Sapele چوب ساپلی

ساپلی٬ چوب افریقایی٬

درباره ساپلی : و اینکه آیا این چوب نیاز به مراقبت ندارد ؟

ماهون ستونی نام یک گونه از تیره زیتون‌تلخیان است. ویکی‌پدیا

Sapele (Entandrophragma cylindricum)

نام و نام خانوادگی: Sapele، Sapelli، Sapeli

نام علمی: Entandrophragma cylindricum

توزیع:  مناطق گرمسیری آفریقا

درخت اندازه: 100-150 فوت (30-45 متر) بلند ،  3-5 فوت (1- 1.5 متر) قطر تنه

میانگین وزن خشک در هر متر مکعب : 42 پوند / فوت 3 (670 کیلوگرم / متر 3 )

وزن مخصوص  پایه، 12٪ MC 50، .67

سختی Janka: 1،410 lb f  6280 N

مدول پارگی: 15930 پوند F / در 2 (109.9 مگاپاسکال)

مدول الاستیک: 1،746،000 lb f / در 2 (12.04 GPa)

خرد کردن قدرت: 8750 پوند F / در 2 (60.4 مگاپاسکال)

انقباض: شعاعی: 4.8٪، مماسی: 7.2٪، حجم: 12.8٪، نسبت T / R: 1.5
رنگ / ظاهر :  Heartwood یک قهوه ای مایل به قرمز طلایی تا تیره است. رنگ تمایل به تاریکی با سن و عمر درخت دارد .  Sapele  نیز علاوه بر الگوی روبان معمولی که در تابلوهای چیده شده دیده می شود، برای طیف وسیعی از الگوهای دیگر  از شکل دانه ای نیز شناخته می شود،
دانه و بافت چوب ساپلی : دانه ها به هم متصل هستند ، و گاهی اوقات موج دار است. بافت یکنواخت و ظریف طبیعی .

Endgrain:  متخلخل منافذ بزرگ در هیچ نظم خاص، چند. انفرادی و شعاعی چند برابر از 2-3؛ رسوبات قهوه ای مایل به قرمز گاهی اوقات وجود دارد. parenchyma diffuse-in-aggregates، یک طرفه و حاشیه ای؛ اشعه های باریک به متوسط، فاصله طبیعی؛ علامت های موج دار در حال حاضر
مقاومت پوسیدگی  : Heartwood در مقایسه با مقاومت فشاری، نسبتا پایدار و با دوام بسیار متغیر است. مقاومت در برابر حشرات چوبخوار متوسط  .

کارایی: Sapele می تواند مشکل در برخی از عملیات ماشینکاری (به عنوان مثال، برنامه ریزی، مسیریابی، و غیره)، که به علت دانه های متصل آن باعث بروز خرد شدن می شود، دشوار است. این نیز هنگامی که به تماس مستقیم با آهن، تبدیل شدن به رنگ آمیزی و رنگ آمیزی واکنش نشان می دهد واکنش نشان می دهد. Sapele تاثير منفي بر روي برش دارد، اما به نوبه خود، چسب، و خوب خاتمه مييابد.
بخور: Sapele دارای یک شامپو صاف مانند سدر است که در حال کار است.
آلرژی / سمیت: اگر چه واکنش های شدید کاملا غیر معمول است، Sapele به عنوان یک ماده التهابی و تنفسی گزارش شده است.برای کسب اطلاعات بیشتر، مقالات مربوط به آلودگی چوب و سمی و گرد و غبار چوب را ببینید.
قیمت گذاری / در دسترس بودن: باید به طور منظم برای plainsawn به طور منظم و یا quartersawn چوب، اگر چه چوب الوار و روکش نوشته شده است می تواند بسیار گران قیمت است، به خصوص pommele یا Sapele بلوط.
پایداری:  این گونه چوب در CITES Appendices ذکر نشده است، اما در فهرست قرمز IUCN قرار دارد. به دلیل کاهش جمعیت در بیش از 20 درصد جمعیت در سه نسل گذشته، ناشی از کاهش محدوده طبیعی و بهره برداری از آن، آسیب پذیر است.
کاربردهای رایج: فنر، تخته سه لا، مبلمان، کابینت آشپزخانه، کفپوش، قایقرانی، آلات موسیقی، اشیاء تبدیل شده و سایر اقلام خاص چوبی کوچک.
نظرات: Sapele یک گونه معمولی صادراتی و اقتصادی مهم آفریقایی آفریقا است. هر دو در چوب و روکش به فروش می رسد.این گاهی اوقات به عنوان جایگزین ماهوارهای واقعی مورد استفاده قرار می گیردو گاهی اوقات به عنوان “Sapele Mahogany” نامیده می شود. از لحاظ فنی، دو جنس که معمولا باماهونگارتباط دارند،  Swietenia  و  Khaya هستند ، در حالی که Sapele در جنس Entandrophragma است، اما هر سه در خانواده خانواده Meliaceae بیشتر در نظر گرفته شده است، بنابراین مقایسه با چوب ماهون واقعی ممکن است خیلی زیاد نباشد.

معمولا تلفظ می شود (sah-PELL-ey) یا (sah-peel-ey).
گونه های مرتبط:

مطلوب  (Entandrophragma مطلوب)
مقالات مرتبط:

مخلوطی از ماهان: Lowdown
گونه های محدود و خطرناک چوب
اسکن / تصاویر:

 

منبع : http://www.wood-database.com/sapele/

 

WhatsApp us