خانه‏ تان می ‏تواند شما را چاق کند!

منبع : تبیان  ، سایت سونا سلامتی 

توصیه هایی در مورد آشپزخانه

لاغری و سلامتی ، سونا لاغری 

ضرب‌ المثلی هست که می ‌گوید خانه ی من قصر من است؛ مهم نیست که این خانه بزرگ باشد یا کوچک، چند تا اتاق و چند تا دست ‌شویی و حمام داشته باشد، مهم این است که ما در خانه‌ مان سلامت باشیم و شرایط خانه طوری نباشد که موجب بیماری، اضافه وزن و چاقی ما شود.

شاید بپرسید مگر خانه هم می ‎تواند آدم را چاق ‌کند؟ بله، ممکن است!

خانه‏ ای با امکانات خیلی زیاد می ‌تواند موجب بی‎ تحرکی، تنبلی و حتی پُرخوری شود.

ولی نگران نشوید. این هم راه حل دارد.

با تغییرات ساده ای در خانه ‌تان می‌ توانید احتمال چاقی و اضافه وزن را کاهش دهید. در این قسمت راجع به آشپزخانه توضیحاتی می دهیم.

از قاشق ‌های کوچک استفاده کنید

اندازه قاشق غذاخوری هم مهم است. بهتر است از قاشق‎ های کوچک ‎تر که حجم کمتری غذا در آن جای می ‎گیرد استفاده کنید. استفاده از قاشقی که میان آن شبیه چنگال خالی است، یک راه ساده برای کاهش مصرف غذاهایی مثل گوشت و یا برنج و ایجاد احساس رضایت از استفاده از این قاشق‎ ها است. این قاشق‌ ها در برخی رستوران ‌ها وجود دارد.

بشقاب ‎های بزرگ نخرید

تحقیقات وسیع روی رژیم غذایی افراد نشان می ‌دهد بیشتر افراد عادت دارند همه غذایی که در بشقاب ‌شان ریخته می ‌شود را بخورند، حتی اگر غذایی که در بشقاب ریخته شده است بیش از نیازشان برای رفع گرسنگی باشد. برای پرهیز از این موضوع محققان توصیه می‌ کنند که همیشه ظروف کوچک ‌تری را برای خانه خود خریداری کنید. البته در مورد بشقاب سالاد استثنا قایل شوید. سعی کنید ظرف‌ های سالادی با قطر 17 تا 22 سانتی ‌متر بخرید. مردم اغلب دوست دارند که بشقاب غذای ‌شان را پُر کنند، بنابراین آن ها هم ماکارونی یا برنجی که در بشقاب با قطری بین 25 تا 30 سانتی ‌متر است را می ‌خورند، در حالی که این بشقاب با این اندازه اگر پُر باشد برای 4 نفر کافی است.

نور کافی در آشپزخانه ایجاد کنید

درِ برخی از آشپزخانه ممکن است همیشه بسته باشد یا نور کمتری در آن روشن باشد. محققان با بررسی بیش از 400 نفر، دریافتند وقتی که نور کمتر است احتمال این که افراد بیشتر غذا بخورند، بیشتر است.

نور تار یا کم نوری شما را کمتر از وضعیت خود و این که چه ‌قدر می‌ خورید آگاه می ‌کند و ممکن است نتوانید میزان غذا خوردن‎ تان را کنترل کنید.

به گفته محققان دانشگاه کالیفرنیا، روشنایی، شما را از آن چه خورده ‌اید مطلع می‌ کند و کمتر مستعد بیماری و چاقی و وسوسه شدن به خوردن می ‌کند.

با رنگ آبی اشتها‌ی ‌تان را مهار کنید.

خیلی ‌ها از تاثیر رنگ‌ ها روی رفتار‌شان اطلاع ندارند؛ مثلا نمی ‌دانند که رنگ آبی یک سرکوب ‌کننده ی اشتها است. در بررسی ‌های انجام شده مشخص شده است که بسیاری از افراد نمی ‌توانند غذاهایی را بخورند که رنگ آبی دارد. بسیاری از افراد از غذاهای آبی و ارغوانی به خاطر این که در آن ها حس مسمومیت را ایجاد می ‌کند، پرهیز می ‌کنند. برای بهره بردن از این غریزه، می ‌توانید از بشقاب ‌های آبی استفاده کنید. دستمال سفره آبی بخرید یا برای غذا خوردن در مکانی بنشینید که رنگ آبی مات داشته باشد. حتی می‌ توانید رنگ دیوارها را آبی کنید یا روی یخچال نور آبی نصب کنید تا بتوانید کمتر به سراغ غذاهایی بروید که چاق ‌کننده هستند.

همچنین از استفاده از رنگ قرمز، زرد و نارنجی در‌ آشپزخانه و اتاق غذاخوری بپرهیزید، چرا که مشخص شده که این رنگ ‎ها تاثیرات زیادی روی سیستم اعصاب خودکار دارد و اشتها را تحریک می ‌کند. صاحبان کارخانه‎ های مواد غذایی از این فرصت استفاده می ‌کنند و با بهره‌ گیری از این عکس ‌العمل فیزیولوژیک بدن با استفاده از این رنگ، غذاها را متنوع و جذاب می ‌کنند. خیلی از رستوران‎ ها هم برای جلب توجه مشتری‎ ها از رنگ قرمز در دکوراسیون‌ استفاده می ‌کنند چون این رنگ ‌ها موجب ترشح بزاق دهان می ‌شود و احساس گرسنگی بیشتری را در ما ایجاد می ‌کند.

بازتاب رفتار خودتان را در آینه ببینید

قرار دادن یک آینه روی یخچال و یا نزدیک میز ناهارخوری ممکن است باعث شود شما سالم ‌تر غذا بخورید. در یک مطالعه به بیش از هزار و 300 نفر پیشنهاد شد که می‌ توانند از غذای پُرچرب، کم‌ چرب و بدون چربی بخورند. در ضمن روبه‌ روی تعدادی از آن ها آینه ‌ای قرار داده شد. نتایج مشخص کرد،‌ کسانی که در جلوی آینه غذا خوردند 22 تا 32 درصد کمتر از آن هایی که در اتاق‌ شان آینه نبود، غذاهای چرب مصرف کردند.

غذا خوردن در مقابل آینه ممکن است ما را در مورد آنچه می ‌خوریم به فکر وا دارد.

به گفته محققان دانشگاه میشیگان وقتی شما در مقابله آینه قرار می ‌گیرید حتی به شکل ظاهری خود و تناسب اندام هم فکر می ‌کنید و این شما را به فکر لاغری و سلامت می ‌اندازد.

قرار دادن آینه در نزدیکی تلویزیون، روی میز ناهارخوری یا هر جای دیگری از خانه که زیاد در آن فعالیت دارید، کمک می‌ کند تا کمتر غذا بخورید.

از آشپزخانه بروید بیرون

در برخی از خانه‌ های جدید، آراستگی و تجهیز خانه طوری است که بخشی از آشپزخانه به عنوان محلی برای کار تعبیه شده است. این کار باعث چاق شدن شما می ‌شود، چرا که هم برای انجام کارتان بی ‌تحرک خواهید بود و هم غذاهای خوش‌ مزه در دسترس شما هستند و نیازی ندارید که کمی برای رسیدن به این غذاها قدم بزنید.

بلند شوید و برای انجام کارهای تان به اتاق بروید یا در اتاق مهمانی جایی را برای انجام کار در نظر بگیرید.

خیلی از افراد هنگام صحبت کردن با تلفن به آشپزخانه می ‌روند و روی صندلی آشپزخانه می ‌نشینند یا همان جا وسایل کار خود را پهن می‌ کنند. اطراف ما در آشپزخانه پُر از خوراکی و غذا است و این احتمال خوردن را در ما افزایش می ‌دهد.

ادامه دارد…

 

ترجمه: مژگان کریمی – هفته نامه سلامت

گرداوری سایت جامع پیمانکاران

منبع : سایت تبیان

 
:: برچسب‌ها: لاغری, پیمانکاران, آشپزخانه, نکات ایمنی

لاغری و سلامتی ، سونا لاغری 

سویا : سویا یک گزینه بسیار خوشمزه نیست

نوشته شده در پنجشنبه ۳٠ شهریور ۱۳٩۱

ساعت : ٢:٤۸ ‎ق.ظ

نویسنده : { فربد حیدری } Farbod Heidari  

 

سویا: سویا یک گزینه بسیار خوشمزه نیست، اما این واقعا برای قلب خوب است. پروتئین سویا می تواند شما را از داشتن یک سکته مغزی جلوگیری می کند. این نیز یک جایگزین بسیار خوبی برای گوشت قرمز است که شما در تلاش برای کاهش در. این کار باعث کاهش مصرف چربی های اشباع کمک می کند. اضافه کردن چند تکه از سویا به برنج و یا سرخ آن را با سبزیجات خود را هم بزنید. شما همچنین می توانید شیر سویا را به عنوان یک جایگزین برای شیر به طور منظم استفاده کنید، برای ساخت شیر می ارزد و خوردن با صبحانه . همچنین به تناسب اندام نیز کمک میکند .

لازم به ذکر است : کله پاچه خطرناکترین غذای یرانی شناخته شد

 
:: برچسب‌ها: لاغری, نکات ایمنی

 

اعجاز خوراکیها نویسنده : دکتر غیاث الدین جزایری

نوشته شده در جمعه ٢٠ اسفند ۱۳۸٩

ساعت : ۳:٤۱ ‎ق.ظ

نویسنده : { فربد حیدری } Farbod Heidari

 

 

اعجاز خوراکیها  نویسنده : دکتر غیاث الدین جزایری

یکی از از مفید ترین کتابهایی که تا بحال دیده وخوانده ام این کتاب است و تا به حال کتابی به این پر کاربردی در زندگی را ندیده ام .

تلاشی شده تا مهمترین نکات این کتاب را در این صفحه جای دهیم ولی توصیه ما به شما این است که حتمأ خود کتاب را تهیه کنید….

در اثر توسعه علم داروسازی و غذا شناسی خواص زیادوفواید بی شماری در مواد خوراکی پیثدا شده و روز به روز اهمیت غذا بیشترذ میشود. یک روز برای خو.راکیها هنری جز پر کردن شکم قائل نبودند. بعد معلوم شد این غذایی که انسان میخورد سوخت بدنش را تامین میکند. کم کم ویتامینها یکی پس از دیگری کشف گردیدند و متعاقب آنها الکالفوئیدها و املاح پیدا شدند و اکنون معلوم شده است که مواد خوراکی هورمونهایی دارند.

حالا دیگه شما غذا را برای سیری نمی خورید بلکه برای ادامه حیات یعنی یک زندگانی توأم با نشاط میل مینمایید.

تا به آنجا رسید دانش من

که بدانم همی که نادانم

 

آیا شما میخواهید عمرتان زیاد گردد یا خیر؟ در هر صورت ما این سر را به شما میگوییم وشما میتوانید در هر سنی که باشید باقی عمر خود را سه برابر کنید .

پیری زود رس

در گیرودار زندگانی اشخاصی را میبینیم که در عنفوان جوانی قوای حیاتی خود را از دست داده اند و دارای ضعف مفرط و بیماریهای مزمن گردیده اند. اینگونه اشخاص پیر نیستند ، ممکن است سن آنها از شصت یا پنجاه سال هم کمتر باشد.

اینها را باید علیل و بیمار نامید نه پیر و کهن سال .  پیران حقیقی سنشان از صد سال بیشتر است و در آن سن نیز کسالتی ندارند ،

====================================================

کتاب اعجاز خوراکی ها، خوانندگان عزیز را متوجه اهمیت مواد خوراکی کرده و بر طول عمر آنها خواهد افزود و صحت و سلامت را که منشا سعادت و خوشبختی است به رسم ارمغان تقدیم آنها خواهد نمود.

این کتاب سرچشمه آب حیات را نشان می دهد و غذاهای لذیذ و خوشمزه را جانشین داروهای تلخ و بد خوراک می نماید. این کتاب ثابت می کند که هرگاه مردم طریق صحیح استفاده از غذا را بدانند هرگز به دوا محتاج نمی شوند.

وبلاگ سونا شمارا به مطالعه ادامه این مطلب دعوت میکند

 زبان خوراکی ها –   دکتر غیاث الدین جزایری

 ماست و مشتقات آن

فارسی من ماست است. اعراب به من لبن الحامض گویند. ترکان به من «یوغورت» می‏گونید، و چون مرا ترکان از راه بلغارستان به کشورهای اروپایی برده‏اند، و در بیشتر کشورهای خارجی اسم ترکی من به کار رفته است. برادر من پنیر هنگام معرفی خود معمایی مطرح کرد و پرسید آیإ؛خخ کسی می‏داند نخستین ماست را چگونه را تهیه کردند؟ سوال بسیار جالبی بود، زیرا برای تهیه ماست تازه، بایستی به آن از ماست کهنه بزنند و چون در روز اول ماستی درد دسترس انسان نبوده است، تهیه ماست بدون مایه معمایی است که تاکنون کمتر کسی به آن پاسخ صحیح داده است. اما از آنجایی که هیچ سری نباید از خوانندگان زبان خوراکیها پنهان بماند، من امروز می‏خواهم از روی این راز پرده برداشته، و آن را فاش نمایم، و ضمنا ثابت کنم که زادگاه اولیه من ایران بوده و از ایران به بلغارستان رفته و جهانگیر شده است. برای تهیه من بایستی شیر را جوشانده و بعد به آن یک قاشق ماست زده، سر آن را پوشانده بگذارند تا شیر منعقد شده و سفت گردد. این کاری است که هزارها سال است معمول است.

