفجره ای که استفاده می کنید در پایان روی زمین و همه چیز در مجاورت قرار می گیرند .

اگر فقط گاه گداری بلاست انجام می دهید ، این مسئله خیلی بزرگی نیست ، اما اگر شما می خواهید زمان های زیادی سندبلاست را انجام بدهید یا به طور مرتب سنباده بلاست بکشید ، ممکن است بخواهید به روشی برای تمیز کردن محیط بلاست خود فکر کنید .

انفجار ( بلاست ) سودا

انفجار سودا در سال های اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است . این یک فرآیند سنباده بلاست است ، جایی که جوش شیرین به عنوان ماده منفجره استفاده می شود .

اگرچه از نظر ما سبک و نرم است ، اما تکه های جداگانه جوش شیرین دارای لبه های تیز هستند و آنها را به یک ساینده عالی تبدیل می کند ، این یکی از معدود واسطه های بلاست است که قابل تجزیه بیولوژیکی است و نیاز به پاکسازی را از بین می برد .

با این وجود می تواند برای گیاهان مضر باشد ، بنابراین اگر در خارج از منطقه بلاست سودا ( جوش شیرین ) هستید ، می باید تا آنجا که می توانید سودا را بشویید و یا جارو برقی کنید .

جوش شیرین متداول ترین ماده سندبلاست است که برای چوب استفاده می شود ، با این حال ، باید مطمئن باشید که وسایلی که از آن استفاده می کنید برای استفاده با سودا در نظر گرفته شده است .

برخی از تولیدکنندگان در حال فروش کابینت های سندبلاست ارزان قیمت هستند که دارای عنوان ”  کابینت های سندبلاست سودا ” هستند که چیزی بیش از کابینت های بی کیفیت نیست که دوام نخواهند داشت .

برای کار های بلاست گاه به گاه ، یک بلستر دستی کافی است .

با این حال ، لازم به ذکر است که کار با این واحدهای کوچک تر کندتر است ، زیرا رسانا های ساینده زیادی تولید نمی کنند ، این دستگاه ها احتمالاً کار را برای یک تازه کار ایده آل می کند ، اما با کسب تجربه ، احتمالاً نیاز به دستگاه بهتری خواهید داشت .

فرایند چوب سندبلاست

سندبلاست خود را مطابق با دستورالعمل سازنده تنظیم کنید و مخزن فشار را با مواد سندبلاست مانند نمک ، پوست گردو یا جوش شیرین پر کنید .

توجه داشته باشید که موارد سنگین مانند نمک و پوست گردو بسیار ساینده هستند ، در حالی که جوش شیرین نرم ترین در میان آن ها است .

رسانایی که انتخاب می کنید در ظاهر نهایی پروژه شما تأثیر خواهد داشت .

اطمینان حاصل کنید که نازل سرامیکی صحیح را برای سندبلاست خود انتخاب کرده اید .

چوب های گردو ، پوکه و سایر رسانا های سخت به طور معمول یک نازل 1/8 اینچی را می طلبند ، در حالی که چوب سندبلاست سودا یک نازل 3/32 اینچی را می طلبد .

لباس محافظ خود را بپوشید . از این مرحله صرف نظر نکنید ، زیرا مواد ساینده ای که برای پروژه شما استفاده می شود می تواند پوست را از بین ببرد و صدمات جدی ایجاد کند .

استفاده از یک جور لباس روکش Tyvek با نوار محافظ دهانه ایده خوبی است .

اگر این امکان برای شما وجود ندارد ، تمام قسمت های پوست در معرض را با لباس کار با دوام بپوشانید ، مطمئن باشید که لباس هایی با آستین بلند پوشیده اید . شلوار بپوشید ، نه شلوارک و مطمئن باشید که کفش هایی با انگشتان بسته و محکم پوشیده اید .

چه از سندبلاست استفاده کنید و چه از بلاستر جوش شیرین ، بدانید که اگر فشار خیلی زیاد باشد چوب گره می خورد . حتماً دستورالعمل های همراه با سندبلاست را بخوانید . در بیشتر موارد ، فشار کمپرسور هوا باید 35 پوند بر اینچ مربع باشد.

با آزمایش سندبلاست خود بر روی یک تکه چوب قراضه شروع کنید .

دستگاه سندبلاست را نگه دارید تا نازل آن از سطح چوب حدود 8 اینچ فاصله داشته باشد ، ماشه را بکشید و نازل را به آرامی به عقب و جلو حرکت دهید ، سعی کنید بیش از حدود 10 اینچ با هم تداخل نداشته باشد.  

تست خود را متوقف کرده و بررسی کنید تا ببینید کار چطور پیش رفته است .

شما به دنبال مشکلاتی مانند حفره زدن ، ناهمواری و تکه های خارج شده هستید . اگر نقصی مشاهده کردید ، با فاصله گرفتن از سطح چوب ، دوباره آزمایش خود را امتحان کنید .

