همه چیز درباره چوب روسی

در این مقاله می‌خوانید : 1 . روش های برش چوب جهت بهترین بازدهی 2 . کاربرد چوب کاج روسی 3 . استفاده از چوب روسی در نما و فضای بیرونی ساختمان . 4 . کفپوش . 5. حصار 6 . سقف 7 . قالب بندی بتن با چوب . 8 . استفاده از چوب در بسته بندی . 9 . فواید زیست محیطی . 10 . سایبان چوب کاج روسی . 11 . پله های بیرونی ساخته شده از چوب

چوب روسی چوبی است که از الوار ها به شکل ها و اندازه های مختلف بریده می شود. چوب روسی به طور کل، در طول ها و عرض های مختلف مستطیل شکل بریده می شود اما ممکن است به شکل گوه نیز در بیاید. محصولات چوب روسی به طور متداول شامل تیر های چوب یکپارچه و بیشتر قطعه های چوبی مستطیلی است.

چوب کاج روسی
چوب کاج روسی

همه چیز درباره چوب روسی – الوار های چوب روسی

آماده سازی کنده ها برای چوب روسی

اولین مرحله برای تبدیل کنده ها به چوب، آماده سازی آن ها است. شاخه ها و پوست، قبل از هرگونه پردازش از تنه درختان جدا می شوند. از میان برداشتن پوست، تمام مغز چوب و بیشتر چوب درخت را بر جای می گذارد. این روند اکنون در عرض چند ثانیه در کف جنگل با ماشین آلات تخصصی انجام می شود.

در مواردی که از چوب به عنوان دکل یا ستون استفاده می شود، برخی از معیار ها ممکن است باعث حذف چوب نرم درخت بشود. این عمل می تواند کنده را به گونه ای شکل دهد که کاملا گرد باشد و یا چوب را دارای شانزده وجه یا بیشتر می کند و یا در مواقعی کنده شبیه شکل اصلی درخت می شود.

پردازش چوب روسی

کنده های طبقه بندی شده برای اره شدن (saw logs برش با اره مخصوص تنه بری )، برای پردازش به کارخانه اره کشی ارسال می شوند. کنده ها در زیر اسپری های آب، انبار می شوند تا از خشک شدن سریع و شکافته شدنشان جلوگیری شود.

سپس کنده ها در ماشین چوب بری تر بر در قالب های مستطیل تراشیده می شوند. در این جا کنده ها به طور کامل اشباع از آب شده و اره ها سطح ناهمواری را بر روی چوب می گذارند، زیرا برخی از الیاف به جای برش، پاره می شوند.

اگر قرار باشد که چوب خشک شود، این کار در مرحله ی بعد با خارج کردن بیشتر رطوبت از داخل چوب صورت می گیرد. محصولات خشک سپس برای تهیه سطوح صاف یا شکل دادن، ماشین کاری می شوند.

همه چیز درباره چوب روسی - کنده های ذخیره شده برای پردازش
همه چیز درباره چوب روسی – کنده های ذخیره شده برای پردازش

همه چیز درباره چوب روسی – کنده های ذخیره شده برای پردازش

تفکیک کنده ها
انواع برش چوب و الوار
انواع برش چوب و الوار

کنده ها به دلیل شکل استوانه ای که دارند، دارای مشکلاتی در نحوه ی کار کردن هستند، پس اولین اقدامات در کارخانه اره کشی برش چوب برای تهیه سطوح مسطح است. روش و الگو های زیاد و مختلفی برای برش و تولید الوار وجود دارد. دو مثال به عنوان نمونه در زیر ذکر شده است:

 • دو نیم کردن – اولین برش انجام شده با اره از مرکز کنده است تا آن را به دو بخش تقسیم کند که هر کدام دارای یک سطح صاف هستند. مشخصه این شکاف ها این است که مغز تیره همیشه یا نزدیک یک لبه شکاف و یا روی آن قرار دارد.

