هادیشهر تبریز
هادی شهر جلفا

هادیشهر (علمدارِ گرگر) یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی و مرکز شهرستان مرزی جلفا است. این شهر در بخش مرکزی شهرستان جلفا واقع شده و جمعیت این شهر بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ برابر ۳۰۵۷۵ نفر و بر اساس نرخ رشد سالهای ۱۳۸۵۵ و ۱۳۹۰ برآورد جمعیت این شهر در سال ۱۳۹۲ برابر ۳۱۴۲۲ نفر می‌باشد که از این جهت نهمین شهر پرجمعیت استان محسوب می‌شود.

هادیشهر در گذشته صرفا شامل گرگر بوده که بعدها با واگذاری زمین هایی(طبق اسناد موجود به سال۱۲۸۹ هجری قمری) تبدیل به دو آبادی به نام های گرگر و علمدار شد.گرگر دارای قدمت زیادی میباشد این شهر مرکز محال تاریخی گرگر میباشد که زمانی پایتخت زرتشتیان ایران بوده حدود آن در شرق تا بخش سیه‌رود، در غرب تا شهرستان خوی و کلیسای سنت استپانوس، در جنوب تا شهرستان مرند (محال هرزند) و در شمال تا رود ارس است. وجود تپهٔ تاریخی کول‌تپه، حکایت از تاریخ کهن گرگر دارد و به زمان زرتشت برمیگردد.

هادیشهر جلفا
هادیشهر

راه‌های دسترسی به جلفا
زمینی: از طریق جاده جلفا – مرند
ریلی: از طریق راه‌آهن جلفا – تبریز
هوایی: از طریق فرودگاه خوی و فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز

هادیشهر یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که در بخش مرکزی شهرستان جلفا واقع شده است. جمعیت این شهر بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1390 برابر 30575 نفر و بر اساس نرخ رشد سالهای 1385 و 1390 برآورد جمعیت این شهر در سال 1392 برابر 31422 نفر می باشد که از این جهت نهمین شهر پرجمعیت استان محسوب می شود. شهر هادیشهر در گذشته شامل دو آبادی به نام علمدار و گرگر بود. هادیشهر همان محال تاریخی علمدار گرگر است که حدود آن در شرق تا سه راه سیه رود و در غرب تا مرکان خوی و کلیسای سنت استنپانوس و در جنوب محال هرزند و در شمال رود ارس است.وجود تپه تاریخی کول تپه(تپه خاکسترآتشکده زرتشتیان)حکایت از تاریخ کهن این شهر دارد ولیکن این موضوع تابحال بدرستی مورد کاوش قرار نگرفته است.

شهر هادیشهر در ارتفاء 1034 متری از سطح دریا واقع شده و شغل اصلی مردمان این شهر کشاورزی و باغداری میباشد که میتوان به دشت گردیان و دشت گلفرج اشاره نمود.

مختصات جغرافیایی : عرض‌جغرافیایی=38.8500  طول‌جغرافیایی=45.6833

WhatsApp us