هنگامی که نمونه آزمایشی شما نقصی نشان نداد ، می دانید که فاصله صحیح را بدست آورده اید و می توانید پروژه خود را ادامه دهید .

اگر مشکل مخالف دارید – یعنی اگر اثری را مشاهده نمی کنید ، می توانید فشار را روی کمپرسور هوا با 10 PSI افزایش دهید . آزمون را تا زمانی که از نتیجه راضی نباشید تکرار کنید و سپس پروژه خود را ادامه دهید .

ساختن چوب سندبلاست خودتان

گرچه سندبلاستر ها چندان گران نیستند ، اما ما همیشه کسانی هستیم که ترجیح می دهیم خودمان کارها را انجام دهیم .

از آنجا که سندبلاستر در واقع یک وسیله بسیار ساده است ، این یک امکان است که بتوانیم ابزار های خود را به راحتی بسازیم . نوع سندبلاستر که می خواهیم درست کنیم با دقت بیشتری به عنوان بلاستر مداد برای اندازه منطقه تحت پوشش گفته می شود .

برای ساخت سندبلاستر ، شما به یک دستگاه دمنده هوا نیاز دارید ، از نوعی که برای دمیدن هوای فشرده برای پاکسازی گرد و غبار و خاک استفاده می شود .

می توانید یکی را با نازل چهار اینچ خریداری کنید . نازل نازک برای کار سندبلاست مهم است . شما همچنین به یک بطری جوش شیرین احتیاج دارید .

قبل از هر چیز ، بطری جوش شیرین را تمیز و خشک کنید و دستگاه دمنده را جمع کنید .

سپس دستگاه را در یک رکاب قفل کنید و حدود ¼ اینچ از قسمت بالای نازل را قطع کنید ، تقریباً در نیمه راه طول آن .

لطفا توجه داشته باشید که این قسمت باید در قسمت بالای نازل باشد تا سندبلاست کار کند ، بنابراین سعی نکنید ابتدا سوراخ نازل را ایجاد کنید ، سپس مونتاژ دستگاه را انجام دهید .

حلقه نگهدارنده درپوش بطری جوش شیرین را برداشته و از جایی که در آن قرار دارد سوراخ کنید که همان قطر نازل دستگاه دمنده است . نازل باید محکم در این سوراخ قرار بگیرد .

هنگامی که دستگاه برای استفاده نگه داشته می شود ، بطری باید وارونه باشد و کاملاً شبیه تفنگ اسپری رنگی با قیف بالا باشد .

برای استفاده از سندبلاست ، بطری را به حالت ایستاده قرار دهید و درپوش آن را بردارید .

این دستگاه را زیر و رو خواهد کرد . بطری را با محیط بلاست پر کنید و آن را محکم جمع کنید . آن را برگردانید و به هوا متصل کنید .

جریان هوا که از طریق نازل عبور می کند ، با عبور از آن ، همان واکنش سندبلاست تجاری را نشان می دهد .

رسانا ها با گرانش وارد جریان هوا می شوند و جریان مداومی را برای تمیز کردن بافت های هر سطحی که کار می کنید ، فراهم می کنند .

سندبلاست برای ایجاد جلوه هایی در چوب

در سندبلاست بستگی به این دارد که از چه رسانایی استفاده می کنید و چه چیزی می خواهید به دست آورید ، و این امر تأثیرات مختلفی روی چوب خواهد داشت .

در حالی که سندبلاست به طور معمول برای تمیز کردن استفاده می شود ، می توان از سنباده بلاست روی چوب برای بیرون آوردن دانه در چوب استفاده کرد ، به ویژه هنگامی که سعی در ایجاد اثر چوب جنگلی مصنوعی دارید ، یا همراه با حکاکی برای تزئینات معماری یا علامت گذاری می توانید از سندبلاست استفاده کنید .

ایده اساسی در اینجا این است که محیط انفجار بیشتر از قسمت سخت آن بر قسمت نرم دانه چوب تأثیر می گذارد .

بنابراین قسمت نرم تر را تراش می دهد و دانه سخت آن باقی می ماند .

این اثر شبیه استفاده از برس سیمی بر روی چوب است ، اما به طور قابل ملاحظه ای بهتر ، از آنجا که دانه باقی مانده بارزتر است .

برای تحقق بخشیدن به این نوع جلوه ها ، بسته به شدت تأثیر پیری که روی چوب دارید ، می توانید از یک رسانا سندبلاست سخت تر مانند چوب گردو یا حتی شیشه خرد شده استفاده کنید .

در این زمینه کمی هنر وجود دارد ، بنابراین باید از ترکیبی از یافتن رسانا مناسب و سندبلاست برای مدت زمان مناسب ، در فاصله مناسب استفاده کنید تا جلوه مورد نظر خود را بدست آورید .

