0 Items

ساتینوود هند شرقی

ساتینوود هند شرقی
ساتینوود هند شرقی

چوب‌زردها (نام علمی: Chloroxylon) نام یک سرده از تیره سدابیان است.

Chloroxylon swietenia ، سیتولوود سیلان یا چوب ساتوود شرقی هند ، یک چوب گرمسیری گرمسیری ، تنها گونه موجود در جنس Chloroxylon است. بومی جنوب هند ، سری لانکا و ماداگاسکار است. ویکیپدیا

پادشاهی: پلانتا
کلاد : تراشه ها
کلاد : آنژیواسپرم ها
کلاد : Eudicots
کلاد : گل سرخ
سفارش: ساپیندالز
خانواده: روتاسه
زیر خانواده: Flindersioideae
جنس: Chloroxylon


نام و نام های مشترک: Satinwood East هند ، سیلان ساتینوود

ساتینوود هند شرقی
ساتینوود هند شرقی

نام علمی: Chloroxylon swietenia

توزیع: مرکزی و جنوبی هند و سریلانکا (سابقا سیلان)

اندازه درخت: 40-50 فوت (12-15 متر) قد ، 1-1.5 فوت (.3-.5 متر) قطر تنه

میانگین وزن خشک: 61 پوند / فوت 3 (975 کیلوگرم / متر 3 )

وزن مخصوص (پایه ، 12٪ MC): .80 ، .98

سختی Janka: 2،620 lb f (11650 N)

مدول پارگی: 21.080 lb f / in 2 (145.4 MPa)

مدول الاستیک: 2،111،000 lb f / in 2 (14.56 GPa)

قدرت خرد کردن: 10،410 پوند f / in 2 (71.8 MPa)

انقباض: شعاعی: 5.7٪ ، مماس: 8.1٪ ، حجمی: 13.9٪ ، نسبت T / R: 1.4

رنگ / ظاهر: چوب چوب از نور تا زرد طلایی ، تا قهوه ای مایل به قرمز است. چوب درخت زرد مایل به زرد معمولاً از چوب قلب مطبوع تر است ، اما همیشه از چوب قلب مشخص نیست. غالباً با الگوی دانه ای حل شده یا موج دار دیده می شود ، شباهت زیادی به موج های موجود در پارچه ساتن دارد و به اسم آن ساتینوود وام می دهد.

دانه / بافت: دانه به هم پیوسته است و یک شکل جذاب جذاب و همچنین الگوی راه راه یا رویا را روی سطوح چهار گوش ایجاد می کند. بافت خوب و یکنواخت است و دارای درخشش طبیعی بسیار بالایی است.

Endgrain: پراکنده – متخلخل؛ منافذ متوسط ​​و بدون ترتیب خاص ، متعدد؛ تک قطبی و در درجه اول شعاعی 2-6؛ رسوبات چوب قلب گاهی اوقات وجود دارد. حلقه های رشد متمایز؛ پرتوهای باریک بدون لنز قابل مشاهده نیست ، فاصله طبیعی دارد. پارانشیم حاشیه ای.

مقاومت در برابر پوسیدگی: از نظر مقاومت پوسیدگی بسیار مقاوم است ، هرچند مستعد حمله حشرات باشد.

کارآیی: کار با توجه به چگالی زیاد و دانه در هم تنیده کار دشوار است. بیشتر عملیات سطح بندی و برنامه ریزی منجر به پارگی ، به ویژه در سطوح چهار گوش می شود. اثر blunting در برش ها تلفظ می شود. بسیار عالی می چرخد. چسب و به خوبی تمام می شود – قادر به استفاده از یک لاستیک طبیعی بالا است.

بو: هنگام کار ، عطر و بوی ضعیف و دلپذیری دارد.

آلرژی / سمیت: اگرچه واکنش های شدید کاملاً نادر است ، اما ساتینوود شرقی هند به عنوان یک حساس کننده گزارش شده است . معمولاً بیشترین واکنش ها شامل سوزش تنفسی ، چشم و پوست و همچنین سایر اثرات مانند سردرد و اسهال است. برای اطلاعات بیشتر به مقاله های آلرژی چوب و سمیت و ایمنی از گرد و غبار چوب مراجعه کنید.

قیمت گذاری / در دسترس بودن: به طور فزاینده کمیاب است و قیمت آن بسیار بالا است. معمولاً فقط به صورت روکش در دسترس است ، هرچند بعضی از تابلوها (اکثراً بدون پرده) گهگاه در دسترس هستند. قطعات برجسته (به ویژه چوب جامد) به احتمال زیاد بسیار گران هستند.

پایداری: این گونه چوب در ضمائم CITES ذکر نشده است ، اما در فهرست قرمز IUCN قرار دارد. این لیست به دلیل کاهش جمعیت بالای 20٪ در سه نسل گذشته ، ناشی از کاهش دامنه طبیعی و بهره برداری از آن ، آسیب پذیر است.

موارد متداول: روکش ، روکش ، مبلمان ریز ، اشیاء چرخان و سایر وسایل کوچک کوچک خاص.

نظرات: چوب ساتن اصلی. تنها گونه موجود در جنس Chloroxylon: این چوب علاوه بر اینکه از نظر گیاه شناسی مجزا است ، ترکیبی بی نظیر از سختی ، چگالی ، بافت صاف ، درخشندگی طبیعی ، شکل دانه و رنگی را نیز دارد که غیرقابل مقایسه است. فقط Satinwood غرب هند (Zanthoxylum flavum) در خانواده Rutaceae مربوطه از لحاظ تاریخی به عنوان یک همسن و مساوی پذیرفته شده است که لیاقت عنوان Satinwood را دارد.

WhatsApp chat