برای تهیه ماست سفت بایستی شیر را پس از آنکه چربی آن را گرفتند، بجوشانند تا غلیظ شود و بعد به مایه زده بگذارند بسته شود.
عامل انعقاد شیر در اینجا موجودات زنده ذره‏بینی است که در ماست وجود دارد و در روی شیر رشد کرده، و باعث انعقاد آن می‏گردد، علاوه بر عامل فوق عوامل دیگری در ماست به مرور ایام پیدا شده و قند شیر را به ترشی بدل می‏کنند، و به این ترتیب خواص اصلی مرا کمی تغییر می‏دهند ولی اگر شما بتوانید مرا بدون ماست کهنه تهیه کنید، به زودی ترش نشده و خواص بیشتری خواهم داشت. اکنون گوش کنید تا من این راز بزرگ را برای شما علنی نمایم.
در ایران در کردستان و نزدیک خانه گیاهی در اطراف یک آب معدنی می‏روید که فارسی آن «علف ماست» بوده و اهالی محل به آن «یوغورت اوتی» می‏گویند. این گیاه از خانواده شیر پنیر است و شیر پنیر آن را برای شما معرفی خواهد کرد. شیره این گیاه شیر را منعقد کرده، و تبدیل به ماست می‏کند، وماستی که با این گیاه تهیه شود، به مراتب مفیدتر، خوشبوتر و خوشمزه‏تر خواهد بود. در این ماست اکسیر طول عمر به مراتب بیشتر از ماست معمولی است. چنانچه ماست ترش شده را در کیسه انداخته و آب آن را بگیرید، با آن می‏توانید کشک و قره قروت تهیه نمایید که شرح مفصل آن در معرفی کشک داده شده است. من سرشار از مواد سفیده‏ای گوناگون و انواع ویتامین «ب» هستم، ضمنا دارای ویتامین «ث» و ویتامینهای محلول در چربی، مثل ویتامین «آ د اف و ای» می‏باشم و تمام ترکیبات و خواص شیر در من جمع شده است. بر خلاف شایع ماستی که چربی آن گرفته شده باشد، به مراتب بهتر از ماست چرب می‏باشد. چون این ماست دارای ویتامینهای محلول در آب مثل ویتامینهای ب و ث به مقدار زیاد است، توت تنها مقصی که دارد، مقدار ویتامینهای محلول در چربی آن کم شده است. من مسکن تشنگی و یکی از بهترین نانخورشها می‏باشم. عمر را زیاد می‏کنم و کسانی که در غذای روزانه آنها همیشه ماست وجود دارد، دارای عمر طولانی توأم سلامتی می‏باشند. من معده را تقویت می‏کنم و به هضم غذا کمک می‏نمایم. من به علت داشتن ویتامینهای «ب» اعصاب را تقویت می‏نمایم و به آن آرامش می‏بخشم. من مسکن حرارت جگر و التهابات داخلی هستم. قند من ادرار را زیاد می‏کند. شستشوی سر با مسکن من مو را تقویت می‏کند و از ریزش آن می‏کاهد. مالیدن من به دست صورت باعث نرمی و لطافت پوست شده و از امراض جلدی مخصوصا جوش غرور جلوگیری می‏نماید. مالیدن رویه من بر سر دماغ را تازه می‏کند، بهترین وسیله جلوگیری و معالجه آن مالیدن من می‏باشد. در فصل تابستان اگر خواستید خرما میل نمایید، آن را با من مخلوط کنید تا از شدت گرمی آن بکاهم. در فصل تابستان خوردن آبدوغ خیار را که یکی از غذاهای سنتی ایرانیان است فراموش ننمایید.
دوغ
فارسی من دوغ است، اعراب به من مخیض گویند. من مسکن غلیان خون، اشتهاآور، مسکن حرارت و التهابات داخلی و پادزهر سموم می‏باشم، التهابات معده و جگر و از حرارت آنها می‏کاهم، قدما برای معالجه اسهال خونی که با هیچ دارویی درمان نمی‏شد، از سنگتاب یا آهن تاب من استفاده می‏کردند، و طرز تهیه آن بدین ترتیب بود که مقدار ریگ یا تکه‏های کوچک آهن را تفته کرده، در من می‏ریختند تا به جوش آیم و بعد آن را صاف کرده به بیمار می‏دادنند تا بنوشد. این دستور به وسیله نویسنده زبان خوراکیها تاکنون آزمایش نشده است. مرتاضان هندی برای اینکه در برابر عطش طاقت زیادتری داشته باشند، خرفه کوبیده با دوغ می‏جوشانند تا خشک شود، بعد دوغ افزوده این عمل را دو دفعه دیگر می‏نمایند و معتقدند که خوردن آن عطش را تسکین داده، و خواهش آب را کم می‏کند. اگر خیار را با پوست زیر فشار قرار داده و آب آن را بگیرند و با آن دوغ درست کنید، و یا آب خرفه را گرفته با آن دوغ بسازید، نوشابه‏هایی گوارا برای شما خواهند بود. عطش را تسکین می‏دهند. کبد و کلیه‏ها را شستشو می‏دهند، و سموم بدن را از بین می‏برند. برای رماتیسم و نقرس دارویی بسیار موثر می‏باشد. آب خیار مسهلی قوی است و اسید سولفوریک را که از زهرهای بسیار قوی است خنثی می‏نماید. سنگهای کلیه، مثانه و کیسه صفرا را خرد کرده و می‏ریزاند.
اسم ماشیر پنیر است‏
فارسی ماشیر پنیر است، به انواع ما علف ماست، خاج، بلسکی می‏گویند. عربی ما خشیره، بقلةاللبن، عاقداللبن، می‏باشد. ترکی یک نوع ما «یوغورت اوتی» می‏باشد. در کتب قدیم داروسازی به ما غالیون که معرب گالیون یونانی است می‏گفتند.
ما همه جزو خانواده روناس بوده، و اعضای گیاه ما پوشیده از تارهای کوتاه است. گلهای ما به رنگ سفید، زرد، مایل به سبز یا مایل به قرمز است. تاکنون چهارصد گونه از ما در جهان شناخته شده که در اکثر نقاط جهان به استثنا استرالیا به عمل می‏آیند.
شیر پنیر زرد
شیر پنیر زرد در شمال ایران، رودبار، در ناحیه‏ای به نام مائده جو، در اطراف تهران، نواحی البرز، کبوتر چاک، عمارلو، داماش، گون پشته و همچنین در سیاه کوه، تبریز، اشتران کون، قره داغ، علی بولاغ و تفرش به عمل می‏آید، عربی آن خیشره است.
خاج
من نوعی شیر پنیر هستم که رگهای من چهار تایی به صورت صلیب است، به همین جهت اعراب به من حشیشة الصلیب می‏گویند. من در شمال ایران، مناطق البرز، کندوان، کبوتر چاک و عمارلو به عمل می‏آیم. چلیپا را از آن جهت خاج گویند که با من شباهت دارد.
بلسکی
من نوعی شیر پنیر هستم، اعضای گیاه من حتی میوه من دارای تارهای قلاب مانندی است که به پشم حیوانات می‏چسبد، به این جهت چوپانان برای کشیدن مو از ماست و شیر از من استفاده کرده، و آن را داخل شیر می‏کنند تا موهایی که در آن ریخته شده به قلابهای من چسبیده و خارج شوند. به همین جهت است که به من مصفی الرعا، مصف الراغی و همچنین بلشکه، افارین، ارمن، قوت البریه، باپیشقان، قازاتی و صید الانیه می‏گویند ریشه گیاه من دارای یک ماده قرمز رنگ می‏باشد.
علف ماست
فارسی من علف ماست و ترکان به من «یوقورت اوتی» می‏گویند من در کوههای کردستان و مهاباد می‏رویم و تاکنون نظیر من در کشورهای دیگر و جاهای دیگر دیده نشده است. یکی از مراسم مهم غذاشناسی در من نهفته شده است که تاکنون یک بار در کتاب زبان خوراکیها مطرح شده، و کسی به این معما پاسخ نداده است. همه می‏دانیم که معمولا برای تهیه ماست شیر را جوشانده بگذارند تا حرارت آن پایین آمده به پنجاه درجه برسد، یک قاشق ماست به آن می‏زنند و روی آن پوشانده می‏گذارند مدتی گرم بماند تا شیر منعقد شود، تاکنون به این سوال که اولین ماست را چگونه و با چه مایه‏ای ساخته‏اند کسی جواب صحیح نداده و به صورت معما در آمده است، تاکنون موقع آن است که من این راز را فاش کرده و بگویم شیره گیاه شیر را به صورت ماست در می‏آورد و به همین دلیل می‏توانم بگویم نخستین ملتی که موفق به تهیه ماست شد، ایرانیان بودند و بعد آن را به کشورهای دیگر، از جمله بلغارستان بردند و برخلاف آنچه شایع است، اهالی بلغار سازنده اولیه ماست نبوده‏اند. انواع دیگر شیر پنیر در اطراف تهران، قزوین، کرند، اصفهان، مسجد سلیمان کوههای الوند، هریرود، دیلمان، چاهریک، خرم آباد، رضائیه و تبریز به عمل می‏آیند و تمام آنهإ؛ذذ شیر را منعقد می‏کنند و می‏توان با آنها انواع اقسام پنیر ساخت. پنیری که با انواع شیر پنیر ساخته شود خوشمزه، معطر و بسیار مفید است، ماستی که با علف ماست ساخته شود، دیرتر ترش می‏شود و اکسیر طول عمر در آن خیلی بیشتر از ماستهای معمولی است که با مایه ماست تهیه می‏شوند. پنیربند که در بلوچستان به عمل می‏آید، و دارای چند درصد مایه پنیر است، از خانواده ما نیست و یکی از گیاهان مفیدی است که هنوز بطور دقیق روشن نشده است. اعضای مختلف هوایی انواع شیر پنیر، آرامبخش، پیشاب‏آور، قابض، ضد تشنج بوده، برای معالجه سرع (هیستری) تجویز می‏شوند. داروسازان سنتی ایران جوشانده آنها را بهترین درمان داءالراقص می‏دانستند و جوشانده غلیظ آن را به مقدار نیم لیتر تجویز می‏نمودند. (داءالرقص یک بیماری عصبی است که بیشتر در دختران دیده می‏شود، و اعضای بدن آنها حرکات غیر عادی پیدا می‏کند) شیره تازه انواع شیر پنیر برای کبد، آب آوردن انساج، سنگ کلیه، گواتر، رقت خون مفید می‏باشد. ضماد شیره آنها برای خنازیر و اولسرهای گوناگون سودمند است، ضماد منافع زیاد دارد، با ریشه آنها می‏توان پشم را رنگ کرد و آن را به صورت قرمز در آورد و اگر بخواهند پشم را با آنها به رنگ نارنجی در آورند، بایستی پشم را قبلا بازاج بجوشانند.
جوشانده برگ من شیر پنیر خونریزی را بند می‏آورد، و ضماد گل آنها جهت سوختگی آتش نیز نافع است. خوردن جوشانده ریشه آنها محرک باه است. میوه بو داده بلسکی ضد سم حشرات، مخصوصا مار افعی است به همین جهت به آن حشیشة الافعی هم می‏گویند. برای تهیه پنیر و ماست از شیره و گرد کوبیده انواع شیر پنیر می‏توان استفاده کرد. هر نوع شیر پنیر یک نوع مشخص پنیر درست می‏کند، و به همین جهت شما می‏توانید صدها نوع پنیر و ماست با ما درست کنید که یکی بهتر از دیگری باشد.

زبان خوراکی ها سوم دکتر غیاث الدین جزایری

===========================================

با تشکر از توجه شما آرزوی سلامتی و سرافرازی را برای شما دارم

===================================================

لینک هایی درباره سلامتی

 آب

خواص اعجاب انگیز لوبیا سبز

benefits of sauna مزایای سونا

استخرهای درمانی

ویتامین روحیه ساز

آب درمانی

نکات ایمنی و مهم در سونا و استخر شما

حقایق شکلاتی

اقدامات مورد نیاز در صورت مواجه با ویروس ایدز

توجه توجه : خطر غرق شدن کودکان در استخر

گوشت بوقلمون گوشت معجزه گر

سونای بخار و سونای خشک مناسب ایران سونا ، چرا و چگونه؟ مقدمه رعای

سونا و سلامتی را می توان از دو دیدگاه مختلف مورد بررسی قرار داد

بهداشت در سونا

حوادث استخر و سونای غیر استاندارد

قوانین استفاده از استخر های خانگی و مراقبت از کودک

درباره سونا اطلاعات جدید سونا 2011

استاندارد طراحی مهد کودک

===================================================

گرداوری از سایت سونا

سایت سوناسازان سایت ٰ پیمانکاران ٰ نیازمندیها ٰ ساختمان

وبلاگ پیمانکاران : مقاله عکس اخبار ساختمان

وبلاگ سونای خشک و سونای بخار
:: برچسب‌ها: لاغری, گالری عکس, آب, نکات ایمنی

 

آیا می دانید با خوردن این میوه می توانید لاغر شوید؟این میوه به شما کمک می کند تا

نوشته شده در چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۸٩

ساعت : ۸:٢۱ ‎ب.ظ

نویسنده : { فربد حیدری } Farbod Heidari

نظرات

 

آیا می دانید با خوردن این میوه می توانید لاغر شوید؟این میوه به شما کمک می کند تا لاغر شوید و …
گوجه‌فرنگی، به‌خاطر کالری پایینی که دارد، برای لاغر شدن مفید است.


گوجه‌فرنگی‌ها
با اینکه شیرین هستند، دارای کالری پایینی هستند و از پرمصرف‌ترین سبزیجات، در دنیا بشمار می‌روند که به صوررت خام، بخارپز، سرخ کرده، خورشتی، پوره، سس و غیره مصرف می‌شوند.

اگرچه، اکثر افراد، گوجه ‌فرنگی‌ها را به عنوان نوعی سبزی درنظر می‌گیرند ولی از لحاظ گیاه‌‌شناسی در بخش میوه‌ها، طبقه‌بندی می‌شوند و دارای مقدار زیادی ویتامین C هستند.

ارزش غذایی یک عدد گوچه‌فرنگی تازه

کالری / 24
چربی / 0 گرم
چربی اشباع شده / 0 گرم
کلسترول / 0 میلی‌گرم
کربوهیدرات / 5 گرم
پروتئین / 1 گرم
فیبر رژیمی / 1 گرم
سدیم / 6 میلی‌گرم
ویتامین C / 15 میلی‌گرم
پتاسیم / 292 میلی‌گرم
فواید سلامتی
گوجه‌فرنگی‌ها، واقعا سرشار از ویتامین C هستند.

این آنتی‌اکسیدان‌های قوی، نقش مهمی را در حفظ سلامتی سیستم ایمنی بدن ایفا می‌کنند.

آن‌ها همچنین، دارای بتاکاروتن و کاروتنوئید هستند که برای پیشگیری از بیمارهای مختلف، بخصوص، حملات قلبی و سرطان موثر هستند.

 لیکوپن موجود در گوجه‌فرنگی، به کاهش خطر سرطان پروستات کمک شایانی می‌کند.

گوجه‌فرنگی‌ها همچنین دارای مقدار مناسبی پتاسیم هستند که برای پیشگیری از سکته‌های مغزی مفیدند.

===================================================

برای محاسبه وزن ایدعال خود و اطلاع از وضعیت بدن خود بر روی عکس زیر کلیک کنید .

سلامت باشید

 با تشکر از توجه شما به وبلاگ سونا ، ادامه مطلب را هم مطالعه فرمایید .

راه‌های خلاصی از چربیهای مزاحم
یک برنامه بلندمدت و منطقی برای کاهش وزن خود انتخاب کنید. تصمیم بگیرید که هفته ای نیم کیلو از وزنتان را با تغییر در رژیم غذایی و انجام ورزش های استقامتی بکاهید.
می توانید به شیوه آلمانی ها نیز عمل کنید و سایزتان را کاهش دهید. روش جالبی که متخصصین تغذیه آلمانی برای تغذیه سالم توصیه می کنند روشی است که در آن هر فرد شخصا رژیم غذایی مطلوب خود را پیدا می کند.

در این روش توصیه می شود ابتدا سبزی یا میوه مورد علاقه تان را پیدا کنید. سپس سعی کنید آن را با استفاده از دستورهای غذایی متفاوت مثل کوکو، سوپ یا پوره در برنامه غذایی روزانه تان بگنجانید.

نکته بعدی خوردن سالاد به عنوان یک وعده غذایی است. استفاده از میوه و سبزیجات مختلف و اضافه کردن حبوبات، تخم مرغ، کمی تن ماهی یا گوشت مرغ به آن سالاد را تبدیل به وعده غذایی سالم و سیرکننده می کند که می توان هر بار با کمی تغییر آن را متنوع کرد. تخم مرغ و حبوبات به خصوص عدس حاوی سلنیوم هستند. سلنیوم قدرت دفاعی بدن را بالا می برد. مصرف روزانه صد تا صد و پنجاه گرم گوشت برای یک انسان بالغ کافی است. این میزان گوشت حدود پانزده میلی گرم آهن و یک و نیم میلی گرم مس مورد نیاز روزانه بدن را تامین می کند. این رژیم به شما این امکان را می دهد تا انواع مختلف ماهی را امتحان و نیاز روزانه تان به ید را که در انسان بالغ بیست و پنج میکروگرم است از طریق ماهی تامین کنید.

فرآورده های لبنی را حذف نکنید فقط نوع کم چرب آن را خریداری نمایید. لبنیات به خصوص شیر حاوی کلسیم، نیاسین و روی هستند. نیاسین عنصری است که در ساختمان دستگاه عصبی به کار می رود و روی، بهبود زخم ها را سرعت می بخشد. روزانه نوشیدن یک لیوان شیر این مواد را تامین می کند. انتخاب این روش غذایی به شما کمک می کند تا هم وزنتان کاهش پیدا کند و هم دچار کمبود ویتامین و مواد مغذی که منجر به ریزش مو و خشکی پوست می گردد، نشوید. نکته آخر را نیز به خاطر بسپارید که برای لاغر شدن باید در تعادل منفی انرژی باشید بدین معنی که مصرف انرژی کمتر از سوخت انرژی در بدن باشد. خیلی هم سخت نیست اگر کمتر بخورید و بیشتر ورزش کنید به این تعادل منفی خواهید رسید.

=================================================

لیپوساکشن؛ خلاصی از شر چربیهای مزاحم!
مترجم: فرشته آل علی

با پیشرفت روزافزون علم و فناوری روشهای جدیدی در علم پزشکی ارائه می شود که شناخت آنها بسیار لازم و ضروری است.
این رویه های نو و تازه در حیطه مسائل پوست و زیبایی بسیار فراوانند و طبعا طرفداران خاص خود را نیز دارند.
ولی آیا همه مردم ، همه جوانب آن را می دانند؟! چاقی هم در این دوران معضلی شده است. اگر مسائلی مثل پرخوری ، عادات غلط غذایی ، عدم تحرک و غیره را در نظر نگیریم ، بعضی افراد به طور ژنتیکی استعداد خارق العاده ای در چاق شدن دارند و از این بابت باید هر چه فریاد دارند بر سر ژنهای محترم خود بکشند!
بر این اساس روشهای مختلفی برای حذف این چربیهای زاید مطرح شده است که یکی از آنها لیپوساکشن است. در این روش چربیهای بدن برداشته می شود تا ظاهر فرد متناسب تر به نظر برسد.
معمولا این روش برای برداشتن چربیهای ران ، شکم ، نواحی سرین و حتی صورت مورد استفاده قرار می گیرد و تنها چربیهای زاید و جمع شده در این نواحی را برمی دارد. اما چه کسی نامزد خوبی برای لیپوساکشن به شمار می رود؟
فردی که برای این کار انتخاب می شود، باید انتظارات واقعی (نه دور از ذهن) از این روش داشته باشد و شرایط ذیل را نیز داشته باشد: وزن او کمی (یا تا حد متوسط) بالاتر از وزن نرمال مورد نظر باشد (با توجه به قد شخص)، پوستی محکم و الاستیک داشته باشد، سلامت عمومی خوبی داشته باشد، چربیهای جمع شده ای مدنظر باشد که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ نداده و با این دو روش قابل برطرف شدن نباشد.
افرادی که پوست آنها از نظر کیفی مشکل دارد (مثلا بیماری یا عفونت پوستی دارند) برای لیپوساکشن در نظر گرفته نمی شود، زیرا احتمال بروز مشکلات بیشتر در پوست آنها وجود دارد.
در مورد روش لیپوساکشن ، سن فرد چندان مهم نیست اگرچه باید به این نکته مهم توجه داشت که افراد سالمند، پوست ، الاستیسی کافی ندارد و ممکن است نتیجه کار چندان مطلوب به نظر نرسد. حالا فکر می کنید اگر بخواهید لیپوساکشن انجام دهید با چه کسی باید صحبت کنید و چه کارهایی باید انجام دهید؟
اولین مرحله آن است که با یک پزشک متخصص جراحی مشورت کنید. جراح می تواند با بررسی هایی که انجام می دهد، تعیین کند که کدام روش برای حذف چربیهای زاید شما مناسب تر است ، نوع پوست شما را در نظر بگیرد و کارآیی و ایمنی روش موردنظر را بررسی کند؛ ضمن این که وضعیت جیب مبارک شما را هم بداند!
در این زمینه هر سوالی در ذهنتان وجود دارد از جراح بپرسید. الان اصلا وقت خجالت کشیدن در این زمینه نیست ! اگر پزشک و شما، هر دو به این نتیجه رسیدید که لیپوساکشن انجام شود، از او بخواهید آنچه در این مورد لازم است به شما توضیح دهد؛ مثلا محدودیت هایی در رژیم غذایی یا مصرف و عدم مصرف بعضی ویتامین ها و… اگر سابقه حساسیت دارید، آن را با جراح در میان بگذارید؛ ضمن این که اگر داروی خاصی مصرف می کنید، حتما به او اطلاع دهید.

