همه چیز درباره پله ها

همه چیز درباره پله ها
همه چیز درباره پله ها

ساده گرفتن پله ها آسان است . اما حقیقت این است که ترانزیت مطمئن ما از یک سطح به سطح دیگر به قرن‌ ها صنعت نجاری و مقررات آیین نامه ساختمانی بستگی دارد که بر انواع جزئیات – از عرض پایه ‌ها و ارتفاع هر پله تا فاصله بین نرده ‌ها و نصب نرده ها بستگی دارد .

راه پله های چوبی

انواع مختلفی از پله ها وجود دارد . اما در اینجا ما روی جزئیات مربوط به راه پله های چوبی تمرکز خواهیم کرد –  پلکان های داخلی که سطوح را به هم متصل می کنند و پله های بیرونی که روی عرشه ها استفاده می شوند یا در مقابل دیوارهای بیرونی خانه نصب می شوند . هنگامی که راه خود را در اطراف یک پله با اسکلت چوبی شناختید ، می توانید همان دانش را در انواع دیگر مانند پله های بتنی پیش ساخته و پله های بیرونی ساخته شده از پایه یا بند منظره اعمال کنید .

همانطور که در نقشه نشان داده شده است ، ساخت پله همیشه با اندازه گیری کل خیز و کل راه پله شروع می شود – فواصل عمودی ( بالا ) و افقی ( پایین ) که پله باید بگذرد . وظیفه بعدی نجار این است که کل خیز را به بالابرهای جداگانه تقسیم کند که ارتفاع آنها از 23 سانتی متر بیشتر نباشد . اکثر نجارها با تقسیم کل افزایش بر 21 سانتی متر شروع می کنند و سپس ارتفاع رایزر را کمی افزایش یا کاهش می دهند تا به ارتفاع نهایی رایزر برسند ( به نام افزایش واحد شناخته می شود ) .

کد ساختمان یک عامل پایه را مجاز می کند : ارتفاع رایزر می تواند تا 27 سانتی متر متفاوت باشد . هنگامی که ارتفاع بالابر شما تعیین شد ، تصور کنید که برای هر پایه روی راه پله یک واحد  30 سانتی متری عرض خواهید داشت . پایه ها باید 33 سانتی متر عرض داشته باشند ، اما معمولاً یک برآمدگی 3 سانتی متر ( که دماغه نامیده می شود ) وجود دارد که فراتر از هر رایزر گسترش می یابد .

اعضای قاب که از یک راه پله پشتیبانی می کنند ، زهی نامیده می شوند . یک راه پله مسکونی استاندارد معمولاً دارای دو رشته بیرونی و یک بند وسط است . در حالی که ریسمان مرکزی همیشه یک ” طبقه برش ” بر اساس ارتفاع واحد و واحد راه پله خواهد بود ، رشته های بیرونی را می توان برش داد یا ” قرار داد ” . یک بنددار دارای شکاف ‌هایی است که به پایه ‌ها و رایزرها اجازه می‌دهد در جای خود قرار گیرند . این نوع راه پله معمولا توسط یک شرکت آسیاب که متخصص در راه پله است ساخته می شود .

پیمانکار می تواند به جای ساخت راه پله در محل ، ابعاد خیز و پایه را به همراه سایر جزئیات در اختیار شرکت پله قرار دهد و شرکت به سادگی راه پله را برای نصب تحویل دهد . پلکان های بیرونی با قاب چوبی معمولاً از الوارهای تحت فشار ساخته می شوند . گاهی اوقات سازندگان برای پاک کردن برف و برگ ‌ها از روی پایه‌ ها ، بالابرها را از راه پل ه‌های بیرون رها می‌ کنند .