 • فرم دادن – برش اول اره از هر طرف مغز چوب در مرکز کنده ها انجام می شود. قطعاتی که از قسمت بیرونی باقی مانده است، باله ها نامیده می شوند و قطعه تقریبا مستطیل شکل مرکز، یک کانتور مرکزی نامیده می شود. ویژگی بارز فرم دادن این است که مغز تیره همیشه در مرکز یک تکه بزرگ چوب قرار دارد. این عمل به بسته بندی مغز میانی معروف است. مغز چوب وقتی که به یک گوشه یا لبه نزدیک است، مشکلاتی ایجاد کند. این الگوی برش، مغز چوب را در مرکز یک بخش با اندازه مناسب قرار می دهد.
انواع برش چوب و الوار
انواع برش چوب و الوار
تر بری

هنگامی که برخی از سطوح صاف توسط اره تفکیک تولید شد، دیگر اره ها در آسیاب سبز می توانند تکه های مختلف الوار قابل عرضه را ببرند. هر کارخانه برای به حد اکثر رساندن تعداد الوار برش یافته در اندازه های محبوب، الگو های برش مخصوص خود را تعیین می کند.

الگو های برش

هر الگوی برش، الواری با ظاهر و مشخصه متمایز تولید می کند. هر نوع از آن ها مزایا و معایب خاص خود را دارا هستند.

همه چیز درباره چوب روسی - نمایی از حلقه های رشد در کنده
همه چیز درباره چوب روسی – نمایی از حلقه های رشد در کنده

همه چیز درباره چوب روسی – نمایی از حلقه های رشد در کنده

تقسیم به چهارک تنه درخت

انواع برش چوب و الوار
انواع برش چوب و الوار

به این عمل یک چهارم کردن هم گفته می شود، با تقسیم کردن الوار به چهارک به موازات حلقه های رشد، این حلقه ها به صورت موازی در سطح کوتاه دیده می شوند. تعداد زیادی از حلقه های رشد در سطح بلند الوار دیده می شوند. تقسیم کردن الوار به چهارک بهترین مورد برای گونه های چوب جنگلی است که در هنگام خشک شدن مستعد فروپاشی هستند.

انواع برش چوب و الوار
انواع برش چوب و الوار

تقسیم به چهارک مزایای زیر را به همراه دارد:

 • بهترین نمایش بافت روی سطح
 • بهترین نمای پوششی برای کف، مبلمان
 • سطح شعاعی متناسب برای پوشش ها است
 • انقباض کمتر عرض در خشک شدن
 • پیچ و تاب کمتر از برش های دیگر
 • با موفقیت قابل تعمیر دوباره است
انواع برش چوب و الوار
انواع برش چوب و الوار

و معایب این روش از این قرار است:

 • خشک شدن آهسته تر
 • میخ زنی به سطح بیشتر مستعد فروپاشی الوار است

الوار صاف اره شده

همچنین به عنوان برش پشت و برش مماس شناخته می شود که از رایج ترین روش ها برای اره کردن در استرالیا است. اره برگشتی به بدست آوردن الوار درجه عالی از کنده های مربوط کمک می کند.

بیشتر الوار های سازه ای و محصولات قابل رویت از این روش به دست می آیند. با صاف اره کردن الوار، سطح بلند هر تخته به سطح مماسی و سطح کوتاه، نزدیک به سطح شعاعی است.

حلقه های رشد با لبه بلند موازی اند و در سطح پهن حلقه ی رشد زیادی دیده نمی شود. حلقه های رشد بر روی سطح پهن با فاصله زیادی از هم جدا هستند و برخی از الگو های جالب را می توان مشاهده کرد.

این روش قابلیت انعطاف پذیری بیشتری را در تخته های بسیار بزرگ که از بال های کنده ها بریده شده ایجاد می کند. در این جا حداکثر عمق می تواند کمتر از قطر چوب باشد.

مزایای الوار اره برگشتی در زیر ذکر شده است:

 • خشک کردن سریع تر
 • نمای خوب در سطح
 • در هنگام میخ زنی کمتر مستعد فروپاشی است
 • برآمدی کمتر در لبه

معایب این روش عبارت اند از:

 • در هنگام خشک شدن، عرض بیشتری منقبض می شود
 • بیشتر پیچ و تاب می خورد
 • الوار فروپاشی شده، سخت تر تعمیر دوباره می شوند

الوار شعاعی اره شده

این نوع از برش زیاد رایج نیست و در صورت درخواست، نیاز به مذاکره ویژه با کارخانه هست. به هر حال، بهره وری که برش شعاعی الوار دارد، در دیگر برش ها امکان پذیر نیست و بهینه ترین استفاده را از چوب حاصل می کند.