چگونگی انجام لیپوساکشن
بسته به نوع آن ممکن است به صورت سرپایی یا در شرایطی که مقدار چربی زیاد باشد، به صورت بستری در بیمارستان انجام شود که البته در آن صورت هم مدت زمان بستری یک شب بیشتر نخواهد بود (البته اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد).
قبل از شروع کار، فرد موردنظر بیهوش می شود. باز هم بسته به میزان چربی که باید برداشته شود و نوع لیپوساکشنی که باید انجام شود، ممکن است به صورت بی حسی موضعی باشد یا بیهوشی عمومی داده شود.
بعد از بی حسی یا بیهوشی با استفاده از یک دستگاه مکش که به یک وسیله فولاد زنگ نزن کوچک به نام کانولا وصل است ، لیپوساکشن آغاز می شود. کانولا از طریق برشهای کوچکی وارد نواحی چربی بین پوست و عضله می شود و با استفاده از پمپ مکش یا سرنگی بزرگ ، چربیها برداشته می شود. طول مدت کار به مقدار چربی ای که باید برداشته شود بستگی دارد.

انواع لیپوساکشن
لیپوساکشن هم تکنیک های مختلفی دارد که دو نوع اصلی آن شامل موارد زیر است : لیپوساکشن Tumescent که طی آن جراح محلولی را درون چربی موردنظر که قرار است برداشته شود تزریق می کند.
این محلول شامل سالین ، مسکن خفیف و اپی نفرین (برای انقباض عروق خونی ) است. محلول موردنظر نه تنها باعث می شود جراح بتواند راحت تر چربیها را بردارد، بلکه باعث می شود خونریزی فرد کمتر باشد و طی کار و بعد از آن درد بیمار کمتر خواهد بود.
لیپوساکشن با کمک اولتراسوند که در این روش از انرژی اولتراسوند استفاده می شود تا چربی به حالت مایع درآید و بعد از بدن خارج شود.

دوران نقاهت بعد از لیپوساکشن
در اکثر مواقع وقتی لیپوساکشن به صورت سرپایی انجام شود، دوران نقاهت بسیار کوتاه مدت خواهد بود. اکثر این افراد چند روز بعد می توانند سرکار بروند و ظرف دو هفته کاملا فعالیت های عادی خود را انجام دهند.
برای مدت چند هفته ممکن است تورم ، درد و ناراحتی در ناحیه وجود داشته باشد. البته توجه داشته باشید که دوران نقاهت بسته به حجم چربی برداشته شده و محل چربی متفاوت است.

نتیجه لیپوساکشن؛ دایمی یا موقت؟
در لیپوساکشن ، سلولهای چربی در محل مورد نظر به طور دایم برداشته می شوند، بنابراین اگر بعد از این کار باز هم دچار افزایش وزن و تجمع چربی شوید، معمولا در نواحی دیگر است نه در محلی که قبلا لیپوساکشن انجام داده اید.
البته توجه داشته باشید افزایش وزن به لیپوساکشن هیچ ارتباطی ندارد و باید برای تناسب کل اندام خود رژیم غذایی و ورزش را در نظر بگیرید.

و اما خطرات لیپوساکشن
در نظر داشته باشید که تمام روشهای جراحی خطراتی دارند. با این حال آمار نشان می دهد لیپوساکشن با خطرات کمی همراه بوده و عوارض آن در حداقل قرار دارد، البته اگر جراح پلاستیک مورد نظر آموزش دیده ، ورزیده و متبحر باشد.
اما خطرات احتمالی لیپوساکشن (که البته بسیار نادر است) شامل عفونت و تغییر رنگ پوست است. البته هر چه طول مدت کار کوتاهتر و وسعت کار کمتر باشد، این خطرات نیز کمتر خواهد بود.

منبع : انجمن درمانگران ایران

=============================================

انتخاب هاى درمانى براى چاقى چگونه لاغر شوید
صدف کوهکن- کارشناس تغذیه

امروزه به دلیل عادات غلط تغذیه اى و گسترش شهرنشینى و… بشر با مشکلات بسیار دست به گریبان است که بیمارى هاى تمدن نامیده مى شوند. یکى از آنها چاقى است که البته داراى علل و عوامل مختلفى بوده ولى نوعى از آن نیز مربوط به کاهش تحرک افراد و نداشتن برنامه غذایى صحیح است.
در واقع اضافه وزن و چاقى که از مشکلات جوامع امروز به شمار مى آیند، در ارتباط مستقیم با بروز بسیارى از بیمارى ها از جمله: بروز فشارخون بالا، کلسترول و ترى گلیسیرید خون بالا، بیمارى هاى قلب و عروق، بیمارى هاى تنفسى و بیمارى هاى فرسایشى مفاصل (که به وضوح شیوع آن را در افراد چاق بیشتر مى بینیم) است. ۸۰ درصد افرادى که به بیمارى قند یا دیابت غیروابسته به انسولین ابتلا مى شوند چاق هستند. و بروز انواعى از سرطان ها نیز در هر دو جنس ارتباط مستقیمى با چاقى نشان داده است، به عنوان مثال در مردان چاق امکان ابتلا به سرطان پروستات و سرطان هاى دستگاه گوارش و در خانم هاى چاق سرطان سینه و رحم در مقایسه با سایر افراد بیشتر است. همچنین بسیارى از بیمارى هاى روانى در نتیجه چاقى عارض مى شود تا جایى که یکى از دلایل عمده ابتلا به افسردگى (که شیوع آن در خانم ها بیشتر است) چاقى عنوان شده است.در تمام موارد بالا کاهش وزن در بهبود علائم بیمارى نتایج مثبتى را در پى داشته است. به عنوان مثال کاهش حتى ۵ کیلوگرم از وزن نقش بسزایى در کاهش کلسترول و ترى گلیسیرید دارد.

• تعریف چاقى
به طور کلى چاقى عبارت است از عدم تعادل بین نیروى دریافتى و انرژى مصرفى، که با ذخیره بیش از حد چربى نمایان مى شود. در حقیقت براى تجمع چربى در بدن هیچ ظرفیت محدود و معینى وجود ندارد و وقتى که ذخایر سلول هاى چربى اشباع مى شود (هر سلول چربى قادر به ذخیره کردن ۷میکروگرم چربى است) بدن شروع به افزایش دادن سلول هاى چربى مى کند و تعداد سلول ها هیچ گاه کم نخواهد شد بلکه فقط پر و خالى مى شوند به همین دلیل لاغر شدن فردى که فقط ظرفیت سلول هایش افزایش یافته است یعنى از چربى اشباع شده است خیلى ساده تر است از کسى که تعداد سلول هاى چربى در بدن او اضافه شده است که در این دو حالت یا فرد به دلیل زندانى بودن یا بسترى بودن در اثر جراحى ها (عدم تحرک) یا به دلیل این که در زمان بلوغ انرژى دریافتى او بسیار بیشتر از انرژى مصرفى بوده چاقى عارض شده است، که در حالت اخیر از آن به عنوان «استعداد چاقى» نام مى بریم.
جالب است بدانید که نه تنها مقدار چاقى بلکه محل توزیع و تجمع چربى در بدن نیز مى تواند در مشخص کردن خطر ابتلا به بیمارى هاى وابسته به چاقى مؤثر باشد.

دو نوع تجمع چربى را در بدن افراد شاهد هستیم:
۱- نوعى از آن که چربى زیرپوستى در ناحیه (تنه اى _ شکمى) را شامل مى شود و به آن چاقى آندروئید یا چاقى مردانه مى گویند که نام دیگر آن چاقى سیب شکل است.
۲- نوع دوم چاقى چربى زیاد زیرپوستى در (ناحیه باسن و ران) را شامل مى شود که به آن چاقى ژینوئید یا چاقى زنانه مى گویند و نام دیگر آن چاقى گلابى شکل است.

چاقى مردانه با افزایش خطر فشارخون بالا و بیمارى هاى قلب و عروق و دیابت غیروابسته به انسولین ارتباط نشان داده است.وزن ایده آل عبارت است از وزنى که در صورت برخوردارى از آن، شرایط ابتلا به بیمارى ها مناسب نبوده چه بیمارى هاى وابسته به چاقى و چه اختلالات ناشى از لاغرى بیش از حد (مانند سرگیجه، ضعف جسمانى و ریزش مو) و در این وضعیت حداکثر طول عمر براى افراد پیش بینى مى شود این وزن را اصطلاحاً وزن سالم بدن مى گویند.از آنجایى که هر کدام از افراد جامعه در شرایط خاص از نظر تفاوت هاى فردى نظیر سن، جنس، قد، مراحل رشد و بلوغ، وراثت و… قرار دارند، وزن ایده آل نیز براى هر فرد نسبت به شرایط مخصوص همان فرد در نظر گرفته مى شود. و به طور قطع نمى توان گفت وزن خاصى وزن ایده آل است.در حقیقت تعیین وزن ایده آل با روش هاى مختلفى انجام مى پذیرد که یکى از این روش ها استفاده از جداول معروف متروپلیتن است.
روش دیگر استفاده از نمایه توده بدن یا BMI Body Mass Index) ) است، نمایه توده بدن را با یک محاسبه ساده ریاضى مى توان به دست آورد:
نمایه توده بدن برابر است با وزن برحسب کیلوگرم تقسیم بر مجذور طول قد بر حسب واحد متر.( جدول )

• درمان هاى چاقى
به هر عنوان و دلیل که شخص به چاقى مبتلا شود باید تحت درمان هاى ارائه شده از طرف موسسات مختلف تغذیه اى واقع شود که این روش ها عبارت است از:

۱- اولین روش برنامه ریزى صحیح براى کاهش وزن است که شامل رژیم غذایى و ورزش است که در پایان این مبحث مفصلاً درباره این بحث خواهد شد.

۲- اصلاحات رفتارى که به طور ۱۰۰ درصد یکى از روش هاى موثر در لاغرى است. به عنوان مثال آهسته غذا خوردن و جویدن کامل غذا باعث مى شود که مقدار کمترى غذا خورده شود. مثلاً افرادى که عادت به نوک زدن غذا دارند و یا اینکه تکه تکه غذا مى خورند و یا عادت به غذا خوردن در جلوى تلویزیون دارند افزایش وزن و چاقى در آنها عارض مى گردد.

۳- روان درمانى: که این کار هم به صورت شخصى و هم به صورت گروهى انجام مى پذیرد و در این روش باید به بیمار آموزش دهیم که چگونه خود را با وزن مناسب تصورکند، به او اعتماد به نفس بدهیم تا به کنترل وزن خود بپردازد و با کاهش وزن مناسب (به خصوص در افراد بسیار چاق) احساس رضایت در او ایجاد شود.

۴- استفاده از دارو ها: این روش شامل استفاده از دارو هایى است که مى توانند منجر به لاغرى فرد شوند. لازم به یادآورى است که کلاً دارو هاى مورد استفاده براى لاغرى فقط تا زمانى موثرند که فرد آنها را مصرف مى کند و چون این داروها عوارض جانبى دارند نمى توان به مدت طولانى از آنها استفاده کرد. در نتیجه با قطع دارو وزن دوباره افزایش مى یابد.

دارو هاى مورد استفاده در درمان چاقى به چند دسته تقسیم مى شوند:
الف- داروهایى که بر اشتها تاثیر مى گذارند مثل فن فلورامین (رژینو) که از طریق تاثیر بر سیستم مرکزى اعصاب باعث کاهش اشتها مى شوند .
ب- دسته دوم دارو هاى تحریک کننده سوخت و ساز هستند مثل هورمون هاى تیروئید و افدرین.
ج- دسته سوم دارو هاى مدروملین که از طریق افزایش ادرار و یا مدفوع باعث کاهش وزن و در نتیجه کاهش مواد مغذى مى شوند.
د- دسته چهارم دارو هاى جدیدى هستند که از طریق کاهش جذب چربى رژیم غذایى عمل مى کنند مثل زنیکال.

۵- طب سوزنى: که از طریق کنترل مرکز اشتها عمل کرده و در مورد بیمارانى که به هیچ وجه اراده و کنترل غذایى ندارند به شرطى که از رژیم هاى مخصوص متخصصین تغذیه استفاده کنند (نه از رژیم هاى پر پروتئین یا بسیار کم کالرى که خطرات بى شمارى را به دنبال دارد) مى تواند مورد استفاده قرار گیرد.

۶- بستن آرواره: در این روش با سیم پیچیدن آرواره ها باعث محدود کردن رژیم دریافتى مى شوند. این روش در افراد بسیار چاق صورت مى گیرد و بیمار غذا را به شکل مایعات و از طریق سرم یا لوله هاى موئین دریافت مى کند.

۷- محدود کردن حجم معده : که در این روش با قطع یا برداشتن قسمت اعظمى از معده (که امروزه از روش منگنه کردن استفاده مى شود) در حالى که سایر قسمت ها قابل استفاده است حجم معده را کم مى کنند. امروزه روش دیگرى هم براى این کار صورت مى گیرد که عبارت است از فرستادن بادکنکى در معده که بدین وسیله حجم معده را کم مى کنند.

۸- لیپوساکشن: عبارت است از خارج کردن چربى ها. روش انجام کار به این ترتیب است که شکافى به اندازه ۱-۲ سانتى متر از طریق لوله اى که از بافت چربى به بیرون متصل است ایجاد مى کنند و از این طریق چربى ها را خارج مى کنند.

۹- جراحى: روش جراحى براى کاهش وزن توسط پزشکان فقط در مورد افراد بسیار چاق و در شرایط بسیار ویژه توصیه مى گردد زیرا ۳-۴ درصد احتمال امبولى در نتیجه جراحى وجود دارد.این مقاله تنها روش اول کاهش وزن یعنى رژیم غذایى و ورزش را پیشنهاد مى کند. ولى در ابتدا یک مسئله بسیار مهم باید روشن شود و آن انواع مختلفى از رژیم هاى غذایى است که امروزه مد شده و بسیارى از آنها خطرات بى شمارى را براى افرادى که از آنها پیروى مى کنند به دنبال دارند.

در زیر به نمونه هایى از آنها و مضرات آنها مى پردازیم:

الف) رژیم صفر کالرى: رژیمى است که هیچ کالرى اى به بیمار نمى رسد و فقط مایعات و الکترولیت هاى بیمار تامین مى گردد این رژیم براى وزن هاى بالا مورد استفاده قرار مى گیرد و معمولاً بیماران باید تحت کنترل در بیمارستان باشند. کاهش وزن در روز هاى اول در حدود ۱تا ۲ کیلوگرم و بعد از آن روزانه ۳۰۰ تا ۵۰۰ گرم کاهش وزن را در بیمار شاهد خواهیم بود. این رژیم بیشتر ۲-۴ هفته توصیه نمى شود.

ب) رژیم بسیار محدود در کالرى (VCLD) : این رژیم به شکل هاى مختلف مورد استفاده قرار مى گیرد. در بعضى از انواع آنها روزانه به فرد ۶۰۰ _ ۴۰۰ کالرى داده مى شود که ۸۰ درصد از این مقدار از کربوهیدرات ها تامین مى گردد و۱۰ درصد از چربى و ۱۰ درصد باقى مانده به پروتئین ها اختصاص مى یابد.

نوع دیگر این رژیم ها که بسیار هم رایج شده رژیمى است که کربوهیدرات آن بسیار پائین بوده یا اساساً فاقد کربوهیدرات است و در این رژیم ها استفاده از منابع پروتئینى آزاد ذکر مى گردد (فرد مى تواند به هر میزان و در بعضى از انواع دیگر این رژیم ها روزانه به فرد ۱۰۰ گرم چربى و حدود ۱۰۰- ۱۶۰ گرم پروتئین داده مى شود. این رژیم ها باعث از دست رفتن سریع مایعات بدن شده و در اثر استفاده از آنها تهوع و استفراغ و بى اشتهایى به دلیل افزایش کتون ها (مواد کتونى) در بدن عارض مى گردد.به طور کلى رژیم هاى VLCD تنها به افرادى که در بیمارستان بسترى هستند- جایى که دسترسى به نرس و پزشک بسیار آسان است- داده مى شود تا به طور همزمان مولتى ویتامین _ مینرال (انواع ویتامین ها همراه با مواد معدنى) و الکترولیت ها را دریافت مى کنند توصیه مى شود و از عوارض آن در افراد عادى مرگ ناگهانى، اریتمى قلبى، کاهش فشار خون و ثانویه به آن، غش و بیهوشى، ریزش مو، خشکى و پوسته پوسته شدن پوست و از همه مهمتر و شایع تر افسردگى است. برگشتن به وزن اولیه در این افراد سریع صورت مى گیرد.

