منبر چوبی مسجد جامع روستای نقوسان تفرش ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: منبر چوبی مسجد جامع روستای نقوسان تفرش به عنوان قدیمی‌ترین منبر چوبی ایران در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. ۱۳۹۸/۹/۵

منبر چوبی مسجد جامع روستای نقوسان تفرش ثبت ملی شد.

علیرضا ایزدی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک اظهار کرد: با تایید کمیته ثبت آثار منقول وزارت میراث فرهنگی ۴ اثر تاریخی منقول استان مرکزی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

منبر چوبی مسجد جامع روستای نقوسان  تفرش ثبت ملی شد
منبر چوبی مسجد جامع روستای نقوسان تفرش ثبت ملی شد

وی تصریح کرد: چهار اثر شامل منبر چوبی مسجد جامع روستای نقوسان تفرش، سنگ مزار امامزاده محمد، درب چوبی امامزاده اسماعیل یوجان خمین و درب چوبی امامزاده ابوالعلی تفرش هستند.

منبر چوبی مسجد جامع روستای نقوسان  تفرش ثبت ملی شد
منبر چوبی مسجد جامع روستای نقوسان تفرش ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی با بیان اینکه این آثار ارزشمند مربوط به دوره سلجوقی و صفوی است، ادامه داد:

منبر چوبی نقوسان ارزشمندترین آنهاست، این منبر چوبی یکی از قدیمی‌ترین آثار چوبی ایران است که بعد از منبر مسجد جامع ابیانه به عنوان قدیمی‌ترین منبر چوبی ایران شناخته می‌شود، این منبر در تاریخ ۵۴۰ ه.ق یعنی دوره سلجوقی ساخته شده و از تاثیرات هنر ساسانی در هنر چوب نیز بهره برده است.

ایزدی با اشاره به سنگ فرار شاهزاده محمد بیان داشت: این سنگ مزار نمونه‌ای از قبور صندوقی شکل است که در دوره خوارزمشاهی با کتیبه‌های کوفی با مضمون آیات قرآنی تاریخ ساخت و نقوش گیاهی تزئین شده است.

وی بیان داشت:

درب چوبی اسماعیل یوجان مربوط به تاریخ 1022 هجری و دوره صفوی است، این درب چوبی با نقوش گره کاری، نقوش گیاهی در قاب‌ها، تنکه‌ها و بائوها تزئین شده است.

ایزدی در توضیح چهارمین اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی اظهار کرد: درب چوبی امامزاده محمد فم مربوط به سال 1073 هجری قمری است و به دوره صفوی تعلق دارد، این درب چوبی، درب جنوبی امامزاده محمد فم تفرش است که با نقوش هندسی، گیاهی، خطوط بنائی و کتیبه‌هایی شامل سوره مبارکه فتح، آیه الکرسی ، دعای ناد علیا و …. تزئین شده است.

به گفته وی بر اساس کتیبه موجود روی درب تاریخی مورد نظر این درب تاریخی توسط شخصی به نام بنایی آشتیانی سفارش داده شده است که نمونه‌ای از درب‌های چوبی بقاع تاریخی تفرش به شمار می‌آید.

انتهای پیام/

منبع : وب سایت خبرگزاری فارس

WhatsApp us