خانه » Blog » صنایع چوب » چوب » انواع چوب » چوب گیلاس » مشخصات چوب درخت گیلاس , چوب گیلاس

درخت گیلاس :

این درخت با نام گیلاس، گیلاس سیاه یا گیلاس آمریکایی و با نام علمی prunus serotina  خوانده می شود. درخت گیلاس بر اساس شرایط رشد از نظر طول و قطر متفاوت است، که در ایده آل ترین حالت طول آن 15-30متر(50-100 فوت) و قطر آن 1-5/1 متر (3-5 فوت) و دارای وزن خشک 560 کیلوگرم در متر مکعب است.

چوب گیلاس
چوب گیلاس

درختان گیلاس در 15-20 سال ممکن است به ارتفاع کامل برسند و حتی می توانند تا 250 سال به رشد خود ادامه دهند.

چوب گیلاس:

چوب گیلاس را ازدرخت گیلاس سیاه برداشت می کنند که بیشتر در آمریکا و مناطق ساحل شرقی، میانه غربی و مناطقی از مکزیک رشد می کند اما قوی ترین و سالم ترین درختان در پنسیلوانیا و نیویورک یافت می شوند. چوب گیلاس طبیعی شاید با ارزش ترین چوب سختی باشد که در ساخت مبلمان از آن استفاده می شود. این چوب از جمله چوب های محبوبی ست که مورد توجه خریداران قرار می گیرد.

درخت گیلاس به دلیل رنگ و روند پیری که دارد میان نجاران و مبلمان سازان مشهور است. گفته می شود که رنگ این چوب با گذشت زمان تغییر می کند که این تغییر رنگ در درختان هر منطقه و یا حتی در تخته های مختلف، متفاوت می باشد، در حالی که بسیاری از چوب ها با گذشت زمان تیره تر می شوند این روند در چوب گیلاس بسیار متفاوت است. درخت گیلاس به وفور رشد می کند.

معرفی انواع چوب کمپاس چوب گیلاس اندونزی
چوب گیلاس برای کفپوش

ویژگی های چوب گیلاس:

چوبی سخت با دانه های قرمز مایل به قهوه ای، رنگ این چوب طلایی/صورتی روشن می باشد که با گذشت زمان به رنگ قهوه ای مایل به قرمز با یک پتینه درخشان تیره تغییر رنگ می دهد، چوب گیلاس تازه بریده شده اغلب بسیار کم رنگ است. این چوب متخلخل بوده و دارای منافذ کوچک تا متوسطی است که بدون ترتیب خاص و به صورت متعدد در چوب قرار گرفته اند.

چوب گیلاس بسیار بادوام و مقاوم است که در برابر پوسیدگی مقاومت دارد. روند تغییر رنگ چوب گیلاس در برابر نور خورشید تسریع می یابد، عواملی که در تغییر رنگ این چوب دخیل هستند شامل: اکسیداسیون (قرار گرفتن در معرض هوا)و  نور UV است که هر دو فرایند باعث ایجاد تغییرات شیمیایی در مولکول های چوب می شوند که بر چگونگی بازتاب نور از سطح تاثیر می گذارد.

چوب گیلاس دارای الگوی دانه ای بسته است دقیقا مثل چوب افرا. چوب درخت گیلاس می تواند به حفظ برخی از زیستگاه های بیولوژیکی مختلف حیات وحش کره زمین کمک کند. چوب گیلاس واقعی به طور طبیعی رسوب معدنی ایجاد می کند.

این چوب خاصیت رنگ پذیری دارد اما ترجیح داده می شود برای زیبایی و طبیعی بودن آن از یک روغن شفاف یا لاکی استفاده شود اما اگر به دنبال رنگ کردن این چوب هستیم، رنگ های مختلفی وجود دارد که می توان با توجه به سلیقه فردی یکی از آن را انتخاب کرد.

چوب گیلاس زیر مجموعه ای از درخت سرخس است که در طبقه بندی سختی و نرمی چوب جزء چوب های سخت قرار می گیرد، که برخلاف تصور عموم طبقه بندی چوب سخت و چوب نرم، هیچ ارتباطی با تراکم و مقاومت چوب در برابر خراش ها ندارد.

