همه چیز راجع به رنگ پلی اورتان چوب

رنگ پلی اورتان چیست؟

استفاده از رنگ پلی اورتان چوب به عنوان موادی برای مهر و موم کردن است که به محافظت از سطوح چوب کمک می کند. خاصیت آب بندی ای که رنگ پلی اورتان دارد، می تواند سطح چوب را بپوشاند و آن را از آسیب در امان نگه می دارد. این رنگ در هر پروژه نجاری مورد نیاز است تا از سطح محافظت کرده و به آن زیبایی نیز ببخشد.پلی اورتان را می توان به عنوان جلا دهنده نیز استفاده کرد. نوع سوپر براق آن بسیار نزدیک به رنگ پوست و پولیش است .

آن را می توان از هر فروشگاهی که محصولات مربوط به رنگ آمیزی می فروشند تهیه کرد، و اغلب به عنوان جلادهنده ی چوب شهرت دارد. رنگ پلی اورتان به طور مستقیم بر روی سطح چوب با استفاده از یک برس مورد استفاده قرار می گیرد، که باعث کاهش رطوبت سطح چوب می شود و سطحی یکنواخت به چوب می دهد.

همه چیز راجع به رنگ پلی اورتان چوب –  رنگ پلی اورتان چوب چیست؟

رنگ پلی اورتان چوب قیمت

قیمت رنگ کاری و اجرای رنگ پلی اورتان به نوع سازه ، متراژ ، برند رنگ ( ترک ، ایتالیا ، ایران و .. ) و مقدار ابزار روی کار بستگی دارد . قیمت حدودی بین متری 350 الی 700 هزار تومان است . ( آذر 1401 ) برای مشاهده لیست قیمت رنگ کاری چوب به لینک مجاور مراجعه کنید . قیمت رنگ کاری چوب

سطح چوبی که برای رنگ آمیزی آن از رنگ پلی اورتان استفاده شده است، نباید در معرض نور مستقیم خورشید یا گرما باشد. اشعه ماوراء بنفش (UV) از نور خورشید، و گرمای بیش از حد باعث شکستن ترکیبات پلی اورتان و از بین رفتن خاصیت آن می شود و درجه ی حفاظت آن از سطح چوب را کاهش می دهد. می توان اظهار داشت که بیشتر رنگ های موجود در بازار در برابر اشعه ماورائ بنفش خورشید، صد در صد مقاوم نیستند. برای رنگ های فضای باز ما استفاده از روغن های گیاهی را پیشنهاد میکنیم .

قرار گرفتن رنگ پلی اورتان چوب در معرض نور خورشید حساس تر است؛ زیرا این رنگ بر سطح فوقانی و بیرونی چوب اعمال می شود که در معرض تماس مستقیم با نور خورشید است. پلی اورتان مانند سایر رنگ ها به داخل سطح چوب نفوذ نمی کند. در سطح چوب خشک و به یک رنگ روشن واضحی تبدیل می شود که یک لایه ی مقاوم در برابر سایش برای چوب فراهم می کند و کاملاً خشک می شود؛ بنابراین یک پوشش محافظ شفاف و سخت است.

چوب رنگ شده با رنگ پلی اورتان باید با موم مخصوص مبلمان محافظت شود. از آن جایی که موم و رنگ قابل شستشو هستند، می توانید از سطح چوب در برابر تماس آب، الکل، سایر مایعات، مواد غذایی و مواد آرایشی محافظت کنید. رنگ پلی اورتان در انواع روکش های چوبی و همین طور میز آرایش چوبی، کاربرد بسیار دارد.

گرد و خاک روی سطح رنگ آمیزی شده با رنگ پلی اورتان را چگونه می توان از بین برد؟

به طور مرتب، گرد و غبار را با یک پارچه خشک نرم بزدایید. اگر از موم استفاده شده است، برای پاک کردن گرد و غبار هرگز از پارچه ی چرب استفاده نکنید؛ زیرا ظاهری چسبناک و ناخوشایند به وجود می آید.

با پاک کردن مداوم سطح، از تجمع بیش از اندازه ی گرد و غبار روی سطح پلی اورتان جلوگیری کنید. ممکن است برخی از لکه ها با پارچه ی خشک از بین نروند، پس می توانید پارچه ی نرمی را نمناک کنید و به آرامی روی لکه ها بکشید و بلافاصله با پارچه ی خشک سطح مورد نظر را خشک کنید. ابتدا روی یک نقطه ی کوچک تست کنید تا مطمئن شوید این کار به رنگ پلی اورتان آسیب نمی رساند. اصلاً سطح را خیس نکنید و اجازه ندهید پارچه ی خیس روی سطح رنگ شده بماند.