به خاطر الگوی برش، هر تکه از الوار شعاعی اره شده شکل گوه را دارا هستند. در لبه پهن تر چوب درخت و در نوک آن مغز چوب وجود دارد.

از آنجایی که تنه ها به طور کامل گرد و صاف نیستند، هر تخته برش خورده شعاعی، بازتابی از شکل طولی کنده است.

این جزئیات برای استفاده الوار در معماری انجام می گیرد. جدای از کفپوش، از الوار های شعاعی در موارد کاربردی ظاهری مثل پوشش، دکوراسیون، دکل ها، گوه ها و صفحه های چوبی استفاده می شود.

همه چیز درباره چوب روسی - خانه ساخته شده با الوار شعاعی در پوشش و سایبان
همه چیز درباره چوب روسی – خانه ساخته شده با الوار شعاعی در پوشش و سایبان

همه چیز درباره چوب روسی – خانه ساخته شده با الوار شعاعی در پوشش و سایبان

الوار شعاعی مزایای زیر را دارا هستند:

 • ثبات ابعادی
 • کمتر مستعد پیچ و تاب است
 • ضایعات کمتر در فرز کردن

معایبی که این روش به همراه دارد عبارت اند از:

 • سطح مقطع گوه
 • ریزه کاری دشوار
 • انباشته کردن دشوار

چوب روسی در دو حالت خشک شده و خشک نشده در دسترس است

چوب روسی خیس
چوب روسی خیس
 • چوب خشک نشده – با توجه به رطوبت آن طبقه بندی می شود. هر چوبی با رطوبت >25% در دسته چوب های خشک نشده یا تر قرار می گیرد. با این حال، به دلایل عملی، بیشتر چوب های فروخته شده به عنوان چوب خشک نشده دارای >15% می باشند.
 • چوب خشک شده – تولید چوب های خشک در فرآیند خشک کردن الوار انجام می شود تا رطوبت موجود بر روی دیواره های سلول چوب از بین بروند. خشک کردن از چند طریق قابل دستیابی است اما، هدف این است که آب با سرعت یکنواخت از روی قطعه پاک شود تا از وارد شدن خسارت به چوب هنگام خشک شدن جلوگیری شود. چوب های خشک شده رطوبتی بین 10 تا 15 درصد دارند. چوب ها در این شرایط در بسیاری از مناطق استرالیا با محیط در تعادل است.

چوب های خشک دارای وزن کاهش یافته، استحکام بهبود یافته و ابعاد تقریبا ثابت اند. این چوب، بسیار پایدارتر از چوب مرطوب و بسیار کمتر در معرض پیچ و تاب و شکافته شدن است. همچنین باعث بهبود خواص چسبندگی و نگه داشتن میخ و افزایش مقاومت لولا می شود.

در درجات بالاتر چوب، به ویژه چوب سخت، روند خشک کردن می تواند ویژگی های اصلی چوب همچون سفتی، مقاومت در برابر خم شدن و مقاومت در برابر فشار را افزایش دهد. چوب های خشک باید برای مصارف داخلی استفاده شوند و این نکته بسیار حائز اهمیت است که چوب به مرور زمان و استفاده، منقبض نشود.

چوب های خشک شده در کوره

رایج ترین روش خشک کردن چوب، استفاده از کوره است. خشک کردن با تنور به فرآیند خشک کردن چوب با استفاده از انرژی خارجی (External Energy) برای بیرون راندن رطوبت، سرعت می بخشد.

چوب ها به همان روشی که برای خشک کردن با هوا است جمع می شوند و در داخل محفظه ای قرار می گیرند که در آن شرایط متنوع باشد و بهترین نتایج را برای خشک کردن ارائه دهد. هوا در اطراف انباشت چوب گردش می یابد و دما و رطوبت می توانند متغیر باشند تا فرآیند خشک شدن به صورت بهینه حاصل شود. هر گونه از چوب، خصوصیات سلولی مختلفی دارد و به همین دلیل به برنامه خشک کردن متفاوتی نیاز دارد. به طور معمول ممکن است چوب برای مدت زمانی بین دو روز تا یک هفته در کوره باشد.