ج) رژیم هاى فانتزى: انواع دیگرى از رژیم ها وجود دارد که رژیم هاى فانتزى نامیده مى شود. در واقع این نوع رژیم ها رژیم هایى هستند که در هر روز یک میوه خاص را توصیه مى کنند یا مثلاً یک روز کامل فقط شیر یا بستنى و یا نوع دیگر آن اضافه کردن وعده به وعده غذا که در تمام موارد به دلیل کاهش کالرى دریافتى وزن کاهش مى یابد ولى این کاهش از یک اصل بسیار مهم در کاهش وزن دور بوده و آن اصل تعادل است، یعنى این رژیم ها متعادل نبوده و تمام مواد مغذى مورد نیاز براى بدن فرد را به وى نمى رساند. در نتیجه این کاهش وزن عوارض بدى را در دراز مدت به دنبال خواهد داشت.در واقع یک رژیم متعادل رژیمى است که تمام نیاز هاى بدن را به مواد مغذى تامین کند و طورى نباشد که سلامت فرد را به خطر اندازد و عوارض سویى نظیر سردرد، ضعف و یا ریزش مو را به دنبال داشته باشد. همچنین باید در تنظیم رژیم علایق غذایى هر فرد، سن، شرایط اقتصادى و شرایط پزشکى وى در نظر گرفته شود و در پایان باید گفت که این رژیم باید قادر به تامین نیاز هاى تغذیه اى فرد باشد یعنى حاوى غذاهایى باشد که از تمام گروه هاى غذایى انتخاب شده اند.در چنین رژیمى حتى الامکان از ذخایر چربى فرد براى تامین انرژى استفاده مى شود و باید بدانیم که رژیم هاى غذایى که در مدت طولانى تر کاهش وزن و رسیدن به وزن مطلوب را میسر مى سازند رژیم هاى بهترى بوده و امکان برگشت وزن در آنها بسیار کم است.

بهترین نوع رژیم، رژیمى است که توزیع کالرى در آن به صورت زیر است:
۵۵ درصد از کالرى دریافتى از منابع کربوهیدراتى (ترجیحاً کربوهیدرات هاى کمپلکس).
۲۰ درصد از کالرى دریافتى از منابع پروتئینى (انواع گوشت ها، لبنیات و حبوبات).۲۵ درصد از کالرى دریافتى از منابع چربى (انواع روغن ها، مغزه ها و سس ها).
به نظر مى رسد که کاهش چربى رژیم هر چقدر بیشتر باشد، فرد سایز بیشترى کم مى کند. بنابراین اگر به دنبال سایز کم کردن هستید توصیه من به شما این است که چربى هاى رژیم خود را محدود کنید.در رابطه با رژیم کاهش وزن توصیه من به شما این است که هرچیزى که در دهان شما مزه شیرینى دارد (قند، شکلات، شکر، شیرینى، کیک، آبنبات و…) را از رژیم غذایى خود حذف کنید، از غذاهاى سرخ کرده و پرکالرى (نظیر چیپس، نوشابه، مایونز، آش رشته، کله و پاچه و …) پرهیز کنید و حتى الامکان پوست مرغ را گرفته و گوشت را بى چربى کنید و در هنگام طبخ از روش هایى نظیر آب پز کردن، طبخ در فر یا ماکرو ویو و یا کباب کردن استفاده کنید. حتماً قبل از وعده غذایى اصلى به خوردن مواد پرفیبر نظیر سالاد، کدو و … بپردازید. من سالاد کلم یا کاهو را همراه با آبلیموى تازه یا سرکه سیب توصیه مى کنم. سرکه سیب علاوه بر تاثیر برلاغرى تاثیرات زیادى بر پوست و زیبایى دارد (حتى الامکان از سرکه هاى فرآیند شده بپرهیزید.)همچنین نوشیدن آب به میزان حداقل ۸ لیوان در روز را فراموش نکنید. در پایان بهتر است که بدانیم براى خانم ها رژیم هاى زیر ۱۲۰۰ کالرى و براى آقایان زیر ۱۴۰۰ کالرى توصیه نمى شود و بهترین رژیم ها آنهایى است که در ،۵ ۶ وعده غذایى تنظیم شده باشد و براى کاهش عوارض جانبى، کاهش وزن نباید بیشتر از ۲ تا ۴ کیلوگرم در ماه باشد، براى جلوگیرى از عادت کردن بدن از استفاده بى اراده از رژیم باید پرهیز کرد یعنى چند هفته فرد در رژیم باشد و بعد رژیم را رها کند.

همین طور باید کاهش کالرى طورى باشد که تدریجاً از کالرى پائین تر استفاده گردد تا براساس کاهش کالرى کاهش وزن صورت بگیرد.
آخرین موردى که بحث در مورد آن را لازم مى دانم موضوع ورزش است. در واقع ورزش نه تنها در مورد کاهش وزن بلکه در تمام موارد براى حفظ سلامتى بسیار کارآمد است اما ما مى خواهیم راجع به تاثیرات شگرف آن همراه با رژیم غذایى صحبت کنیم. در حقیقت براى کاهش وزن ورزش نباید کمتر از ۳ بار در هفته و کمتر از ۲۰ دقیقه باشد. بهترین حالت ۳ بار در هفته هر بار ۴۵ دقیقه است که فرد با توجه به توانایى هاى خود مى تواند تایم را به تدریج افزایش داده تا به زمان مورد نظر دست یابد.

•توصیه هاى غذایى براى کاهش وزن
براى جلوگیرى از مشکلات گوارشى (مثل یبوست) در طول رژیم حتماً روغن ذکر شده در رژیم خود را که بهترین نوع آن روغن زیتون است، فراموش نکنید.حبوبات را که منابع بسیار خوبى براى پروتئین و فاقد چربى هستند را، در رژیم خود استفاده کنید. فقط قبل از طبخ حتماً آنها را خیس کنید تا از نفخ آنها کاسته شود.در طول رژیم خود این ضرب المثل انگلیسى را به خاطر داشته باشید که خوردن روزانه یک عدد سیب شما را از مراجعه به دکتر بى نیاز مى کند (بهتر است، سیب با پوست میل شود.) بهتر است در طول رژیم مصرف میوه هاى بسیار شیرین نظیر موز، زرد آلو، خربزه و… را محدود کنید.در متون قدیمى به نقش کاهش دهنده وزن گیلاس و انگور البته به میزان حساب شده به صورت ناشتا اشاره شده است.همچنین مصرف یک لیوان آب همراه با یک عدد لیموى تازه (آب ولرم بهتر است) و در صورت عدم دسترسى به تناسب از آبلیمو، بدون افزودن شیرین کننده، در خاتمه هر وعده غذایى توصیه مى شود.از سبزیجات، مصرف شلغم چه به صورت خام در سالاد، چه به صورت پخته (چون در طبخ احتیاج به روغن ندارد) همچنین اسفناج پخته و انواع دیگرى از سبزیجات به دلیل کم کالرى بودن آنها توصیه مى شود.گوجه فرنگى یکى از سبزیجات کم کالرى و سرشار از ویتامین «ث» است، بنابراین اگر نسبت به آن آلرژى غذایى ندارید مصرف آن را در رژیم غذایى خود قرار دهید.درباره طبخ برنج بهتر است، برنج به صورت کته و بدون روغن پخته شود، سپس هنگام مصرف به مقدار بسیار کم روغن مایع به آن اضافه شود.همچنین همراه برنج اگر پیاز خورده شود، ویتامین هاى «ب» آن جذب مى شود.ضرب المثل دیگرى وجود دارد که مى گوید ماهى غذاى مغز است، بنابراین حداقل هفته اى یک بار از آن بهره مند شوید.مصرف چاى و قهوه را به حداقل یک ساعت پس از صرف غذا موکول کنید و حتى الامکان چاى و قهوه را رقیق بنوشید (بیشتر از ۷ فنجان رقیق در روز توصیه نمى شود).
همراه غذاهاى گوشتى از منابع ویتامین ث مثل آبمیوه، نارنج، یا جعفرى تازه، گوجه فرنگى، فلفل دلمه و … استفاده کنید تا آهن آن بهتر جذب شود.

بهتر است بدانید که سویا از منابع بسیار عالى پروتئین بدون چربى است که در کاهش چربى هاى خون نیز اثرات شگرفى دارد (کلسترول، LDL، ترى گلیسرید) این ماده غذایى براى خانم هایى که دوران یائسگى را مى گذرانند بسیار سودمند است و همچنین براى خانم هاى شیرده و افراد مبتلا به پوکى استخوان هم نافع است.نوشیدن ۸ لیوان آب در روز را فراموش نکنید و هر روز پس از برخاستن از خواب یک لیوان آب یا یک عدد میوه میل کنید.به طور کلى سعى کنید لبنیات مصرفى شما از نوع کم چرب (با دقت در برچسب هاى ذکر شده بر روى فرآورده هاى لبنى) و استریلیزه انتخاب کنید و فراموش نکنید که غفلت از خوردن شیر و فرآورده هاى لبنى، اثرات جبران ناپذیرى مانند پوکى استخوان را به دنبال خواهد داشت، پس حداقل ۲ لیوان شیر یا ماست در روز را فراموش نکنید.

بشقاب غذاى خود را کوچک انتخاب کنید، غذاى خود را کشیده و در جایى دورتر از منبع اصلى غذا (دیس، قابلمه و…) میل کنید، سعى کنید قاشق را در فواصل بردن به دهان در بشقاب بگذارید و مجدداً بردارید و اگر مى توانید از چنگال استفاده کنید.سبزیجات برگ سبز تیره و میوه هاى زرد رنگ سرشار از ویتامین A و یا پیش ساز آن است، بنابراین از مصرف برگ سبز رنگ تیره کاهو امتناع نورزید و به خوردن میوه ها و سبزیجات سبز و زرد توجه داشته باشید، طالبى یکى از منابع بسیار عالى این ویتامین است، هویج، کاهو، بروکلى، شیر، تخم مرغ، لوبیا سبز، بامیه، هلو و … سرشار از ویتامین A است.موادى مثل ترشى، خیار شور، آدامس هاى بدون قند، چاى، قهوه و چاشنى هاى ترش به دلیل کم کالرى تا بدون کالرى بودن آزاد است ولى مصرف بسیارى از آنها براى شما مشکل تغذیه اى (در صورت زیاده روى) ایجاد مى کند، پس استفاده کم از آنها را در برنامه غذایى خود داشته باشید.گردو و بادام از بهترین دانه هاى گیاهى هستند که هر ۲ عدد گردوى کامل معادل ۱ قاشق غذا خورى روغن مایع و یک قاشق مربا خورى روغن جامد، کره، مارگارین کالرى دارد، چربى آن بسیار مفید بوده و قابل استفاده و جایگزین در میان وعده ها و یا همراه با سالاد است.عدس از منابع بسیار عالى پروتئین است. حاوى ویتامین هاى B و مواد معدنى است، مصرف آن را به شکل عدسى (بدون افزودن آرد و سیب زمینى) بسیار توصیه مى کنم. براى جلوگیرى از مشکلات گوارشى احتمالى پس از صرف حبوبات یک استکان کوچک عرق نعناع یا عرق رازیانه را به شما توصیه مى کنم.

در رژیم کاهش وزن تاکید اساسى بر مصرف شام زود هنگام (قبل از ساعت ۸) است.

بنابراین به شما توصیه مى کنم قبل از خواب یک لیوان شیر ولرم (بدون استفاده از شیرین کننده) بنوشید، زیرا شیر گرم مدت زمان بیشترى در معده مى ماند و احساس سیرى بیشترى در طول شب خواهید داشت.

منبع : انجمن درمانگران ایران

====================================================

چگونه درمیدان کم کردن وزن پیروز شویم ؟
برای کم کردن وزن ابتدا باید بدانید که چربی‌های رژیمی در کجا مخفی شده‌اند، نیازی به حذف همه چربیها از رژیم غذایی نیست باچربی کمتر این کار بهتر انجام می‌شود و شما هنوز می‌توانید اجازه دهید غذایتان طعم خود را همچنان حفظ کند.

چربیهای زاید باعث چاقی می‌شوند زیرا خیلی بیشتر از آن مقداری است که برای رشد ،فعالیت بدنی و سوخت وساز به آن نیاز داریم.تنها راه کم کردن وزن، کم کردن کالری است تا چربی زاید بدن آب شود و میان آنچه می‌خورید و آنچه مصرف می‌شود تعادل برقرار شود.

بسیاری از افرادی که اضافه وزن دارند متقاعد شده‌اند که سوخت و ساز در بدن آنها بطور مختل صورت می‌گیرد، اما مطالعات نشان می‌دهد که علت چاقی به ندرت یک اختلال متابولیک محسوب می‌شود.

برخی از متخصصان باور دارند که ژن‌ها تنها در یک چهارم تا یک سوم اضافه وزن موثرند و عوامل محیطی مثل غذا،نوشیدنی و تمرینات ورزشی هنوز هم نقش موثری در اضافه و یا کم شدن وزن دارند.

کم کردن سریع وزن به معنای آب شدن چربی‌های بدن نیست ،بلکه این کاهش سریع می‌تواند به علت از دست دادن آب بدن و یا حتی عضلات باشد. وزنی که به سرعت کم شده باشد به سرعت هم برمی گردد و اغلب ‪ ۳‬تا ‪ ۴‬پوند هم بیشتر از وزن اولیه می‌شود.

تغییرات در روش غذا خوردن و انجام تمرینات ورزشی از نکاتی است که همیشه باید در صدر قرار گیرد و باید بطور مستمر به آنها پرداخت و استمرار آن تنها به مدت سه روز ،سه ماه و یا سه سال نباشد.

برای بدست آوردن وزن دلخواه باید مصرف شکر را کم کرد. این ماده، مستقیما به چربی‌های بدن افزوده نمی‌شود ولی معمولا همراه با غذاهای پرچرب استفاده می‌شود.

مطالعات نشان می‌دهد که رژیم‌های لاغری سفت و سخت منجر به زیاده روی در مصرف غذاهای پرچرب می‌شود.اما خوردن غذاهایی مثل سیب زمینی ،نان،غلات و حبوبات و همچنین مصرف زیاد میوه‌ها و سبزیها برای رژیم لاغری بهتر است.

خوردن نان با فیبر بالا و همچنبین میوه‌های فیبر دار به جای نوشیدن آب آنها حس گرسنگی را بهتر ارضا می‌کند.

بسیاری از غذاهای کربوهیدرات دار همراه با چربی مصرف می‌شوند اما طعم دهنده‌های فراوانی به غیر از چربی هم وجود دارند ،فقط با به کار بردن کمی تخیل می‌توانید به مزه غذاهایتان کمی روح بدهید.

نان را درون فر برشته کنید و یا نان برشته را بطور تاره از نانوایی بخرید تا طعم و مزه جذاب آن حفظ شود.

نان پیتزا و لواش را با سالاد یا هوموس (نوعی چاشنی) و تابولی (نوعی خوراک عربی) و یا ترکیبات دیگر غذایی امتحان کنید.

به جای کره بر روی سیب زمینی‌ها مقداری ماست با مخلوطی از سبزی‌های تازه خرد شده بگذارید و به جای برنج سرخ شده از برنج بخار پز شده استفاده کنید.

برای خمیرها سسی متشکل از مقدار کمی روغن زیتون و ترکیبات کم چربی مثل گوجه فرنگی ،قارچ ،بادمجان ،پیاز،سیر،سبزی،غذاهای دریایی ،سینه مرغ و یا گوشت استخوانی درست کنید.

میوه تازه را در فصل خودش میل کنید و یا اینکه می‌توانید به جای اضافه کردن بستنی و یا خامه به آنها ماست اضافه کنید تا خوش طعم‌تر شوند.

رژیم‌های سفت و سخت مدت زمان زیادی دوام نمی‌آورند، جدای از مشکلی که در سازگار کردن خود با آنها داریم مصرف پایین کربوهیدرات‌ها باعث کم شدن آب بدن و نسوج ماهیچه‌ای می‌شود و به این علت میزان مصرف انرژی بدن را کاهش می‌دهد.

اگر شما سعی دارید که یک رژیم کم کالری را دنبال کنید بدن شما هم مصرف انرژی خود را کم می‌کند و نهایتا رژیم خنثی می‌شود.

کم خوری و داشتن مقدار کمی انرژی احساس بدی به شما می‌دهد ،اگر می خواهید چربی بدنتان را از دست بدهید ،فقط میزان مصرف چربی خود را ‪۳۰‬ تا ‪ ۴۰‬گرم در روز محدود کنید.

سس‌ها و چاشنی‌های سالاد یکی از مهترین چربی‌های خوراکی وابتدایی‌ترین علل چاقی در زنان ‪ ۱۹‬تا‪ ۵۰‬سال است.

علاوه بر این غذاهای آماده از چربی بیشتری برخوردار هستند و یکی از عوامل موثر در چاقی هستند.

خوراک گوشت که با پنیر پوشیده شده و چاشنی‌های پرچربی که برای نرم و مطبوع کردن به غذاهایمان اضافه می‌کنیم تا راحتتر از گلویمان پایین رود از جمله مواردی هستند که چربی خود را پنهان می‌کنند.

از دیگر غذاهای پرچرب می‌توان از مارگارین،چیپس، دونات (نوعی پیراشکی) کلوچه، شکلات و دیگر انواع شیرینی، پنیر، کیک، خمیر، و سس‌های خامه‌ای نام برد.

اینکه مصرف میان وعده‌ها باعث اضافه وزن می‌شود یا خیر بحث برانگیز است .هنگامی که به فردی یک وعده غذایی را به عنوان میان وعده بدهید ،بدن این فرد کالری بیشتری از آن غذا را می‌سوزاند.

اما عملا مردم میان وعده را به عنوان چیزی مضاف بر وعده غذایی معمولی خود می‌خورند و این خود یکی از منابع پرچربی و کالری می‌شود.

اگر از خوردن چاشنی‌هایی که بر روی نان مالیده می‌شوند صرف نظر کنید، خودتان را از ‪ ۱۶‬گرم چربی در روز نجات داده اید. برای عادت کردن به‌پرهیز از این نوع غذاها حدود یک هفته و یا بیشتر زمان نیاز دارید.

