مارتین اسکورسیزی

مارتین اسکورسیزی 
مارتین اسکورسیزی

مارتین اسکورسیزی (به انگلیسی: Martin Scorsese)، کارگردان، فیلمنامه‌نویس، تهیه‌کننده، هنرپیشه و تاریخ‌دان ایتالیایی-آمریکایی فیلم و سینما است. این کارگردان شهیر سینمای آمریکا، عنوان دار تمامی جوایز معتبر سینمایی دنیا جایزه اسکار، جایزه گلدن گلوب، جایزه بافتا، جایزه انجمن اتحادیه کارگردانان آمریکا و البته جشنواره کن، جشنواره فیلم ونیز و انجمن‌های مهم مختلف منتقدین آمریکا و جهان و همچنین معروف‌ترین جایزه تلویزیونی آمریکا جایزه امی می‌باشد.

در بسیاری از رده‌بندی‌های سینمایی اسکورسیزی را به عنوان بهترین کارگردان زنده و معاصر دنیا پس از جنگ جهانی دوم و یکی از سه کارگردان برتر تاریخ سینما می‌دانند. کارگردانی که پس از گذشت نزدیک به ۵ دهه، همچنیان نامی بزرگ، مطرح و مهم در عرصه کارگردانی سینما می‌باشد که اکران هر فیلم جدیدش را اتفاق مهم سینمایی دانسته و به وفور مورد ستایش منتقدین واقع می‌شود.

او را با فیلم‌های ماندگارش، خیابان‌های پایین شهر، راننده تاکسی، گاو خشمگین، رفقای خوب و البته دوستی و همکاری متناوبش با بازیگر بزرگ سینما، رابرت دنیرو می‌شناسند. اسکورسیزی اسکار کارگردانیش را برای فیلم موفق رفتگان به دست آورد.

نکته جالب توجه در مورد رکورد منحصربه‌فرد او اینکه، از ۶ فیلم اسکورسیزی که در قرن بیست و یکم کارگردانی کرده‌است، ۵ فیلم کاندید بهترین فیلم و کارگردانی سال در مراسم جایزه بافتا، جایزه گلدن گلوب و جایزه اسکار شدند! و در این بین جایزه اسکار بهترین کارگردانی را برای رفتگان وجایزه گلدن گلوب بهترین کارگردانی را برای سه فیلم دار و دسته‌های نیویورکی و رفتگان و هوگو دریافت کرده‌است.مارتین اسکورسیزی


مارتین اسکورسیزی (Martin Scorsese) کارگردان و تهیه کننده فیلم آمریکایی است. وی در سال 1942 در نیویورک متولد شد و در سال 1963 شروع به کار در صنعت فیلم کرد. او بیشتر به دلیل کارهایش در فیلم‌های جنایی، درام، و تاریخی شناخته می‌شود.

با فیلم تاکسی رانی (1976)، اسکورسیزی شهرت جهانی به دست آورد و این فیلم را برای چهار جایزه اسکار نامزد کرد. او همچنین فیلم‌های معروفی مانند جرم و جنایت در لاس وگاس (1995) و ارباب رجوایی (1990) را نیز کارگردانی کرده است. وی همچنین بسیاری از کارهایش در مورد تاریخ ایتالیا مانند فیلم های شیرینی (1980) و کاسینو (1995) نیز مشهور است.

با توجه به سابقه کارگردانی و تولید اسکورسیزی، او به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کارگردانان و تهیه کنندگان فیلم در تاریخ صنعت سینما شناخته می‌شود.کلمات کلیدی : معرفی هنرمندان

دنیل دی لوئیس (Daniel Day-Lewis) بازیگر انگلیسی-آیرلندی است که بیشتر به خاطر بازی در فیلم‌های تاریخی، درام و بیوگرافی مشهور است. او در سال 1957 در لندن به دنیا آمد و در سن 14 سالگی به بازیگری پرداخت. او در فیلم‌هایی مانند نخست وزیر (2012)، جایی در زمان (2007)، شجاعت (1996)، وِینی‌جر (1989)، و برادر دیگری (1985) بازی کرده است.

در سه بار دریافت جایزه‌ی اسکار، دی لوئیس به طور تاریخی اولین بازیگری بود که به این موفقیت دست یافت. او برای بازی در فیلم‌هایِ مایکل کلاین، بائوزه دیاز، و لینکلن، در سال‌های 1989، 2002، و 2012 این جایزه را به دست آورد. او در سال 2017 اعلام کرد که قصد دارد بازنشسته شود و به مدت نامشخصی درگیری با هنر به هیأت اساتید دانشگاه ‘گرانتام کالج’ در نیویورک شده است.

مریل استریپ (Meryl Streep) بازیگر و تهیه کننده‌ی آمریکایی است. او به عنوان یکی از برترین بازیگران در تاریخ سینما شناخته می‌شود. استریپ در سال 1949 در نیوجرسی به دنیا آمد و پس از درجه‌ی دوگانه‌ی کارشناسی نمایشنامه‌نویسی و ادبیات زبان انگلیسی از دانشگاهِ ویلیام و مری تلاش برای بازی در صحنه و در نهایت سینما را آغاز کرد.

مریل استریپ موفق به دریافت 3 جایزه‌ی اسکار شده است و بیش از 20 نامزدی در این جایزه را به دست آورده است. برخی از فیلم‌های مشهور او شامل سوفیا از پل (1982)، مترول کلاه‌های صورتی (2006)، جسیکا جونز (2008)، و آدا بلی (1995) می‌شوند. استریپ همچنین در حوزه‌ی فعالیت‌های خیرخواهانه نیز فعالیت دارد و برنامه‌هایی برای حفاظت از محیط زیست و حقوق بشر را پشتیبانی می‌کند.


مطالب مرتبط :

WhatsApp us