0 Items

مقاله : چوب چیست و چه کاربردی دارد ؟

چوب اصطلاحی است که چندین معنی دارد و در بسیاری از مناطق جهان مترادف با اصطلاح الوار استفاده می شود. بیشتر اوقات ، چوب به درختان قطع نشده یا به درختانی گفته می شود که پوست آنها یا سایر خصوصیات آنها را برای اهداف زیبایی حفظ می کنند.

تخته الوار چوب کاج روسی
تخته الوار چوب کاج روسی

در این مقاله برخی از متداول ترین کاربرد های الوار را با هم می شناسیم :

الوار به عنوان ماده

چوب یک ماده خام همه کاره است که چندین مزیت را برای شما فراهم می کند تا بتواند در طیف وسیعی از برنامه ها مورد استفاده قرار گیرد. از جمله این مزایا موارد زیر است :

  چوب یک منبع تجدید پذیر است و در همه کشورهای جهان کاشته می شود. این در دسترس بودن گسترده ، میزان حمل و نقل مورد نیاز را کاهش می دهد و باعث می شود مواد در نزدیکی محل تولید استفاده شوند.

    درخت های که به اصطلاح به آنها چوب نرم می گوییم دارای رشد بسیار سریع تری نسبت به درخت های با چوب سخت هستند و سریع تر جایگزین درخت قبلی می شوند.

    چوب برای تولید به شکل قابل استفاده به انرژی زیادی احتیاج ندارد ، در مقایسه با مواد دیگر مانند فولاد که به عنوان بخشی از فرآیند به کوره هایی با دمای بالا نیاز دارد.

    چوب کربن اضافی را که از اتمسفر خارج می شود و به همین ترتیب به مدت زمان وجود خود ادامه می دهد ، ذخیره می کند.

    الوار یک ماده طبیعی ، غیر سمی است ، قابل کنترل نیست و هنگام برش یا ماشین کاری بخار های خطرناکی تولید نمی کند.

    برداشت الوار آسان است و برای اطمینان از رشد مجدد و دوباره پر کردن می توان آن را به طور موثر مدیریت کرد.

    با استفاده از ابزارهایی که به راحتی در دسترس هستند ، برش و شکل گیری چوب آسان است ، به همین دلیل توانایی استفاده گسترده از آن وجود دارد.

    ضایعات یا مواد زائد آن می تواند دوباره مورد استفاده قرار گیرد تا مواد استفاده نشده از چوب های برش داده شده به هدر نرود.

    از جذابیتِ زیبایی برخوردار است و می تواند رنگ آمیزی یا پوشش داده شود تا انواع مختلفی از پایان کارها را تولید کند.

    چوب نرم نسبتاً ارزان است ، و آن را برای استفاده گسترده به عنوان مصالح ساختمانی مناسب می کند.

    این ماده از استحکام نسبتاً بالایی برخوردار است و می تواند به صورت پیکربندی هایی طراحی شود که به عنوان تکیه گاه های تحملِ بار عمل کنند.

    الوار دارای خاصیت عایق حرارتی خوبی است و می تواند در هنگام استفاده از مواد در درب و پنجره ها ، مصرف انرژی در خانه ها را کاهش دهد.

    وقتی به عنوان بخشی از فرآوری چوب برداشت شده ، به درستی خشک می شود ، چوب در معرض تخریب قارچ قرار نمی گیرد و حذف رطوبت اضافی باعث کاهش وزن مواد می شود ، حمل و نقل آن هزینه کمتری دارد و کار با آن راحت تر است.

    ساخت الوار ساده تر و سریع تر از استفاده از سنگ یا بتن است.

    الوار با دوام است ، می تواند قرن ها دوام داشته باشد و نگهداری آن از سایر مواد آسان تر است.

مصارف معمول الوار :

پاراگراف های زیر کاربردهای معمول الوار را به عنوان ماده خلاصه می کنند.

به عنوان منبع سوخت
چوب نرم- هیزم چوب نرم
چوب نرم- هیزم چوب نرم

الوار منبع مهمی از سوخت است ، جایی که می توان از احتراق آن برای گرم کردن خانه ها ، تأمین انرژی برای پخت غذا و گرم کردن آب برای مصارف خانگی استفاده کرد. گلوله های چوبی و سایر بقایای پردازش چوب مانند زیست توده حمل می شود و ممکن است به عنوان یک شکل مناسب از سوخت چوبی استفاده شود تا در اجاق ها یا بخاری ها استفاده شود. برخی تخمین ها حاکی از آن است که در نهایت 40٪ از همه الوارهای برداشت شده از جنگل های سراسر جهان به عنوان منبع سوخت مصرف می شود. استفاده از چوب به عنوان سوخت از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت خواهد بود ، بسته به در دسترس بودن سایر منابع سوخت مانند نفت ، گاز طبیعی ، برق و مواد تجدید پذیر مانند باد و انرژی خورشیدی.

از الوار همچنین می توان به عنوان منبع سوخت برای دیگ های بخار نام برد که آب را برای تولید بخار گرم می کنند و ژنراتور هایی را برای تولید برق استفاده می کنند.

مصالح و مواد ساختمانی :
تخته چوب ساج ایروکو
تخته چوب ساج ایروکو

الوار به طیف گسترده ای از مصالح ساختمانی تبدیل می شود که در ساختمان سازی و ساخت خانه استفاده می شود. این موارد شامل محصولات چوبی است که در دیوارها ، کف ها و سقف ها تعبیه شده است ،

الوار :

    گل میخ ها

    صفحات

    تیرچه

    تیرها

    آتش نشانی و … را پشتیبانی می کند.

معرفی انواع چوب , تحقیق درباره انواع چوب
ورق osb

از الوار همچنین به همراه چسب برای تولید ورق های تخته سه لا استفاده می شود تا به عنوان غلاف کار کند ، یا برای ایجاد تخته های رشته ای (OSB) ، پانل های روکش یا پانل های عایق ساختاری (SIP) استفاده شود. همچنین می توان الوار را به محصولات چوبی مهندسی سازه مناسب برای تحمل بار های زیاد ، جایگزین سایر مواد مانند تیرهای فولادی I ساخت. الوار همچنین به صورت چوبی معماری یا سفارشی و همچنین سایر قالب های معماری ساخته می شود.

مبلمان

بسیاری از چوب های سخت به دلیل تراکم بالاتر و زیبایی الگوی دانه های طبیعی خود مورد ارزیابی قرار می گیرند ، و آنها را به گزینه اصلی مواد سازندگان کابینت و مبلمان تبدیل می کند. این چوب ها سنگین تر و با دوام تر هستند ، اما در عین حال رشد کمتری دارند ، بنابراین گران تر از چوب های نرم هستند.

مبلمان چوبی خم شده با بخار
مبلمان چوبی خم شده با بخار

بلوط ، افرا ، گردو ، گیلاس و صنوبر از گزینه های رایج برای آن هستند.

نویسنده : ن . پاکزاد

مطالب مرتبط با شناخت انواع چوب :

WhatsApp chat