صندلی

صندلی ها هر روز مورد استفاده ما هستند ولی آیا تا بحال به  پیدا کردن یک  صندلی استاندارد و راحت اندیشیده اید .  صندلی های فن و هنر

گروه طراحی و دکوراسیون فن و هنر طراح انواع میز و صندلی های ارگونومیک و سازگار با محیط زیست انسان

صندلی ها میتوانند آرامش را به ما هدیه کنند و همین صندلی اگر بدست یک انسان بی توجه ساخته شود میتواند به بدن شما صدمه بزنه در حالی که ساخت صندلی با هر متریال یا طرحی زیاد فرقی نمیکند . مثال : همه صندلی ها از چهارپایه یک کفی و یک پشتی ساخته میشوند و حال اگر قوسی داشته باشد نهایتا 10% مصالح و زمان بیشتری برای ساخت آن مصرف میشود . این درحالی است که صندلی های خوب سخت پیدا میشوند .

چند روز پیش منزل یکی از مشتریان بر روی دو صندلی که به نظر می امد تازه خریداری شده نشستم . صندلی اوپن که درحال شکستن بود و صندلی ناهارخوری خیلی کوتاه . نمیدانم شاید این صندلی ها برای کودکان ساخته شده بودند ولی در هر صورت معلوم بود سازنده فقط تمرکز بر روی زیبایی داشته و به نوعی فقط یک نماد از صندلی به وجود اورده بود و این صندلی هیج کاربردی نداشت .

یک صندلی معروف از یک طرّاح صاحب سبک

اگر از آن دسته اشخاص هستید که از نشستن روی صندلی‌ای که اجزای آن با زوایای ۹۰ درجه نسبت به هم قرار گرفته‌اند و کلّیه‌ی سطوح عمودی یا افقی هستند خسته شده‌اید، و از سوی دیگر می‌خواهید با بودجه‌ای معقول‌تر یک صندلی معروف از یک طرّاح صاحب سبک را به خانه ببرید، صندلی زیگ‌زاگ گزینه‌ی مناسبی‌ است. ایده‌ی اصلی طرّاحی این صندلی بسیار ساده است: ایجاد یک سطح دنباله‌دار که بتوان روی آن نشست. در حقیقت این ایده از سال ۱۹۲۷ ذهن گِریت ریتْـوِلد را به خود مشغول کرده بود و در نهایت آنچه ریتولد در سال ۱۹۳۴ طرّاحی کرد بی‌همتا بود: تا آن زمان در طرّاحی مبلمان هیچگاه از فُرم زیگ‌زاگ استفاده نشده بود و مبل‌ها و صنـدلی‌ها، از سطوحی تشکیل شده بودند که با زوایای ۹۰ درجه به یکدیگر متّصل شده بودند.

بنا بر این، استفاده از خطوط مورّب یک تغییرِ اساسی نسبت به صندلی‌های ماقبل خود به شمار می‌رفت. در صندلی زیگ‌زاگ، دیگر خبری از چهار بخش عمودی به‌عنوان پایه‌های نگهدارنده صندلی نیست؛ در عوض پایه‌ای یک‌تکّه در حالتی موازی با سطح زمین قرار می‌گیرد و صفحه‌ای مورّب این پایه‌ی یک‌تکّه را از طریق اتّصال کام و زبانه به بخش مسند متّصل می‌کند. ساختار صندلی زیگ‌‌زاگ به‌گونه‌ای‌ست که می‌توان تعداد زیادی از این صندلی را در درون یکدیگر قرار داد و از این لحاظ برای فضاهای کوچک یک صندلی کاربردی محسوب می‌گردد. البتّـه، شکل ظاهری این صندلی برخلاف صندلی‌های مشهور دیگر، جذّابیّت آنچنانی ندارد، و این صندلی برای راحت بودن در هنگام نشستن طرّاحی و ساخته نشده است؛ امّـا، این صندلی به‌تنهایی بهترین نمونه برای معرّفیِ سبک دِ استـایـل است. دهه‌ی ۱۹۳۰ در کشور هلند همزمان بود با جنبش فلسفی‌ـ‌هنری دِ استایل. هنرمندان پیرو دِ استایل معتقد به گونه‌ای از هنر انتزاعی با استفاده از شکل‌های بنیادی به‌خصوص مکعّب و عناصر عمودی و افقی بودند و در این میان آثار معمار مشهور گریت ریتولد یکی پس از دیگری نمونه‌هایی برای تفهیـم این جنبش بودند. صندلی مشهور آبیْ قرمز مثالی کاملاً گویا از این سبک بود؛ امّا با توجّه به افراط در استفاده از خطوط عمودی و افقی طرّاحی به اسم تئو وان دوزبورخ در فراخوانی همگانی، طرّاحان را به به‌کار بردن خطوط مورّب در کنار خطوط عمودی و افقی در طرّاحی‌ها دعوت کرد و در حقیقت صندلی زیگ‌زاگ پاسخی به آن بود.

