نحوه انتخاب ست ناهارخوری (قسمت اول)

نکاتی در مورد نحوه انتخاب مبلمان


من فکر می کنم بسیاری از مردم به فکر تهیه یک مجموعه میز و صندلی غذاخوری متناسب با نیاز هایشان هستند ، حال باید برای انتخاب ست میز و صندلی به چه نکاتی توجه کرد و چه متغییر هایی را در نظر گرفت؟
در اینجا نکاتی وجود دارد که می توانید هنگام خرید یک مجموعه غذاخوری در نظر بگیرید :

  1. انتخاب میز

اول از همه ، برای خرید مجموعه ناهار خوری ، من فکر می کنم بسیاری از مردم از خود می پرسند “چه نوع میزی خوب است؟”

میزهای ناهار خوری بسیار متنوعی وجود دارد ، صفحات بالایی بعضی از میز ها گرد است و بعضی ها مربعی ؛ عرض بعضی از آن ها قابل تغییر است و ارتفاع بعضی دیگر. ما به معرفی انواع میز با اجزای متفاوت آنها میپردازیم تا بتوانید متناسب ترین میز را برای خود انتخاب کنید.

شکل صفحه اصلی میز

شکل هندسی صفحه (صفحه ی روی میز) ، یکی از عوامل بسیار مهم برای انتخاب میز است ، چرا که فقط با تغییر آن ، فضای اتاق تغییر می کند و دلبازتر یا دلگیرتر میشود یا گسترده یا کوچک به نظر می آید.

مستطیل

با شنیدن کلمه “میز ناهار خوری”  آیا ابتدا این شکل (مستطیل) به ذهن شما خطور نمی کند؟ میز مستطیلی نوعی است که به علت شکل هندسی اش دستیابی به مرکز میز را آسان تر می کند و بیشتر آنها 4 تا 6 نفره هستند ؛ البته که هر چه میز مستطیلی کشیده و طولانی تر باشد ، باعث کوچک به نظر رسیدن اتاق می شود ، اما میز مستطیلی این مزیت را نیز دارد که به راحتی میتوان آن را مرتب کرد و با دسترسی مناسب به مرکز میز ، وسایل را روی آن چید و هم اینکه میتوان به جای قرار دادن میز مستطیلی در مرکز اتاق ، آن را به دیوار چسباند.

انتخاب میز ناهارخوری
انتخاب میز ناهارخوری

مربع

میزی با شکل مربع ، جلوه ای جمع و جور دارد ؛ مناسب برای خانه های کوچک و خانواده های کم جمعیت و افرادی که تنها زندگی می کنند است. من فکر می کنم یک یا دو نفر می توانند به راحتی و با آزادی عمل و بدون احساس کمبود فضا ، از آن استفاده کنند.

انتخاب میز ناهارخوری
انتخاب میز ناهارخوری

بیضی

این شکل هندسی ایجاد یک میز بدون گوشه می کند و باعث ایجاد یک فضای نرم و ملایم می شود. میز بیضی شکل با ظرفیت 4 تا 6 نفر ، نسبت به میز مستطیلی با همان ظرفیت ، فضای بیشتری برای نشستن و عمل به افراد میدهد.

بنابراین این نوع میز ، ممکن است برای خانواده ها بسیار مناسب باشد.

علاوه بر این ، میز بیضی شکل گوشه ندارد ، این امر باعث می شود اتاق گسترده تر و بزرگتر به نظر برسد و احساس کمبود فضا را ، برای بیننده ایجاد نمی کند.

انتخاب میز ناهارخوری
انتخاب میز ناهارخوری

مستطیل با گوشه های گرد

این نوع میزی است که مانند ترکیبی از بیضی و مستطیل به نظر میرسد ؛ شکل کلی مستطیل است ، اما در کناره ها انحنا دارد.
نه تنها می توان آن را در گوشه ای از اتاق قرار داد و به دیوار چسباند ، بلکه وقتی در مرکز اتاق قرار گیرد نیز ، زیاد احساس کمبود فضا را ایجاد نمی کند و نسبت به انواع مستطیلی ، رفت و آمد اطراف این میز ها آسان تر است.
شکلی است که جلوه انعطاف پذیر و ملایمی را ایجاد می کند و همچنین یک طرح محبوب برای همه ی نسل ها است.
موارد زیادی از این نوع میز وجود دارد که مناسب برای استفاده 4 تا 6 نفر می باشد.

انتخاب میز ناهارخوری
انتخاب میز ناهارخوری

گرد

قابلیت یک میز گرد این است که میتوان گفت “رو به روی همه افرادی که دور میز نشسته اند ، هستید” و میتوانید همه افرادی را که در اطراف میز نشسته اند را ، ببینید.
به همین علت از میز گرد نه تنها در خانه ، بلکه میتوان در محل کار و به عنوان میز ناهار خوری ، یا به عنوان میزی برای جلسات کوچک در اتاق جلسه استفاده کرد.

به دلیل شکل هندسی میز های گرد ، نمی توان آن ها را به دیوار تکیه داد و چسباند ، بنابراین برای انتخاب این طرح از میز ، به فضا و مساحت مناسبی نیاز داریم ؛ اما میز گرد حالتی دارد که اتاق را کوچک نشان نمی دهد و میتواند یک فضای صمیمی و دلباز را ایجاد کند.
اکثر اندازه های آن ، مناسب استفاده 3 تا 4 نفر می باشد.

