نحوه ساخت پله مارپیچ

مدل پله مارپیچ
مدل پله مارپیچ

منبع : اگر بدنبال مطلب اصلی هستید روی لینک کلیک کنید . این یک مطلب ترجمه شده است و بعضی اصطلاحات فنی به خوبی ترجمه نشده است .

یک راه پله مارپیچ مزایای بی نظیری را در خانه شما نصبت به یک پله مستقیم معمولی ارائه می دهد . راه پله های مارپیچی جذاب و کاربردی هستند و باعث می شوند تا راه پله به اندازه چندین متر مربع کوچک شود . راه پله های مارپیچی به طور موثر در فضاهایی بسیار تنگ برای راه پله های معمولی مانند آشپزخانه ، سالن ها و سرسرا جمع می شوند .

ساختن راه پله مارپیچی خود یک پروژه پیشرفته برای بهبود خانه برای افرادی است که جای کوچکی دارند  ، به خصوص اگر نیاز به ایجاد یک راه پله در طبقه بالا دارید . کمک شریک برای انجام کار مورد نیاز است . نتایج بسیار ارزشمند است و خانه شما از این پروژه با ارزش بالا ، سود خواهد برد .

مدل پله مارپیچ
مدل پله مارپیچ

آیا باید از پله مارپیچ استفاده کنید ؟

کیت های راه پله مارپیچ شامل قطعات فولادی با دقت کار شده هستند که کاملاً با یکدیگر چفت می شوند و خطا را تحمل نمی کنن د. نرده های فلزی روی هم لانه می کنند ، در اطراف یک تیر فلزی قوی که بیشتر پشتیبانی را انجام می دهد . آج ، میله ، محور ، نرده : همه قطعات تخصصی هستند که در اکثر مراکز خانگی هر قطعه در دسترس نیستند . برای تولید این قطعات از ابتدا ، شما به ابزارهای ماشینکاری ، تجهیزات جوشکاری و مهارتهایی نیاز دارید که با هر کدام همراه است . ساخت بیشتر راه پله های مارپیچی خود را با استفاده از کیت ها برای اکثر افرادی که خودشان انجام می دهند ایمن تر و کارآمدتر می دانند .

مدل پله مارپیچ
مدل پله مارپیچ

کدها ، مجوزها و مقررات

برای اطلاع از کدهای پله مارپیچ و مجوزهای ساختمانی با دفتر مجوزهای محلی خود تماس بگیرید . به دلیل اندازه منحصر به فرد راه پله های مارپیچی ، کد محلی پله های مارپیچی معمولاً با پله های مستقیم متفاوت است . به عنوان مثال ، کد محلی شما ممکن است اجازه افزایش ارتفاع تا 25 سانتی متر را بدهد . کد راه پله های مستقیم اغلب ارتفاع بلند کننده ها را بیشتر از 10 سانتی متر مشخص نمی کند .

پله مارپیچ : نمودار محاسبه محور و مرکز

اندازه پله اندازه محور ( مربع ) موقعیت قطب .

90 سانتی متر ، 15 سانتی متر * 90 سانتی متر ، 20 سانتی متر * 56 سانتی متر

120 سانتی متر * 120 سانتی متر ، 51 سانتی متر * 63 سانتی متر

120 سانتی متر  ، 15 سانتی متر * 120 سانتی متر  ، 8 اینچ  * 28 اینچ

150 سانتی متر * 150 سانتی متر ، 5 سانتی متر * 71 سانتی متر

150 سانتی متر ، 180 سانتی متر * 150 سانتی متر ، 20 سانتی متر * 86 سانتی متر

180 سانتی متر * 180 سانتی متر ، 5 سانتی متر * 93 سانتی متر

ملاحظات ایمنی

راه پله ها ، به ویژه راه پله های مارپیچ ، اگر درست ساخته نشوند و به درستی استفاده نشوند ، می توانند خطرناک باشند . کار را با یک پله مارپیچی از یک تولید کننده معتبر شروع کنید . در حالی که دستورالعمل های موجود در این راهنما ویژگی های مشترک اکثر مجموعه های راه پله مارپیچ را نشان می دهد ، دستورالعمل های همراه با کیت شما باید بر دستورالعمل های این راهنما ارجحیت داشته باشد . مراقب قسمت محور باز در طبقه بالا باشید .