صندلی زیگ‌زاگ در ابتدا توسّط شرکت وان دِ گْرونِکان (van de Groenkan) هلند با چوب بلوط ساخته می‌شد که با افزایش معروفیّت و محبوبیّت آن، کمپانی معتبر کاسّینای ایتالیا امتیاز آن را در سال ۱۹۷۱ خریداری کرد و همچنان نیز به تولید آن ادامه می‌دهد. قیمت آن حدود ۱۰۰۰ دلار است. طراح: گریت ریتولد سال: ۱۹۳۴ طراحی روش ساخت: آرشیتکت مازیار همتی (این صندلی به روش ریتولد ساخته نشده است).

این نوع رنگ آمیزی بسیار ویژه روی محصول چوبی کهنه شده ، هوشمندانه ترین و زیبا ترین و هماهنگ ترین رنگ برای خلق فضایی دلباز و ملایم در محیط منزل شماست . این نوع محصولات طبق سفارش تولید و عرضه میشوند.

(محصول ایرانی نیز می تواند با کیفیت باشد!)

صندلی چوبی قیمت

صندلی چوبی کلاسیک

صندلی چوبی اپن

صندلی چوبی قدیمی
قیمت انواع صندلی چوبی

صندلی چوبی راحتی

بورس صندلی چوبی

صندلی چوبی متحرک
میز جلو مبلی  انواع و اقسام مختلف دارد اگر میز شما دارای طبقه باشد بهتر است در طبقه پایین آن كارد و چنگال، دستمال كاغذی و اگر خانواده پر رفت و آمدی هستنید تعدادی پیش دستی برای پذیرایی بگذارید. اما روی میز باید كاملا تمیز باشد و از قرار دادن تعداد زیادی ظرف و یا گلدان برای تزیین بر روی میز خود داری كنید.

برای تزیین میزهای جلو مبل فقط از یك گلدان كه چندان هم بزرگ نباشد یا یك ظرف در اندازه متوسط استفاده كنید.

میز تلفن
از وقتی پای تلفن بیسیم به خانه های ما باز شد، میزهای تلفن جای هر وسیله ای شد به جز تلفن. به همین دلیل كم كم كاربرد این میزها از یاد رفت و در خیلی از خانه ها این میزها نه تنها جایی برای نظم بیشتر نیستند بلكه به بی نظمی و ریخت و پاش خانه هم نیز كمك میكند. پس خوب است دقت داشته باشید نظم وسایلی مانند میز تلفن هم بسیار مهم است و هم به زیبایی دكوراسیون خانه كمك میكند. قرار دادن تعدادی كاغذ در اندازه های مختلف به همراه چند خودكار و تعدادی دفترچه تلفن و انواع مجله ظاهر نامناسبی به گوشه اتاق یا سالن پذیرایی شما می دهد.
برای نظم و انضباط میز تلفن بهتر است اگرمیز كشو دار است از كشوی آن برای قرار دادن وسایل مختلف استفاده كنید. در غیر این صورت فقط یك دفتر یا یك دسته كاغذ با یك خودكار روی میز قرار دهید. مجله ها را هم در كتابخانه یا جای دیگر قرار دهید.

ميز آشپزخانه
میزهای آشپزخانه، كوچك یا بزرگ، بیشتر به كابینت هایی شباهت دارد كه وسایل اضافی را روی آنها قرار میدهیم و با همین كار به ظاهر ساده نظم و ظاهر آشپزخانه خود را به هم می زنیم. برای جلوگیری از این وضعیت بهتر است میز آشپزخانه هم مثل سایر میزها تمیز و مرتب باشد و برای تزیین آن فقط از وسایل بسیار كوچكی استفاده شود. برای مثال نمكدان های تزیینی و یا ظروف مخصوص دستمال سفره می تواند گزینه مناسبی برای تزیین میز آشپزخانه باشد.