پله های قاب شده

قاب کردن یک راه پله آنقدرها هم که به نظر می رسد سخت نیست . هنگامی که افزایش واحد و پهنای واحد خود را محاسبه کردید ، می توانید از یک مربع قاب بندی برای مشخص کردن تخته های 6 x 36  که بیشتر رشته ها از آن بریده شده اند استفاده کنید . با تکیه گاه هر رشته بر روی اسب های اره ، برش های زاویه دار را با اره دایره ای خود ایجاد کنید و هر برش را زمانی که تیغه به گوشه 90 درجه رسید ، متوقف کنید . شما باید این برش ها را با یک اره دستی تکمیل کنید . همچنین به یاد داشته باشید که یک بریدگی 4.5 x 10  سانتی متری در پایه هر ریسمان ایجاد کنید تا بتواند روی یک بلوک رانش 6×12 که به زمین بسته شده است قرار گیرد . اطمینان حاصل کنید که هر رشته را به طور ایمن به قاب طبقه بالایی متصل کنید . برای انجام این کار ممکن است نیاز به نصب مسدود کننده اضافی ، اتصالات قاب فلزی یا هر دو داشته باشید .

با قرار دادن رشته ‌ها ، می‌ توانید رایزرها و پایه ‌ها را نصب کنید . در هر فروشگاه لوازم ساختمانی ، پایه ها و رایزرهای مختلف از پیش بریده شده را خواهید یافت . پایه ‌های بلوط معمولاً در مناطق نشیمن طبقه بالا مورد علاقه هستند . پایه‌ های کاج ارزان ‌تر برای پله‌ های زیر زمین مناسب هستند .

کوتاه کردن یک پله برای ایمنی و سبک

هنگامی که رشته ‌ها ، پایه ‌ها و بالابرها روی یک راه پله نصب شدند ، وقت آن است که کار را با تریم کاری تکمیل کنید . این به معنای افزودن نرده ای است که از یک نرده ، یک یا چند پایه جدید و ( در برخی موارد ) تخته دامن تشکیل شده است . یک تخته دامن عملکردی تزئینی دارد و به صورت مورب از راه پله بالا می رود تا انتقالی دلپذیر بین پله ها و دیوار ایجاد کند .

قالب گیری قرنیز همان کار انتقالی بین کف و دیوار را انجام می دهد . اما نرده یک ویژگی ایمنی است که یک نرده برای گرفتن در حین استفاده از پله ها و نرده های جداگانه ( با فاصله بیش از 12 سانتی متر از هم )  فراهم می کند که از تصادف نیز جلوگیری می کند .

البته ، این عناصر ایمنی برای بیان سبک و مهارت نیز مفید هستند ، با تغییرات زیادی که ممکن است .

نحوه به روز رسانی پایه و رایزر پله ها

پیمانکار عمومی به صاحب خانه می آموزد که چگونه پله های دو سطح را در خانه مدرن خود جایگزین کند .

مراحل به روز رسانی پایه و رایزر پله های چوبی

1 . با بررسی زیر پایه شروع کنید تا ببینید آیا یک قالب اسکوشیا وجود دارد که پایه را با رایزر پل می کند . اگر وجود دارد ، همه آنها را با استفاده از prybar حذف کنید .

2 . با استفاده از پریز ، پایه را کمی دورتر از رایزر قرار دهید . هنگامی که فاصله قابل توجهی بین این دو وجود دارد ، اره رفت و برگشتی را با یک تیغه برش فلزی در بالای ریسمان اما در زیر پایه بلغزانید . با استفاده از اره ، هر میخ را که پایه را به رشته محکم می کند ، ببرید .

3 . میله را بیشتر زیر پایه بلغزانید و با احتیاط آن را از پله ها خارج کنید . ( آماده باشید که در حین انجام این کار به تخته دامن آسیب بزنید . سمباده زدن سریع و مقداری رنگ لمسی باید بعد از تعویض پایه ها آن را برطرف کند . )

4 . بررسی کنید که بالابرها چگونه روی تخته دامن قرار می گیرند ، زیرا این فرصت خوبی برای سفت کردن آنها است . اگر جا افتادند ، آنها را با چکش در جای خود بکوبید و شکاف بین ریسمان و رایزر را با شیار پر کنید . گیره ها را با چسب چوب محکم کنید و با استفاده از یک چاقو به اندازه آنها برش دهید .