همه چیز راجع به رنگ پلی اورتان چوب – گرد و خاک روی سطح رنگ آمیزی شده با رنگ پلی اورتان را چگونه می توان از بین برد؟

هنگامی که خاک زیادی روی سطح ایجاد شده است، با یک مایع پاک کننده ی مبلمان می توانید سطح را تمیز کنید. این کار نه تنها سطح مورد نظر را از خاک پاک می کند، بلکه شفافیت سطح را نیز افزایش می دهد. اکثر جلاها و واکس ها یک لایه موم را روی سطوح می گذارند تا از رنگ پلی اورتان محافظت کنند. هنگام تمیز کردن، فقط از یک ناحیه کوچک شروع کنید و با یک پارچه تمیز خشک کنید. برای بازگرداندن درخشش ممکن است بعضی مواقع سطوح دوباره موم زده شود.

انواع رنگ پلی اورتان چوب

رنگ بر پایه ی روغن: این نوع پلی اورتان بعد از اعمال شدن روی سطح چوب، رنگ چوب را گرم می کند، ولایه ای سخت و بادوام را تشکیل می دهد. این رنگ آهسته تر از پلی اورتان بر پایه ی آب، خشک می شود؛ بنابراین انتظار طولانی تر برای استفاده از محصول خود باید متحمل شوید. از نظر VOC کمتر از پل اورتان های بر پایه ی آب رواج دارد و در همه جا موجود نیست.

رنگ بر پایه ی آب: ظاهر آن مانند شیر موجود در قوطی است، اما رنگ آن بسیار شفاف است. این نوع رنگ آبکی تر از رنگ های بر پایه ی روغن می باشد؛ بنابراین لایه های بیشتری لازم است اعمال شود تا پوشانندگی نهایی حاصل شود. سریعاً خشک می شود و نیاز به تهویه ی مناسب در حین کار دارد. با صابون و آب تمیز می شود. هرگز از پاک گننده های مبتنی بر آمونیاک برای تمیز کردن آن استفاده نکنید.

همه چیز راجع به رنگ پلی اورتان چوب –  انواع رنگ پلی اورتان چوب

همه چیز راجع به رنگ پلی اورتان چوب -  انواع رنگ پلی اورتان چوب
همه چیز راجع به رنگ پلی اورتان چوب – انواع رنگ پلی اورتان چوب

برای سخت چوب ها از پلی اورتان استفاده شود یا وارنیش؟

پلی اورتان بیش از وارنیش برای کفپوش های چوبی توصیه می شود. وقتی صحبت از پلی اورتان است، شما دو انتخاب دارید. اگر بدون نیاز به اعمال چند باره ی لایه های رنگ، رنگ غنی می خواهید، یک پلی اورتان با پایه روغن، بهترین انتخاب برای شماست. اگر به دنبال ظاهر طبیعی تری با بوی کم هستید، رفتن سراغ رنگ پلی اورتان بر پایه ی آب تصمیم درستی است.

با وجود بو و سمیت بالاتر در ترکیبات رنگ پلی اورتان، نوع روغنی آن کمی بادوام تر بوده و محافظت بهتری در برابر گرما دارد. ترکیبات بر پایه ی آب گران تر هستند، اما سریع خشک می شوند و تأثیری در رنگ چوب ندارند. اگر می خواهید از این رنگ برای سازه هایی که در فضای باز قرار دارند، استفاده کنید، معمولاً پلی اورتان روغنی به دلیل مقاومت در برابر حرارت و رطوبت آن ترجیح داده می شود. اگر به دنبال یک سطح خشک هستید که کار با آن به سرعت انجام می شود، پلی اورتان مبتنی بر آب توصیه می شوند.

برخلاف پلی اورتان، وارنیش کاملاً برای پروژه های فضای باز طراحی شده است و به طور معمول برای سطوح داخلی مانند کفپوش از جنس سخت چوب استفاده نمی شود. به دلیل نسبت بالاتر مواد جامد، وارنیش کمتر مستعد آسیب بر اثر نور ماوراء بنفش است. این محافظت باعث می شود وارنیش برای پروژه هایی از قبیل نماهای بیرون و مبلمان بیرونی انتخابی عالی باشد.

