مدوئیه 

مدوئیه، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان ابرکوه در استان یزد ایران است.

منار ابرکوه

منار ابرکوه

مدوئیه قریه ایست در کنار جاده ابریشم در شهرستان ابرکوه از شهر یزد ، با نام باستانی قریه مرداد یکی از 12 قریه ابرکوه که در مسیر جاده ابریشم 

قریه مرداد: در ۱۰۰۰ متری جنوب غربی اسفندار قرار داشته که از نهری بنام مرداد مشروب می گشته است و این قریه هم اکنون با اندکی تغییر در زبان مردم به مدوئیه مرسوم است.

مدوئیه . [ م َ ئی ی ِ ] (اِخ ) دهی است از بخش ابرقوی شهرستان یزد، در 3هزارگزی جنوب ابرقو و 3هزارگزی جاده ٔ ابرقو به فخرآباد، در جلگه ٔ معتدل هوائی واقع است و 457 تن سکنه دارد. آبش از قنات تأمین می شود. محصولش غلات و شغل مردمش زراعت و قالی بافی است . (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 10).


حیدری مدوئیه

خانه تاریخی “حیدری” روستای مدوئیه در ابرکوه با اعتباری معادل 200 میلیون ریال در حال مرمت و احیا است.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) – منطقه يزد، خانه‎های تاریخی یکی از مهم‏ترین نمادهای هویت فرهنگی و اجتماعی هر قوم و ملتی هستند که متاثر از اقلیم، نحوه زندگی، معیشت، طرز تفکر، آداب و رسوم و غیره مردم آن جامعه است.

خانه‎های تاریخی مناطق کویری ایران غالبا درون‏گرا هستند و از این رو، بدنه‎های بیرونی ساختمان اغلب ساده و بی‏پیرایه و بخش عمده تزئینات مربوط به فضای اندرونی ساختمان است.

خانه “حیدری مدوئیه” نیز از جمله این بناهای ارزشمند است که دارای یک حیاط مرکزی است و مجموعه مسکونی در اطراف آن شکل گرفته است.

این بنا که در بخش مرکزی شهرستان ابرکوه و در روستای مدوئیه واقع شده، متعلق به اواخر دوره قاجاریه است و در سال 1385 به شماره 18663 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

با توجه به آسیب‏هایی که در گذر زمان بر پیکره این بنا وارد شده است، نیاز به مرمت این بنا امری اجتناب‏ناپذیر است  که در همین راستا نیز اداره میراث فرهنگی ابرکوه مرمت این بنا را در دستور کار خود قرار داده و به صورت مشارکتی با اعتبار 200 میلیون ریال شروع کرده است.

اقدامات مرمتی در حال انجام در این بنا شامل حمل نخاله‏های موجود در بنا به بیرون، بازسازی طاقهای تخریب شده، اندود بدنه‏ها، برچیدن لایه‏های مختلف کاهگل فرسوده پشت بام و عایق کاری مجدد آن با استفاده از کاهگل و همچنین آجر فرش بنا است و  پیشبینی می‏شود این طرح در مدت سه ماه به اتمام برسد.

خبرگزاری دانشجویان ایران – منطقه یزد

http://yazd.isna.ir/

گرداوری گروه فن و هنر ایران زمین


در ایام محرم برگزار شد؛

یادواره شهدای عزیزآباد و مدوئیه ابرکوه در قاب تصویر

در ایام محرم یادواره شهدای عزیزآباد و مدوئیه ابرکوه، با حضور فرماندار شهرستان در تیکه روستا برگزار شد.
همزمان با ایام سوگواری حضرت ابا عبدالله الحسین(ع)، یادواره شهدای روستای عزیزآباد و مدوئیه با حضور سید نبی رسولی فرماندار و ابراهیمی فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان برگزار شد.
این یادواره با حضور خانواده های معظم شهدا و اقشار مختلف مردم در تکیه ی روستای مدوئیه با همکاری پایگاه های مقاومت بسیج شهیدان حیدری و شهید مدنی از حوزه ی مقاومت شهدای محراب برگزار شد.
حجت الاسلام فلاح امام جماعت عزیزآباد سخنران و بهزاد حیدری مداح  یادواره مذکور بوده و همچنین کاظم حیدری با بیان خاطراتی از دوران طلایی دفاع مقدس، یاد شهدا و رزمندگان را زنده کردند.

گفتنی است هیئت عزاداری روستا نیز در یادواره شهدای عزیزآباد و مدوئیه حضور داشتند.


حمام ملاحیدر مدوئیه مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان ابرکوه، روستای مدوئیه واقع شده و این اثر در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۵۵۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

 

 

 

WhatsApp us