ورق های لترون

 ورق های لترون که امروزه بیشتر در ساخت صنایع مختلف از چوب به‌کار می روند، درواقع رو کش هایی روی نئوپان های خام هستند.

برای افزایش زیبایی و استحکام نئوپان های خام، روکش هایی روی این نئوپان های اعمال می شود که این نئوپان های روکش دار، همان ورق های لترون هستند.

ورق های لترون نسبت به نئوپان های خام، درمقابل رطوبت مقاوم تر بوده و همچنین دربرابر خوردگی مقاوم تر از ورق های نئوپان خام هستند؛ به همین دلیل اختراع ورق های لترون یک نوع پیشرفت بزرگ در صنعت چوب و ساخت و ساز به شمار می رود.

ورق های لترون – ورق نئوپان خام

ورق های لترون - ورق نئوپان خام
ورق های لترون – ورق نئوپان خام

اختراع ورق های لترون، مربوط به فرآیند تولید ورق های رنگی آغشته به رزین مصنوعی است که حاوی رزین ملامین است و دارای یک نوع ساختار سه بعدی است؛ این ساختار با چاپ ورق های کاغذی با یک الگو و لاک زدن آن صورت می گیرد. لایه ای که لاک زده می شود، لایه ای نازک تر از بقیه لایه ها و حاوی ماده دافع لاک است.

مراحل ساخته شدن ورق های لترون

ساختن ورق های لترون، مانند هر پروژه دیگری مراحلی دارد. براساس این مراحل، برای تولید ورق های لترون از رنگ چاپی آبی استفاده می شود. ورق ها را با لاک آبی دارای ویسکوزیته پوشش می دهند و سپس ورق های لترون را در محلی می گذارند تا خشک شوند. مرحله خشک شدن ورقه های لترون، معملا 40ثانیه طول می کشد. سپس این ورق ها در محفظه ای که در اصل حاوی لاک مخلوطی از مخلوط رزین اوره یا رزین ملامین حل شده در آب و یک اسید آبی به عنوان سخت کننده است. پس از انداختن ورق ها در این محفظه، ورق ها به‌ دلیل وجود اسید سخت کننده در محلول، کمتر از 100ثانیه خشک می شوند.

بعد از آغشته کردن ورق ها به این مخلوط، ورق ها در محلی با دمای بالاتر از 100درجه و بدون اعمال هیچ فشاری سخت می شوند.


ورق های لترون – ورق های لترون دسته بندی شده

ورق های لترون - ورق های لترون دسته بندی شده
ورق های لترون – ورق های لترون دسته بندی شده

با این فرآیند می توان ورق هایی تولید کرد که سطح آن، به سختی از چوب طبیعی قابل تشخیص است؛ با این حال شکل گیری منافذ، اغلب رضایت بخش نیست؛ زیرا وقتی ورق ها به همراه لایه ها فشرده می شوند، رزین ملامین روی سطح ورق ها بیرون می زند و تا حد نواحی حاوی دافع لاک را می پوشاند.

ورق های لترون مانند هر هنر دیگری، با یک الگوی از قبل آماده شده، چاپ می شوند.

اگر در فرآیند ساختن ورق های لترون یک الگوی دو رنگ مورد نظر باشد، کافی است ورق لترون را که در یکی از رنگ های مورد نظر قرار دارد، با یک الگو در رنگ دیگر چاپ شود. با این وجود تولید ورق های چند رنگ آغشته به رزین نیز می تواند با چاپ ورق ها با چندین رنگ پشت سر هم برای رسید به الگوی مورد نظر امکانپذیر باشد.

در هر صورت، آخرین رنگ باید در مناطقی چاپ شود که لایه ها در آن مناطق، نازک تر از مناطق دیگر باشند.

برای رسیدن به این هدف، رنگی که در آخر چاپ می شود، باید حاوی ماده دافع لاک باشد.