5 . حالا وقت آن است که پله ها را به اندازه برش دهید . با ساختن یک شابلون با تمام اندازه ها ، زوایای و … شروع کنید تا کاملاً بین تخته های دامن قرار بگیرد .

    با کوتاه کردن یکی از پله های قدیمی شروع کنید تا راحت تر در پله ها جا شود .

    در مرحله بعد ، با مداد یک علامت مرجع روی رایزر بالای پایه ایجاد کنید .

    یک تکه محافظ موقت کف یا یک سطح قابل نوشتن نیمه سفت دیگر بردارید و آن را بالای پایه پله و روی یکی از تخته های دامن نگه دارید .

    مربع ترکیب را روی تخته دامن نگه دارید و لبه مخالف آن را روی مقوا بکشید . این باید ایرادات موجود در تخته دامن را مشخص کند تا اطمینان حاصل شود که بالابر کاملاً در برابر آن قرار می گیرد ، نه اینکه کاملاً مربع باشد و شکافی در جایی که عیوب تخته دامن وجود دارد باقی بماند .

    قبل از جابجایی الگو ، محل برخورد نقطه مرجع روی رایزر با الگو را علامت بزنید .

    الگو را روی تخته دامن دیگر بلغزانید و محل قرارگیری نقطه مرجع را علامت بزنید . سپس لبه دیگر را به همان روش قبلی ترسیم کنید .

6 . علائم شابلون را به پایه منتقل کنید .

    در حالی که شابلون حتی در پشت پایه و با فضای کافی روی لبه برای ردیابی  قرار دارد ، مربع ترکیب را در مقابل خط روی شابلون نگه دارید و علائم را به لبه پایه منتقل کنید .

    قبل از لغزش شابلون ، خط مرجع را از شابلون به پشت پایه منتقل کنید .

    الگو را روی آن بلغزانید تا خط مرجع دوم اکنون با خط انتقال یافته در پشت پایه تراز شود . سپس ، روند ردیابی لبه را در طرف دیگر پایه تکرار کنید .

7 . با استفاده از اره دایره ای ، پایه را بر اساس علامت های روی الگو به اندازه برش دهید .

8 . اگر پشت رایزرها دارای پایه هستند ، حتماً با استفاده از روتر یک ربت را به پشت پایه ببرید .

9 . لبه های بریده شده پایه ها را سنباده بزنید و همه رایزرها صاف شوند .

10 . قبل از نصب هر پایه ، روکش ها را روی رایزرهای بلافاصله زیر آنها بمالید . ترتیب باید به این صورت باشد :  رایزر ، پایه ، بالابر ، تمام راه را تا پله ها بالا بروید .

11 . برای استفاده از روکش ها ، کافی است آنها را با استفاده از یک قیچی به اندازه برش دهید . روکش ‌ها فقط پوست گرفته می شوند و می ‌چسبند ، بنابراین با احتیاط پشت کاغذ را جدا کرده و آن‌ ها را در سطح پایه بغلتانید . یک غلتک آجرهای صاف و بدون حباب یا برآمدگی را تضمین می کند .

12 . با استفاده از تفنگ درزبندی ، یک لایه چسب ساختمانی را به بالای سیم کش بزنید .

13 . پایه را در جای خود بلغزانید ، اطمینان حاصل کنید که ربات روی پایه به داخل رایزر می لغزد . یک پتک لاستیکی کمک می کند که پایه ها در جای خود قرار گیرند . در طول این فرآیند احتمالاً آسیب بیشتری به تخته دامن وارد می شود .

14 . پایه ها را با استفاده از میخ گیر به رشته میخ بزنید .

15 . این روند را تا زمانی که تمام پایه ها تعویض شوند و رایزرها روکش داشته باشند تکرار کنید .

16 . برای اتمام پله ها ، توصیه می کنیم قبل از رفتن به رختخواب ، لکه / اورتان مورد نظر را اعمال کنید . به این ترتیب ، صبح ها خشک می شوند و راه رفتن بین کت ها امن خواهند بود .