شاید هیچگاه ما به گلدانی كه روی میز قرار میدهیم دقت نكنیم اما مطمئن باشید شخصی كه وارد خانه می شود، بویژه برای اولین بار، جزئیات زیادی را می‌بیند و این نكات كوچك هم در نظرش با اهمیت جلوه می‌كند. اگر می خواهید نمای منزلتان زیبا و چشم نواز به نظر رسد، بهتر است از نكات ریز و كوچك غافل نشوید.

میز نهارخوری
بسیاری از خانواده های ایرانی فقط زمانی كه مهمان دارند از میز ناهار خوری استفاده می كنند و به همین دلیل به چیدمان میز ناهار خوری كمتر اهمیت می دهند. فراموش نكنید حتی اگر از این میز استفاده نمی شود هم می توانید به كمك آن خانه خود را زیباتر كنید. شاید یك رومیزی نه چندان بزرگ كه تمام سطح میز را نپوشاند به همراه 2 عدد شمعدان برای میز ناهار خوری گزینه مناسبی باشد كه بتواند فضای زیبایی برای هال یا سالن پذیرایی شما ایجاد كند.

طراحی ، اجرا و ساخت انواع مدل های جدید میز مدرن و کلاسیک با فلز ، شیشه ، سنگ و چوب و پلکسی گلاس

زیباترین میز جلو مبلی چوبی

زیباترین میز جلو مبلی چوبی

زیباترین میز جلو مبلی چوبی

زیباترین میز جلو مبلی چوبی

صندلی غذاخوری محصولی با دوام  که همگی از چوب مرغوب جنگلی  و بهترین اتصالات درست شده است. این صندلی چوبی مناسب آشپزخانه و غذاخوری بوده و با انواع ست های غذاخوری ست می شود.
اساسی ترین رکن سنجش مقبولیت یک صندلی میزان راحتی آن در حین نشستن خواهد بود. در حقیقت برای انتخاب هر صندلی تعادل و توازنی میان این دو ضرورت یعنی راحتی و زیبائی معیار تهیه خواهد بود كه همواره اين دو ضرورت سرلوحه فعاليت ما است.

ارگونومی صندلی اداری

صندلی استاندارد اداری

قیمت صندلی ارگونومیک

صندلی استاندارد برای مطالعه
خرید صندلی مطالعه استاندارد

بهترین صندلی مطالعه

ویژگی های صندلی ارگونومیک

ارگونومی صندلی راحتی

ویژگی های یک صندلی مناسب

هر چقدر که صندلی شما در محل کار راحت و یا در اصطلاح ارگونومیک باشد، اگر از آن درست استفاده نکنید، عوارض بدی ممکن است برای بدنتان اتفاق بیفتد.

آدمی سال‌ها تجربه کرد تا بفهمد چه چیزی برای نشستن مناسب‌تر است. پس از آن هم سال‌ها آزمایش کرد تا بداند که درست نشستن چگونه است.

در منزل، محیط کار، خیابان، پارک، سینما و همه جا شما برای نشستن به این وسیله نیاز دارید.

صندلی یکی از لوازمی است که باید در طراحی و ساخت آن حتما استانداردها و نکات ایمنی و حفاظتی رعایت شود.

اگر این استانداردها و نکات ایمنی رعایت نشود، باعث ایجاد امراضی از قبیل: کمردرد، پادرد و ناراحتی‌های عضلانی و اختلال در سلامتی جسمی می‌شود.

صندلی اداری

یک صندلی اداری مناسب باید به گونه‌ای باشد که چهار ناحیه ستون فقرات (گردن، پشت، کمر و دنبالچه) را پوشش دهد.

انسان به طور متوسط هنگام نشستن در طول یک ساعت، 53 بار بالاتنه خود را حرکت می‌دهد که نزدیک به 28 درصد این حرکات شامل تکیه دادن و چرخیدن می‌شود.