روشهای موثر در موفقیت آمیز بودن یک رژیم غذایی ،خوردن غذاهای خانگی، جداکردن چربی گوشت قرمز و مرغ،مصرف ماست و شیر کم چرب و یک تصمیم سریع برای حذف غذاهای آماده در برنامه غذایی تان است.

در حال حاضر یک آمریکایی ‪ ۴۶‬درصد از بودجه غذایی خود را صرف خرید غذا از بیرون خانه می‌کند.

تمام غذاهای سرخ شده مقدار چربی به خود جذب می‌کنند.تحقیقات نشان می دهد ،سیب زمینی‌هایی که در حرارت ‪ ۳۵۶‬درجه فارنهایت بطور کامل سرخ شدند حتی ‪ ۳۰‬دصد روغن کمتری نسبت به غذاهایی که در درجه حرارت پایین پخته شدند جذب کردند.

برای طعم و مزه دادن به غذاها می‌توان از موادی مثل گیاهان معطر، ادویه، سیر و فلفل که هیچ نوع چربی در خود ندارند استفاده کرد.

منبع : کتاب “چربی‌های خوب ،چربی‌های بد” نوشته پروفسور “رزماری استنسن” استاد کرسی تغذیه دانشگاه‌های استرالیا، ترجمه دکتر حسام‌الدین ریاح

===================================================

درمان چاقی موضعی (1)

چه کنیم تا کمر باریک و خوش اندام شویم!؟ ، این مسئله دغدغه بسیاری از دختران و زنان است. بیشتر آقایان میانسال هم به دنبال راهی هستند تا شکم خود را کوچک کنند ولی در غذا خوردنشان تغییر ندهند.

آیا امکان پذیر است؟ راه حل چیست؟

با خوردن غذاهایی که محتوای کالری آنها بیش از نیاز بدن ما باشد، این کالری اضافی به صورت چربی در مناطق سینه، شکم و رانها جمع شده و گاه به صورت گره هایی در زیر پوست احساس می شود نظریات متفاوتی در مورد چگونگی انباشته شدن چربی وجود دارد. بعضی از دانشمندان عقیده دارند این چربی ها به صورت ساده در بین بافتهای پیوندی ذخیره می شوند که در سایت علمی DrMirkin.com به این مطلب اشاره شده است و دیگران بر این عقیده اند که چربی ها به صورت گلوله هایی هستند که علاوه بر چربی دارای آب و مواد زائد می باشند و محیط مناسبی برای رشد میکروبها به شمار می روند که به آسانی و با رژیمهای لاغری معمولی نیز تحلیل نمی روند. در تأیید این ادعا می توانید به مطالبی که در سایت cellasan.nu در رابطه با سلولیت * (چربی اضافی) آورده شده مراجعه کنید.

            چاقی های موضعی حتی در سنین 13 یا 14 سالگی هم دیده می شوند ولی با شروع قاعدگی در زنان و ترشح بیشتر هورمون استروژن و پروژسترون بیشتر بروز می کنند.
  
    
        مسأله ارث در ایجاد چاقی موضعی تأثیری ندارد بلکه این شرایط زندگی و زیاده روی ما است که آنرا به وجود می آورد.
  
    *        کسانیکه به صورت بی رویه از قرصهای ضد بارداری، آرام بخش، مسکن و قرصهای ضد اشتها مصرف می کنند، پس از مدتی ممکن است دچار چاقی موضعی شوند.

اما چگونه چاقی موضعی را از بین ببریم؟ یا به عبارتی کمر باریک شویم.

بر اساس کتاب “درمان چاقی موضعی” ** ، درمان چاقی موضعی شش اصل دارد.

   1.        رژیم غذایی مخصوص

   2.       دفع مواد زائد

   3.       تنفس صحیح و رساندن اکسیژن

   4.       ورزش

   5.       ماساژ

   6.      آرامش روانی

اکنون به ترتیب به توضیح این موارد می پردازیم:

اول : رژیم غذایی درست

یک رژیم لاغری با کالری معین + حذف مواد غذایی مضر

نکته اساسی در لاغر شدن « اراده » است . اراده در « نه » گفتن به غذاهای خوشمزه….

«غذا باید سریع الهضم باشد»

نیاز انرژی یک فرد عادی به طور متوسط 2000 کیلو کالری در روز است. در افرادی که دچار مشکل چاقی هستند، رژیم لاغری مناسب بر اساس 1500 کالری تنظیم می شود که فرد حداقل 2 کیلو گرم در ماه کاهش وزن پیدا کند.

نمونه غذایی یک روز بر اساس 1500 کالری

صبحانه: 1 لیوان شیر + 2 کف دست نان سنگک (4 لقمه متوسط) + 30 گرم پنیر (یک قوطی کبریت) + 2 عدد گردو

ساعت 10: 1 عدد سیب + 1 عدد خیار ( یا 2 عدد میوه فصل ) چای و چند عدد توت خشک

ناهار: یک سیخ جوجه کباب که دارای 5 تا 6 تکه گوشت است + 10 قاشق برنج که بدون روغن پخته شده است + 1 لیوان دوغ + 1 پیش دستی سبزی خوردن + 1 کاسه ماست.

عصرانه: چای و 2 عدد بیسکویت ساقه طلایی (سبوس دار)

شام: 1 عدد تخم مرغ پخته به همراه 1 قاشق مربا خوری کره + 1 کف دست نان + سالاد یک کاسه بزرگ + 1 قاشق مربا خوری روغن زیتون، آبلیمو، فلفل و نمک خیلی کم + 1 کاسه ماست یا 1 لیوان دوغ

«نکاتی در رابطه با غذاها یا مواد غذایی»

    *      ورزش خصوصاً پیاده روی یکی از راههای مفید سوزاندن انرژی است، پس آنرا ترک نکنید.

    *        از خوردن غذاهای آماده در خارج از منزل بپرهیزید زیرا نمی دانید در غذا چه وجود دارد مثلاً چه میزان روغن برای پخت غذا به کار رفته است. حتی المقدور از غذاهایی بخورید که محتویات آن روشن است مثل کباب برگ به جای کباب کوبیده.

    *        بهترین راه پخت گوشت و مرغ برای کسانیکه رژیم دارند کباب کردن و بریان کردن در فر یا مایکروفر است. بدین طریق برای پخت، روغن اضافه نمی کنی.

    *        آب پز و سفت کردن تخم مرغ نیز بهترین طریقه پخت آن است.

    *        سبزیجات متنوعی در ایران در دسترس ما وجود دارد. خانواده هایی که عادت دارند در کنار غذا سبزی خوردن میل کنند، همیشه میزان بالایی ویتامین، املاح و فیبر دریافت می کنند. ( دریافت فیبر موجب کاهش جذب چربی غذا می شود ) پس سعی کنید این عادت خوب را ترک نکنید. در عین حال کنار گوشت کباب شده تا می توانید گل کلم پخته، اسفناج پخته، هویج و سیب زمینی پخته میل کنید. ماست و اسفناج از دسرهای مطبوع و راهی مناسب برای مصرف سبزیجات هستند . سبزیجات دارای کمترین میزان کالری هستند، کالری آنها حتی یک سوم میوه هاست. از اینرو مصرف زیاد آنها علاوه بر فوائد بسیار تغذیه ای، موجب سیری و مصرف کمتر غذا می شود .

یک سالاد خوب و لذیذ، پیش غذای بسیار مناسبی است. سالادی که از کاهو، کلم برگ یا گل کلم، فلفل سبز، گوجه فرنگی، ذرت پخته، خیار و جعفری ریز شده + 1 قاشق ماست و 1 قاشق مربا خوری روغن زیتون + نمک و فلفل کم و سرکه، بهترین و سالم ترین نوع سالاد است. از مصرف سس مایونز با سالاد اجتناب کنید.

برای شستن سبزیجات آنها را برای مدت طولانی در آب نخیسانید و برای پخت از مایکروفر یا بخار پز استفاده کنید، پخت را با مقدار کمی آب در ظرف بسته انجام دهید.

در صورت تمایل 1 حبه سیر در سالاد خود رنده کنید و از فوائد ضد عفونی کننده و تصفیه کننده آن بهره مند شوید.

    *        در بین روغنهای خوراکی، روغن مایع، ذرت و آفتابگردان بهترین روغن ها هستند. البته در صورتی که در برابر حرارت زیاد قرار نگیرند. مثلاً برای سرخ کردن مواد غذایی، روغن مایع مناسب نیست. روغن حیوانی دارای کلسترول و روغنهای اشباع است که موجب افزایش کلسترول خون و گرفتگی عروق خواهد شد، پس از مصرف آن بپرهیزید .

    *        مصرف جوانه گندم، پودر جوانه گندم و ماء الشعیر بسیار مفید است .

    *        اگر در بین روز احساس ضعف شدید کردید، اصلا جای نگرانی نیست. بهترین راه این است که یک قاشق مربا خوری عسل بخورید که قند آن سریع جذب شده و موجب بالا رفتن قند خونتان شود. ( حداکثر 2 تا 3 قاشق مربا خوری در روز )

    *        مصرف نمک را به حداقل برسانید، برای درمان چربی اضافه بدن این نکته بسیار ضروری است .

    *        روزانه حداقل 8 لیوان آب مصرف کنید. هر چه با غذا مایعات مصرف نکنید بهتر است. از 2 ساعت پس از غذا تا وعده غذای بعدی هر ساعت 1 لیوان آب یا آب میوه بخورید .

    *      یک نکته: مصرف ید می تواند در رفع چربی های موضعی یاری رسان باشد. منابع غذایی ید عبارتند از:

ماهی و میگو، تربچه، هویج، گوجه فرنگی، اسفناج، نخود فرنگی، توت فرنگی، قارچ، ترب، کاهو، سیب زمینی، موز، کلم، زرده تخم مرغ، سیر و پیاز، لوبیا، تره فرنگی، انگور، گلابی و چای .

Cellulit *

** “درمان چاقی موضعی” نوشته نیکل رونسارد ترجمه دکتر مسیح مجدی

منبع : سایت درمانگران ایران

==============================================

“درمان چاقی موضعی (2)”
اولین اصل حذف چربی های اضافه بدن  ، کنترل غذا و رعایت یک رژیم مناسب است  و مرحله دوم حذف مواد زائد بدن است .

مواد زائد بدن سموم حاصل از سوخت و ساز پروتئین ها و چربی ها است و همچنین موادی که از طریق آلودگی های غذایی وارد بدن شده اند . این مواد از سه طریق از بدن خارج می شوند ؛

کلیه ها ، روده ها و پوست . که فعالیت صحیح این اندامها موجب سلامت بدن می شود .

کلیه ها:

برای اینکه کلیه ها بتوانند به درستی فعالیت خود را انجام دهند باید در سلامتی کامل باشند ، همچنین در روز به میزان کافی آب مصرف شود . بدن ما روزانه به 8 لیوان (2 لیتر) آب نیازمند است که از طریق نوشیدنی ها و غذاها تأمین می شود . برای تأمین آب مورد نیاز بهتر است در بین وعده های غذایی 2 تا 3 لیوان آب یا آب میوه های تازه و یا حتی آب سبزیجات مصرف شود . البته میزان زیاد آب ،  به یکباره نباید نوشیده شود ، چرا که موجب آزار معده می گردد.

مصرف دم کرده های گیاهی مثل چای کاکل ذرت و چای دم گیلاس ،  موجب افزایش ادرار می شود . کدو تنبل ، کلم پیچ ، مارچوبه ، شاهی ، تربچه ، پیاز ، سیب درختی ، گریپ فروت ، انگور و آناناس غذاهایی هستند که با افزایش ادرار به دفع بهتر مواد زائد کمک می کنند .

همچنین ، مصرف سبزی خوردنی که حاوی شاهی زیاد است علاوه بر کمک به دفع مواد زائد موجب کاهش چربی خون می شود . سالاد حاوی کلم و پیاز خام ریز شده نیز  بسیار مفید خواهد بود.

مصرف 8 لیوان مایعات در روز بسیار مفید است ولیکن مصرف زیاد آب و مایعات با غذا موجب بروز اختلال در هضم غذا می شود .
     

روده ها:

یکی از مکانهای دیگر دفع مواد زائد هستند . یبوست یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد چاق به آن مبتلا هستند . فعالیت کند روده ها موجب دفع دیر به دیر و مشکل تر مدفوع می شود .

* عدم تحرک کافی و پشت میز نشینی موجب کاهش فعالیت روده ها می شود . پیاده روی و انجام حرکات نرمشی در منزل ، شناو حتی انجام نرمشهای نشسته مانند منقبض و منبسط کردن عضلات جداره شکم کمک شایانی به فعالیت دستگاه گوراش می کند .

* نوشیدن آب کافی در روز از بروز یبوست جلوگیری می کند . همچنین نوشیدن یک لیوان آب ولرم پس از برخواستن از خواب می تواند مفید باشد .

* خوردن سبزیجات و میوه جات و نانهای سبوس دار که دارای فیبر بیشتری هستند به افزایش حجم مدفوع در دفع بهتر آن کمک می کند . در صورت عدم ایجاد نفخ ، آش کلم درمان موثری برای رفع یبوست است . موادی که بطور سنتی به عنوان مسهل ها شناخته شده اند مثل آلوی خیسانده که هم دسر خوشمزه ای است و هم مسهل می باشد .

* مصرف جوانه گندم به همراه سالاد یا ماست و مصرف پودر مخمر آبجو به همراه ماست یا شیر نیز مسهل است .

* کاستن از فشارهای عصبی و آرامش خیال موجب کاهش گرفتگی عضلات دستگاه گوارش می شود .

پوست:

یکی از دیگر مکانهای دفع مواد زائد است .

سونا و ماساژ بدن خصوصاً در قسمتهای دارای چربی اضافی به تنفس بهتر پوست بدن کمک می کند و همچنین احساس طراوت و شادابی بوجود می آورد .

عمل ماساژ را خودتان در حمام هم می توانید انجام دهید . ماساژ پوست بوسیله لیفهای تهیه شده از الیاف طبیعی تاحدی که به افزایش جریان خون و سرخی منطقه بیانجامد مفید است ،  پس از ماساژ و سونا حمام  کردن با آب سرد به حفظ حالت پوست کمک می کند .

کارشناس تغذیه تبیان
برگرفته از کتاب نیکل رونسارد ترجمه دکتر مسیح مجدی

==================================================

مقاله ای در مورد سلامتی و تناسب اندام

قدرت بی پایان ذهن دردهای مزمن؟ خستگی؟ نازایی؟ به نظر می رسد که سلامت ذهنی شما نقش عمده ای در تندرستی و سلامتی فیزیکی شما دارد.

شش سال پیش بود، اما سام برودی آن اتفاق را به وضوح به خاطر می آورد. یک روز صبح دردی طاقت فرسا از ناحیه کمر تا زانو او را از خواب بیدار کرد. او در آن زمان 31 ساله بود و درگیر امتحانات جامع پزشکی در دانشگاه کارولینای شمالی.

سام به متخصصین ارتوپدی، روماتیسم، نورولوژیست و حتی روانکاو مراجعه کرد، اما هیچ کدام از آنها نتوانستند دلیل این دردهای مزمن و فلج کننده را تشخیص دهند. او می گوید: “من آزمایش خون برای آرتروز، بیماری لایم، تصلب شرایین و هر بیماری دیگری که به ذهن می رسید انجام دادم، اما این آزمایش ها هیچ نکته خاصی را نشان نمی دادند و نتیجه عکسبرداری با اشعه ایکس نیز منفی بود، به همین علت دکترها نمی توانستند علت درد مرا پیدا کنند.”

در این اثنی همسر و خانواده او پرستاری از او را به عهده گرفتند، زیرا ساده ترین کارها مثل بستن بند کفش نیز اکنون برای او غیر ممکن شده بود. ” این بیماری زندگی مرا از بین برده بود. من همیشه خودم را یک ورزشکار می دانستم، کوهنوردی و فعالیت زیاد جزء لاینفک زندگی من بود و همیشه تاکید زیادی بر توانایی های فیزیکی خودم داشتم. اما اکنون حتی پیش پا افتاده ترین کارهای روزمره را نیز نمی توانستم انجام دهم.

و وضع تا هنگامی که او به رابطه مستقیم میان ذهن و بدن پی نبرده بود به همین صورت بود. سام می گوید: ” به خاطر می آورم که من در زندگی روزانه ام بسیار عصبی و تحت فشار رفتار می کردم. من گمان می کردم این هجوم ناگهانی درد چیز تازه ای است اما به گذشته که فکر می کردم، می دیدم که من از حدود 20 سالگی با این بیماری دست و پنجه نرم می کردم اما در آن زمان نمی دانستم که بیماریم چیست. تنها گمان می کردم که ورم مزمن مفاصل دارم. اکنون متوجه شده ام که استرس ها و بی قراری های احساسی من ارتباط مستقیمی با تمامی دردها و بیماری هایم داشته است. اما در آن زمان هیچ کس این موضوع را نمی دانست.

تاثیرات استرس و نگرانی
تحقیقات پزشکی به طور گسترده ای نشان دهنده رابطه مستقیم بین استرس و انواع بیماری های مزمن فیزیکی می باشد. بیماری هایی مانند : خستگی مزمن، بیماری لثه، زخم معده، عقیمی، بیماری های قلبی، سرطان و سکته همگی می توانند ناشی از استرس باشند. بنابراین دوری از فشارهای عصبی و برخورد درست با این فشارها نکته ای بسیار کلیدی نه تنها جهت سلامت اعصاب و روان شما، بلکه برای سلامتی فیزیکی شما می باشد.

سام می گوید: “من هیچگاه تسلیم افسردگی و یأس نشدم، اما می توانم درک کنم که این دردها چگونه بسیاری از مردم را به سمت خودکشی سوق می دهند.”