 مهندس ما  پیشنهاد می‌کند که پله‌ ها و بالابرها را با مواد کف در هر دو طبقه خانه هماهنگ کنید . در این مورد ، کف ‌های بلوط قرمز با روکش پلی اورتان شفاف در بالا هستند .

چگونه یک درپوش انتهای ریل پله شل را تعمیر کنیم .

مراحل نصب کلاهک شل روی ریل پله

    با یک پیچ گوشتی سر صاف ، برآمدگی زیر درپوش انتهایی را به دقت بیرون بیاورید .

    مهره نرده پله را با استفاده از پیچ گوشتی از پیچ باز کنید و درپوش انتهایی را از نرده پله بردارید .

    در ضخیم ترین قسمت درپوش انتهایی ، اندازه گیری کنید تا مرکز درپوش انتهایی نرده را پیدا کنید و آن را در حدود 1 سانتی متر از بالای درپوش انتهایی علامت بزنید .

    یک سوراخ استارت کوچک در درپوش انتهایی روی علامت دریل کنید .

    میخ را داخل سوراخ بکوبید و قسمت اعظم انتهای آن را با انبردست ببرید تا میخ دارای نوک تیز باشد .

    نرده پله را اندازه بگیرید تا همان نقطه درپوش انتهایی را پیدا کنید و با مداد علامت بزنید .

    سوراخ کوچک دیگری در نرده روی علامت دریل کنید .

    مقداری چسب پلی اورتان به پیچ نرده و دانه انتهایی درپوش انتهایی بمالید .

    درپوش انتهایی را به دقت روی نرده پله وصل کنید . ممکن است بازگرداندن مهره روی پیچ نرده دشوار باشد ، اما می توان از پیچ گوشتی برای ثابت نگه داشتن آن استفاده کرد .

    مهره را روی پیچ نرده با پیچ گوشتی و چکش محکم کنید .

    سوهان را دوباره در سوراخ قرار دهید .

قطعات نرده متناسب با کاربردهای مختلف را می توان در مراکز خانگی پیدا کرد ، همانطور که هم پیچ نرده با نخ چوبی و نخ ماشینی و هم اتصال به سبک فنری را می توان یافت .

نحوه تعویض نرده پله

جزئیات پروژه

مهارت

3 از 5 متوسط ​​نیاز به مهارت های نجاری سطح متوسط ​​و صبر دارد

زمان تخمین زده شده

2 تا 4 ساعت

مراحل نصب نرده پله

    نرده های موجود را از راه پله جدا کرده و بردارید .

    از یک بلوک راهنمای خانگی برای ایجاد یک سوراخ به قطر 99 سانتی متر در عمق 3 سانتی متر روی هر سوراخ نرده در پایه پله استفاده کنید .

    یک شاخه چوبی به قطر 3 سانتی متر را در هر سوراخ پایه بچسبانید .

    دو شاخه را با یک سنباده مدار تصادفی مجهز به دیسک ساینده 80 گریت سمباده بزنید .

    قسمت گرد را از انتهای نرده قدیمی جدا کنید .

    یک نرده جدید در محل راه پله قرار دهید . پیچ را با انتهای نرده تراز کنید ، سپس یک خط برش را روی پیچ علامت بزنید .

    پیچ را روی یک اره میتر به طول برش دهید .

    سوراخ هایی را برای پیچ و مهره نرده در انتهای جفت گیری پیچ و مهره نرده دریل کنید .

    سوراخی به قطر 3 سانتی متر در قسمت زیرین نرده ایجاد کنید تا دسترسی به پیچ نرده را فراهم کنید . و سوراخی به قطر  2 سانتی متر در انتهای نرده ایجاد کنید .

    پیچ نرده را با استفاده از انبردست به قسمت بیرونی ببندید .

    انتهای پیچ را در انتهای نرده قرار دهید . یک واشر و مهره را روی پیچ قرار دهید .

