همانطور که می دانید چوب شکست ناپذیر است ، بلکه یک محصول طبیعی است که دارای نقاط ضعف است. اگر می خواهید بدانید که چگونه از بروز مشکلات غیرضروری در مبلمان چوبی خود جلوگیری کنید ، این مقاله برای شما نوشته شده است.همیشه ما بر اهمیت مراقبت از سطح رطوبت خانه تأکید می کنیم ، اما در این ماه های سرد و غیر قابل پیش بینی بعدی ، ما می خواهیم کمی بیشتر توجه کنیم. در ادامه تاثیر رطوبت بر مبلمان چوبی را توضیح خواهیم داد.

حقیقت در مورد رطوبت و چوب

به زبان ساده ، رطوبت هوا با استفاده از الیاف دانه که طول چوب را دارند جذب می شود. این می تواند به هر شکلی از چوب باشد ، چه یک قطعه تمام شده یا ناتمام. الیاف دانه به دلیل جذب و دفع رطوبت ، می توانند دائماً تغییر کنند. وقتی رطوبت جذب می شود ، چوب منبسط می شود. اگر رطوبت از بین برود ، چوب منقبض می شود و رطوبت را مقصر این تغییرات می کند. واکنش همه گونه های چوب در برابر رطوبت یکسان نیست. با کمال تعجب برخی از سخت ترین جنگل ها می توانند بیشترین حرکت را داشته باشند ، ناگفته نماند که رطوبت هنوز هم می تواند بر روی چوبی مهر و موم شده تأثیر بگذارد ، اما با سرعت بسیار کندتری.

آشنایی با تاثیر رطوبت بر مبلمان چوبی
آشنایی با تاثیر رطوبت بر مبلمان چوبی

اقدامات پیشگیرانه برای تاثیر رطوبت بر مبلمان چوبی

اگر دستان شما خشک و ترک خورده است ، آیا آنها را وادار می کنید که بدتر شوند یا به طور پیشگیرانه سعی در بهبود وضعیت آنها دارید؟ به احتمال زیاد آنها را لوسیون می کنید. علت خشکی پوست از کمبود رطوبت است. همین مفهوم در مورد چوب نیز صدق می کند. اگر سطح رطوبت خانه خیلی خشک باشد ، مانند دست خشک ، چوب ترک می خورد. به همین دلیل است که نمی توانیم به اندازه کافی بر اهمیت نظارت بر میزان رطوبت شما تأکید کنیم  .

رطوبت و تاثیر آن بر مبلمان چوبی
رطوبت و تاثیر آن بر مبلمان چوبی

میزان رطوبت شدید  برای هر گونه چوبی مضر است. برای جلوگیری از صدمه به شما توصیه می  کنیم سطح رطوبت خود را در حد ایده آل 50٪ در طول سال نگه دارید. برخی از واریانس ها نباید مشکلی ایجاد کنند ، اما برای حفظ واریانس “ایمن” در رطوبت 40٪ -60٪ بمانید. آنچه شما می خواهید از آن جلوگیری کنید ، تغییرات سریع در سطح رطوبت است. در این نمونه چوب به احتمال زیاد ترک می خورد. جداول ما به طور خاص برای جبران برخی نوسان ها ساخته شده اند ، اما محدودیتی وجود دارد. در اینجا دو اقدام پیشگیرانه وجود دارد که می توانید برای جلوتر از هر مسئله ای انجام دهید:

  1. رطوبت سنج ، یا همان اندازه گیری رطوبت. این به شما امکان می دهد تا مرتبا رطوبت را بررسی کنید   تا اطمینان حاصل کنید که سطح شما در محدوده “ایمن” است.
  2. رطوبت خیلی زیاد است؟ رطوبت گیر یک راه حل ساده برای رفع این مشکل است. در مقابل ، اگر آب و هوای خانه شما خیلی خشک است ، خرید یک دستگاه رطوبت ساز به تعادل این سطح کمک می کند.
راه هایجلوگیری از رطوبت مبلمان
راه هایجلوگیری از رطوبت مبلمان

نه تنها تمام گونه های چوب در خانه شما ، بلکه از سلامت شخصی و کیف پول نیز بهره مند می شوند. رطوبت متعادل خطر بروز: باکتری ها ، ویروس ها ، اشکالات ، آلرژی ها ، روحیه نامناسب و هزینه های بالای گاز را کاهش می دهد زیرا هوای مرطوب گرما را بهتر حفظ می کند. اگر یک کار انجام دادید ، اجازه ندهید اهمیت میزان رطوبت کنترل شده در خانه شما را دست کم بگیریم. ما اکنون بیش از یک دلیل برای اقامت در منطقه پیشنهادی “امن” به شما ارائه داده ایم. از مبلمان خود محافظت کنید تا بتواند آنها را به نسل ها منتقل کند.

امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان مفید بوده باشد.

نویسنده: ف.حسنخانی

مقالات مرتبط با مبلمان چوبی:

WhatsApp us