اغلب صندلی‌های اداری به واسطه بی‌حرکت بودن تکیه‌گاه و نشیمن‌گاه به شخص اجازه نمی‌دهند که به راحتی بالاتنه خود را در وضعیتی که تمایل دارد حرکت دهد. برای حل این مشکل کاربر از پشتی صندلی فاصله می‌گیرد که در نتیجه حمایت پشتی صندلی را از دست می‌دهد.

از طرفی بیشتر صندلی‌های کاری، تمام مناطق چهارگانه ستون فقرات را به طور یکسان پوشش نمی‌دهند.

تغییر وضعیت بدن در حالت نشسته توسط مفاصل لگن و ران، زانو و مچ پا صورت می‌گیرد.

یک صندلی کاری ایده‌آل می‌بایست امکان حرکت مناسب این مفاصل را فراهم کند.

در صورتی که ‌نمی‌توانید ارتفاع صندلی خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که پاهای شما به زمین برسند یا به طور کلی صندلی قابلیت تنظیم ندارد، از زیرپایی استفاده کنید
مشخصات یک صندلی اداری مناسب

– تنظیم پشتی صندلی و چگونگی قرار گرفتن مهره ها روی آن از مهمترین عوامل است.

– قسمت میانی صندلی نباید گردش خون در پاها به خصوص در زانوها را دچار اختلال کند و خون در زانو ها جمع شود.

– آرنج ها نیز باید به صورت 8 از شانه ها فاصله داشته باشد.

– پشتی صندلی شما باید از انواع فنری باشد.

– یک صندلی خوب اداری باید تکیه‌گاهی مطمئن و راحت برای بدن شما ایجاد کند که برای انجام وظایفتان مناسب باشد.

– گردش خون به سمت اعضای پایین‌تر بدن، نباید قطع شود.

– حفظ یا تغییر وضعیت به آسانی صورت گیرد.

– تکیه‌گاهی برای ستون فقرات داشته باشد.

– سطح آن، اصطکاک لازم را برای جلوگیری از لغزش و سرخوردگی داشته باشد.

– رطوبت‌پذیر باشد.

– دسته صندلی نیز می‌تواند ماهیچه‌های گردن و شانه را محافظت کند و به‌عنوان تکیه‌گاهی برای بلند شدن، مورد استفاده قرار گیرد.

نشیمنگاه صندلی

هنگام نشستن روی یک سطح، نشیمنگاه آدمی در تماس مستقیم با سطح قرار می‌گیرد.

بهترین حالت برای نشستن، حالتی است که نیروی وزن آدمی در بیشترین سطح پخش شود.

پس اگر برای مدت زیادی می‌نشینید، صندلی‌ای را برگزینید که نشیمنگاه آن تا اندازه زیاد با فرم نشیمنگاه آدمی هماهنگ شده باشد.

ارتفاع صندلی

نشیمنگاه آدمی همه وزن آدمی را هنگام نشستن روی صندلی تحمل نمی‌کند. بخشی از پشت و همچنین پاها در این کار کمک می‌کنند.

از این‌رو ارتفاع نشیمنگاه یک صندلی اهمیت بسیار می‌یابد.

در واقع صندلی نه باید خیلی بلند باشد نه خیلی کوتاه.

اگر بیش از حد بلند باشد، به قسمت‌های درونی زانو فشار وارد می‌شود و در حالی‌که هیچ وزنی روی پاهای شما نیست، قسمت‌های دیگری از بدنتان تحت فشار زیادی قرار دارند.

در مقابل، صندلی بسیار کوتاه هم، سنگینی را بر روی استخوان‌های نشیمنگاه می‌اندازد.

پس ارتفاع یک صندلی مناسب برای محل کار، باید قابل تنظیم باشد.

شما هم هنگامی که روی صندلی می‌نشینید، باید ارتفاع صندلی را به نسبت قد خود، تنظیم کنید.

ارتفاع مناسب در یک نشستن معمولی آن است که کف پاها به خوبی روی زمین قرار گیرند.

عمق صندلی

عمق نشیمنگاه صندلی هم تاثیری بسیار و مستقیم بر آسایش آدمی در نشستن دارد.

اگر عمق صندلی زیاد باشد، لبه نشیمنگاه آزاردهنده خواهد بود.