    چسب را در محل اتصال بین پیچ و نرده پخش کنید ، سپس مهره را با یک آچار با انتهای باز محکم کنید . محل اتصال را با سمباده 100 گریت صاف کنید .

    یک نوار از نوار نقاش را روی هر پایه قرار دهید ، سپس از یک مربع کادربندی برای علامت گذاری موقعیت نرده های جدید روی نوارهای نوار استفاده کنید .

    نرده را در موقعیتی روی راه پله قرار دهید و انتهای آن را در مقابل بلوک فاصله کن قرار دهید .

    موقعیت هر نرده را با استفاده از یک مربع چیدمان به نرده دستی منتقل کنید .

    در هر مکان نرده ، سوراخ هایی به قطر 3 سانتی متر را در پایه پله ها دریل کنید . نوارها را پوست بگیرید .

    از یک قطعه ضایعاتی از نرده دستی که با زاویه مناسب بریده شده است ، به عنوان راهنمای حفاری استفاده کنید تا سوراخ هایی با قطر 2 سانتی متر در قسمت زیرین نرده ایجاد کنید .

    نرده ها را با استفاده از یک چکش به سوراخ های روی پله ها ضربه بزنید .

    بلوک اسپیسر را به دیوار بچسبانید تا انتهای بالایی نرده را پشتیبانی کند .

    نرده را در بالای نرده ها قرار دهید و هر نرده را با دقت در سوراخ مناسب در قسمت زیرین نرده قرار دهید . با پتک روی نرده ضربه بزنید .

    انتهای بالایی نرده دستی را با پیچ های 9 سانتی متر دراز به بلوک اسپیسر ببندید . سوراخ های پیچ را با شمع های چوبی به قطر 2 سانتی متر پنهان کنید .

نحوه تعمیر پایه پله چوبی شکسته

ترک خوردگی یا شکستگی پله می تواند منجر به زمین خوردن و افتادن شخصی شود . مهندس پیمانکار کلی خانه قدیمی ، راه حل سریع خود را برای پله های چوبی ترک خورده نشان می دهد .

     از یک مته مخروطی برای سوراخ کردن لبه پله ترک خورده استفاده کنید .

     مربع طرح را روی پایه نگه دارید تا از سوراخ های صاف و هم سطح اطمینان حاصل کنید .

     لبه جلوی پایه را بکشید تا ترک باز شود .

     چسب نجاری را داخل ترک تزریق کنید ، سپس پایه را تکان دهید تا چسب کار را به داخل ترک برسانید .

     چسب را روی رولپلاک های مخروطی بمالید و سپس با چکش به سوراخ ها ضربه بزنید .

     چسب اضافی را با یک پارچه تمیز و مرطوب پاک کنید .

     انتهای رولپلاک ها را با سطح پله سوهان کنید .

چگونه فضای سر را به یک راه پله اضافه کنیم

مراحل افزودن فضای سر راه پله

     پله های قدیمی را با احتیاط جدا کنید .

     از یک اره برای بریدن رشته های قدیمی پله استفاده کنید .

     با استفاده از اره دایره ای ، رشته های نوک تیز را از 12×2 برش دهید . برش ها را با اره دستی تمام کنید .

     صفحات آویز فلزی را به بالای هر بند وصل کنید .

     آویزهای چوبی فلزی را به پایین هر بند میخ بزنید .

     رشته های جدید را در دهانه راه پله قرار دهید .

     بالای بند ها را با میخ زدن از روی صفحات آویز محکم کنید .

     انتهای پایین نخ ها را با میخ زدن در آویزهای چوبی محکم کنید .

     رایزرهای جدید را به نخ ها میخ بزنید .

     پایه های قدیمی را پاره کنید تا سیم های جدید را در خود جای دهید .

     پایه پله ها را به رشته ها میخ بزنید .

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : پله های چوبی ، روش تعمیر پله های چوبی

مطالب مرتبط با پله چوبی :

WhatsApp us