معرفی انواع چوب کمپاس چوب گیلاس اندونزی
Kempas چوب گیلاس سخت ,مناسب کفپوش , چوب بادوام

سختی چوب گیلاس 950 ژانکا (واحدی برای اندازه گیری سختی چوب) که این عدد کمی کمتر از سختی گردو، بلوط و افرا است اما سختی بیشتری نسبت به کاج و سرو دارد.در هنگام کار با این چوب رایحه ای ملایم استشمام می شود.

اگر خاک اره گیلاس تنفس شود با اثرات تنفسی مانند خس خس همراه است که برای اطلاع بیشتر می توان به مقاله های مرتبط با آلرژی و سمیت چوب مراجعه کرد. چوب گیلاس تقریبا در دسترس است و یک چوب خانگی به حساب می آید به همین دلیل قیمتی متوسط و نزدیک به قیمت گردو دارد.

مبلمان و وسایلی که از تخته های گیلاس تهیه می شوند مناسب برای استفاده در فضای باز بیرون نیستند و توصیه می شود که در خارج از خانه استفاده نشوند.

چوب گیلاس , معرفی انواع چوب
چوب گیلاس , معرفی انواع چوب

 موارد استفاده از چوب گیلاس:

چوب گیلاس یکی از بهترین چوب هاست، بیشترین کاربردی که چوب گیلاس دارد در ساخت مبلمان است بخصوص چوب گیلاس سخت، چوب گیلاس با درجه سختی متوسط و کم، اغلب در کابینت های آشپزخانه، کفپوش های چوبی، لوازم جانبی آشپزخانه مانند کاسه، تخته برش و قاشق چوبی، روکش، اشیاء چرخان، نازک کاری، میلگرد داخلی، لوازم جانبی کوچک، اسباب بازی چوبی، آلات موسیقی مورد استفاده قرار می گیرند.

چوب گیلاس برای مبلمان مسکونی مخصوصا برای اتاق های ناهارخوری و اتاق خواب انتخابی محبوب است. گیلاس کاربردهای زیادی دارد و همین امر آن را به چوبی محبوب تبدیل می کند. از این چوب می توان برای دودی کردن غذاهایی مانند گوشت نیز استفاده کرد زیرا طعمی دلپذیر و خاص به گوشت می دهد. در بسیاری مناطق از پوست درخت گیلاس به عنوان جایگزین آدامس استفاده می شود حتی از آن برای مقاصد معطر نیز استفاده می شود.

چوب گیلاس
چوب گیلاس

چگونه می توانیم تشخیص دهیم چوب استفاده شده چوب گیلاس واقعی است؟ تشخیص گونه های چوبی بر اساس ظاهر آن ها دشوار است به خصوص اگر یک قطعه چوب رنگ آمیزی شده روی وسیله چوبی ما وجود داشته باشد. بسیاری از چوب ها دارای الگوهای مشابهی هستند و رنگ آن ها با گذشت زمان تغییر می کند. یکی از بهترین راه ها برای تشخیص، کمک گرفتن از متخصصین چوب است که می توانند ما را به راحتی در این زمینه راهنمایی کنند.

مطالب مرتبط با چوب گیلاس :

 • چوب گیلاس
  چوب گیلاس از درخت میوه گیلاس می آید. این چوب سخت است و به دلیل دوام و رنگ زیبا مشهور است. چوب گیلاس در رنگهای مختلفی از جمله زرد، سفید، قرمز و قهوه ای تیره به وجود می آید
 • مشخصات چوب درخت گیلاس , چوب گیلاس
  این درخت با نام گیلاس، گیلاس سیاه یا گیلاس آمریکایی و با نام علمی prunus serotina خوانده می شود. درخت گیلاس بر اساس شرایط رشد از نظر طول و قطر متفاوت است،
 • انواع چوب، چوب تینو، چوب گیلاس
  ویژگی های انواع چوب
 • چوب کمپاس
  معرفی انواع چوب کمپاس چوب گیلاس اندونزی انواع چوب٬چوب٬چوب طبیعی٬چوب ماهون٬درباره چوب٬
 • عکس چوب گیلاس
  عکس چوب ، چوب گیلاس ، چوب گیلاس، نامی است که به نوعی چوب با کیفیت و قدرت قوی اطلاق می‌شود که در صنایع چوب استفاده می‌شود

با تشکر از توجه شما

WhatsApp us