در حقیقت، اداره بهداشت و سلامت محیط شغلی استرس را به عنوان یکی از جدی ترین خطرات در محیط کار اعلام کرده است. زیرا تحقیقات متعدد نشان داده است که فشارهای عصبی ناشی از کار، سیستم دفاعی بدن را ضعیف می کند و در نتیجه بدن انسان آمادگی بیشتری برای ابتلا به آنفلونزا و یا سرماخوردگی خواهد داشت. استرس و تنش روی قوه خلاقیت انسان نیز تاثیر منفی می گذارد؛ مرخصی های شغلی 1 نفر از هر 4 آمریکایی به دلیل فشارهای عصبی و تنش وارده به آن ها در محیط کار است و از هر 10 آمریکایی 1 نفر معتقد است که این گونه فشارها روی زندگی حرفه ای آن ها اثری نامطلوب دارند.

متخصصان معتقدند که گرچه هیجانات و فشارهای عصبی کوتاه مدت ( مانند دیدن یک فیلم ترسناک ) چندان ضرری ندارند، اما تنش ها و نگرانی های سخت و بلند مدت مانند دلشورِه بیماری سخت یکی از عزیزان یا استرس های پیش از امتحان و یا ترس از دست دادن شغل می توانند تاثیری ناگوار روی سلامتی انسان بگذارند.

روش درمان ذهن- بدن
میلیون ها نفر مانند سام در سراسر جهان به علت استرس، نگرانی و افسردگی دچار بیماری های سخت جسمی شده اند، و دانشی که زمانی چندان جدی گرفته نمی شد و جایگاهی علمی نداشت، اکنون در حال بدست آوردن اعتبار خود در میان طب غربی است.

طبق آمار انجمن ملی بهداشت و سلامت روان ، بیش از 19 میلیون آمریکایی در سال به دلیل فشارهای عصبی دچار بیماری می شوند و درمقاطع زمانی که این گونه فشارها بسیار شدید باشند، مانند زمان حوادث و بلایای طبیعی و یا جنگ، حفظ سلامت ذهن و جلوگیری از استرس بسیار دشوارتر و سخت تر خواهد بود. سینتیا ویناسکات مدیر اجرایی انجمن ملی بهداشت و سلامت روان معتقد است بسیاری از مردم متوجه نیستند که این استرس و نگرانی ها چه تأثیر عمده ای روی سلامت عمومی آن ها دارد. سینتیا ماه مه را “ماه سلامت ذهنی” می خواند. توجه داشتن به سلامت ذهنی و بهداشت فیزیکی به طور همزمان نه تنها باعث تعالی معنوی انسان می شود، بلکه زندگی انسان را نیز سالم تر، شادتر و پربارتر می کند.

دکتر هربرت بنسون رییس مؤسسه درمانی ذهن و جسم درچستنات هیل و استادیار دانشگاه پزشکی هاروارد می گوید: “ما همگی در زندگی روزمره مان استرس داریم ، اما توانایی مقابله با استرس را نیز در خود داریم. و این امری است که باید به طور علمی مورد بررسی قرار گیرد.” او می گوید: “هر موقعیتی که ما را تحت فشار و یا تغییری ناگهانی قرار دهد، باعث افزایش ترشح آدرنالین خون می شود،مانند لحظه های تصمیم گیری دشوار بین ماندن و جنگیدن و یا شانه خالی کردن، و ترشح آدرنالین در خون باعث افزایش سوخت و ساز بدن، بالا رفتن فشار خون، تنفس سریع تر، افزایش ضربان قلب و هجوم خون به سمت عضلات می شود. به همین جهت هرگونه استرس و نگرانی در دانشکده، محل کار، مسایل عاطفی، بیماری ها و مشکلات اقتصادی یا خانوادگی، در حقیقت به منزله تزریق مقدار زیادی هورمون به انسان است. و این تزریق درونی هورمون است که باعث مراجعه بیش از شصت درصد بیماران به پزشک می شود.

بنابراین روش درمانی ذهن – بدن روی ارتباط بین ذهن و سلامتی فیزیکی انسان و تأثیر مشخصه های ذهنی انسان بر روی سلامت فیزیکی اش تأکید می کند. دکتر بنسون می گوید: ” ما مجدانه در حال تحقیق و تعلیم و ارایه روش های جدید برای بهبود بیماری های فیزیکی از طریق سلامت اعصاب هستیم. هم چنین ما به دنبال درمان های پیشگیرانه مانند تغذیه، ورزش و معنویت نیز به عنوان روش هایی برای تامین سلامتی عمومی هستیم.

چگونه می توان استرس را در زندگی روزانه کاهش داد ؟
سام می گوید: “من می دانم که هیچ روش درمانی جادویی ای وجود ندارد و سلامتی من مساله ای است که تنها به خودم بستگی دارد.”

دکتر بنسون نیز با این نظر سام موافق است: “هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند اثرات این گونه بیماری های فیزیکی ناشی از نگرانی و استرس را درمان نماید. همان گونه که همه ما لحظات سنگین و فرساینده تصمیم گیری در لحظات بحرانی را داریم، روش رسیدن به آرامش نیز در درون ما وجوددارد. بیش از هزار سال است که بشر به دنبال روش هایی برای رسیدن به آرامش است، اغلب با توسل به مذهب.” دکتر بنسون که کتاب های متعددی نیز در این زمینه مانند “اثرات آرامش”، “فراتر از اثرات آرامش” و “کتاب سلامتی: راهنمای جامع به دست اوردن سلامتی و درمان بیماری های ناشی از استرس” را تألیف کرده است، می گوید: ” تکرار، خواه تکرار یک کلمه، دعا، لغت خاص و حتی تکرار تمرینات فیزیکی مانند دویدن و یا یوگا و یا تکرار یک مانترا، روش کلیدی و بسیار مهمی برای مقابله با اثرات و بیماری های فیزیکی ناشی از استرس می باشد.

نکته مهم، مداومت بر استفاده از این تمرین هنگام مواجهه با استرس است.”

دکتر بنسون می گوید: “این تنها کلمات هستند که از فرهنگی به فرهنگ دیگر تفاوت می کنند. هر آیینی روش های خاصی برای مقابله با استرس های روزانه دارد، روش هایی که به وسیله آنها می توان ذهن را از فشار استرس رهانید. بدین گونه بدن انسان به نوعی آرامش و سکون ذاتی که در درونش تعبیه شده دست می یابد. اولین اشاره به این مفهوم در آیین هندو آمده است، جایی که از شاگردان خواسته می شود با تمرکز بر تنفسشان یک کلمه را تکرار کنند. این مفهوم در آیین یهودیت، مسیحیت و اسلام نیز آمده است. 5 بار نماز روزانه در اسلام نیز به همین دلیل است.

به گفته دکتر بنسون با انجام این تمرینات روزانه 2 بار و هر بار 10 الی 20 دقیقه منافع بسیاری نصیب بدن ما خواهد شد. دکتر بنسون می گوید: “انسان ها وجه تشابهات زیادی با یکدیگر دارند، ما از نقطه نظر انسانی همگی شبیه هستیم، همه ما صاحب یک منبع آرامش درونی مادرزاد هستیم.”

سام می گوید: ” من اکنون به راحتی می توانم دمای بدنم را افزایش دهم و ذهنم را آرام کنم. من به طور ارادی سعی می کنم زیاد بخندم و هر نفسی را فرصتی برای رسیدن به آرامش می دانم. هرچه ما انجام می دهیم باید در جهت دستیابی به آرامش باشد، زیرا دنیایی که در آن زندگی می کنیم دنیایی بسیار پر رقابت و استرس زا می باشد.”

سام اکنون استاد دانشگاه ای اند ام تگزاس است و فاصله زیادی تا بهبودی کامل دارد. اما می گوید من هفتاد درصد سلامتی ام را به دست آورده ام و هر روز که می گذرد احساس می کنم بهبود چشمگیری پیدا کرده ام.

“من می دانم که بدست آوردن سلامتی کامل امری است که به راحتی حاصل نمی شود. اگر ذهن من این مشکلات را برای من به وجود آورده است پس خودش هم می تواند این مشکلات را رفع نماید. من مطمئنم که دوباره می توانم از کوه ها بالا بروم.”

آن ویلابی نویسنده و ویراستار مستقر در واشنگتن.دی.سی می باشد.

آیا شما احساس نگرانی می کنید ؟
حقیقت این است که ما در هر زمینه ای اعم از تحصیل، کار، خانواده و مسایل مالی هیچگاه نمی توانیم به طور کامل از استرس دوری کنیم. اما می توانیم یاد بگیریم که در برابر مسایل استرس زا چگونه برخورد کنیم. با تکیه بر ذهن ما می توانیم سلامتی ذهنی و فیزیکی را به طور هم زمان به دست آوریم. موارد زیر که توسط انجمن ملی بهداشت و سلامت روان توصیه می شوند ممکن است بسیار بدیهی به نظر برسند اما تعداد کمی از ما در زندگی روزانه مان آن ها را به صورت عملی به کار می بریم. پس سعی کنید این نکات را رعایت کنید و خودتان متوجه تغییرات به وجود آمده خواهید شد:

· تغذیه مناسبی داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید.
· اهداف دست نیافتنی برای خود تعیین نکنید.
· در زندگی اولویت بندی داشته باشید و این اولویت ها را مرتباً بازنویسی کنید.
· در هر زمان فقط به یک فعالیت بپردازید.
· هر زمان که احتیاج داشتید استراحت کوتاهی بکنید.
· یاد بگیرید که آرام بوده و تمرکز داشته باشید.
· به خاطر داشته باشید که هیچ کس کامل نیست.
· یاد بگیرید که نه بگویید.
· انعطاف پذیر باشید.
· از رقابت های فرسایشی بپرهیزید.
· از دیگران توقع زیاده از حد نداشته باشید.
· خشم خود را کنترل کنید.
· با دوستان، همکاران و افراد خانواده تان صادق باشید.
· با کسی که دوستش دارید و یا به او اطمینان دارید درد دل کنید.

آیا می دانستید ؟
علت بیماری های فیزیکی 43 % افراد بالغ ریشه روانی دارد.

25 % آمریکایی ها به علت فشارهای عصبی وارده در محیط کار ناچار به پناه بردن به دوره های تمدد اعصاب شده اند.

90 % آمریکایی ها معتقدند که مشکلات شخصی و درگیری های عصبی آن ها تأثیر مستقیمی روی زندگی حرفه ایشان دارد.

60 % از بیماران مطب های خصوصی را بیمارانی تشکیل می دهند که بیماریشان ناشی از استرس و نگرانی است.

شش عاملی که منجر به مرگ می شوند و ناشی از استرس هستند، عبارتند از: بیماری های قلبی، سرطان، بیماری های ریه، تصادفات، بیماری های کبد و خودکشی.

هر ساله 19 میلیون آمریکایی به بیماری های عصبی و روانی ناشی از استرس دچار می شوند.

روزانه 10 تا 20 دقیقه مراقبه و یا تمرکز افکار در سکوت، تاثیر زیادی در از بین بردن اثرات منفی نگرانی ها و استرس های روزانه دارد.

منابع: روش های مقابله با استرس اثر لایل میلر و آلما دل اسمیت — انجمن ملی بهداشت و سلامت روان — موسسه درمانی ذهن و بدن

راهنمایی
ماه مه ماه سلامتی است و انجمن ملی بهداشت و سلامت روان تلاش می کند مردم را تشویق کند که با پاکسازی و سلامت ذهنشان به سلامت فیزیکی دست یابند. به همین جهت شعار امسال آنها عبارتست از “مراقب سلامتی تان باشید.” اگر علایم زیر در شما به طور دایمی وجود دارند و تا کنون نیز بهبود نیافته اید، باید به متخصص رجوع کنید:

· همیشه خسته و بی قرار هستید.
· رابطه شما و اطرافیانتان دوستانه و طبیعی نیست.
· قابلیت و توانایی زیادی در شغلتان ندارید.
· زیاده از حد احساساتی هستید.
· اغلب اوقات از کاه کوه می سازید و به موضوعات بی اهمیت بیش از اندازه بها می دهید.
· دچار بی خوابی هستید.
· احساس خستگی و کوفتگی می کنید.
· سردرد و پشت درد دارید.
· فشار خونتان بالاست.

قدرت بی پایان ذهن دردهای مزمن؟ خستگی؟ نازایی؟ به نظر می رسد که سلامت ذهنی شما نقش عمده ای در تندرستی و سلامتی فیزیکی شما دارد.

های وبزین
مه 2006

آن ویلابی

شش سال پیش بود، اما سام برودی آن اتفاق را به وضوح به خاطر می آورد. یک روز صبح دردی طاقت فرسا از ناحیه کمر تا زانو او را از خواب بیدار کرد. او در آن زمان 31 ساله بود و درگیر امتحانات جامع پزشکی در دانشگاه کارولینای شمالی.

سام به متخصصین ارتوپدی، روماتیسم، نورولوژیست و حتی روانکاو مراجعه کرد، اما هیچ کدام از آنها نتوانستند دلیل این دردهای مزمن و فلج کننده را تشخیص دهند. او می گوید: “من آزمایش خون برای آرتروز، بیماری لایم، تصلب شرایین و هر بیماری دیگری که به ذهن می رسید انجام دادم، اما این آزمایش ها هیچ نکته خاصی را نشان نمی دادند و نتیجه عکسبرداری با اشعه ایکس نیز منفی بود، به همین علت دکترها نمی توانستند علت درد مرا پیدا کنند.”

در این اثنی همسر و خانواده او پرستاری از او را به عهده گرفتند، زیرا ساده ترین کارها مثل بستن بند کفش نیز اکنون برای او غیر ممکن شده بود. ” این بیماری زندگی مرا از بین برده بود. من همیشه خودم را یک ورزشکار می دانستم، کوهنوردی و فعالیت زیاد جزء لاینفک زندگی من بود و همیشه تاکید زیادی بر توانایی های فیزیکی خودم داشتم. اما اکنون حتی پیش پا افتاده ترین کارهای روزمره را نیز نمی توانستم انجام دهم.

و وضع تا هنگامی که او به رابطه مستقیم میان ذهن و بدن پی نبرده بود به همین صورت بود. سام می گوید: ” به خاطر می آورم که من در زندگی روزانه ام بسیار عصبی و تحت فشار رفتار می کردم. من گمان می کردم این هجوم ناگهانی درد چیز تازه ای است اما به گذشته که فکر می کردم، می دیدم که من از حدود 20 سالگی با این بیماری دست و پنجه نرم می کردم اما در آن زمان نمی دانستم که بیماریم چیست. تنها گمان می کردم که ورم مزمن مفاصل دارم. اکنون متوجه شده ام که استرس ها و بی قراری های احساسی من ارتباط مستقیمی با تمامی دردها و بیماری هایم داشته است. اما در آن زمان هیچ کس این موضوع را نمی دانست.

تاثیرات استرس و نگرانی
تحقیقات پزشکی به طور گسترده ای نشان دهنده رابطه مستقیم بین استرس و انواع بیماری های مزمن فیزیکی می باشد. بیماری هایی مانند : خستگی مزمن، بیماری لثه، زخم معده، عقیمی، بیماری های قلبی، سرطان و سکته همگی می توانند ناشی از استرس باشند. بنابراین دوری از فشارهای عصبی و برخورد درست با این فشارها نکته ای بسیار کلیدی نه تنها جهت سلامت اعصاب و روان شما، بلکه برای سلامتی فیزیکی شما می باشد.

سام می گوید: “من هیچگاه تسلیم افسردگی و یأس نشدم، اما می توانم درک کنم که این دردها چگونه بسیاری از مردم را به سمت خودکشی سوق می دهند.”

در حقیقت، اداره بهداشت و سلامت محیط شغلی استرس را به عنوان یکی از جدی ترین خطرات در محیط کار اعلام کرده است. زیرا تحقیقات متعدد نشان داده است که فشارهای عصبی ناشی از کار، سیستم دفاعی بدن را ضعیف می کند و در نتیجه بدن انسان آمادگی بیشتری برای ابتلا به آنفلونزا و یا سرماخوردگی خواهد داشت. استرس و تنش روی قوه خلاقیت انسان نیز تاثیر منفی می گذارد؛ مرخصی های شغلی 1 نفر از هر 4 آمریکایی به دلیل فشارهای عصبی و تنش وارده به آن ها در محیط کار است و از هر 10 آمریکایی 1 نفر معتقد است که این گونه فشارها روی زندگی حرفه ای آن ها اثری نامطلوب دارند.

متخصصان معتقدند که گرچه هیجانات و فشارهای عصبی کوتاه مدت ( مانند دیدن یک فیلم ترسناک ) چندان ضرری ندارند، اما تنش ها و نگرانی های سخت و بلند مدت مانند دلشورِه بیماری سخت یکی از عزیزان یا استرس های پیش از امتحان و یا ترس از دست دادن شغل می توانند تاثیری ناگوار روی سلامتی انسان بگذارند.

روش درمان ذهن- بدن
میلیون ها نفر مانند سام در سراسر جهان به علت استرس، نگرانی و افسردگی دچار بیماری های سخت جسمی شده اند، و دانشی که زمانی چندان جدی گرفته نمی شد و جایگاهی علمی نداشت، اکنون در حال بدست آوردن اعتبار خود در میان طب غربی است.

