خانه » Blog » صنایع چوب » چوب » انواع چوب » چوب چهار تراش » چوب چهار تراش؟ انواع کاربرد و مزایا و معایب آن

چوب چهار تراش؟ انواع کاربرد و مزایا و معایب آن

چوب چهار تراش چیست؟

استفاده از انواع چوب در حالی میسر است که بعد از برش آنها از درخت باید مراحلی مثل خشک کردن و پرداخت آنها انجام شود , یعنی ؛ بعد از قطع تنه های درختان امکان استفاده مستقیم از آنها وجود ندارد.

نکات مهم هنگام خرید چوب چهار تراش

چوب چهار تراش
چوب چهار تراش

بنابراین کنده ها و تنه های درختان به کارخانه فرستاده می شوند و در آنجا به صورت الوارهای برش خورده تراش داده می شوند. این الوارها وقتی به صورت چهارضلعی برش خورده شوند یا به عبارت دیگر از هر چهار طرف به یک اندازه تراش داده شوند، به آنها چوب چهار تراش گفته می‌ شود.

چوب های چهار تراش در سایز و اندازه های مختلفی تراش داده می شوند و یا به صورت مقطع مربع و یا مستطیل نیز تهیه می شوند. چوب چهار تراش کاربردهای خیلی زیادی دارد و در صنعت و ساخت و ساز از آن بسیار استفاده می شود.

در ادامه قرار است با برخی کاربردهای چوب چهار تراش آشنا شویم. ضمن اینکه چوب چهار تراش از درختان متنوعی تهیه می شود، بنابراین از نظر جنس انواع متعددی نیز دارد. با این مقاله همراه شوید تا اطلاعات جالبی راجع به چوب چهار تراش کسب کنید.

چوب چهار تراش – تصویری از چوب های چهار تراش روی هم

چوب کاج روسی , چهار تراش
چوب کاج روسی , چهار تراش

 انواع چوب چهار تراش

چوب چهار تراش بسته به نوع درخت و موادی که از آن تهیه می شود به چند دسته تقسیم می شود.

 • چوب چهار تراش حاصل از درختان برگ سوزنی
 • چوب چهار تراش لایت یا سبک
 • چوب چهار تراش حاصل از درختان برگ پهن
 • چوب چهار تراش حاصل از مواد ضایعاتی و پس مانده الوارها

در این بخش از مقاله هر کدام از انواع چوب چهار تراش و کاربرد آنها را به تفکیک توضیح می دهیم.

همه چیز درباره چوب چهار تراش

چوب چهار تراش حاصل از درختان برگ سوزنی

درختان برگ سوزنی جزو درختان همیشه سبز هستند و به دلیل اینکه این گونه درختان چگالی بالا و تراکم زیادی دارند بسیار سنگین و مستحکم هستند. چوب چهار تراش تهیه شده از درختان برگ سوزنی پر کاربردترین و محکم ترین نوع چوب چهار تراش است. از چوب چهار تراش تهیه شده از درختان برگ سوزنی مثل صنوبر، کاج و بلوط برای انواع ساخت و سازها، ساختمان سازی و ساخت اسکلت چوبی استفاده می شود. چوب چهار تراش تهیه شده از درختان برگ سوزنی معمولا ضد قارچ و حشرات مختلف هستند و به همین سبب دچار خوردگی و پوسیدگی نشده و عمر خیلی طولانی و دوام بالاتری دارند.

چوب چهار تراش حاصل از درختان برگ سوزنی دارای رگه های زیباتری است که آن را برای ساخت دکوراسیون چوبی مناسب تر می کند. این چوب های چهار تراش دارای قدرت تحمل بالایی هستند به همین سبب انواع تیرهای چوبی را از همین چوب های چهار تراش درختان برگ سوزنی تهیه می کنند. برخی از درختان سوزنی و سبزبرگی که چوب چهار تراش از آنها تهیه می شود عبارتند از کاج، صنوبر، بلوط، سرو و نراد هستند. نراد روسی یکی از مهمترین و پرکاربردترین درختان است که چوب چهار تراش از آن تهیه می‌ شود. این چهار تراش نسبت به بقیه چهار تراش ها با قیمت مناسب تر و در دسترس تر است.

