0 Items

مقاله : الوار در مقابل چوب – تفاوت چیست ؟

هنگامی که به چوب یا محصولات چوبی اشاره می شود ، واژه های چوب و الوار به طور حتم ذکر می شوند. اما این اصطلاحات گاهی اوقات می تواند باعث سردرگمی شود. در حالی که آنها اغلب به طور مترادف استفاده می شوند ، تفاوت های بیان شده در معنای این اصطلاحات وجود دارد. عارضه دیگر ناشی از اختلافات منطقه ای است. در برخی از نقاط جهان ، این اصطلاحات می توانند معانی مختلفی داشته باشند.

تخته الوار چوب کاج روسی
تخته الوار چوب کاج روسی

در این مقاله ، ما به طور خلاصه این دو اصطلاح آشنا را توصیف و تضاد می کنیم.

چوب چیست؟

در یک مفهوم از کلمه ، اصطلاح چوب ، به چوبی گفته می شود که هنوز برداشت نشده است – به این معنی که هنوز به شکل یک درخت برآمده و آشفته است که ریشه های آن در زمین نشسته است. هنگامی که درخت قطع شد و از ساختار ریشه آن خارج شد ، تبدیل به سایر اشکال فرآوری شده و تبدیل آن به محصولات چوبی آغاز می شود.

انواع چوب کاج , تخته و الوار , فروش چوب, قیمت الوار چوب کاج
انواع چوب کاج , تخته و الوار , فروش چوب, قیمت الوار چوب کاج

معنای دوم اصطلاح الوار مربوط به نوعی چوب است که هنوز پوست اصلی خود را حفظ می کند. مواردی وجود دارد که برای زیبایی شناسی طراحی ، می توان چوب را تا آنجا که ممکن است به حالت اولیه و ظاهر نزدیک آن حفظ کرد. بنابراین ، در این حالت ، الوارها نیز می توانند بیشتر از اندازه هایی که الگوهای رشد آنها را منعکس می کنند ، تراش بخورند و یا اندازه های خود را حفظ کنند.

و هنوز یک معنی دیگر از کلمه چوب وجود دارد که آن را به چوب نزدیکتر می کند – و این تعریف چوب با ویژگی های بُعدی است. یکی از این تعریف ها ، الوارها را دارای اندازه هایی کمتر از 5 اینچ می داند ، در مقایسه با اندازه های کوچکتر از چوب اره.

نمونه ای از مواردی که ممکن است مورد استفاده قرار گیرد ، ساخت اسکلت چوبی برای استفاده در خانه های با اسکلت است که با استفاده از تیرها و ستون های بزرگتر که به آنها چوب گفته می شود ، ساخته می شوند.

کاربردهای دیگری از اصطلاح چوب وجود دارد. این مورد اغلب در هنگام اشاره به صنعت ساخت قایق استفاده می شود ، جایی که معمولا از الوار های چوبی در مواد مورد استفاده در ساخت قایق های چوبی که شامل چوب های سخت مانند ساج است استفاده می کنند.

الوارها همچنین ممکن است فرآیندهای اضافی را برای کوره سازی یا تصفیه شیمیایی برای حفظ توانایی خود برای زنده ماندن در معرض محیط زیست و جلوگیری از پوسیدگی طی کنند.

استفاده معمول دیگر از این تکنیک ها تولید اتصالات راه آهن چوبی یا برای کاربردهای خارجی چوب ها در الوار های منظره است.

همچنین یک تمایز منطقه ای وجود دارد. در جاهایی مانند انگلستان ، استرالیا و نیوزیلند اصطلاح الوار معمولاً برای توصیف چوب اره استفاده می شود که در ایالات متحده و کانادا به آن چوب می گویند.

چوب چیست؟

الوار محصولات چوبی فرآوری شده را توصیف می کند که معمولاً در ساخت خانه استفاده می شوند و برای مصرف کنندگان آشنا هستند. اصطلاح چوب بعدی منعکس کننده تولید این محصولات در اندازه های استاندارد است که استفاده از آنها در طراحی و ساخت را ساده می کند و زمان مورد نیاز برای انجام قاب بندی را کاهش می دهد.

انواع چوب کاج , تخته و الوار , فروش چوب, قیمت الوار چوب کاج
انواع چوب کاج , تخته و الوار , فروش چوب, قیمت الوار چوب کاج

چوب ممکن است از چوب اره باشد و یا تمام شده باشد ؛

نوع دوم رایج ترین شکل است که در چوب های نرم مانند چوب کاج و چوب صنوبر موجود است.

چوب های اره خشن معمولاً در ساخت مبلمان و کابینت استفاده می شود ، درصورتی که نیاز به انجام برش های اضافی به اندازه باشد ، در حالی که الوارهای ساخته شده استاندارد پروژه های ساختمانی نیاز به همچین عملیاتی ندارند.

در بعضی موارد ، مقاومت اسمی یا اندازه های موجود چوب برای کاربرد کافی نیست.

در این موارد ، ممکن است از الوار مهندسی شده ، یک محصول چوبی مهندسی شده ، برای رفع نیاز استفاده شود. این محصولات ضایعات چوب مانند الیاف و ذرات یا تخته های کامل را با استفاده از عوامل اتصال دهنده یا چسب با هم ترکیب می کنند و ماده ای ترکیبی را تشکیل می دهند که خصوصیات فیزیکی و مکانیکی آن از تیرهای چوبی اره شده سنتی برتری دارد.

به عنوان مثال از این محصولات مهندسی به عنوان تیرهای پشتیبانی و تیرچه استفاده می شود و جایگزینی چوب سازه ای برای گزینه های گران تر مانند فولاد است. آنها امکان ایجاد تیرها و موارد مشابه را در اندازه هایی که به طور طبیعی از منابع چوبی وجود ندارند ، فراهم می کنند و اجازه می دهند مهندسان محصولی را تولید کنند که نقاط ضعف ناشی از جهت دانه چوب را جبران کند.

فراتر از ساخت و ساز های عمومی ، سایر کاربرد های معمول چوب شامل اسکله سازی ، قایق سازی و کشتی سازی ، ساخت جعبه ، ساخت پل ، استفاده از چشم انداز ، ساخت پالت و استفاده از پارک و مکان تفریحی ​​( مقاوم در برابر آب و هوا ) است.

در حالی که در برخی مناطق جهان اصطلاحات الوار و چوب مترادف هستند ، اما چند تمایز وجود دارد که این موارد را از یکدیگر جدا می کند. چوب در کل کمتر از یک محصول چوبی فرآوری شده در نظر گرفته می شود و همچنین می تواند به درختان سالم که بریده نشده اند نیز اشاره داشته باشد ، در حالی که معمولاً الوار را چوبی می دانند که به اندازه های استاندارد بریده شده و برای استفاده های ساختمانی به صورت تجاری فروخته شده است.

نویسنده : ن . پاکزاد

مطالب مرتبط با چوب :

WhatsApp chat