چوب و کاهش استرس

ساخت دکوراسیون چوبی , باعث کاهش استرس و ایجاد محیط زندگی سالم می شود

مارجوت والنیوس ، استاد و دکتر روانشناسی دانشگاه تامپره می گوید: چوب اثرات روانشناختی روی افراد دارد و تأثیر مشابهی با طبیعت برای کاهش استرس دارد. استفاده از چوب موجب سلامتی و رفاه ذهن و بدن می شود.

بر اساس مطالعات انجام شده در نروژ ، ژاپن ، کانادا و اتریش ، به نظر می رسد چوب بر وضعیت عاطفی افراد تأثیر مثبت می گذارد.

محیط هایی با ساختارهای چوبی باعث افت فشار خون و نبض می شوند و خاصیت آرام بخش دارند.

والنیوس می گوید:

“اکنون که ما با خصوصیات فنی چوب بسیار آشنا هستیم ، باید یک پروژه تحقیقاتی متقابل راجع به تأثیرات روانشناختی و فیزیولوژیکی چوب انجام دهیم.”

اما چه عواملی در چوب به عنوان مصالح ساختمانی بر افراد تأثیر می گذارد؟ والنیوس در پاسخ می گوید: “سطوح چوبی باعث می شود یک اتاق احساس گرمتر کند و همچنین دارای یک اثر آرامش بخش است. در این خصوصیات ، چوب بر تمام مواد طبیعی دیگر تاثیرگذار است .”

پاسخ به سؤال “چه چیزی برای مردم خوب است؟ ” از طریق تجربه انسانی جستجو می شود و چگونه این تجربه مثبت از نظر فیزیولوژیکی و روانشناختی تجلی پیدا می کند.

والنیوس می گوید: “یک جواب, طبیعی بودن چوب است که در تمام مواد طبیعی دیگر مانند سنگ ، پارچه و ابریشم نیز وجود دارد. طبیعی بودن و منشا طبیعی چوب نیز به همین دلیل است که چوب به عنوان یک ماده گرم و دنج در ساخت و ساز به حساب می آید.” .

طبق مشاهدات انجام شده در تحقیقات ، دست زدن به یک سطح چوبی احساس امنیت و نزدیکی به طبیعت را به افراد می دهد.

والنیوس می گوید: “به خصوص جالب است كه احساس چوب نرم تر از سایر مواد باشد ، نه تنها از نظر تجربی ، بلكه از نظر فیزیولوژیكی.”

به عنوان مثال ، در مطالعات ، دست زدن به آلومینیوم در دمای اتاق ، خنک شدن پلاستیک یا فولاد ضد زنگ باعث افزایش فشار خون شده است. اما لمس یک سطح چوبی چنین واکنشی ایجاد نکرد. در مقایسه اتاق های کاری مختلف ، سطح استرس ، اندازه گیری شده به عنوان ظرفیت پوست برای هدایت برق ، در یک اتاق با مبلمان چوبی کمترین میزان بود. حتی گیاهانی که به اتاقی متناسب با رنگ سفید پوشیده شده اند ، تأثیر مشابهی ندارند.

نتایج تحقیق نوآوری های جدید را در بخش محصولات چوب تشویق می کند

به عقیده والنیوس ، هدف تحقیق این است که نتایج را به صورت عملی و استفاده از شرکتها ، به عنوان مثال در بازاریابی ، عملی کند. “این به صنعت فرآوری چوب ابعادی کاملاً جدید می بخشد. مدیریت شرکت همچنین باید در ابداع نوآوری های جدید جسورانه عمل کند. مرزهای بین علوم و علوم انسانی نیز باید خراب شود.

وی ادامه داد: ادامه این تحقیق, همچنین مهم است زیرا سؤالات مربوط به هوای داخل ساختمان به طور فزاینده ای به مسائل اجتماعی مهم در تأسیسات عمومی و مسکن تبدیل می شود.استفاده از چوب ممکن است نه تنها بر کیفیت هوا و آکوستیک بلکه در جو یک اتاق و همچنین بر وضعیت روحی و روانی فیزیولوژیکی تأثیر بگذارد. از حاضرین در آنجا

والنیوس می گوید: همانطور که افراد موجودات روحی و جسمی هستند ، تجربه روانشناختی در فیزیولوژی نیز منعکس می شود. تأثیر سلامتی هنگامی حاصل می شود که تجربیات روانشناختی به یک واکنش فیزیولوژیکی تغییر می کند. بنابراین توصیه می شود اثر روحی و جسمی استفاده از چوب را بررسی کنید ، زیرا اثرات روانی و فیزیولوژیکی تفکیک ناپذیر است.

تغییرات خلقی مانند حالات عاطفی آنها همزمان با تغییرات جسمی آشکار می شوند. به عنوان مثال ، استرس فقط یک تجربه نیست. همچنین تعداد زیادی از تغییرات فیزیولوژیکی و شناختی است. شاخص های سیستم عصبی خودمختار مانند نوسان در ضربان قلب نیز بازتاب تعادل سیستم فرد به طور گسترده تری است.

وی گفت: “بر اساس مطالعات انجام شده تاکنون می توان گفت چوب در فرد استرس را کاهش می دهد و خاصیت آرام بخش دارد. این مبتنی بر تجربه عاطفی مثبت است که باعث آن ,چوب است ؛ مانند نزدیکی به طبیعت ، گرما ، احساس خانه و یک اثر آرامش بخش ، “والنیوس توضیح می دهد.

این مقاله با مجوز مهربانی از سایت www.woodproducts.fi تجدید چاپ شده است

WhatsApp chat