احتمالاً شما همچنین می خواهید اشکالاتی را که ایجاد می کنید با سندبلاست یا سایر تکنیک ها مانند استفاده از شول برای ایجاد سوراخ های کرم با ظاهری معتبر و یک آسیاب برای ایجاد چیزی که به نظر می رسد علامت های اره است رفع کنید

همچنین می توان از یک آسیاب در امتداد لبه ها استفاده کرد تا این احساس را فراهم کند که تخته به اندازه کافی قدیمی است و مقداری از مواد اصلی را از دست داده است ، علاوه بر آنچه که شما از طریق سنباده بلاست از بین می برید .

سندبلاست هنری با بلاستر مداد

مداد بلستر معادل سنباده بلاست یک ایربرش است که به شما امکان می دهد کارهای دقیق را با استفاده از سند بلاست انجام دهید .

برای تمیز کردن اشیا کوچک و عملیات قلم زدن ، چه در چوب ، شیشه یا فلز ، ایده آل است .

این برای مواردی که شما در حال کار طراحی دقیق با ایده مشکلات چوب هستید ایده آل است .

لطفا توجه داشته باشید که اندازه کم جریان بلاست به این معنی است که شما فقط مقدار کمی از رسانای سندبلاست را بدست می آورید ، بنابراین نفوذ عمیقی به سطح چوب نخواهید داشت .

مبلمان چوب سندبلاست

مبلمان چوبی سندبلاست می توانند صاف و زیبا باشند ، به شرطی که بسیار مراقب باشید و قبل از کار روی هر چیز ، بسیار وقت بگذارید تا تکنیک خود را تمرین کنید .

چند دلیل برای مبلمان چوبی سندبلاست وجود دارد

شاید دوست داشته باشید ظاهری قدیمی ، روستایی یا معتدل به آن ببخشید ، یا شاید دوست داشته باشید قطعه ای بسازید که به نظر می رسد با چوب های واقعی ماه ها صرف ساخت آن شده است یا چندین سال در معرض امواج شور اقیانوس قرار داشته است ، شاید شما به سادگی بخواهید یک برش ضخیم از رنگ از آن بردارید تا بتوانید آن صندلی ، میز یا کابینت قدیمی را که خواهان تغییر شکل آن هستید ، دوباره اصلاح کنید .

دلیل آن هر چه باشد ، مبلمان چوبی سندبلاست در انواع مختلف ، مراحل اولیه یکسانی را می طلبد .

لازم به ذکر است بسته به اهداف شما مبلمان عتیقه سندبلاست شده ممکن است به نفع شما نباشد .

اگر می خواهید یک قطعه مبلمان قدیمی را با هدف بازسازی آن ، با جوش شیرین یا سنباده بلاست کنید ، درک کنید که روکش چوب ممکن است آسیب دیده باشد .

اگر می توانید قسمتی که در معرض دید نیست را امتحان کنید .

از طرف دیگر ، اگر شما یک قطعه مبلمان عتیقه دارید که دوست دارید آن را به یک شاهکار روستایی و عجیب تبدیل کنید ، پس سندبلاست با سودا می تواند بهترین روش برای استفاده باشد .

معمولاً بهترین راه برای استفاده از مبلمان چوبی سندبلاست استفاده از سودا به عنوان رسانا است .

سودا مورد بحث همان جوش شیرینی است که در آشپزخانه استفاده می شود .

این ماده برای از بین بردن رنگ به راحتی عالی است و به اندازه سایر رسانا ها به چوب زیرین آسیب نمی رساند . البته ، اگر دوست دارید ، همیشه می توانید پوست گردو یا پلاستیک را آزمایش کنید .

روند سندبلاست معمولاً خیلی سریع حرکت می کند ، مخصوصاً وقتی برای پاک کردن رنگ استفاده می شود . به راحتی می توانید در این کار زیاده روی کنید و با پروژه ای روبرو شوید که قبل از اتمام کار باید به روش قدیمی آن را اصلاح کنید ، بنابراین آهسته و با احتیاط کار کنید .

یکی از بزرگترین مشکلاتی که مردم هنگام سندبلاست مبلمان چوبی ، تابلو ها و سایر پروژه ها با آن روبرو می شوند این است که چوب در تمام مسیر ، سختی یکسانی ندارد .

ابتدا نرم ترین قسمت های چوب را برش داده و قسمت های سخت تری را در معرض کار قرار می دهد .

 این می تواند یک جلوه هنری بسیار جالب ایجاد کند که شباهت زیادی به چوب طبیعی دارد ، اما اگر دقیقاً همان چیزی نباشد که می خواهید ، همین اثر می تواند مشکل ساز شود .

اگر پروژه های آزمایشی شما در ابتدا کامل نیستند ، احساس بدی نکنید .

مبلمان چوب سندبلاست یک تکنیک تخصصی است که به تمرینات زیادی نیاز دارد و حتی اپراتور های ماهر نیز گاهی با مشکل روبرو می شوند . وقت خود را صرف کنید ، از روند کار لذت ببرید و تجربه سرگرم کننده ای داشته باشید !

نویسنده : ن . پاکزاد

مقالات مرتبط با مبلمان چوبی:

WhatsApp us