24 نوع راه پله را برای شما معرفی می کنیم

نوشته شده توسط : ف . پاکزاد

پله  قسمت جدایی ناپذیر از هر خانه ای است که بیش از یک سطح دارد :

 راه پله.

 برای یک پروژه ساختمانی یا بازسازی ، نوع راه پله نیز بسیار مهم است ، انواع خاصی از جذابیت بصری را فراهم می کند و فضای مختلفی را در خانه شما اشغال می کند.

هنگام در نظر گرفتن یک پله جدید ، به اعضای خانواده خود و چگونگی استفاده آنها از پله ها برای انتخاب بهتر فکر کنید زیرا هر نوع مزایا و معایبی دارد.

در اینجا انواع مختلف راه پله ها و ملاحظات مربوط به هر یک را توضیح می دهیم .

ایده های جدید پله کلاسیک , عکس های راه پله کلاسیک

پله های مستقیم

معرفی انواع پله
معرفی انواع پله

راه پله مستقیم رایج ترین و مقرون به صرفه ترین سبک موجود است.

رایزرهای برش خورده ، قسمت عمودی راه پله ، در فروشگاه های  محصولات خانگی چوبی موجود است و بسیاری از سازندگان به دلیل سادگی از این موارد استفاده می کنند.

طراحی خط مستقیم به این معنی است که راه پله به پشتیبانی خاصی نیاز ندارد و فقط باید در بالا و پایین متصل شود. این نوع راه پله ها امکان نصب راحت تر نرده ها را نیز فراهم می کنند.

البته ، در پله های مستقیم تنوعی وجود دارد که شامل بالابرهای باز ، مواد مدرن و نرده های کابل فلزی است که به طور قابل توجهی ظاهر اصلی را تغییر می دهد.

اگرچه یک راه پله مستقیم ممکن است رایج ترین باشد ، اما دارای چند اشکال است ، یعنی این که فضای بیشتری را به صورت خطی اشغال می کند ، که می تواند بر طراحی شما تأثیر بگذارد.

راه پله چوبی آنتیک , جالب و شگفت انگیز از پله چوبی 

پله های مستقیم با فرود مرکزی

معرفی انواع پله
معرفی انواع پله

فرود مرکزی سطح طولانی پله ها را می شکند.

اگر یک اتاق بلند و سقف بلند دارید و یک راه پله مستقیم را در نظر دارید که باید بیش از 12 فوت ارتفاع داشته باشد ، نیاز به فرود مرکزی دارد. اگر پلکان برنامه ریزی شده شما بیش از تعداد استاندارد بالابر باشد که معمولاً 16 عدد است ، همین امر صادق است.

اشکال اصلی پله های مستقیم با فرود مرکزی افزایش فضای مورد نیاز آنها است که معمولاً طراحان را به انتخاب سبک دیگری سوق می دهد. از این نوع راه پله ها به طور کلی در ساختمان های تجاری استفاده می شود ، نه در خانه های شخصی.

نرده راه پله چوبی

پله های L شکل

معرفی انواع پله
معرفی انواع پله
معرفی انواع پله
معرفی انواع پله

پله های L شکل یکی دیگر از سبک های رایج پلکان است. آنها در اصل یک راه پله مستقیم با یک پیچ هستند ، یا در وسط یا نزدیک به یک انتها یا انتهای دیگر. پله های L شکل به دلایل مختلف جذاب هستند ، در درجه اول به دلیل جذابیت بصری بیشتر.

علاوه بر این ، آنها تمایل به اشغال فضای کمتری دارند و می توانند در گوشه اتاق استفاده شوند. برای بعضی از افراد ، به دلیل فرود گسترده تر که پله ها را می شکند ، رفت و آمد آنها آسان تر است.

البته ساخت این نوع راه پله ها پیچیده تر و در نتیجه گران ترند. راه پله های L شکل نیز معمولاً نیاز به پشتیبانی از فرود و پیچ دارند.

قیمت کف پله چوبی , قیمت هر کف پله با انواع چوب

پله های U شکل

معرفی انواع پله
معرفی انواع پله

پله های U شکل دارای چرخش 180 درجه ای هستند.

راه پله های U شکل به طور کلی از دو پله تشکیل شده است که با فرود در سوئیچ برگشت در جهت مخالف قرار می گیرند. اینها همچنین از نظر پلکی مستقیم از نظر بصری جالب ترند.

علاوه بر این ، آنها فضای خطی کمتری را اشغال می کنند و می توانند برای طراحی گوشه مفید باشند. به طور معمول فرود از اندازه سخاوتمندانه ای برخوردار است.

اشکال اصلی راه پله U شکل چرخش است که انتقال وسایل بزرگتر به طبقه بالا را دشوارتر می کند.