به طور کل، برای چوب های خشک شده در کوره ضخامت بیشتر از 45 میلی متر امکان پذیر نیست، اگر چه مقادیر محدودی از چوب های نرم خشک شده با کوره با ضخامت 70 میلی متر در بازار وجود دارد. کلیه چوب های کاج ساختمانی تصفیه نشده و برخی از چوب های جنگلی تجاری خشک شده هستند و بیشتر آن ها از کوره هایی استفاده می کنند که اغلب توسط محصولات جانبی یا کارخانه چوب بری مورد استفاده قرار می گیرند.

خشک کردن کوره ای چوب های نرم مانند کاج را می توان نسبتا سریع انجام داد، اما خشک کردن چوب های سخت به دلیل ساختار سلولی متفاوت این چوب ها، روند بسیار طولانی تری دارد.

همه چیز درباره چوب روسی - نمایی از کوره مخصوص خشک کردن و چوب های تازه خشک شده در کوره
همه چیز درباره چوب روسی – نمایی از کوره مخصوص خشک کردن و چوب های تازه خشک شده در کوره

همه چیز درباره چوب روسی – نمایی از کوره مخصوص خشک کردن و چوب های تازه خشک شده در کوره

خشک کردن با هوا

روش سنتی خشک کردن چوب این بود که آن را انبار کرده و اجازه دهند گرمای هوا و حرکت هوای طبیعی اطراف چوب انباشته شده رطوبت را از بین ببرد. این فرآیند طی سال های متمادی تعدادی از پالایش ها را پشت سر گذاشته و باعث شده است که این محصول کارایی بیشتری داشته باشد و باعث کم شدن مقدار چوب آسیب دیده با خشک شدن خیلی سریع در نزدیکی انتهای آن شود.

اصل اساسی این است که چوب را جمع کنند تا هوای زیادی در اطراف هر قطعه گردش کند. چوب با فاصله های گسترده بین هر قطعه به صورت افقی انباشته می شود، و با نوارهایی از چوب بین هر لایه اطمینان حاصل می شود که یک جداسازی عمودی نیز وجود دارد. معروف به لا بند گذاری که باعث عبور هوار در همه جهت چوب می شود . هوا می تواند در اطراف و از طریق پشت گردش کند تا رطوبت به آرامی از بین برود. در بعضی موارد، وزنه ها را می توان در بالای چوب های انبار شده قرار داد تا از تاب دار شدن چوب هنگام خشک شدن جلوگیری شود.

همه چیز درباره چوب روسی - توضیح کامپیوتری روش خشک کردن چوب روسی با هوا
همه چیز درباره چوب روسی – توضیح کامپیوتری روش خشک کردن چوب روسی با هوا

همه چیز درباره چوب روسی – توضیح کامپیوتری روش خشک کردن چوب روسی با هوا

از بین رفتن رطوبت از کنار چوب به میزان صحیح است تا باعث از هم پاشیدگی سلول ها نشود، اما در نزدیکی انتهای چوب، از بین رفتن رطوبت بسیار سریع می باشد. غالباً انتهای آن پیچیده یا رنگ می شوند تا سرعت خشک شدن رطوبت کاهش یابد.

در حالی که برای این نوع خشک کردن نیاز به کمی انرژی بیشتر دارد و انبارهای چوب به زمین زیادی احتیاج دارند، نمایانگر یک خطر آتش سوزی بالقوه است و در صورت آتش سوزی محصول دیگر قادر به فروش نیست.

چوب های خشک شده در هوا نسبت به چوب های خشک نشده، به محض قرار گیری در محیط کار، بسیار راحت تر برای کار کردن هستند. میزان خشک کردن با توجه به رطوبت نسبی محیط خشک کردن تصمیم گرفته می شود و اغلب، در تخته ها جداگانه و همچنین در داخل انبار متفاوت خواهد بود. زمان لازم برای خشک کردن هوا تابع ضخامت چوب است.

همه چیز درباره چوب روسی - خشک کردن چوب روسی با روش ساده تر
همه چیز درباره چوب روسی – خشک کردن چوب روسی با روش ساده تر

همه چیز درباره چوب روسی – خشک کردن چوب روسی با روش ساده تر

خشک کردن با هوا به خصوص برای چوب های سخت، یک روند آهسته است. به طور معمول 6 تا 9 ماه طول می کشد تا رطوبت آن در محدوده 20 تا 25 درصد باشد.


