خواص چوب ماهگون

ماهوگی (پادشاه ماکروفیفیلا Swietenia) گسترده و متنوع است. در جنگلهای بارانی آمریکای مرکزی ، آمریکای جنوبی و مکزیک شکوفا می شود. درختان ماهگون بزرگ هستند و در مقایسه با سایر چوب های سخت سخت نسبتاً سریع رشد می کنند.

در دسترس بودن آن ، کارایی و این واقعیت که چوب ماهون یک منبع تجدید پذیر است ، آن را به یک انتخاب مناسب برای نجاران چوبی ، سازندگان ، سرگرمی ها ، لوتی ها و کارورها تبدیل کرده است.

چوب ماهگونی
چوب ماهگونی

سختی و کارایی

مقیاس ژانکا از نظر تراکم و سختی چوب های رتبه بندی را به خود اختصاص داده است که 10 مورد از سخت ترین چوب ها در جهان از قیمت و ارزش بیشتری برخوردار هستند . ماهوگانی در مقیاس ژانکا رتبه 6 را دارد. ماهوگانی نسبتاً سبک است در حالی که با بلوط یا افرا مقایسه می شود و آسیاب کردن یا برش آن راحت تر از سایر چوب های سخت است. برخلاف سایر چوبهای سخت که شکننده است ، چوب ماهون با الیاف مستقیم دانه دار و انعطاف پذیر است. احتمال شکستن یا ترک خوردگی آن نسبت به سایر چوب های سخت کمتر است.

زیبایی شناسی و موارد استفاده

چوب ماهون , بسته به جایی که در آن رشد می کند از قهوه ای تا قرمز تیره تا یک رنگ نارنجی متغیر است. به طور مداوم دانه ها و خطوط این چوب مستقیم است ، با چند تغییر در الگوهای دانه. از جمله کاربردهای دیگر آن در مبلمان ، مبلمان ریز و درشت ، درب و کفپوش چوبی جامد استفاده می شود. لوتیستر وقتی از بدنه گیتار استفاده می شود ، آن را با صدای غنی مداوم اغنا می کند. با استفاده از رنگ , یک روشنی واضح ، می توان کیفیتی حدودی ساده چوب ماهون را زنده کرد.

چوب ماهگونی
چوب ماهگونی
چوب ماهگونی
چوب ماهگونی

WhatsApp us