پله های بادگیر

معرفی انواع پله
معرفی انواع پله

پله های بادگیر شباهت زیادی به یک پله L شکل دارند ، با این تفاوت که فرود وجود ندارد. در عوض ، پله ها مداوم بوده و هنگام چرخش ، حالت گوه ای به خود می گیرند. این موارد در خانه های معاصر بسیار کمتر دیده می شود و معمولاً در خانه های قدیمی یافت می شود. بندرت از آنها بعنوان پله اصلی ، جلویی استفاده می شد و بیشتر بعنوان مجموعه دوم پله در خانه یافت می شد.

این نوع راه پله ها به لطف روندهایی که به خانه های کوچکتر و خانه های با دوام تر کمک می کنند ، دوباره محبوبیت زیادی پیدا کرده اند.

پله مارپیچ

معرفی انواع پله
معرفی انواع پله

راه پله مارپیچی بسیار جمع و جور است اما پیمایش آن دشوار است.

اگرچه برای فضاهای تنگتر مناسب است ، اما پله های مارپیچ هنوز هم نوعی سبک بدیع محسوب می شوند. پله های مارپیچی واقعی دارای یک پایه مرکزی هستند که تمام مراحل تابشی به آن متصل می شوند ، زیرا از طریق یک فضای کف بالا به سمت بالا مارپیچ می شوند. به دلیل ماهیت تماسی ، به دلیل فضای کمی که نیاز دارند ، به طور معمول در خانه های ساحلی و خانه های جمع و جور شهر یافت می شوند.

بسیاری از آیین نامه های ساختمانی شهر و شهرداری مستلزم آن است که یک راه پله مارپیچ مسیر ثانویه خروج از طبقه بالاتر باشد زیرا پیمایش در آنها آسان نیست.

در حقیقت ، این یکی از اشکالات اصلی یک راه پله مارپیچ است: هر بار فقط یک نفر می تواند از پله ها استفاده کند و نیاز به احتیاط دارد زیرا قسمت داخلی هر پله باریک است. علاوه بر این ، جابجایی وسایل بزرگتر به بالا و پایین پلکان مارپیچ بسیار دشوارتر است.

پله های مدور

معرفی انواع پله
معرفی انواع پله

پله های دایره ای بیانیه اصلی طراحی را ارائه می دهند.

یک راه پله دایره ای بیشتر شبیه یک راه پله سنتی است تا یک مارپیچ – به نوعی فکر می کنید که در یک قلعه قرون وسطایی هستید. در حالی که دور پله می چرخید و پله ها مخروطی هستند ، منحنی آرام تر از یک راه پله مارپیچ است که پله های آن را آسان تر می کند .

منحنی آنها که گاهی اوقات پله های مارپیچ نامیده می شود ، برازنده تر و کم حجم تر است ، که به ایجاد یک نقطه کانونی معماری کمک می کند. البته اینها به فضای باز بیشتری احتیاج دارند و ساخت آنها هزینه بر است.

پله های منحنی

معرفی انواع پله
معرفی انواع پله

پله های منحنی ظریف و طراحی شده اند تا تحت تأثیر قرار گیرند.

راه پله منحنی که معمولاً در ورودی یا نزدیک آن استفاده می شود ، بیانیه ای برای طراحی است. آنها مانند پلکان های مارپیچی یا دایره ای شکل دایره ای تشکیل نمی دهند و در عوض ، یک ویژگی اصلی طراحی هستند.

عبور از آن ساده است ، منحنی معمولاً ملایم است و برای هر سبکی از خانه انتخاب زیبایی است. گفته می شود ساخت این نوع راه پله دشوارترین و در نتیجه گرانترین آن است.

پله نردبان

معرفی انواع پله
معرفی انواع پله

پله های نردبان برای فضای کم در نظر گرفته شده اند.

پله های نردبانی که برای فضاهای تنگ و اقامتگاه های کوچک مناسب است ، یکی از کم مصرف ترین انواع راه پله ها است. البته ، بهتر است کدهای ساختمانی را در منطقه محلی بررسی کنید ، زیرا اغلب آنها به عنوان راه پله اصلی مجاز نیستند.

پله های نردبان را می توان به سبک های مختلفی ساخت ، از سبک نردبان واقعی ، مانند این عکس ، تا نسخه های سبک تر. در هر صورت ، پله های نردبان به طور معمول پله های بلندتری دارند و بالا رفتن از آنها مخصوصاً هنگام پایین آمدن از پله ها دشوار است.

این نوع پله ها می توانند برای استفاده های دیگر مانند دستیابی به قفسه های بالای قفسه های کتاب گسترده یا فضای بسیار تنگ بسیار مفید باشند.

پلکان تقسیم شده

معرفی انواع پله
معرفی انواع پله

یک راه پله تقسیم شده برای ، یک ورودی بزرگ قرار دارد.