با انجام این عمل، لاک در مناطقی که از این رنگ چاپ می شوند، رد می شود و بنابراین در لایه نازک تر از لایه های دیگر اعمال می شود. به این ترتیب یک ساختار با سطح کاملا آشکار سه بعدی از نوع موجود در سطح چوب، روی ورق های آغشته به رزین که دارای سطح کاملا صاف هستند، به دست می آید.

ورق های لترون -، ورق های لترون در رنگ های مختلف

ورق های لترون -، ورق های لترون در رنگ های مختلف
ورق های لترون -، ورق های لترون در رنگ های مختلف

هنگامی که ورق های لترون آغشته به رزین مطابق با این فرآیند با یک الگوی چوب چاپ می شوند، تشخیص آنها از یک چوب، تقریبا غیر ممکن است.

یکی از ویژگی های این فرآیند، چاپ ورق های کاغذی با جوهر جاذب آبی حاوی پروتئین است.

اصطلاح آبی به این منظور قابل درک است که فاز مایع آغشته کننده ورق ها به طور قابل توجهی از آب تشکیل شده است.

رنگ چاپ حاوی یک مخلوط ارگانیک است. رنگ چاپ همچنین حاوی رنگدانه های تأمین کنده رنگ مورد نظر و به صورت اختیاری حاوی مواد افزودنی فوق از نظر لاک، مانند رزین های سیلیکون یا مایعات سیلیکونی و واکس های خاص است.

یکی دیگر از ویژگی های این فرآیند، خشک کردن ورق های آغشته به رزین چاپی است.

بنابراین ورق های لترون ممکن است برای مدت نسبتا طولانی ذخیره شوند؛ یعنی ممکن است این ورق ها برای هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها ذخیره شوند. ذخیر سازی ممکن است در هر مکان مناسب انجام شود.

مقدار رزین استفاده شده در این فرآیند، توسط دستگاه های مکانیکی مناسب و باکیفیت کنترل می شود. رزین های آغشته کننده ملامین فرمالدهید که به صورت اختیاری تغییر یافته اند و ممکن است به عنوان رزین ملامین مورد استفاده قرار گیرند.

با افزودن سخت کننده های معمولی به رزین های آغشته به ملامین فرمالدهید، می توان زمان سخت شدن، به ویژه در مقیاس های بزرگ را کوتاه کرد.

دمای محلول آغشته کننده نباید ترجیحا از 30درجه سانتیگراد بالا تر باشد؛ چون درجه حرارت بالا ممکن است زمان سخت شدن ورق ها را بسیار کوتاه کند که این امر ممکن است پایداری محلول آغشته کننده را مختل کند.

همچنین می توان از ملامین های بدون سفت کننده برای آغشته کردن ورق ها استفاده کرد که در این روش خشک شدن ورق ها کمی بیشتر طول می کشد. ورق هایی که به این روش خشک می شوند نیز ممکن است برای مدت نسبتا طولانی، به راحتی تا 6ماه قابل ذخیره سازی و استفاده باشند.

یکی از اصول مهم این است که مخلوط رزین ملامین حل شده در آب و اسید سخت کننده، توانایی کاهش زمان خشک شدن ورق ها را داشته باشد؛ بنابراین در دمای بالاتر از 100درجه سانتیگراد، مخلوط لاک کاتالیز شده باید در کمتر از 100 یا 80ثانیه و ترجیحا کمتر از 60ثانیه ورق ها را سخت کند.

بعد از انجام مراحل فوق، ورق ها باید برای خشک شدن به طور مناسب در مجاورت هوای داغ، ترجیحا 60درجه سانتیگراد قرار گیرند تا در شرایط مطلوب خشک شوند؛ با این وجود استفاده از رادیاتور مادون قرمز برای خشک کردن ورق های لترون نیز امکانپذیر است.

