مقاله : نحوه برخورد با شاخه های چوبی برای استفاده در دکوراسیون منزل

چند ماه پیش بود که تصمیم گرفتم خودم را وارد یک چالش تازه کنم و طراحی کمدم را کمی تغییر بدهم.  در های کمدم را برداشتم و داخل کمد که خیلی خیلی شلوغ بود را با یک پرده دوست داشتنی تغییر دادم برای میله پرده ، تصمیم گرفتم از شاخه ای که در جلوی خانه مان افتاده بود و قابل دسترس بود استفاده کنم!

شاخه درخت در دکوراسیون
شاخه درخت در دکوراسیون

خب این ترکیب چوبی یک فضای روستایی زیبا داشت و حس خوبی را به من می داد.

من تا به حال از یک چوب بزرگ استفاده نکرده بودم و این اولین باری بود که می خواستم یک چوب بزرگ را وارد پروژه ایی بکنم که ممکن بود برای یک مدت طولانی در خانه ما بماند.

خب برای شروع من تصمیم گرفتم راهی را برای انجام این پروژه در پیش بگیرم.

با تحقیقاتی که کردم متوجه شدم که کار سختی نیست.

شاخه درخت در دکوراسیون
شاخه درخت در دکوراسیون

اگر چه در صورتی که تمایل داشته باشید می توانید راه های دیگری را هم پیدا کنید ! اما مسیری که من انجام دادم نتیجه ایی عالی برای من به ارمغان آورد ! پس تصمیم دارم آن را با شما به اشتراک بگذارم.

مواد مورد نیاز :

     شاخۀ چوب و فضای خشک

     اضافات رنگ – من از این استفاده کردم

     اره دستی کوچک یا اره کمان

     کاغذ سنباده – من از 120 ریز استفاده کردم

     اسپری محافظ پلی کریلیک Minwax

شاخه درخت در دکوراسیون
شاخه درخت در دکوراسیون

دستورالعمل ها :

مرحله 1 : یک شاخه خوب پیدا کنید. من فهمیدم که بهتر است هیچ شاخه ای از درخت جدا نشود بلکه در عوض ، یکی از آنها را که روی زمین افتاده است پیدا کنید زیرا چوب جدا شده بعد از مدتی خشک و قابل استفاده خواهد بود.

من سگم را همیشه برای پیاده روی به پارکی در نزدیکی خانه ام می برم ، از همان جا چندین چوب را که روی زمین افتاده بود پیدا کردم و 2 تا از آنها را که فکر می کردم بیشتر به کارم می آید با خود به خانه آوردم. سریع شاخه مورد نظرم را انتخاب کردم و دیگری را برای اسباب بازی جدید جویدنی سگم کنار گذاشتم.

باید در نظر داشته باشیم که قرار است این شاخه به عنوان میلۀ پرده استفاده می شود ، پس لازم بود طول مشخصی داشته باشد و البته کمی منحنی. البته نیاز به انحنایِ زیاد نیست!

اما بزرگترین چالش این بود که انتهای شاخه باید قطرِ مساوی داشته باشد تا بتواند در براکت های میله ای قرار بگیرد ، این کمی مشکل بود و حتی اگر خیلی نزدیک هم می شد ، لازم بود که یکی از براکت ها را کمی ماسه بزنم تا بتواند انتهای ضخیم تر را نگه دارد.

مرحله 2 : من قسمت های اضافی شاخه چوب را با اره کمانی تمییز کردم ( شما همچنین می توانید از اره دستی استفاده کنید ) و سپس قطعه چوب خود را به اندازه مورد نیاز کمد برش دادم.

مرحله  3: در مرحله بعد ، باید اجازه دهید شاخه شما خشک شود.

شاخه های تازه بریده شده می توانند در هر جایی از 6 ماه تا یک سال زمان ببرند تا کاملاً خشک شوند.

از آنجایی که این چوب از قبل روی زمین افتاده بود و از قبل شروع به خشک شدن کرده بود نیاز به زمان زیادی برای نگه داری نداشت ، اما تشخیص اینکه چه مدت دیگر به خشک شدنِ کامل نیاز داشت ، سخت بود.