طبق آمار انجمن ملی بهداشت و سلامت روان ، بیش از 19 میلیون آمریکایی در سال به دلیل فشارهای عصبی دچار بیماری می شوند و درمقاطع زمانی که این گونه فشارها بسیار شدید باشند، مانند زمان حوادث و بلایای طبیعی و یا جنگ، حفظ سلامت ذهن و جلوگیری از استرس بسیار دشوارتر و سخت تر خواهد بود. سینتیا ویناسکات مدیر اجرایی انجمن ملی بهداشت و سلامت روان معتقد است بسیاری از مردم متوجه نیستند که این استرس و نگرانی ها چه تأثیر عمده ای روی سلامت عمومی آن ها دارد. سینتیا ماه مه را “ماه سلامت ذهنی” می خواند. توجه داشتن به سلامت ذهنی و بهداشت فیزیکی به طور همزمان نه تنها باعث تعالی معنوی انسان می شود، بلکه زندگی انسان را نیز سالم تر، شادتر و پربارتر می کند.

دکتر هربرت بنسون رییس مؤسسه درمانی ذهن و جسم درچستنات هیل و استادیار دانشگاه پزشکی هاروارد می گوید: “ما همگی در زندگی روزمره مان استرس داریم ، اما توانایی مقابله با استرس را نیز در خود داریم. و این امری است که باید به طور علمی مورد بررسی قرار گیرد.” او می گوید: “هر موقعیتی که ما را تحت فشار و یا تغییری ناگهانی قرار دهد، باعث افزایش ترشح آدرنالین خون می شود،مانند لحظه های تصمیم گیری دشوار بین ماندن و جنگیدن و یا شانه خالی کردن، و ترشح آدرنالین در خون باعث افزایش سوخت و ساز بدن، بالا رفتن فشار خون، تنفس سریع تر، افزایش ضربان قلب و هجوم خون به سمت عضلات می شود. به همین جهت هرگونه استرس و نگرانی در دانشکده، محل کار، مسایل عاطفی، بیماری ها و مشکلات اقتصادی یا خانوادگی، در حقیقت به منزله تزریق مقدار زیادی هورمون به انسان است. و این تزریق درونی هورمون است که باعث مراجعه بیش از شصت درصد بیماران به پزشک می شود.

بنابراین روش درمانی ذهن – بدن روی ارتباط بین ذهن و سلامتی فیزیکی انسان و تأثیر مشخصه های ذهنی انسان بر روی سلامت فیزیکی اش تأکید می کند. دکتر بنسون می گوید: ” ما مجدانه در حال تحقیق و تعلیم و ارایه روش های جدید برای بهبود بیماری های فیزیکی از طریق سلامت اعصاب هستیم. هم چنین ما به دنبال درمان های پیشگیرانه مانند تغذیه، ورزش و معنویت نیز به عنوان روش هایی برای تامین سلامتی عمومی هستیم.

چگونه می توان استرس را در زندگی روزانه کاهش داد ؟
سام می گوید: “من می دانم که هیچ روش درمانی جادویی ای وجود ندارد و سلامتی من مساله ای است که تنها به خودم بستگی دارد.”

دکتر بنسون نیز با این نظر سام موافق است: “هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند اثرات این گونه بیماری های فیزیکی ناشی از نگرانی و استرس را درمان نماید. همان گونه که همه ما لحظات سنگین و فرساینده تصمیم گیری در لحظات بحرانی را داریم، روش رسیدن به آرامش نیز در درون ما وجوددارد. بیش از هزار سال است که بشر به دنبال روش هایی برای رسیدن به آرامش است، اغلب با توسل به مذهب.” دکتر بنسون که کتاب های متعددی نیز در این زمینه مانند “اثرات آرامش”، “فراتر از اثرات آرامش” و “کتاب سلامتی: راهنمای جامع به دست اوردن سلامتی و درمان بیماری های ناشی از استرس” را تألیف کرده است، می گوید: ” تکرار، خواه تکرار یک کلمه، دعا، لغت خاص و حتی تکرار تمرینات فیزیکی مانند دویدن و یا یوگا و یا تکرار یک مانترا، روش کلیدی و بسیار مهمی برای مقابله با اثرات و بیماری های فیزیکی ناشی از استرس می باشد.

نکته مهم، مداومت بر استفاده از این تمرین هنگام مواجهه با استرس است.”

دکتر بنسون می گوید: “این تنها کلمات هستند که از فرهنگی به فرهنگ دیگر تفاوت می کنند. هر آیینی روش های خاصی برای مقابله با استرس های روزانه دارد، روش هایی که به وسیله آنها می توان ذهن را از فشار استرس رهانید. بدین گونه بدن انسان به نوعی آرامش و سکون ذاتی که در درونش تعبیه شده دست می یابد. اولین اشاره به این مفهوم در آیین هندو آمده است، جایی که از شاگردان خواسته می شود با تمرکز بر تنفسشان یک کلمه را تکرار کنند. این مفهوم در آیین یهودیت، مسیحیت و اسلام نیز آمده است. 5 بار نماز روزانه در اسلام نیز به همین دلیل است.

به گفته دکتر بنسون با انجام این تمرینات روزانه 2 بار و هر بار 10 الی 20 دقیقه منافع بسیاری نصیب بدن ما خواهد شد. دکتر بنسون می گوید: “انسان ها وجه تشابهات زیادی با یکدیگر دارند، ما از نقطه نظر انسانی همگی شبیه هستیم، همه ما صاحب یک منبع آرامش درونی مادرزاد هستیم.”

سام می گوید: ” من اکنون به راحتی می توانم دمای بدنم را افزایش دهم و ذهنم را آرام کنم. من به طور ارادی سعی می کنم زیاد بخندم و هر نفسی را فرصتی برای رسیدن به آرامش می دانم. هرچه ما انجام می دهیم باید در جهت دستیابی به آرامش باشد، زیرا دنیایی که در آن زندگی می کنیم دنیایی بسیار پر رقابت و استرس زا می باشد.”

سام اکنون استاد دانشگاه ای اند ام تگزاس است و فاصله زیادی تا بهبودی کامل دارد. اما می گوید من هفتاد درصد سلامتی ام را به دست آورده ام و هر روز که می گذرد احساس می کنم بهبود چشمگیری پیدا کرده ام.

“من می دانم که بدست آوردن سلامتی کامل امری است که به راحتی حاصل نمی شود. اگر ذهن من این مشکلات را برای من به وجود آورده است پس خودش هم می تواند این مشکلات را رفع نماید. من مطمئنم که دوباره می توانم از کوه ها بالا بروم.”

آن ویلابی نویسنده و ویراستار مستقر در واشنگتن.دی.سی می باشد.

آیا شما احساس نگرانی می کنید ؟
حقیقت این است که ما در هر زمینه ای اعم از تحصیل، کار، خانواده و مسایل مالی هیچگاه نمی توانیم به طور کامل از استرس دوری کنیم. اما می توانیم یاد بگیریم که در برابر مسایل استرس زا چگونه برخورد کنیم. با تکیه بر ذهن ما می توانیم سلامتی ذهنی و فیزیکی را به طور هم زمان به دست آوریم. موارد زیر که توسط انجمن ملی بهداشت و سلامت روان توصیه می شوند ممکن است بسیار بدیهی به نظر برسند اما تعداد کمی از ما در زندگی روزانه مان آن ها را به صورت عملی به کار می بریم. پس سعی کنید این نکات را رعایت کنید و خودتان متوجه تغییرات به وجود آمده خواهید شد:

· تغذیه مناسبی داشته باشید و به طور منظم ورزش کنید.
· اهداف دست نیافتنی برای خود تعیین نکنید.
· در زندگی اولویت بندی داشته باشید و این اولویت ها را مرتباً بازنویسی کنید.
· در هر زمان فقط به یک فعالیت بپردازید.
· هر زمان که احتیاج داشتید استراحت کوتاهی بکنید.
· یاد بگیرید که آرام بوده و تمرکز داشته باشید.
· به خاطر داشته باشید که هیچ کس کامل نیست.
· یاد بگیرید که نه بگویید.
· انعطاف پذیر باشید.
· از رقابت های فرسایشی بپرهیزید.
· از دیگران توقع زیاده از حد نداشته باشید.
· خشم خود را کنترل کنید.
· با دوستان، همکاران و افراد خانواده تان صادق باشید.
· با کسی که دوستش دارید و یا به او اطمینان دارید درد دل کنید.

آیا می دانستید ؟
علت بیماری های فیزیکی 43 % افراد بالغ ریشه روانی دارد.

25 % آمریکایی ها به علت فشارهای عصبی وارده در محیط کار ناچار به پناه بردن به دوره های تمدد اعصاب شده اند.

90 % آمریکایی ها معتقدند که مشکلات شخصی و درگیری های عصبی آن ها تأثیر مستقیمی روی زندگی حرفه ایشان دارد.

60 % از بیماران مطب های خصوصی را بیمارانی تشکیل می دهند که بیماریشان ناشی از استرس و نگرانی است.

شش عاملی که منجر به مرگ می شوند و ناشی از استرس هستند، عبارتند از: بیماری های قلبی، سرطان، بیماری های ریه، تصادفات، بیماری های کبد و خودکشی.

هر ساله 19 میلیون آمریکایی به بیماری های عصبی و روانی ناشی از استرس دچار می شوند.

روزانه 10 تا 20 دقیقه مراقبه و یا تمرکز افکار در سکوت، تاثیر زیادی در از بین بردن اثرات منفی نگرانی ها و استرس های روزانه دارد.

منابع: روش های مقابله با استرس اثر لایل میلر و آلما دل اسمیت — انجمن ملی بهداشت و سلامت روان — موسسه درمانی ذهن و بدن

راهنمایی
ماه مه ماه سلامتی است و انجمن ملی بهداشت و سلامت روان تلاش می کند مردم را تشویق کند که با پاکسازی و سلامت ذهنشان به سلامت فیزیکی دست یابند. به همین جهت شعار امسال آنها عبارتست از “مراقب سلامتی تان باشید.” اگر علایم زیر در شما به طور دایمی وجود دارند و تا کنون نیز بهبود نیافته اید، باید به متخصص رجوع کنید:

· همیشه خسته و بی قرار هستید.
· رابطه شما و اطرافیانتان دوستانه و طبیعی نیست.
· قابلیت و توانایی زیادی در شغلتان ندارید.
· زیاده از حد احساساتی هستید.
· اغلب اوقات از کاه کوه می سازید و به موضوعات بی اهمیت بیش از اندازه بها می دهید.
· دچار بی خوابی هستید.
· احساس خستگی و کوفتگی می کنید.
· سردرد و پشت درد دارید.
· فشار خونتان بالاست.

=====================================================

زنان ورزشکار و رژیم غذایی غلط

زنان ورزشکاری که‌, در رژیم غذایی خود محدودیت هایی ایجاد می کنند بیش از دیگر زنان در معرض ابتلا به شکستگی های استخوانی هستند .

محققان می گویند بسیاری از زنان ورزشکار برای آنکه به موقعیت جسمی ایده آل خود برسند رژیم های خاصی را در تغذیه پیش می گیرند که ممکن است این رژیم ها سالم نباشند و موجب بروز اختلالاتی در ورزشکاران زن شوند.براساس بررسی‌های جدید علا‌وه بر خطر شکستگی های استخوانی , بروز اختلالاتی نظیر کم اشتهایی شدید یا پرخوری مفرط نیز این زنان ورزشکار را تهدید می کند.همچنین زمانی که میزان انرژی مصرف شده بیش از انرژی دریافتی باشد مقدار ترشح هورمون ها در بدن کاهش پیدا می کند که خود بر دوره قاعدگی زنان تاثیر می گذارد.کمبود استروژن در خون این گروه از زنان موجب افزایش آسیب پذیری استخوان های آنان دربرابر شکستگی ها می شود و در صورت بروز شکستگی های استخوانی , ترمیم آنها با دشواری بیشتری صورت می گیرد.در بیشتر موارد شکستگی ها بدون آنکه علت واضحی داشته باشد روی می دهند که ناشی از فشار آمدن به استخوان در زمان فعالیت ورزشی است.محققان به این دسته از زنان توصیه می کنند در زمینه رژیم غذایی ورزشی با متخصصان تغذیه مشورت کنند

===================================================

آمپول تناسب اندام به بازارآمد

سلا‌مت: دانشمندان آمریکایی موفق به ساخت واکسنی شدند که مانع از افزایش وزن در موش‌های‌ ‌صحرایی می‌شود این واکسن راه را برای درمان این مشکل در انسان هموار می‌سازد.
به گفته این کارشناسان این واکسن بدن را تحریک می کند تا برضد هورمون <گرلین> که گرسنگی را تحریک می‌کند آنتی بادی تولید کند. با تزریق این واکسن موش‌های صحرایی واکسینه شده با وجود این که به اندازه سایر موش ها غذا می خوردند کمتر از گروه موش های‌ ‌ناظر دچار افزایش وزن شدند‌. ‌کارشناسان در مرکز تحقیقاتی کالیفرنیا سه واکسن ساختند که بخش های مختلف هورمون گرلین را شناسایی می‌کند و علیه هورمون گرلین آنتی بادی ترشح کرده و موجب انسداد گیرنده های آن می‌شود. هورمون گرلین میزان متابولیسم را در بدن کاهش می‌دهد و این واکسن روی بافت ذخیره شده چربی تاثیر می‌گذارد.
در این مطالعه مشخص شد موش هایی که واکس ضد چاقی دریافت می‌کنند کمتر وزن گیری می‌کنند و میزان چربی بدن آنها کمتر است و این میزان کم چربی مربوط به سطح آنتی بادی های مربوط به واکسن است و علی رغم این که این موش ها به اندازه سایر موش‌ها غذا و نوشیدنی می‌خورند اما با تزریق واکسن هورمون گرلین در آنها مهار می‌شود.
به گفته این کارشناسان با تزریق واکسن در مقابل هومون گرلین ایمنی فعال ایجاد می‌شود و از آن می‌توان برای کنترل وزن گیری و پیشگیری از تجمع بافت چربی در پستانداران نیز استفاده کرد. پرفسور جاندا می‌گوید هدف از گسترش این واکسن، تشویق به کاهش وزن درافراد چاق است و ایمنی فعال در مقابل گرلین به جلوگیری از گسترش چاقی کمک می کند. دکتر استفان بلوم سرپرست مرکز کالج سلطنتی لندن می‌گوید شرکت های دارویی بسیاری در جستجوی راهی برای انسداد عمل گرلین هستند اما هنوز تاثیرات این داروها قطعی نشده است. به گفته این دانشمندان تنها مشکلی که در مورد این واکسن وجود دارد این است که اگر ما در پی ساخت یک آنتی بادی علیه ماده گرلین باشیم نمی توانیم به طور کلی آن را از بین ببریم.
به گفته این پژوهشگران واکسن مذکور هنوز مشکلات و خطراتی را نیز در بردارد‌ ‌چرا که هورمون گرلین در مغز ترشح می‌شود و ممکن است استفاده از این واکسن سیستم‌ ‌ایمنی بدن را علیه مغز وارد عمل کند‌.
‌وزن‌ ‌بدن‌ ‌تحت‌ ‌یک‌ ‌سری‌ ‌عوامل‌ ‌متعدد‌ ‌مشخص‌ ‌می‌‌شود‌. ‌ژن‌ ‌فرد،‌ ‌میزان‌ ‌سلامتی‌،‌

‌تحصیلات،‌ ‌نوع‌ ‌زندگی‌‌،‌ ‌سن‌‌،‌ ‌جنسیت‌‌،‌ ‌ورزش،‌ ‌نوع‌ ‌خوردن‌ ‌همه‌ ‌این‌ ‌عوامل‌

‌نقش‌ ‌موثر‌ ‌و‌ ‌بسزایی‌ ‌دارند‌. ‌بیشتر‌ ‌متخصصان‌ ‌تغذیه‌ ‌معتقدند‌ ‌دو‌ ‌علت‌ ‌عمده‌ ‌و‌ ‌اصلی‌ ‌چاقی‌،‌ یکی‌ ‌بدخوردن‌ ‌و‌ ‌دیگری‌ ‌کم‌ ‌ورزش‌ ‌کردن‌ ‌است.
زمانی‌ ‌که‌ ‌فرد‌ ‌چربی‌ ‌زیادی‌ ‌در‌ ‌بدن‌ ‌دارد‌ چاق‌ ‌می‌ ‌شود‌. ‌چاقی‌ ‌مانند‌ ‌اضافه‌ ‌وزن‌ ‌نیست‌ ‌وقتی‌ ‌فرد‌ نسبت ‌وزن‌ ‌مطلوبش به مجذور قدش( بر حسب متر) از عدد 30 بیشتر باشد چاق‌ ‌به‌ ‌حساب‌ ‌می‌ ‌آید‌.
طبق‌ ‌نظریه‌ ‌متخصصان اگر چه آنها به دنبال ساخت انواع واکسن و یا داروهای ضد چاقی نبوده و در پی روش‌هایی درمانی برای مبارزه با چاقی هستند اما مطمئن‌ترین راه برای‌ ‌کاهش‌ ‌وزن‌،‌ ‌تغییر‌ ‌عادت‌ ‌و‌ ‌روش‌های‌ ‌خوردن‌ ‌وتنظیم‌ ‌برنامه‌ ‌ورزشی‌ ‌مداوم‌ ‌است. هر‌ ‌کسی‌ ‌که‌ ‌روش‌ ‌صحیح‌ ‌خوردن‌ ‌و‌ ‌ورزش‌ ‌مداوم‌ ‌و مرتب‌ ‌را‌ ‌در‌ ‌برنامه‌ ‌خود‌ ‌قرار‌ ‌دهد‌ ‌وزنش‌ ‌کاهش‌ ‌یافته‌ ‌و‌ ‌به‌ ‌وزن‌ ‌ایده‌ ‌آل‌ ‌می‌رسد. به‌ ‌طور‌ ‌خلاصه‌ ‌چاقی‌ ‌برای‌ ‌افراد،‌ ‌مسئله‌ ‌جدی‌ ‌است‌ ‌که‌ ‌باید‌ ‌به‌ ‌آن‌ ‌توجه‌ ‌داشت‌ ‌که‌ ‌با‌ ‌رژیم‌

‌سالم‌ ‌همراه‌ ‌با‌ ‌ورزش‌ ‌مداوم‌ ‌می‌‌‌توان‌ ‌آن‌ ‌را‌ ‌درمان‌ ‌کرده‌ ‌و‌ ‌وزن‌ ‌را‌ ‌کاهش‌ ‌داد.