کاربرد های چوب روسی

خرپای بام در معماری

خرپا ساختاری است که شامل یک یا چند واحد مثلثی است. هر مثلث با اعضای صاف و معمولا باریک از چوب ساخته می شود، که در انتها توسط اتصالات به هم متصل می شوند. فشار های خارجی و واکنش ساختار به آن فشار ها، در اتصالات عمل می کنند و در نتیجه منجر به نیروهایی می شوند که یا کششی یا فشاری هستند.

قدرت خرپا در مثلثی بودن عنصر های نواره نهفته است که در کنار هم به سود کلی بنا کار می کنند. برای خرپاها، اعضای فشاری اغلب اندازه اجزاء را دیکته می کنند. بنابر این، طرح هایی که دارای اعضای کوچک فشاری هستند یا محدودیت در مقابل جوشکاری جانبی دارند، به طور کلی کارآمدتر از خرپای با اعضای فشاری بلندتر هستند.

در داخل ساختمان دو شکل خرپا یافت می شود. خرپای لوح شده با میخ خرپایی هستند که از منظر پنهان شده اند و از میخ های لوح شده به عنوان اتصال دهنده استفاده می کنند. این راهنما در درجه اول روی فرآیند کاربرد دوم تأکید دارد.

همه چیز درباره چوب روسی - نمایی از خرپای چوبی با چوب روسی در معماری
همه چیز درباره چوب روسی – نمایی از خرپای چوبی با چوب روسی در معماری

همه چیز درباره چوب روسی – نمایی از خرپای چوبی با چوب روسی در معماری

مزایای خرپاهای چوبی قابل توجه و بی شمار است. خرپاهای سقفی چوبی یک انتخاب صحیح از نظر زیست محیطی هستند. در مقایسه با پشت بام های معمولی، آنها از الوارهای کوچکتر استفاده می کنند که مسافت بیشتری دارند و این به نوبه خود باعث کاهش کل حجم چوب موجود در داخل می شود. خرپا های چوبی در معماری سبک هستند، ساخت و نصب سریع و کارآمد را ممکن می سازند و نتیجه آن این است که در یک ترکیب بصری برای ده ها سال از آن لذت می برید.

پوشش خارجی

هیچ ماده پوششی دیگری نمی تواند آزادی طراحی، سهولت در استفاده و زیبایی طبیعی چوب را ارائه دهد. روکش چوب می تواند یک ساختمان را برای تقریباً هر نوع محیط، سلیقه یا سبک ایجاد کند.

روکش چوب دارای انعطاف پذیری داخلی است که مزایای طبیعی را در محوطه هایی که در معرض بادهای شدید، آب و هوای شدید ، زمین های انفعالی شدید، فرونشست یا لرزهای زمین هستند فراهم می کند. و بر خلاف سنگ تراشی و سایر مواد سفت و سخت ، مقاومت پذیری طبیعی و نسبت مقاومت بالای وزن به چوب باعث می شود تا در برابر فشارها و حرکات بسیار بیشتر مقاومت کند.

پرداخته های مدرن جلوه ای ماندگار و جذاب به روکش های چوبی می بخشند و می توان از آن برای تغییر رنگ و سبک ساختمان استفاده کرد و آن را به یک ماده همه کاره تبدیل کرد که با تغییر سلیقه ها همگام خواهد بود.

همه چیز درباره چوب روسی - چوب روسی به کار برده شده در نمای خارجی
همه چیز درباره چوب روسی – چوب روسی به کار برده شده در نمای خارجی

همه چیز درباره چوب روسی – چوب روسی به کار برده شده در نمای خارجی


دکوراسیون فضای بیرونی با چوب

دکوراسیون های چوبی دارای کاربرد و جذابیت برای هر منظره ای در فضای باز هستند. دکوراسیون های چوبی طبیعی یکپارچه با محیط اطراف خود می آمیزند و به عنوان مناطق سرگرمی محبوب در تمام طول سال خدمت می کنند.