در مورد تزئینات دشوار، بلافاصله پس از استفاده از لاک و قبل از گرم شدن ورق ها تا دمای 100درجه سانتیگراد، ممکن است سمت بدون چاپ ورق ها روی یک غلتک گرم منتقل شوند. درجه حرارت این غلتک ها حداقل در حدود 80درجه سانتیگراد است. انجام این نوع روند باعث شکل گیری منافذ می شود.

این ورق ها می توانند در شرایط مناسب و در دمای 25 تا 30درجه سانتیگراد ذخیره شوند.

آخرین مرحله تولید ورق های لترون، فشرده سازی نئوپان تحت تأثیر فشار و دما است. در این مرحله روکش های تولید شده را به همراه نئوپان تحت فشار قرار داده و ورق لترون می سازد. در روند ساخت ورق های لترون نیز مانند روند های اعمال شده در زمینه نئوپان، فشار هایی در درجه حرارت 140 تا 160درجه سانتیگراد روی ورق های لترون، بین 1 تا 2دقیقه اعمال می شوند. نئوپان و ورق تولید شده، مطابق با این فرآیند تحت این دما سخت می شوند و در همان زمان، ورق به نئوپان وصل می شود که این روند ها موجب ایجاد ورق های لترون می شوند.

ورق های لترون – دستگاه پرس تخت لترون

ورق های لترون - دستگاه پرس تخت لترون
ورق های لترون – دستگاه پرس تخت لترون

برای ساخت ورق های لترون، از ورق های چند لایه که یک طرف آنها سطح صافی دارد و فرآیند چاپ در سمت سطح صاف انجام می شود نیز می توان استفاده کرد. ساختار سه بعدی به خصوص در سطح صاف آشکار تر است. از طرف دیگر سطوح سخت این امکان را می دهند تا ورق های تولید به طریقه بهتری به یکدیگر بپیوندند. ورق های لترون نسبت به چوب های دیگر، نازک هستند.

ویژگی های ورق های لترون

از آنجایی که ورق های لترون کاملا به رزین آغشته بوده اند، هیچ مایعی به آنها جذب نمی شود. مواد شیمیایی هرگز به ورق های لترون نفوذ نمی کنند؛ همچنین ورق های لترون به راحتی و به سرعت شستشو داده می شوند.  از این رو استفاده از ورق های لترون برای افرادی که سرعت و پاکیزگی برایشان مهم است، بسیار مناسب است. از مزیت های دیگر این ورق ها می توان به سرعتشان در خشک شدن و صاف شدن اشاره کرد.

ورق های لترون به دلیل خاصیت ضد رطوبت بودنشان، بسیار محبوب هستند. ورق های لترون با قرار گرفتن در محیط مرطوب آسیبی نمی بینند و درمقابل رطوبت از خود مقاومت بالایی نشان می دهند. ورق های لترون به دلیل این خاصیتشان، برای استفاده در محیط آشپزخانه و مکان هایی که احتمال ایجاد رطوبت در آن زیاد است، بسیار مناسب هستند.

ورق های لترون دربرابر حرارت مقاوم هستند، ولی در صورتی که دما به مقدار خیلی زیاد بالا برود، ورق های لترون دچار آسیب شده و دیگر نمی توان از آنها استفاده کرد؛ به همین دلیل توصیه می شود در مکان هایی که در آنجا به دلایلی حرارت اعمال می شود یا مکان هایی که احتمال وقوع آتش سوزی در آنها بالا است، به هیچ وجه از ورق های لترون استفاده نشود.

ورق های لترون به دلیل جنس روکش هایشان ضعیف تر هستند و در برخی مواقع، روکش های قدیمی ورق های لترون به آسانی پاره می شوند و چهره ناپسندی به ورق های لترون می دهند.

ورق های لترون قیمت کمتری دارند و به دلیل داشتن قیمت مناسب، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

کار کردن و برش دادن ورق های لترون امری بسیار دشوار است؛ همچنین اعمال طراحی ها روی ورق های لترون بسیار سخت است؛ از این رو برای انجام این تغییرات، از دستگاه ها و ماشین آلات مخصوص این کار استفاده می کنند.