بنابراین شاخه چوب را در گاراژ خانه که کاملا خشک بود گذاشتم و اجازه دادم تا یک ماه بماند تا کاملا خشک بشود. شاخه چوب من بعد از طی کردن زمان کافی کاملا خشک شد. باید این را بدانید که وقت اضافی دادن به چوب به آن آسیبی نمی رساند ، پس برای اطمینان خاطر داشتن از خشک بودن آن می توانید زمان بیشتری را در محل نگه داری کنید.

 همچنین اگر بخواهید برای سریع تر خشک شدن چوب تان از منبع گرمایشی در فاصله نزدیک چوب استفاده کنید باعث ترک خوردگی و پیچ و تاب چوب می شود. پس از این روش استفاده نکنید.

شاخه درخت در دکوراسیون
شاخه درخت در دکوراسیون

بنابراین کمی صبر و برنامه ریزی لازم است. صبور باشید.

مرحله 4 : بعد از اینکه چوب کاملاً خشک شد ، شروع کردم به برداشتن پوست های اضافیِ روی آن. این یک مرحله بسیار مهم است که افراد زیادی هنگام آوردن شاخه های درخت به خانه از آن رد می شوند.

شما باید پوست را کاملا صیقل دهید زیرا ممکن است اشکالاتی در چوب وجود داشته باشد.

بعضی از افراد برای از بین بردن اشکالات چوب از ماود شیمیایی استفاده می کنند اما من هرگز از این مواد استفاده نکردم و همه کار را به صورت دستی انجام دادم.

می دانم که برداشتن پوست بعضی از چوب ها بسیار دشوار است.

من از یک دستگاه قیچی کننده استفاده کردم و خوشبختانه ، پوست شاخه من خیلی راحت از بین رفت.

مرحله 5 : بعد از اینکه قسمت زیادی از پوست را صیقل دادم ، از کاغذ سمباده 120 بر روی کل قطعه استفاده کردم تا نقاط خشن را صاف کنم و به یک قطعه زیبا تبدیل کنم.

مرحله 6 : من شاخه را با یک حوله خشک تمیز کردم تا گرد و غبار آن از بین برود.

سپس با استفاده از اسپری محافظ پلی کریلیک کارم را خاتمه دادم.

شاخه درخت در دکوراسیون
شاخه درخت در دکوراسیون

می خواستم ضمن محافظت ، کمی شاخه را براق کنم. من تازه این پلی اورتان اکریلیک را در نسخه اسپری کشف کردم و آن را دوست دارم. این اسپری به راحتی قابل استفاده است و سریع خشک می شود. و از آنجا که پایه آن اکریلیک است ، رنگ زردی را که در بیشتر پلی اورتان های نفتی وجود دارد ، در آن دیده نمی شود.

همچنین می توانید چوب خود را لکه دار کنید یا حتی آن را رنگ کنید. اما فقط اسپری شفاف پلی اورتان، برخی از رنگ های چوب را که زیبا هستند و عمق کمتری دارند را ، که هنگام صیقل دادن از بین رفته ، به شما برمی گرداند.

میله پرده جدیدم را با براکت های چوبی سفید قدیمی که داشتم آویزان کردم.

از آنها برای نگه داشتن 2 میله چوبی استفاده می شد بنابراین به خوبی برای این شاخه کار می کردند.

پرده ها دارای طرح میله ای بودند بنابراین به خوبی روی شاخه نصب شدند.

همچنین می توانید آنها را با حلقه های میله پرده آویزان کنید.

همان طور که قبلاً هم اشاره کردم ، مجبور شدم لبه یکی از براکت ها را تیکه کنم و از ماسه برای زیر آن استفاده کنم تا شاخه بتواند درست قرار بگیرد.

من عاشق احساس طبیعی هستم که این شاخه زیبا به خانه ام داده است و امتیاز برتر آن این است که تقریباً هیچ هزینه ای برای من نداشت ، من فقط مجبور شدم قوطی پلی اورتان را بخرم – و البته شور و شوقی که برای انجام پروژه های جدید در من به وجود آمده است.

شاخه درخت در دکوراسیون
شاخه درخت در دکوراسیون

نویسنده : ن . پاکزاد

مطالب مرتبط با دکوراسیون چوبی منزل :

WhatsApp us