قیمت لمبه چوبی تهران

چوب چهار تراش لایت یا سبک

از دیگر چوب های چهار تراش که به صورت مکعبی برش خورده است چوب چهار تراش لایت است. به این چوب چهار تراش از آن جهت سبک گفته می شود زیرا الوارهایی که این چوب چهار تراش از آنها حاصل می شود تراکم خیلی پایینی دارند و قدرت پایداری و چسبندگی آنها نیز به نسبت چوب های چهار تراش درختان برگ سوزنی خیلی کمتر است. به دلیل وزن سبک این چوب تراش ها و برای ایجاد امنیت برای افراد داخل ساختمان از آنها برای سقف ساختمان ها استفاده می شود زیرا در صورت افتادن خطر جانی برای کسی ایجاد نمی کنند. چوب چهار تراش سبک یا لایت در زمینه ساخت و ساز و معماری و ساخت انواع دکوراسیون داخلی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

برای اتصالات چوب های چهار تراش به هیچ عنوان از پیچ و مهره و ابزار سخت و محکم استفاده نمی شود، زیرا اگر بدنه و یا مقطع چوب حتی به میزان خیلی کم آسیب ببیند باعث شکستگی چوب چهار تراش سبک می شود.

درختان سپیدار تبریزی و صنوبر تبریزی از نوع درختانی هستند که از الوار آنها برای تهیه چوب چهار تراش سبک استفاده می شود.

چوب چهار تراش _ چوب چهار تراش سبک در طراحی داخلی

همه چیز درباره چوب چهار تراش - چوب چهار تراش
همه چیز درباره چوب چهار تراش – چوب چهار تراش

چوب چهار تراش حاصل از درختان برگ پهن

این نوع چوب چهار تراش با دو نوع قبلی که معرفی شدند کاملا متفاوت است. چوب چهار تراش تهیه شده از درختان برگ پهن عملا استحکام و مقاومت بالایی ندارد، به همین دلیل در معماری و ساختمان سازی از آن استفاده نمی شود. این چوب چهار تراش برای ساخت فضاها و مکان های کوچک مثل اتاقک و آلاچیق مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا مثل چوب چهار تراش سبک و چوب چهار تراش تهیه شده از درختان برگ سوزنی نمی تواند فشار وارد شده از قسمت های مختلف یک ساختمان بزرگ یا یک خانه را تحمل کند.

چوب چهار تراش روسی

چوب چهار تراش حاصل از درختان برگ پهن به حملات حشرات و میکروب ها مقاوم نیست و به همین جهت خیلی سریع فرسوده و پوسیده می شود. به خاطر همین مشکل این چوب چهار تراش را در جاهایی استفاده می کنند که کاربران بتوانند در مواقع نیاز به آنها دسترسی داشته و آنها را تعمیر کنند. به عبارت دیگر از چوب چهار تراش تهیه شده از درختان برگ پهن برای زیر ساخت ها و اسکلت ها و شناژ و امثال اینها بهره نمی برند. برای اینکه این چوب های چهار تراش عمر طولانی تری پیدا کنند آنها را با روکش های ام دی اف و پلاستیکی یا رنگ های مخصوص ارتقا می دهند. همچون چوب های چهار تراش سبک، برای اتصالات چوب چهار تراش تهیه شده از درختان برگ پهن بهتر است از چسب چوب استفاده شود زیرا پیچ و مهره باعث آسیب زدن به بافت چوب و شکستگی آن می شوند.

چوب چهار تراش کاج روسی
چوب چهار تراش کاج روسی

درختان برگ پهن همچون ممرز، افرا، راش و چنار گزینه های خوبی برای تهیه چوب چهار تراش هستند.

 • چوب چهار تراش حاصل از ضایعات و پس مانده الوارها

همانطور که از اسم این چوب چهار تراش پیداست، آن را از ضایعات چوب و پس مانده الوارها تهیه می کنند. به این ترتیب که در کارخانجات برش چوب اضافه های الوارها را طوری برش می زنند تا به صورت چهار تراش درآید. صد البته که مقاومت چوب چهار تراش تهیه شده از ضایعات چوب بسیار نسبت به سه مورد قبلی کمتر است. دلیل آن هم قرار گرفتن ضایعات به مدت طولانی زیر آفتاب و عوامل بیرونی دیگر است که باعث می شود خاصیت اولیه چوب از بین رفته و زود فرسوده شود.

از چوب چهار تراش تهیه شده از ضایعات فقط برای کارهای دکوراتیو مثل انواع مجسمه ها و طراحی داخلی استفاده می شود.

مزایا و معایب چوب چهار تراش

چوب چهار تراش مزایا و معایبی نیز دارد که در این بخش از مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم.