ورق های لترون از پایداری مناسب برخوردار هستند. این ورق ها در مقابل خراش و ساییدگی و همچنین نور خورشید مقاوم هستند؛ از این رو تغییر رنگ در آنها به ندرت دیده می شود.

ورق های لترون با اینکه درمقابل رطوبت مقاوم هستند، اما نباید آب مستقیما به آنها برخورد کند؛ زیرا موجب خرابی و آسیب دیدگی این ورق ها می شود.

انواع ورق های لترون

ورق های لترون دو نوع متفاوت دارند و هر یک از آنها ویژگی های مخصوص به خود را دارند که در مطلب زیر به بررسی انواع ورق های لترون می پردازیم.

لترون با روکش کاغذی

ورق های لترون با روکش ها کاغذی به دلیل جنسی که دارند، زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرند. این نوع از ورق های لترون درمقابل ساییدگی مقاومتی ندارند؛ همچنین این نوع ورق های لترون در مکان های مرطوب به سرعت پوسیده شده و آسیب می بینند. ورق های لترون با روکش کاغذی به دلیل جنس و ویژگی هایی که دارند، توصیه نمی شوند.

ورق های لترون با روکش ملامینه (لامینت)

ورق های لترون با روکش ملامینه همان طور که از نامشان پیدا است، دارای سطحی ملامینی و براق هستند. این نوع ورق ها درخشنگی بسیار زیبایی دارند که این درخشندگی باعث انعکاس نور در آنها می شود.

ورق های لترون با روکش های ملامینه به دلیل ضخامت مناسبی که دارند، نسبت به نوع دیگر ورق های لترون استحکام بالایی دارند. این نوع ورق های لترون به دلیل ویژگی های فوق، دوام بسیار بالایی دارند.

ورق های لترون با روکش ملامینه به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود، محبوب ترین نوع ورق لترون بین مشتریان هستند. روکش ملامینه در این ورق های لترون موجب دشوار شدن انجام کار روی این ورق ها می شود؛ به همین دلیل برش کاری و طراحی روی ورق های لترون با روکش ملامینه توسط دستگاه ها و ماشین آلات مخصوص این کار انجام می شوند.

 استفاده از ورق های لترون در صنعت چوب و ساخت و ساز

ورق های لترون به دلیل داشتن ویژگی هایی مانند استحکام و دوام بالا، در صنایع مختلف ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند.

کابینت بندی

از ورق های لترون برای کابینت بندی آشپزخانه استفاده می شود. ورق های لترون به دلیل مقاومتی که از خود دربرابر رطوبت نشان می دهند، برای استفاده در مکان های مرطوب مانند آشپزخانه بسیار مناسب هستند. همچنین ورق های لترون به دلیل تفاوت در رنگ هایشان، برای شما محدودیتی در انتخاب رنگ ایجاد نمی کنند.

ورق های لترون – آشپزخانه کابینت بندی شده با استفاده از ورق های لترون

ورق های لترون - آشپزخانه کابینت بندی شده با استفاده از ورق های لترون
ورق های لترون – آشپزخانه کابینت بندی شده با استفاده از ورق های لترون

میز و مبلمان

ورق های لترون به دلیل مقاومت خود دربرابر خراش و ساییدگی برای ساختن میز و مبلمان بسیار مناسب هستند. ورق های لترون به دلیل دوام بالایی که دارند، در درازمدت قابل استفاده بوده و برای استفاده در ساخت مبلمان و میز و صندلی توصیه می شوند.

ورق های لترون – میز اداری ساخته شده از ورق های لترون

ورق های لترون - میز اداری ساخته شده از ورق های لترون
ورق های لترون – میز اداری ساخته شده از ورق های لترون

   

لترون چیست
لترون چیست

  نویسنده: رحیم نعمتی لیمائی

WhatsApp us