0 Items

 معرفی و توضیح انواع پله ها

نوشته توسط : ف . پاکزاد

پله چوبی با هندریل چوبی قوس دار
پله چوبی با هندریل چوبی قوس دار

چندین نوع مختلف از پله ها وجود دارد که در طراحی معماری مورد استفاده قرار می گیرند. این موارد به دلایل مختلف متفاوت است ، دو مورد از مهمترین آنها جذابیت بصری و در نظر گرفتن فضا است. راه پله ها می توانند فضای نسبتاً بزرگی را در خانه اشغال کنند اما از طریق برخی طراحی های خلاقانه ، در صورت لزوم ، در صورت داشتن فضای مناسب ، می توان این فضا را به میزان قابل توجهی کاهش داد. در اینجا شش شکل اصلی راه پله و کاربردهای آنها در یک خانه آورده شده است.

نرده پله گرد, پیچ و قوس چوب روی نرده خم , تکنیک های شگفت انگیز

پله های مستقیم

  1. پله های مستقیم رایج ترین نوع در درجه اول هستند زیرا در عین ساده ترین و ارزان ترین راه پله بسیار کاربردی هستند. یک پله مستقیم اساساً پله ای است که بدون تغییر جهت یا انحنا از یک طبقه به طبقه دیگر حرکت می کند.
  • شکل  L پله در اصل دو پله است که در یک فرود یا توسط آج های پیچ در پیچ 90 درجه متصل می شوند. این موارد معمولاً در مواقعی که فضا محدودتر باشد و حرکت مستقیم مستقر نباشد ، مورد استفاده قرار می گیرند. ناحیه فرود میانی یا آج پیچ در پیچ پله ممکن است بین دو حرکت مستقیم یا نزدیک قسمت بالای پایین قرار داشته باشد. آج های پیچ آج های پای شکل هستند که در صورت محدودتر شدن فضا تعداد آج ها را در “منطقه فرود” افزایش می دهند.

گالری دکوراسیون چوب راش , دکوراسیون چوبی

  • پله های U یا چرخش دو حرکت هستند (غالباً با طول متفاوت) که به موازات هم قرار گرفته و در قسمت بالایی حرکت پایین و پایین حرکت بالایی با یک فرود میانی به هم متصل می شوند. خود فرود ممکن است به دو سکوی فرود مربع یا چند آج پیچ در پیچ شکل تقسیم شود تا طول حرکتهای مستقیم را کاهش دهد و در نتیجه فضای کلی پله U شکل را کاهش دهد. در حالت ایده آل ، فضایی بین دو حرکت موازی وجود دارد تا فضای لازم برای تخته سطح ، برآمدگی آج پله و فاصله بین نرده های دور زدن را فراهم کند. این فاصله ممکن است از 6 “تا بالای 12” باشد.
  • پله های پیچ به جای فرود واقعی ، از آج هایی به شکل پای تشکیل شده است. یک پله ممکن است برای حرکت کامل خود از مجموعه ای از این آج ها ساخته شده باشد ، یا همانطور که در بالا توضیح داده شده است ، مراحل جای فرودهای میانی است. آج های پیچنده شامل چندین کد خاص مانند حداقل عرض ، اجرای خط راه رفتن و غیره است که باید در نظر گرفته شوند. بعلاوه ، آج های پیچ در پیچ اغلب هزینه اضافی را به پله ها اضافه می کنند ، زیرا لازم است ستون در پیچ یا اتصالات هندریل مورد نیاز ، برای ایجاد انتقال قرار گیرد. آج های پیچ در پیچ می توانند ابزاری ارزشمند باشند به عنوان جایگزین فرودهای پله ای L شکل یا U شکل در صورت محدود بودن فضا.
  • راه پله های دایره ای از نظر فنی پله هایی با پیچ و خم و با شرایط خاصی هستند که در اطراف یک نقطه مرکزی یا محور مرکزی منحنی می شوند و دارای پایه یا ستون مرکزی نیستند . آنها بزرگ و  کشیده هستند و در انواع مختلفی موجود هستند. راه پله های دایره ای مستقل بین طبقه و بدون اتصال میانی قرار دارند. آنها اساساً فقط به طبقه پایین و طبقه فوقانی متصل می شوند. راه پله های حلقوی آویز مانند مستقل از بالا و پایین متصل می شوند اما برای طول کامل به یک دیوار نیز متصل هستند. معمولاً این شعاع بزرگتر است که شعاع داخلی آن باز است و با یک نرده متحرک کامل می شود. گزینه سوم اساساً توسط تمام طول و همچنین بالا و پایین توسط دیوارها پشتیبانی می شود. این دیوارها ممکن است در زیر پله قرار داشته باشند به طوری که در یک یا دو طرف آن نرده باز باشد و یا دیوارها پله را کاملاً محصور کنند بنابراین فقط به یک ریل چسبیده به دیوار نیاز است. فارغ از نوع ، راه پله های دایره ای لوکس ترین و ظریف ترین سبک راه پله موجود هستند. هنوز هم وقتی که نرده ها در نظر گرفته می شوند ، قیمت آنها نسبت به L شکل ، U شکل یا پیچ گران نیست. دلیل این امر این است که یک پله مدور معمولاً به یک پیچ اتصالات نرده یا ستون های جدید در یک پیچ زاویه ای احتیاج ندارد.
  • پلکان های مارپیچی پلکان های دایره ای هستند که به دور یک ستون یا ستون مرکزی منحنی می شوند. بسیار محبوب هستند زیرا نسبتاً ارزان هستند و فضاهای بسیار محدودی را اشغال می کنند. آنها می توانند از فولاد ، چوب یا ترکیبی از هر دو ساخته شوند. راه پله های مارپیچ خارجی به طور معمول از فولاد و پودر پوشیده شده یا رنگ آمیزی می شوند. طیف وسیعی از دامنه قیمت برای این نوع پله ها وجود دارد ، از کیت های ارزان قیمت در یک اندازه گرفته تا کارهای هنری معماری ساخته شده به صورت سفارشی. دامنه قیمت مواد ، کیفیت و عملکرد را منعکس می کند. برای برخی ، پله های ارزان قیمت سرویس مورد نیاز هستند و انعطاف پذیری و حرکت مشکلی ایجاد نمی کند. برخی شرایط نیاز به یک پله و نرده با دوام و مناسب تر دارند.

سرانجام ، بسیاری از مناطق مورد نیاز طراحی پله وجود دارد. به عنوان مثال ، پله ها ممکن است دایره ای تا مستقیم ، دو شکل L ، بیضی ، مشبک و موارد دیگر باشند. این تلفیق سبک های مختلف هم به منظور به حداکثر رساندن فضا و هم مهمتر از آن برای برجسته کردن قابلیت های طراحی این ویژگی های منحصر به فرد معماری در نظر گرفته شده است. توصیه ما هنگام برنامه ریزی راه پله این است که به همان اندازه که بودجه شما اجازه می دهد خلاق باشید و هنگام ارزیابی این بودجه کل واحد راه پله / نرده را در نظر بگیرید. همانطور که ما توضیح دادیم .

مطالب مرتبط با پله چوبی :

WhatsApp chat