یک راه پله تقسیم شده – که در اصل دو شاخه خوانده می شود – معروف ترین شهرت همه راه پله هاست. به طور معمول در ورودی یک خانه بسیار بزرگ استفاده می شود ، راه پله با اوج وسیع تری در پایین شروع می شود.

بخشی از مسیر بالا ، فرود سخاوتمندانه ای با دو اوج باریک تر در دو طرف قسمت پایین وجود دارد – یکی به سمت چپ می رود و دیگری به سمت راست. بزرگ ، گسترده و گران قیمت ، این پیشنهاد طراحی است که برای ایجاد یک تأثیر شگرف طراحی شده است.

راه پله صرفه جویی در فضا

معرفی انواع پله
معرفی انواع پله

سبک های متنوعی برای فضاهای کوچک زندگی در دسترس است.

در حالی که راه پله های دایره ای و سبک نردبان برای خانه های جمع و جور مناسب است ، سبک های متنوعی دیگر نیز وجود دارد که گزینه های کمتری برای راه پله هستند.

پله هایی که دارای شیب تندتر هستند ، پله هایی به سبک روبان و باریک تر و پله های باریک تر ، همه راه هایی است که می توانید راه پله را در خانه ای با حداقل فضای از دست رفته قرار دهید. تا زمانی که این انتخاب با کدهای ساختمانی مطابقت داشته باشد ، سبک واقعی را شما انتخاب می کنید.

پلکان شناور

معرفی انواع پله
معرفی انواع پله

راه پله های شناور برداشتی مدرن از سبک استاندارد است.

معمولاً یک تغییر در یک راه پله مستقیم ،

 یک راه پله شناور معمولاً از آج هایی تشکیل می شود که هیچ بلند کننده ای ندارند. در عوض ، آج ها به گونه ای به دیوار متصل می شوند که تکیه گاه نامرئی باشد ، یا حداقل قابل مشاهده باشد. در مواقع دیگر ، از رایزرهای شیشه ای یا پلکسی گلاس برای دستیابی به ظاهر شناور استفاده می شود.

مواد مورد استفاده می تواند چوب باشد ، اما اغلب چیز دیگری مانند فلز ، شیشه یا سنگ است. این یک ظاهر معاصر است که اغلب از نرده های دستی جلوگیری می کند ، اگرچه می توان از شیشه برای ایمنی به جای نرده سنتی استفاده کرد بدون اینکه احساس باز بودن را از بین ببرد. باز هم ، هر سبک شناور باید با کدهای ساختمانی محلی مطابقت داشته باشد.

راه پله ذخیره سازی

معرفی انواع پله
معرفی انواع پله

وقتی ساخت کمد و فضا ذخیره سازی برای شما گران است ، یک راه پله می تواند به شما کمک کند.

بزرگ یا کوچک ، تقریباً در هر خانه ای می توان از فضای ذخیره سازی بیشتری استفاده کرد و منطقه ای که در زیر پله ها هدر می رود را می توان به فضای ارزشمندی برای ذخیره سازی وسایل ضروری تبدیل کرد.

رایج ترین روش برای این کار ساختن کابینت در زیر بالابرها به جای دیوار کشی ساده فضای است.

روش دوم این است که هر بلند کننده را به یک کشو تبدیل کنید ، بهترین گزینه زمانی است که نمی توانید از خلا v زیر پله استفاده کامل کنید.

پله های شناور مجسمه ای

معرفی انواع پله
معرفی انواع پله

این خانه خصوصی شیک توسط استودیوی Olev تأکید زیادی بر روشنایی و محیط موجود در هر یک از اتاق ها دارد. همچنین یک پویایی بسیار جالب بین فضاهای مختلف وجود دارد و این راه پله فقط باعث جذابیت بیشتر امور می شود. پله های شناور از زیبایی و مجسمه سازی برخوردار نیستند و به دیواری محکم تکیه نمی دهند بلکه از یک تقسیم شیشه عبور می کنند.

راه پله فلزی خمیده

معرفی انواع پله
معرفی انواع پله

اگر این راه پله برای شما غیرمعمول و جذاب به نظر می رسد به همین دلیل است. سوال اصلی که همه ما داریم این است که این از چه چیزی ساخته شده است زیرا بسیار باریک است و سبک به نظر می رسد اما همچنین محکم و با دوام است. پاسخ همه اینها را نشان می دهد: فلز خم شده با پایه های چوبی. این یک راه پله است که توسط معماران RUST طراحی شده است.