به عنوان یک سازه خارجی ، که فشار های زیادی از آمد و شد را حمل می کند، دکوراسیون چوبی الزامات ساختاری بالایی دارد. علاوه بر این ، دکوراسیون ها معمولا از سطح زمین جدا می شوند و کاملا در معرض آب و هوا قرار می گیرند ، به این معنی که یک دکوراسیون مؤثر باید بتواند از استفاده مکرر در برابر سایش و پارگی کنار بیاید و علاوه بر آن آب باران را به طور مؤثر تخلیه کند.

گرد کردن گوشه های دکوراسیون به تخلیه آب کمک خواهد کرد در حالی که فاصله برای تهویه بین تخته های کف سازی مانع از ریزش آب روی سطح دکوراسیون می شود.

همه چیز درباره چوب روسی - پوشانه چوبی به کار رفته در نما
همه چیز درباره چوب روسی – پوشانه چوبی به کار رفته در نما

همه چیز درباره چوب روسی – دکوراسیون چوبی به کار رفته در نما

دکوراسیون چوبی در هر دو نوع خشک شده و خشک نشده، در طیف گسترده ای از گونه ها، اندازه ها و درجه ها موجود است. جذابیت طبیعی و استحکام چوب باعث می شود آن را به یک انتخاب عملی برای دکوراسیون در فضای باز تبدیل شود.

حصار

جذابیت و استحکام ذاتی چوب ، آن را به انتخاب بدیهی برای استفاده در حصار تبدیل می کند. حصار های ساخته شده با الوار نه تنها یک ظاهر طبیعی را مطابق با محیط خارج از خانه ایجاد می کند ، بلکه ساخت یک مرز طولانی و با دوام برای اموال را نیز امکان پذیر می کند. نرده ها به اشکال مختلفی از جمله سبک سنتی پرچین، پیست، تیرک و نرده شکل می گیرند.

همه چیز درباره چوب روسی - پوشانه چوبی به کار رفته در نما
همه چیز درباره چوب روسی – پوشانه چوبی به کار رفته در نما

همه چیز درباره چوب روسی – کاربرد چوب در حصار

اکثر آنها به یک قاب ساختاری از تیرک های تعبیه شده در زمین و دو یا چند نرده متکی به تیرک هستند. انتخاب نهایی یک نوع یا سبک حصار مناسب با کاربرد و زیبایی شناسی تعیین می شود. حصار می تواند علاوه بر تعیین مرزهای املاک ، اهداف مختلفی از جمله تأمین امنیت، حفظ حریم خصوصی و ایمنی را در پی داشته باشد. با توجه به قرار گرفتن در معرض رطوبت زیاد در زمین ، مشخصات دوام به ویژه برای تیرک ها بسیار مهم است.

حصار چوبی باغ و باغچه

همه چیز درباره چوب روسی - کاربرد چوب در حصار
همه چیز درباره چوب روسی – کاربرد چوب در حصار

همه چیز درباره چوب روسی – نمای دیگر از کاربرد چوب روسی در حصار

همه چیز درباره چوب روسی - نمای دیگر از کاربرد چوب روسی در حصار
همه چیز درباره چوب روسی – نمای دیگر از کاربرد چوب روسی در حصار

کفپوش

چه برای کاربردهای کفپوش ساختاری و چه به پایان رسیده؛ چوب از دوام، تطبیق پذیری و سازگاری خوبی برخوردار است. گرما، استحکام و زیبایی طبیعی کفپوش های چوبی در طیف گسترده ای از تنوع کاربرد، محبوبیت بسیار چشمگیری داشته است.

همه چیز درباره چوب روسی - به کار بردن چوب روسی در کفپوش
همه چیز درباره چوب روسی – به کار بردن چوب روسی در کفپوش

همه چیز درباره چوب روسی – به کار بردن چوب روسی در کفپوشی

کفپوش های چوبی محصولاتی بدون از مد افتادگی هستند که گرمی و زیبایی طبیعی را تا حدی بسیار ارائه می کند که با سایر گزینه های کفپوش قابل مقایسه نیست. کفپوش های چوبی به طور معمول به عنوان چوب های جامد یا محصولات چوبی روکش شده تهیه می شوند که از لایه های الوار چوب ساخته شده است. آن را با یک فاق و زبانه لولا متناسب می کند و یک بار در محل ، به رنگ ماسه در آمده و به پایان می رسد. گونه های متنوعی برای انتخاب کف پوش وجود دارد و گونه های مناسب برای یک کاربرد خاص به عوامل متعددی بستگی دارد.

