شاه بلوط

AESCULUS

HIPPOCASTANUM

خانواده:  Hippocastanaceae

نام انگلیسی: شاه بلوط اسبی ، کانکر

منشا: شمال و مرکز آسیا

استفاده ی اصلی: دارویی

دیگر کاربرد ها: میوه شاه بلوط

شاه بلوط

شاه بلوط

شاه بلوط اسبی دارای ترکیباتی است که در آنها عناصری وجود دارند که به تقویت و سفت کردن دیواره ی رگها، مخصوصا ً سیاه رگها کمک می کنند. همچنین برای مشکلات گوناگون سیاهرگ ها، واریس وریدی، بواسیر و التهاب ورید ها مفید می باشد. شاه بلوط اسبی خیلی خوب باAcbillea، Crataegus،  یا  Tilia ترکیب میشود. وقتی که آن را شش هفته یا همین حدود قبل از ترکیدن(میوه) و با فاصله ی  یک ماه در میان استفاده کنیم تاثیر آن خیلی بهتر است.

این یک گیاه نیرو بخش است و به هر جایی از بدن که سست شده و کم کاری می کند قدرتش را باز میگرداند. این به خاطر آن است که  شاه بلوط اسبی سرشار از تانن است. میتواند برای التهاب معده مفید باشد. ولی باید با احتیاط مصرف بشود زیرا در کار گوارش غذا نارسایی ایجاد می کند. برای از بین بردن این اثر باید آن را همراه یک آرام بخش گوارش (ملین) همانندMattricaria ، Althaea یا Glycyrrhiza میل نمایید.

 

دیگر کاربرد ها شاه بلوط

بچه ها دوست دارند که با میوه ی آن بازی کنند و از آنها به عنوان تیله استفاده کرده و به همدیگر می زنند یا اینکه با استفاده از یک نخ آنها را به نخ می کشند و سرگرم می شوند.

 

کاشت شاه بلوط

شاه بلوط اسبی هم اکنون در بسیاری از مناطق معتدل رشد کرده است. در نیمکره ی شمالی میوه های آن در ماه های سپتامبر و اکتبر می رسند. اگر شما در زمانی که میوه ها کاملاً رسیده باشند آنها را جمع آوری کنید احتیاج به خشک کردن ندارند، اما زمانی که می خواهید از آنها در ساخت دم کرده ، تنتور و یا کرم استفاده نمایید باید آنها را تکه تکه کرده و یا رنده کنید. هر کودکی میداند که هر چه میوهی آن بیشتر بماند پوسته اش سخت تر می شود.

منبع: Herb Handbook- Su bristow

مترجم حمید حاصلی

WhatsApp us