همه چیز راجع به رنگ پلی اورتان چوب –  برای سخت چوب ها از پلی اورتان استفاده شود یا وارنیش؟

همه چیز راجع به رنگ پلی اورتان چوب -  برای سخت چوب ها از پلی اورتان استفاده شود یا وارنیش؟
همه چیز راجع به رنگ پلی اورتان چوب – برای سخت چوب ها از پلی اورتان استفاده شود یا وارنیش؟

اگر چه دارای محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش بهتر است و نسبت به پلی اورتان کم تر سمی است، ولی روند استفاده از آن بسیار مشکل است؛ زیرا مستعد ترک خوردگی، لایه برداری و حباب است، که چوب را در معرض آسیب قرار می دهد. با استفاده صحیح از آن، از صدمه به محصول نهایی خود جلوگیری کنید. این کار باعث می شود که کفپوش شما آسیب نبیند. از حلال های صحیح استفاده کنید و اجازه دهید هر لایه به اندازه ی کافی خشک شود. سپس شروع به اعمال لایه ی بعدی کنید تا از شکننده شدن وارنیش جلوگیری کنید. مواد را کاملاً مخلوط کنید تا اطمینان حاصل شود که استحکام آن در برابر عناصر (گرما، رطوبت، و غیره) حفظ می شود.

رنگ پلی یورتان مین وکس
رنگ پلی یورتان مین وکس

 به طور کلی، پلی اورتان برای پروژه های خانگی مانند: قفسه های کتاب و میز استفاده می شود، در حالی که وارنیش برای مصارف بیرونی مناسب است. هر دو، گزینه های متنوع رنگ و محافظت در برابر عناصر را ارائه می دهند. با این حال، هم چنان توصیه می شود از پلی اورتان برای کفپوش منازل استفاده شود.

در حالی که وارنیش به دلیل محافظت در برابر نور ماوراء بنفش و دوام طبیعی، ارزش خاصی را ایجاد می کند، اما به طور خاص برای سطوح در فضای باز طراحی شده است. از طرف دیگر پلی اورتان دوام و انعطاف پذیری خاص خود را برای پروژه های داخلی ارائه می دهد. هنگام انتخاب پلی اورتان برای کفپوش از جنس سخت چوب، بسیار دقت کنید. اگر کفپوش شما در معرض رفت و آمدهای بسیار زیاد باشد، یک پلی با پایه روغن انتخابی بادوام تر است. اگر می خواهید ظاهر طبیعی چوب را حفظ کنید و مایل به انتخاب نوع معمولی تر آن که دوام کمتری دارد هستید، پلی اورتان بر پایه ی آب همان چیزی است که دنبال آن می گردید.

چگونگی اعمال رنگ پلی اورتان به روی سطح چوبی

هر رنگ پلی اورتان وسیله ی مخصوص به خود را برای رنگ آمیزی می طلبد. بعضی ها با استفاده از قلمو و بعضی با استفاده از تکه ای پارچه. برخی از آن ها نیز با استفاده از اسپری کردن به روی سطح اعمال می شوند.

   استفاده از قلمو: استفاده از قلمو برای رنگ آمیزی سطوح هموار و صاف به بهترین وجه کار می کنند. برس ها رنگ زیادی را در خود نگه می دارند، بنابراین می توانید هر بار رنگ آمیزی می کنید منطقه وسیع را بپوشانید.

همه چیز راجع به رنگ پلی اورتان چوب –  استفاده از قلمو

همه چیز راجع به رنگ پلی اورتان چوب -  استفاده از قلمو
همه چیز راجع به رنگ پلی اورتان چوب – استفاده از قلمو

استفاده از اسپری: از اسپری برای رنگ آمیزی سطوحی که پیچ و خم و منحنی های زیادی دارد که قلمو نمی تواند آن ها را رنگ آمیزی کند، استفاده می شود. استفاده از اسپری نیاز به تکنیک مناسبی دارد. اعمال لایه های نازک آن  به اندازه لایه هایی که با قلمو رنگ می زنید، سخت نیست.

همه چیز راجع به رنگ پلی اورتان چوب  – استفاده از اسپری

همه چیز راجع به رنگ پلی اورتان چوب  - استفاده از اسپری
همه چیز راجع به رنگ پلی اورتان چوب – استفاده از اسپری

نویسنده: رحیم نعمتی لیمائی

رنگ کاری چوب
رنگ کاری چوب , رنگ پلی اورتان

مطالب مرتبط با رنگ کاری چوب :

موضوعات مهم درباره رنگ پلی اورتان چوب :

قیمت رنگ پلی یورتان چوب

قیمت پلی اورتان چوب بسته به برندرنگ مورد استفاده ، روش اجرای رنگ ، زیرسازی و ابزار الات چوبی بستگی دارد ، حدود قیمت در بالای صفحه درج میشود .

رنگ پلی اورتان مات و براق

رنگ سوپر براق پلی اورتان قیمتش کمی بالاتر از رنگ های دیگه است این رنگ بیشتر بجای رنگ پلی استر پوست و پولیش کار می شود .

اجرای رنگ پلی اورتان چوب

قیمت رنگ پلی اورتان خارجی و ترک ، قیمت رنگ پلی اورتان کابینت

رنگ کاری پولیشی ، قیمت رنگ کاری کابینت چوبی

درب رنگ پلی اورتان

با تشکر از توجه شما

WhatsApp us