 • مزایای چوب چهار تراش

چوب چهار تراش چند مزیت مهم در ساختمان سازی و دکوراسیون چوبی دارد. این چوب از مواد طبیعی برگشت پذیر تهیه می شود. برخی انواع چوب چهار تراش به خصوص آنها که از درختان برگ سوزنی تهیه می شوند بسیار مستحکم و ضد آب هستند. بوی خوب چوب چهار تراش یکی دیگر از مزیت های آن است که طبیعت را به داخل خانه می آورد. کار با چوب چهار تراش خیلی آسان است به همین علت از آن در ساخت انواع سازه های کوچک استفاده می شود.

استفاده از چوب چهار تراش در ساختمان سازی به مصرف انرژی کمک زیادی می کند، زیرا گرما و سرمای داخل ساختمان را در خود نگه می دارند.

برای اتصال چوب های چهار تراش نیاز به جوش زدن و کارهای خطرناک نیست و با چند پیچ و مهره و چسب چوب به هم محکم می شوند.

 • معایب چوب چهار تراش

چوب چهار تراش چند عیب کوچک هم دارد. این چوب برای ساختمان های بزرگ مناسب نیست زیرا تحمل فشار آنچنانی را ندارد و می شکند. چوب چهار تراش اگر پوسیده بشود امکان تعمیر و بازیافت ندارد و باید دور ریخته و جایگزین شود. چوب چهار تراش اگر برای سقف خانه ها استفاده شود باید با روکش مناسب و رنگ برای منعکس کردن نور خورشید پوشش داده شود در غیر اینصورت نور خورشید را در خود جذب کرده و در تابستان باعث گرم شدن محیط داخلی خانه می شود.

کاربردهای چوب چهار تراش

از انواع چوب چهار تراش استفاده های مختلفی می شود. یکی از کاربردهای مهم چوب چهار تراش استفاده در اسکلت ساختمان است. از چوب چهار تراش تیرهای چوبی تهیه می کنند و در امر ساخت و ساز از آن بهره فراوانی می برند.

البته شایان ذکر است که از چوب چهار تراش برای سازه های بزرگ و چندین طبقه ای استفاده نمی شود زیرا تحمل فشار بالا را ندارند. در عوض این چوب های چهار تراش برای ساخت سازه های کوچکتر که نیازی به فونداسیون ندارند استفاده می شود.

چوب چهار تراش برای ساخت انواع آلاچیق در پارک ها و فضاهای عمومی، کلبه های کوچک در مناطق جنگلی، ویلاهای کوچک، سرویس های بهداشتی، خانه های دوبلکس که با سطح زمین فاصله زیادی ندارند، انواع انبار، طویله، سوله و غیره استفاده می شود. برای ساخت این سازه ها معماران از چوب چهار تراش و انواع آن بهره می برند.

چوب چهار تراش کاربردهای دیگری غیر از ساختمان سازی دارد. مثلا برای طراحی داخلی از انواع مختلف چوب چهار تراش بهره می برند. مبلمان و دکوراسیون چوبی نیز یکی دیگر از کاربردهای چوب چهار تراش است که برای ساخت انواع میز و صندلی و سرویس خواب و امثال اینها از آن استفاده می شود.

تهیه چوب چهار تراش و استفاده در ساختمان

کنده های چوب بعد از قطع شدن به کارخانجات تولید چوب فرستاده می شوند. در آنجا به اشکال مختلفی برش می خورند که یکی از این اشکال چوب چهار تراش است. اندازه استاندارد سطح مقطع چوب چهار تراش بین هشت تا دوازده سانتیمتر است. این اندازه بسته به نیاز کاربران تغییر نیز می کند. به خصوص اگر برای ساختمان سازی به چوب چهار تراش نیاز باشد، باید سطح مقطع آن بزرگتر باشد تا بتواند فشار بیشتری را تحمل کند.

موردی که می تواند بر اندازه مقطع چوب تاثیر بگذارد عرض الوار است. به همین جهت است که چوب چهار تراش برای هر کاربردی از نوع مختلفی درخت تهیه و تولید می شود.

در سازه های کوچکی که نیاز به فونداسیون ندارند از عمل کلاف کشی یا شناژ برای سقف و پی ساختمان استفاده می کنند و چوب چهار تراش به دلیل مقاومت خوب و تحمل فشار بالایی که دارد برای این منظور استفاده می شود.