منبع مطالب درباره لاغری از : http://www.centralclubs.com 

==================================================

درمان چاقی کودکان

اگر والدین می خواهند وزن کودک چاق خود را کاهش دهند بایستی از یک مشاور تغذیه یا متخصص مربوطه راهنمایی بخواهند. ولی به دلیل اینکه والدین بیش از سایر افراد بر روی فعالیت وعادات غذایی کودک خود نظارت دارند، بنابراین می توانند تأثیر بیشتری در تغییر عادات فرزند خود داشته باشند.

مهمترین کاری که شما والدین بایستی انجام دهید، حمایت و پشتیبانی از کودک است. بخشی از احساسی که کودک چاق در مورد خودش دارد، تحت تأثیر نظرات پدر و مادر است.

کاری کنید که فرزندتان بفهمد شما او را با هر وزنی که داشته باشد، دوستش دارید. او را تشویق کنید و هرگز سرزنش نکنید. مراقب علایق فرزند خود در مورد ظاهرش و روابط اجتماعی اش باشید.

هدف اصلی فقط کاهش وزن نیست، بلکه بایستی کاری کرد که روند افزایش وزن کودک، آهسته و یا متوقف شود. بایستی کودک به تدریج به وزن ایده آل خود برسد و با این روند رشد کند.

چنین کاری به یک سال یا دو سال یا بیشتر وقت نیاز دارد که بستگی به سن، وزن و الگوی رشد کودک دارد.

به خاطرداشته باشید، یک کودک چاق، حتماً یک فرد بالغ چاق نخواهد شد.

برای موفقیت در انجام چنین برنامه ای، باید تغییرات طولانی مدتی در عادات خانوادگی کودک انجام شود.

کودک چاق را نمی توان از بقیه جدا کرد و او را تنها گذاشت. پدر و مادر، خواهر، برادر و سایر افراد خانواده همگی در ایجاد یک شیوه زندگی سالم نقش دارند.

زمانی که یک فرد الگوی مناسبی برای کودک باشد، بهتر شیوه صحیح زندگی را یاد می گیرد.

خودمراقبتی در خانه

شرط اصلی کنترل وزن، انجام ورزش و اجرای یک برنامه غذایی مناسب است. عادات قبلی و نادرست شما و فرزندانتان بایستی تغییر کنند و ایجاد این تغییر در کودکان آسان تر است.

فعالیت بدنی و ورزش:

– بهترین کار این است که نگذارید کودک مدت زمان زیادی را به تماشای تلویزیون، بازی با کامپیوتر یا ویدئو صرف کند و این زمان را کاهش دهید. زیرا اینگونه فعالیت ها علاوه بر اینکه انرژی کمی از بدن را می سوزانند، کودک را نیز به خوردن تنقلات و خوراکی های پرکالری تشویق می کنند.

– کودکان را تشویق کنید تا ورزش کنند که هم انرژی مصرف می کند و هم عضلات مختلف بدن را به فعالیت وا می دارد. مانند دویدن، شناکردن، اسکیت بازی و دوچرخه سواری.

بهترین ورزش ها، آنهایی هستند که باعث افزایش منظم و متوسط ضربان قلب و تعریق ملایم شوند.

ورزش نباید طوری باشد که کودک را دچار خستگی، احساس گرما و تعریق بیش از حد و نفس نفس زدن شدید سازد.

– به کودک اجازه دهید با انجام ورزش های مختلف ، خودش ورزش مورد علاقه خود را انتخاب کند.

– ورزش به طور منظم و پیوسته انجام شود. بطور متوسط حداقل روزانه 30 دقیقه ورزش شدید لازم است.

– برای کودکان خود یک الگوی مناسب باشید. اگر آنها شما را همیشه در حال ورزش و انجام فعالیت بدنی ببینند، احتمال ورزش و ادامه این روند تا بزرگسالی در آنها بیشتر است.

– برای تمامی افراد خانواده خود برنامه ورزشی را اجرا کنید که هر کس می تواند یک نوع ورزش و تفریح را داشته باشد مثل پیاده روی، دوچرخه سواری ، شنا و… .

– کودک خود را تشویق کنید تا در فعالیت های ورزشی مدرسه شرکت کند یا در یک کلاس ورزشی ثبت نام نماید.

– فرزند خود را مجبور نکنید تا ورزشی را که دوست ندارد و با انجام آن ناراحت می شود و یا خجالت می کشد، انجام دهد.

– ورزشی که کودک شما انجام می دهد، بایستی برای سن و شرایط رشد او مناسب باشد.

کودک بایستی از اصول بهداشت و سلامتی آگاه باشد. همچنین بایستی در هنگام ورزش، آب و نوشیدنی کافی به همراه داشته باشد تا آب بدن خود را که با عرق کردن از دست می دهد، با نوشیدن مایعات به میزان کافی جایگزین کند.

برنامه غذایی :

– ابتدا بایستی اطلاعاتی در مورد نیازهای غذایی کودک خود به دست آورید. سپس بر اساس آن اطلاعات، به کودک خود کمک کنید تا با تغذیه صحیح و مناسب خود آشنا شود.

– اگر نمی توانید یک رژیم و برنامه غذایی مناسب را طراحی کنید، با یک کارشناس تغذیه مشورت کنید تا راهنمایی ها و توصیه های لازم را به شما ارائه دهد.

– کودک را تشویق کنید تا در خرید مواد غذایی و آماده کردن غذا به شما کمک کند.

– یکسره به کودک خود دستور ندهید که چه غذایی را و به چه مقداری باید بخورد. به او اجازه دهید تا نوع و مقدار غذای دلخواهش را خودش انتخاب کند و شما او را در این زمینه کمک و راهنمایی کنید.

– به کودک موادغذایی مختلفی بدهید، حتی شیرینی و میان وعده ها. در یک رژیم مناسب و متعادل انواع مواد غذایی ، حتی غذاهای پرکالری و پرچرب نیز وجود دارند، ولی بایستی به ندرت و به مقدار کم مصرف شوند. اندازه و مقدار واحدهای غذایی را یاد بگیرید.

– به کودک یاد بدهید تا غذا را آهسته بخورد، زیرا این عمل باعث می شود کودک به محض احساس سیری دست از خوردن بکشد.

– تا جایی که ممکن است افراد خانواده با هم غذا بخورند. اوقات صرف غذا بایستی لحظات خوشایندی برای افراد خانواده باشد.

– مصرف خوراکی ها را برای کودک ممنوع نکنید. اینگونه خوراکی ها بخشی از برنامه غذایی کودک هستند، ولی بایستی طبق برنامه ای منظم مصرف شوند و گرنه باعث افزایش وزن بی رویه کودک خواهند شد.

مصرف یک میان وعده بعد از مدرسه باعث می شود کودک انرژی لازم را تا موقع شام برای انجام تکالیف مدرسه و ورزش داشته باشد.

– موقع تماشای تلویزیون، به کودک خوراکی و مواد غذایی پرکالری ندهید. بیشتر افراد هنگام تماشای تلویزیون بیش از مقدار لازم غذا می خورند.

– اگر کودکتان می خواهد گاهی اوقات خوراکی هایی مثل چیپس، کیک و بستنی خصوصاً در مهمانی ها یا پارک یا جاهای دیگر مصرف کند، از این کار جلوگیری نکنید.

توصیه های غذایی مفید :

– در برنامه غذایی خود غلات کامل، میوه و سبزی ها را بیشتر مصرف کنید که شامل انواع سبزیجات سبز رنگ ( سبزی خوردن، اسفناج ) و نارنجی ( هویج ) و قرمز ( گوجه فرنگی ) ، میوه های تازه، نان سبوس دار، بیسکویت سبوس دار، برنج و ماکارونی است.

– روزنه 2 تا 3 واحد لبنیات کم چربی مصرف کنید ( یک واحد لبنیات شامل یک لیوان شیر یا یک لیوان ماست یا دو لیوان دوغ یا نصف لیوان بستنی است ).

– 2 تا 3 واحد از گروه گوشت و حبوبات مصرف کنید که شامل گوشت قرمز بدون چربی، مرغ، ماهی، حبوبات پخته شده، تخم مرغ و آجیل است.

– تا 30 درصد انرژی موردنیاز خود را می توانید از چربی تأمین کنید نه بیشتر . برای این منظور موارد زیر را رعایت کنید:

– لبنیات کم چرب را به جای انواع پرچرب آن مصرف کنید.

– چربی گوشت و پوست مرغ را کاملاً از آن جدا کنید.

– غذاهای سرخ شده را مصرف نکنید.

– خوراکی ها و تنقلات کم چرب و خوشمزه را مصرف کنید که شامل میوه تازه یا خشک شده، ماست و پنیر کم چرب، آجیل، تخمه آفتابگردان یا کدو، نان سبوس دار، بیسکوئیت سبوس دار، کیک میوه ای، کیک با کره بادام زمینی، دسرهای یخی مثل ماست یخی، آب میوه، سُربه میوه( میوه ای که در مخلوط کن می ریزند) است.

– برای کودکان کمتر از دو سال مصرف چربی آزاد است و نباید آن را محدود کرد.

– خوراکی های مناسبی را برای کودک خود بخرید. طوری که باعث خفگی کودک نشوند ( یعنی کوچک و قابل جویدن باشند).

منبع : www.emedicinehealth.com
مترجم : ولدخانی- کارشناس تغذیه تبیان

رژیمهای دروغی

پیش از آنکه وقت و پول خود را برای وسایل لاغری غیر استاندارد و رژیمهای غلط هدر دهید به این مسأله بیاندیشید که هر روش جدیدی الزاما مفید نیست و استفاده از همان قوانین همیشگی تنها راه کاهش وزن است، یعنی:

1)   دریافت کمتر انرژی

2)   انجام فعالیت بیشتر

3)   هردوی این راه حل ها

به نکات زیر توجه کنید:

·  هیچ کرمی وجود ندارد که چربی بدن را آب کند.

·  طب سوزنی موجب لاغری دائمی نخواهد شد.

·  خوردن کولاژن پیش از خواب، چربی های بدن شما را نمی سوزاند.

·  جذب کننده های چربی غذا به میزان توصیه شده، تنها میزان کمی از چربی را جذب می کند پس با اعتماد به آنها زیادتر چربی نخورید چون از عواقب طولانی مدت آن خبر ندارید.

·  محصولاتی که موجب کاهش آب بدن شما می شود ( دیورتیک ها )  یا روده شما را تخلیه می کند، موجب می شود چند کیلوگرم در یک روز از دست بدهید ولی از چربی بدن شما چیزی کاسته نشود، این کاهش وزن کاملا موقتی است و با خوردن مایعات به جای اول بازمی گردید. شما احتیاجی به ” برطرف کننده های مواد سمی بدن ” ندارید تا کاهش وزن پیدا کنید. مصرف این مواد در مدت طولانی خطاراتی در پی دارد.

·  تنها تأثیر کمربندها یا شکم بندهای لاغری، افزایش تعریق در بدن شماست از اینرو تنها آب بیشتری از دست می دهید. میزان آبی که به این طریق از دست می رود به همان میزانی است که شب تا صبح از بدن شما کم می شود پس ادعای افرادی که این روش را توصیه می کنند، باور نکنید چون حتی ذره ای چربی از بدن شما کم نخواهد شد.

·  بسیاری از محصولاتی که ادعا می شود متابولیسم را بالا می برند یا چربی را می سوزانند محتوی تحریک کننده هایی هستند که به طور طبیعی در سبزیجات موجود است. این تحریک کننده ها در بدن شما موجب سوختن انرژی بیشتر می شود اما اگر بخواهید همچنان با این تحریک کننده ها وزن کم کنید هر روز باید به میزان مصرف بیافزایید که عواقب بیماریزایی بسیاری در پی خواهد داشت.

·  بسیاری از کتب لاغری، بدون توجه به اصول علمی، رژیمهای غذایی را در اختیار شما می گذارند که در روز به بدن شما 1500 تا 1800 کالری می رساند. این کار در بسیاری از افراد موجب لاغری می شود. شما می توانید با این روش وزن کم کنید اما … از خودتان پرسیده اید ” آیا می توانید تا آخر عمر همینطور غذا بخورید؟ ” (چرا که در غیر اینصورت به سرعت به وزن اولیه بازمی گردید) و یا اینکه “با این رژیم کلیه مواد مغزی که بدن شما لازم دارد تأمین می شود یا خیر؟” ممکن است بعضی از افراد با حذف کامل یک یا دو گروه غذایی در ظاهر مشکلی نداشته باشند اما شما با حذف بسیاری از غذاها که دارای میوه، سبزی، غلات و حبوبات هستند چگونه مواد غذایی موجود در آنها را تأمین می کنید؟ اینرا بدانید که هیچ قرص و ویتامینی این کار را برای شما نمی کند.

یک رژیم فقیر به همراه ویتامین، باز هم یک رژیم فقیر است.

کارشناس تغذیه تبیان

======================================

خطرات لیپوساکشن

مطالعات جدید نشان می‌دهد که خطرات عمل لیپوساکشن (برداشتن چربی‌های اضافی بدن از طریق جراحی) بیشتر از آن چیزی است که قبلاً تصور می‌شد. در مطالعات قبلی احتمال خطر مرگ در یک ‌سال اول پس از عمل 1 درصد تخمین زده شده بود، اما پژوهش‌های جدید نشان می‌دهند که میزان مرگ در یک ‌سال اول بعد از عمل در گروه سنی 30 تا 50 ساله 5 درصد، در گروه 50 تا 75 ساله 13 درصد و در افراد بالای 75 سال تا 50 درصد است. عمل لیپوساکشن مشکلاتی نظیر سوء‌تغذیه، عفونت و اختلالات کیسه صفرا را ایجاد می‌کند که می‌توانند باعث مرگ شوند.

منبع مطالب درباره لاغری از : http://www.centralclubs.com 

========================================

======================

=======

==

===================================================

لینک هایی درباره سلامتی

خواص اعجاب انگیز لوبیا سبز

آب

benefits of sauna مزایای سونا

استخرهای درمانی

ویتامین روحیه ساز

آب درمانی

نکات ایمنی و مهم در سونا و استخر شما

حقایق شکلاتی

اقدامات مورد نیاز در صورت مواجه با ویروس ایدز

توجه توجه : خطر غرق شدن کودکان در استخر

گوشت بوقلمون گوشت معجزه گر

سونای بخار و سونای خشک مناسب ایران سونا ، چرا و چگونه؟ مقدمه رعای

سونا و سلامتی را می توان از دو دیدگاه مختلف مورد بررسی قرار داد

بهداشت در سونا

حوادث استخر و سونای غیر استاندارد

قوانین استفاده از استخر های خانگی و مراقبت از کودک

درباره سونا اطلاعات جدید سونا 2011

استاندارد طراحی مهد کودک

===================================================

گرداوری از سایت سونا

سایت سوناسازان سایت ٰ پیمانکاران ٰ نیازمندیها ٰ ساختمان

وبلاگ پیمانکاران : مقاله عکس اخبار ساختمان

وبلاگ سونای خشک و سونای بخار

سونا استخر و جکوزی ( حاصل 2 سال تلاش و مطالعه )

آب درمانی

سازه استخر

استخر ( pool )

استخرهای قهرمانی

استخر سونا جکوزی گالری طرح و عکس و مقالات ساختمان بزرگترین آرشیو اطلاعات

انتخاب مکان استخر های رو باز و مواردی که باید در آن رعایت شود

ابعاد استخر و نکات کلیدی آن

نکات ایمنی و مهم در سونا و استخر شما

توجه توجه : خطر غرق شدن کودکان در استخر

آتش سوزی سونای خشک در تهران …

سونای خشک : استاندارد ٰ دیجیتال ٰ همراه با موزیک و عطر گیاهان شفابخش

آسایش همراه با آرامشی بی نظیر در یک سونای استاندارد

لیست قیمت سونای خشک سونا سازان – سونا ی خشک 1389

امروز سونا در همه جای دنیا مورد استفاده است

سونای خشک بخار استخر جکوزی ( سونا سازان )

چگونگی کار کرد سونا ؟ – قبل از ورود به سونا چه کنیم؟

انواع سونا

سونای بخار و سونای خشک مناسب ایران سونا ، چرا و چگونه؟

درباره جکوزی

کلر موجود در استخر

رسوم فنلاندی‌ها در سونا – طراحی و اجرای سونا خشک 

درباره سونا اطلاعات جدید سونا2011

استاندارد در مجموعه های استخر سونا و جکوزی ؟؟

گرمکن سونا (هیتر )

اتاق سونا

سونا

لمبه

سونای خشک

حوادث استخر و سونای غیر استاندارد

مواد تصفیه آب استخر

نردبان استیل استخر

صافی

کفشور استخر و جکوزی

اسکیمر استخر و جکوزی

قوانین استفاده از استخر های خانگی و مراقبت از کودک

استخر های واترپولو

استخر های آموزشی

موتور خانه استخر

استخر های قهرمانی

سونای خشک و بخار آلاچیق

WhatsApp us