کفپوش چوب کاج

کادر بندی یا قالب بندی بتن با چوب

در تنظیمات قالب بندی می توان از الوارهای تقریبا سبک که معمولا در ساخت قاب ستون دیده می شود تا چوب های بزرگ و گسترده تر استفاده کرد.

ساخت چوب سبک وزن معمولاً شامل سازه های قاب دار و پیشانی است که یک یا چند نوع روکش روی آن اعمال می شود. در تنظیمات کادر بندی می توان از الوارهای تقریبا سبک که معمولا در ساخت قاب ستون دیده می شود تا چوب های بزرگ و گسترده تر استفاده کرد.

همه چیز درباره چوب روسی - کادر بندی با چوب روسی
همه چیز درباره چوب روسی – کادر بندی با چوب روسی

همه چیز درباره چوب روسی – کادر بندی با چوب روسی

در ساخت الوار مناسب قالب بندی از چوب سبک (lightweight wood) استفاده می شود و در خانه ها یا منازل مسکونی، طیف گسترده ای از گزینه های طراحی مقرون به صرفه را ارائه می دهد.

هنگامی که چوب از منابع با دوام به دست می آید، این روش ساخت و ساز می تواند از نظر زیست محیطی دارای مزیت باشد زیرا انرژی کمی در تولید چوب مصرف می کند و ظرفیتش برای ذخیره کربن بالا است.

تخته قالب بندی بتن

بسته بندی

بسته بندی چوبی: کوله باری از مزایا

از پالت گرفته تا راه حل های بسته بندی سفارشی ، چوب یک ماده بسته بندی بسیار انعطاف پذیر و کارآمد است که ارزش، عملکرد و مزایای زیست محیطی را ارائه می دهد. از آنجا که معمولا در بسته بندی از کیفیت های پایین چوب روسی استفاده می شود، استفاده از کنده را نیز بهینه می کند. چوب به طور مداوم ارزش را در سراسر زنجیره تأمین می کند.

همه چیز درباره چوب روسی - استفاده از چوب روسی در بسته بندی
همه چیز درباره چوب روسی – استفاده از چوب روسی در بسته بندی

همه چیز درباره چوب روسی – استفاده از چوب روسی در بسته بندی

فواید زیست محیطی

همان طور که چوب را در سایر برنامه ها انتخاب می کنیم، استفاده از بسته بندی چوب می تواند باعث کاهش اثر کربن در مجموع شود. بسته بندی چوب دو مزیت اصلی زیست محیطی دارد.

انرژی مصرفی کم برای تولید

مورد اول این است که از انرژی مصرفی کم برای تولید برخوردار است، اندازه گیری انرژی که در ساخت بسته بندی های چوبی انجام می شود در مقایسه با انرژی مصرفی در ساخت بسته بندی های به عمل آمده با انرژی ساخت بشر (سوخت های فسیلی) بسیار کم و نا چیز است. انرژی مصرفی کمتری برای تولید با کاهش خروج گازهای گلخانه ای و کاهش هزینه های انرژی همراه است.

ذخیره سازی کربن

تا نیمی از وزن چوب خشک کربن است که به عنوان CO2 از جو خارج می شود و توسط یک درخت در حال رشد برای زندگی ذخیره می شود. کربن ذخیره شده یا حبس شده در بسته بندی چوب به طور نامحدود در آنجا ذخیره می شود – تا زمانی که چوب سوزانده شود یا شکاف نداشته باشد.

استفاده مجدد و بازیافت پالت ها

متوسط عمر پالت تقریباً ده سال است. در طی این مدت بیش از یک بار ممکن است تعمیر و یا مرمت شوند. یک روند مشابه در مورد سایر بسته بندی های چوبی، از جمله صندوق های بزرگ چوبی، روکش های چوبی، جعبه ها، سطل ها و قرقره های کابل اعمال می شود.

هنگامی که دیگر امکان استفاده مجدد از بسته بندی های چوبی وجود ندارد ، می توان در طیف وسیعی از محصولات مختلف بازیافت و یا به عنوان انرژی زیستی مورد استفاده قرار داد.