انتخاب میز ناهارخوری
انتخاب میز ناهارخوری

نوع قابل توسعه و گسترش

نوع قابل توسعه نوعی است که در آن ، می توان اندازه صفحه روی میز را تغییر داد.
این نوع میز در خانه هایی استفاده می شود که افراد ، علاقه به ترتیب دادن مهمانی در خانه دارند و همچنین محبوب برای خانه های کوچک با فضای کم است.

انواع مختلفی از میز هایی که بسط و گسترش پیدا میکنند وجود دارد ؛ برای مثال در بعضی از آن ها صفحه اصلی دو قسمتی است و یک صفحه تاشو ، در زیر صفحه اصلی تعبیه شده است که در زمان نیاز ، خارج شده و مساحت میز را افزایش می دهد ؛

انتخاب میز ناهارخوری
انتخاب میز ناهارخوری

در بعضی (انواع گرد) با چرخاندن صفحه اصلی به چپ یا راست (و با باز شدن صفحات تعبیه شده در زیر صفحه اصلی) ، مساحت میز افزایش پیدا می کند ؛ در بعضی نیز صفحه اضافه ای در کنار میز ایجاد شده است که ، با صاف کردن آن مساحت میز افزایش می یابد.

انتخاب میز ناهارخوری
انتخاب میز ناهارخوری

با کشو

این نوع میز دارای یک فضای ذخیره سازی کوچک در زیر صفحه اصلی است.
میتوانید برای قرار دادن کارد و چنگال ، یا دیگر وسایل کاربردی که اغلب نیاز است ، از آن استفاده کنید.
به نظر می رسد بسیاری از افراد از یکسری لوازم جانبی مكرراً استفاده می كنند ، مانند ریموت ها و … با استفاده از کشو می توانید از ایجاد بی نظمی جلوگیری کنید.

انتخاب میز ناهارخوری
انتخاب میز ناهارخوری

با صفحه بالابر

این نوع میزی است که ارتفاع صفحه اصلی ، قابل تنظیم است.

میزی کاربردی و راحت که می توانید ارتفاع آن را با توجه به نیازی که دارید تغییر دهید ، مثلاً هنگام نوشتن یا کار کردن ، ارتفاع آن را تا مقدار مورد نیاز بالا بیاورید و هنگام خوردن غذا می توانید کمی آن را پایین بیاورید.

انتخاب میز ناهارخوری
انتخاب میز ناهارخوری

پایه های میز را بر چه اساسی انتخاب کنیم؟

معمولاً پایه های میز با صفحه رویی میز تنظیم می شوند ، بنابراین خریدار در بیشتر موارد نمی تواند پایه ها را آزادانه انتخاب کند ، اما در اینجا ویژگی های پایه های متفاوت را معرفی خواهیم کرد :

چهار پایه

4 پایه از زیر به چهار گوشه ی صفحه رویی میز متصل می شود ، بنابراین باعث ایجاد یک اعتدال و ثبات مناسب برای میز می شود.
این نوع پایه برای خانواده هایی که بچه های کوچکی دارند مناسب است ، زیرا پایه های صندلی کودک تداخلی با پایه های میز نخواهند داشت.

دو پایه

این نوع از پایه برای اتاق های کوچکتر مناسب است زیرا فضای کمتری نسبت به چهار پایه اشغال می کند و رفت و آمد از کنار میزی با دو پایه آسان تر است ؛ اما نشستن و خارج شدن از صندلی در این صورت مشکل است ، همچنین در حالت نشسته ممکن است پا با این نوع پایه ها اذیت شود.

یک پایه

نوع یک پایه باعث میشود بتوانید صندلی ها را آزادانه ، به هر صورتی که مایل هستید در اطراف میز بچینید.
از آنجا که فقط یک پایه وجود دارد ، در زیبا و جذاب بودن فضا نیز موثر است.
استفاده از میز با یک پایه حتی اگر در گوشه اتاق قرار گیرد ، به راحتی امکان پذیر است.

پایان قسمت اول نحوه انتخاب ست ناهارخوری

قسمت اول

قسمت دوم

قسمت سوم

قسمت چهارم

قسمت پنجم

گردآورنده : زهرا اکبری

کلمات کلیدی : ست ناهار خوری ، مبلمان ناهارخوری ، میز ناهار خوری چوبی ، میز و صندلی ، صفحه بالایی،  صفحه اصلی میز ناهار خوری ، صفحه مستطیلی ، صفحه بیضی شکل ، صفحه مربعی ، صفحه دایره ای ، میز گرد ، میز مستطیلی ، میز بیضی ، میز چهار نفره ، میز پنج نفره ، میز شش نفره ، خانه های کوچک ، میز بدون گوشه ، میز با گوشه گرد ، میز جلسه ، میز سه نفری ، میز قابل توسعه ، میز بسط یافته ، میز پروانه ای ، میز با کشو ، میز بالابر ، میز کم ارتفاع ، میز بلند ، پایه های میز ، میز با چهار پایه ، میز با دو پایه ، میز با یک پایه ، صندلی کودک

مطالب مرتبط با موضوع میز ناهارخوری چوبی :

WhatsApp us