اگر هم عمق نشیمنگاه کم باشد، آدمی برای جبران یا جلوگیری از افتادن، فشار فراوانی بر پشت و زانوها می‌آورد.

پشتی صندلی

می‌تواند به تقسیم سنگینی شما کمک زیادی کند، چرا که برای بخشی از بدن تکیه‌گاه می‌شود و از این طریق، فشار بر قسمت‌های دیگر را کاهش می‌دهد.

انواع پشتی های صندلی

– کوتاه‌‌تر هستند و تنها از ناحیه کمر محافظت می‌کنند.

– کمی بلندترند و شانه‌ها را نیز می‌پوشانند که باعث می‌شود کمی از وزن نیز بر روی این ناحیه از بدن بیفتد، به جای اینکه تمام آن بر روی کمر باشد.

– برای سر نیز یک پشتی قرار داده شده است که از دردهای ناحیه گردن جلوگیری می‌کند.

مفاصل بدن به‌ویژه لگن، ران، زانو و آرنج در صورت نشستن طولانی‌ مدت روی صندلی، ممکن است صدمه ببینند
صندلی خانم و یا آقا؟

طراحی صندلی باید برای زنان و مردان متفاوت باشد، چرا که ارگونومی بدن آنان با هم متفاوت است.

خانم‎ها در هنگام انتخاب و استفاده از صندلی به اندازه آن توجه کنند.

صندلی مورد استفاده آنان، باید سبک باشد و رویه آن عرق نکند.

ضمن اینکه استفاده از پشتی صندلی و چرخ‌دار بودن آن برای خانم‌های باردار ضروری است.

عوارض استفاده نادرست از صندلی

هر چقدر که صندلی شما در محل کار راحت و یا در اصطلاح ارگونومیک باشد، اگر از آن درست استفاده نکنید، عوارض بدی ممکن است برای بدنتان اتفاق بیفتد.

– اگر بدن خود را بیش از حد به جلو خم کرده باشید، مشکلاتی چون احساس درد در ناحیه گردن و کمر آزارتان می‌دهد.

– نشستن بر روی لبه صندلی، می‌تواند تا حد زیادی فشار بر دیسک‌ کمر را افزایش ‌دهد.

– اگر به مدت طولانی، به صورت ثابت بر روی صندلی بنشینید، ممکن است با مشکلاتی مانند خستگی زودرس، درد و ضعف عضلات گردن، از بین رفتن تناسب اندام، کاهش گردش خون، کاهش راندمان قلب و ریه و مشکلات گوارشی مواجه شوید.

– مفاصل بدن به‌ویژه لگن، ران، زانو و آرنج شما نیز در صورت نشستن طولانی‌ مدت، ممکن است صدمه ببینند.

درست نشستن بر صندلی

– بر روی صندلی صاف بنشیند.

– پاهای خود را در وضعیتی قرار دهید که به صورت کامل بر روی زمین قرار داشته باشند.

– برای اینکه کمترین فشار به مفصل ران و زانو وارد شود، نیز ران و ساق پا را در زاویه 90 درجه قرار دهید.

– در صورتی که ‌نمی‌توانید ارتفاع صندلی خود را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که پاهای شما به زمین برسند یا به طور کلی صندلی قابلیت تنظیم ندارد، از زیرپایی استفاده کنید.

صندلی مدرسه

استفاده از صندلی آموزشی غیراستاندارد، باعث ایجاد اثرات زیانبار در دانش آموز می‌شود، از قبیل: عدم تمرکز ذهنی، ایجاد خستگی، کاهش میزان یادگیری و به وجود آمدن ناراحتی‌های جسمانی.

در طراحی صندلی تحریر و آموزشی نکات زیادی را می‌بایست رعایت کرد.

حتما صندلی ساخته شده در خارج از کشور، صندلی استاندارد و قابل قبول برای مصرف داخلی نمی‌باشد. زیرا آن صندلی برای مردم آن کشور سازنده طراحی شده است.

طراحی صندلی تحریر برای پسران و دختران باید متفاوت باشد. چون ترکیب استخوان‌بندی و ظاهر آنها با هم متفاوت است.

فرآوری: مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان

منابع :

سیمرغ

پزشکان ایران

ویوان نیوز

ویژه‌نامه تندرستی همشهری

WhatsApp us