چوب چهار تراش – اسکلت و شناژ چوبی بل چوب چهار تراش

قیمت تخته چوب و تخته روسی و تخته چهار تراش روسی
چوب روسی در ابعاد و طول سفارشی , چوب چهار تراش , لمبه چوبی

انواع برش های چوب چهار تراش

چوب چهار تراش از نظر نوع برش هم به چند قسمت تقسیم می شوند. برش چوب گرد، برش بینه، برش تخته ای و برش الوار.

 • برش چوب گرد: در این نوع برش، چوب ها به صورت گرد تراش می خورند و سایز استاندارد آنها به این شکل است که طولشان بین هفت تا هجده متر متغیر است و ضخامتی در حدود چهارده تا سی و چهار سانتیمتر دارند. این چوب های چهار تراش گرد وقتی برش های طولی بخورند و به چند قطعه تبدیل شوند به آنها چوب های بریده گفته می شود.
 • برش بینه: در این نوع برش، چوب های چهار تراش گرد را از وسط دو نیم می کنند و برای مصارف مختلف از این نیم دایره ها استفاده می کنند.
 • برش تخته ای: در این نوع برش، به جای مکعب مربع، چوب ها را به صورت مکعب مستطیل برش می زنند. طول این تخته ها باید بین شش تا دوازده متر، عرض آنها بین هجده تا سی سانتیمتر و ضخامت آنها بین یک تا هشت سانتیمتر باشد.
 • برش الوار: این چوب های چهار گوش یا سه گوش دارای برش های بلند و بدون گره هستند.

کلام پایان

استفاده از چوب برای ساخت منزل و دکوراسیون چوبی خیلی جذاب تر از فلز است زیرا آدمی را به طبیعت نزدیک تر می کند و حس آرامش و عطر خوب چوب باعث می شود انسان از دغدغه‌های عصر آهن رها شود. چوب های درختان برای راحتی کار به اشکال مختلفی برش زده می شوند. چوب چهار تراش هم یکی از انواع برش های چوب است که هم به جهت حمل و نقل آسان تر و مطمئن تر است زیرا خطر غلتیدن به هنگام حمل و نقل را ندارند و هم در ساخت و ساز استفاده از آنها و برش زدن آنها به قطعات کوچکتر به مراتب راحت تر است‌. به خصوص اگر اندازه های آن استاندارد باشد کار را بیشتر آسان می کند. فقط این موضوع را فراموش نکنیم که اگر امروز درختی را قطع کردیم به جای آن دو تا بکاریم تا آیندگان ما نیز از زیبایی های چوب محروم نمانند.

نویسنده: رحیم نعمتی لیمائی

مطالب مرتبط با چوب چهار تراش :

 • چوب چهارتراش 2*15 سانت:
  چوب چهارتراش 2*15 سانت یکی از انواع پرکاربرد چوب در صنعت ساختمان و مبلمان است. این نوع چوب از الوارهای کاج روسی فرآوری شده و به صورت طولی و عرضی تراشیده می‌شود تا سطحی صاف و یکنواخت داشته باشد
 • چوب چهارتراش ۲×۲۰ سانت کاج روسی
  چوب چهارتراش کاج ۲×۲۰ سانت نوعی مصالح ساختمانی است که از چوب درخت کاج تهیه می‌شود. این چوب به شکل مکعب مستطیل با ضخامت ۲ سانتیمتر و عرض ۲۰ سانتیمتر برش داده می‌شود و برای مصارف مختلفی از جمله:
 • درباره چوب چهارتراش کاج روسی
  چوب چهارتراش روسی نوعی چوب نرم است که از درختان نراد و کاج روسی به دست می‌آید. این چوب به دلیل قیمت مناسب، کیفیت بالا و تنوع کاربرد، یکی از محبوب‌ترین انواع چوب در صنعت ساختمان و صنایع چوبی است.
 • چوب چهار تراش: راهنمای جامع خرید، ابعاد و مشخصات فنی
  چوب چهار تراش، که اغلب از تخته های روسی تولید می شود و گاها به آن چوب روسی هم گفته می شود، یکی از پرکاربردترین انواع مصالح چوبی در صنعت ساختمان و محوطه‌سازی است
 • چوب چهارتراش روسی
  چوب روسی چهارتراش نوعی چوب نرم و صاف است که از درختان نراد و کاج روسی به دست می‌آید. این چوب به دلیل استحکام، زیبایی و قیمت مناسب، یکی از پرکاربردترین انواع چوب در صنعت نجاری و ساخت و ساز است.
WhatsApp us