آنچه شما نیاز دارید

تجهیزات /  ابزار

    مته

    اندازه نوار

    پیچ گوشتی های دستی

    سطح لیزر با شاقول یا تار بام

    چکش

    اره برقی

    مجموعه ای از آچارها یا آچارهای سوکت

    آچار قابل تنظیم

    عینک ایمنی

    نردبان

    مجموعه ای از مته های برق

    مجموعه ای از مته های سنگ تراشی ( اختیاری )

مواد

    کیت راه پله مارپیچ

    پیچ و مهره

    لنگرهای بتنی ( اختیاری )

دستورالعمل ها

اندازه گیری ارتفاع و محور مورد نیاز

1 . با اندازه گیری نوار ، فاصله از طبقه پایین تا سطح راه رفتن طبقه بالا ( نه سقف طبقه پایین ) را اندازه بگیرید . هنگام سفارش کیت راه پله مارپیچ از این ارتفاع استفاده کنید زیرا از شما خواسته می شود تعداد پله های مورد نیاز پله را مشخص کنید . مساحت راه پله را با اندازه گیری طول بر عرض به خوبی محاسبه کنید .

نکته

در اندازه گیری ارتفاع دقیق باشید . نرده ها باید تا ارتفاع مناسب چیده شوند به طوری که فرود بالا دقیقاً با طبقه بالا مطابقت داشته باشد .

قطب مرکز را تعیین کنید

در حالی که در نردبان هستید ، نصف راه را در دو طرف راه پله به خوبی اندازه بگیرید . به عنوان مثال ، اگر چاه 91 سانتی متر ، 20 سانتی متر باشد ، نیمی از این 55 سانتی متر است . شما می توانید 55 سانتی متر را در دو طرف مجاور اندازه بگیرید . برای قرار دادن نقطه اتصال قطب مرکزی در طبقه پایین ، با سطح لیزر یا کف پله به زمین بیایید .

فلنج پایه را وصل کنید

فلنج پایه قطب مرکزی را روی نقطه مرکزی مشخص شده در مرحله قبل قرار دهید  . فلنج را با پیچ و مهره به زمین وصل کنید . اگر کف بتنی است از لنگرهای بتنی استفاده کنید . با استفاده از ست آچار یا آچارهای سوکت ، پیچ های عقب را محکم به داخل بتن یا کف چوبی بکشید .

قطب مرکز را نصب کنید

قطب مرکزی را به سمت فلنج پایه بکشید . از طرف مقابل بخواهید قطب را محکم و تا جایی که ممکن است نزدیک به چنگال نگه دارد .

کف پله را اضافه کنید

همه نرده ها را به سطح بالا منتقل کنید . نرده ها را با احتیاط به پایین بکشید . اجازه ندهید آنها سقوط کنند شریک در سطح پایین تر ، روی نردبان ایستاده است ، نزول نرده ها را کنترل می کند و اجازه می دهد آنها به تدریج روی هم قرار بگیرند . برخی از سیستم های راه پله مارپیچ نیاز به فاصله بین آج ها دارند . در این صورت ، مطمئن شوید که جداکننده ها در سطح بالا قرار دارند و بر این اساس آنها را اضافه کنید .

نکته

روکش فلزی سنگین است . اگر همه در یک جهت چیده شوند ، می توانند قطب را به سمت بالا بچرخانند . نرده ها را به طور متناوب به چپ و راست روی هم قرار دهید تا شاقول عمودی قطب را حفظ کنید .

فرود را ایمن کنید

هنگامی که همه آج ها در جای خود قرار گرفتند ، قسمت بالایی را روی قطب بکشید . فرود را با استفاده از روشی که توسط سازنده راه پله تجویز شده است به سطح بالا وصل کنید . به طور معمول ، پیچ و مهره فرود را به دو طرف تیرچه های کف متصل می کند .

کف را در محل بچرخانید

آج ها را به صورت متوالی بچرخانید تا شکل پیچ بازکن یا مارپیچ به سمت بالا شکل بگیرد .

محور ها را وصل کنید

کیت های راه پله مارپیچ همیشه دارای سیستمی هستند که هم نرده ها را تراز می کند و هم نرده های پله را تهیه می کند . بسیاری از کیت ها از دوک های جداگانه ای استفاده می کنند که از یک نرده به قسمت بالایی آن متصل می شود . این دوک ها را طبق توصیه سازنده وصل کنید .

نرده را نصب کنید

بسیاری از کیت های راه پله مارپیچ دارای نرده ای هستند که به شکل یک سیم پیچ محکم تحویل داده می شود . با شریک خود ، سیم پیچ را تا جایی که قطر راه پله مارپیچ شما باشد ، باز کنید . سپس ، به آرامی از یکدیگر دور شوید تا نرده را بیرون بکشید تا یک چنگک تشکیل شود . با استفاده از سخت افزار موجود نرده را به نرده های راه پله مارپیچی وصل کنید .

نویسنده : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : روش ساخت پله مارپیچ چوبی ، پله چوبی مارپیچ

مطالب مرتبط با موضوع پله چوبی :

WhatsApp us