پله های شناور مستقل

معرفی انواع پله
معرفی انواع پله

ما قبلاً راه پله های شناور دیده ایم اما مانند این پله ها نیست. به طور معمول تمام مراحل به هم متصل هستند و یک ساختار مداوم را تشکیل می دهند اما در این حالت همه آنها عناصر مستقل هستند. هرکدام جداگانه به دیوار متصل شده اند و هیچ ریل ایمنی وجود ندارد که واقعاً بر طبیعت مجسمه سازی طراحی تأکید کند. نور پایه ها نیز جزئیات جالبی است. این بخشی از خانه ای در شانگهای است که توسط کارگاه ووتوپیا طراحی شده است.

راه پله مارپیچی ساخته شده از فلز

معرفی انواع پله
معرفی انواع پله

فلز می تواند جسمی  فوق العاده محکم و با دوام باشد ، در عین حال براق و باریک ، این ماده اصلی پله است. می توانید مشاهده کنید که نجس پله انتخاب شده توسط معماران depaolidefranceschibaldan برای ایجاد یک راه پله مارپیچی با فضا استفاده شده است . رنگ سایه آبی تیره مناسب آن است و در ترکیب با چوب طبیعی استفاده شده برای پله ها زیبا به نظر می رسد.

پلکان مارپیچی با فرود

معرفی انواع پله
معرفی انواع پله

همه راه پله ها از سبک خاصی پیروی نمی کنند. برخی از آنها دارای طراحی های ترکیبی هستند که عناصر و ویژگی های دو یا چند سبک را ترکیب می کنند. این به آنها امکان می دهد تا بهتر با فضایی که بخشی از آن هستند ،  سازگار شوند و عملکرد خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. این معماران راه پله مارپیچی مثال خوبی است.

پله و قفسه کتاب

معرفی انواع پله
معرفی انواع پله

این پله شناور زیبا همراه قفسه های کتاب است که در تمام این دیوار ، از یک طرف به آن طرف دیگر کشیده شده است. همانطور که مشاهده می کنید قفسه ها به سمت بالا نیز ادامه دارند و تنها از بالای پله ها به برخی از آنها دسترسی دارید. این قطعاً ترکیبی بسیار زیبا ، کاربردی و چشم نواز است ، استودیوی Esrawe آن را ارائه داده است.

پله های بتونی

معرفی انواع پله
معرفی انواع پله

در طراحی داخلی برخی از انواع مواد گاهی اوقات با سبک های خاصی همراه هستند. به عنوان مثال بتن یک علامت تجاری از دکورهای صنعتی است اما همچنین بسیار متناسب با فضاهای مدرن است. به عنوان مثال این پله ها ناهموار و خشن به نظر نمی رسد ، به خصوص اینکه در اطراف دیوار منحنی می شوند و این دیوار تزئینی زیبا به عنوان نرده دو برابر می شود. این فضایی است که توسط برند فن و هنر  طراحی شده است.

راه پله ارگانیک

معرفی انواع پله
معرفی انواع پله

این راه پله بیش از یک راه منحصر به فرد و خاص است. این یک طرح بسیار ارگانیک و روان است و از چوب طبیعی استفاده می کند که ظاهری گرم و دلپذیر به آن می بخشد. این یک شکل مجسمه ای دارد و مرکز اصلی یک ساختمان اداری زیبا است. این توسط Paul Cocksedge Studio ™ با انواع ویژگی های جالب مانند گوشه های کوچک برای خواندن ، طراحی ، استراحت و نوشیدن چای مجهز شده است ، بنابراین به نوعی مرکز اجتماعی ساختمان است.

پله های آهنی گرافیکی

معرفی انواع پله
معرفی انواع پله

طراحی این راه پله نیز به این معنا که از ماده ای کاملاً غیرمنتظره ساخته شده است: غیر معمول نیست. همچنین ظاهری کاملاً گرافیکی دارد ، مثل اینکه فقط با طرح کلی و شکاف هایی که پر نشده اند ، ترسیم شده است. این طراحی ظاهراً جالب به نظر می رسد ، بلکه به فضایی نیز احتیاج دارد و در این منطقه کوچک قرار دارد. بدون اینکه در راه ، بصری یا غیر این باشد. همه این کارها توسط برند فن و هنر انجام شده است .

راه پله مارپیچی دو رنگ

معرفی انواع پله
معرفی انواع پله

در اینجا یک طراحی واقعا جالب دیگر وجود دارد این خانه توسط طراحان برند فن و هنر طراحی شده است . راه پله دارای شکل حلزونی و مارپیچی است که باعث می شود فضا کم مصرف شود و ظاهری برازنده به آن می بخشد. این پله از فلز ساخته شده است که به شما امکان می دهد باریک و سبک وزن باشد. پله ها شکل آکاردئونی دارند و از پایین مشکی هستند و از طرف دیگر از رنگ دیگر استفاده می شوند.

مطالب مرتبط با پله :

WhatsApp chat