گزینه های بسته بندی چوبی پایان عمر شامل موارد زیر است:

 • تخته خرده چوب و سایر محصولات تولیدی چوب
 • مبلمان و سایر وسایل چوبی
 • تخت حیوانات
 • ماده شیمیایی و کود آلی
 • فیلتر زیست محیطی ( بیوفیلتر )
 • انرژی زیستی تجدید پذیر

تجارت بین المللی

بسته بندی چوب، بعد از این که استریل شد و یا با گرما مطابق با استاندارد بین المللی ISPM-15 گرم شده و بخار داده شد، با خیال راحت برای حمل و نقل کالا در سراسر جهان استفاده می شود.

انواع بسته بندی چوبی

به طور معمول بسته بندی چوب شامل:

 • پالت ها
 • جعبه ها و سطل ها
 • صندوق های بزرگ چوبی و روکش های چوبی
 • قرقره سیم
 • استفاده از پوشال چوب برای بسته بندی

سایبان

سایبان های چوبی روشی جذاب و اقتصادی را برای ایجاد مناطق کارآمد زندگی و سرگرمی در فضای بیرون ارائه می دهند. سایبان ها که با اهمیت طراحی شده اند می توانند هم نور آفتاب زمستانی و هم سایه تابستان را به حداکثر برسانند ، اطمینان حاصل کنند که زندگی در فضای باز در تمام طول سال لذت بخش باشد. با جلوه طبیعی، دوام و تطبیق پذیری چوب تنها کمی از مواد دیگر وجود دارند که می توانند مزایای چوب در ساخت سایبان را برآورده سازند.

ساخت آلاچیق

همه چیز درباره چوب روسی - استفاده از چوب روسی در سایبان
همه چیز درباره چوب روسی – استفاده از چوب روسی در سایبان

همه چیز درباره چوب روسی – استفاده از چوب روسی در سایبان

سایبان ها به طور معمول از طریق یک فرایند آسان ستون و تیرک ساخته می شوند، که می تواند به یک ساختمان موجود وصل شود یا یک سازه ایستاده آزاد را تشکیل دهد. یک روکش محافظی تمام شده باعث حفظ عمر سایبان می شود و انواع رنگ در بازار برای تسهیل این امر موجود است.

ساخت آلاچیق

نرده های ساختمان و نرده های بیرونی

استفاده از چوب روسی در نرده های خارجی ساختمان
استفاده از چوب روسی در نرده های خارجی ساختمان

تطبیق پذیری ، استحکام و زیبایی طبیعی چوب باعث می شود آن را به عنوان مواد ایده آل برای نرده های ساختمان و نرده های بیرونی انتخاب کنید. این چوب ها معمولاً از چوب نرم و چوب های با دوام ساخته می شوند تا بتوانند طیف وسیعی از سبک ها و طرح ها را ایجاد کنند ، و در نتیجه طراحی هایی بی نظیر و تک هستند. رنگ آمیزی و رنگ روغن زدن در طیف گسترده ای از گزینه های تمام ناشدنی، نرده های موجود را پوشش می دهد و با مراقبت و توجه مناسب ، یک نرده چوبی می تواند یک عمر طولانی داشته باشد.  

مقاومت، استقامت، و ماندگاری چوب باعث می شود که انتخاب آن، انتخابی ایده آل برای نرده های بیرونی و داخلی باشد. این چوب ها معمولا از چوب نرم و چوب های با دوام ساخته می شوند تا بتوانند طیف وسیعی از سبک ها و طرح ها را ایجاد کنند ، و در نتیجه طراحی هایی بی نظیر و تک هستند. ویژگی های دیگر چوب از قبیل تطبیق پذیری ، زیبایی و استحکام، آن رای برای دکوراسیون نیز عالی می سازد. رنگ آمیزی و رنگ روغن زدن در طیف گسترده ای از گزینه های تمام ناشدنی، نرده های موجود را پوشش می دهد و با مراقبت و توجه مناسب ، یک نرده چوبی می تواند یک عمر طولانی داشته باشد.

         استفاده از چوب روسی در نرده های خارجی

همه چیز درباره چوب روسی - استفاده از چوب روسی در نمای داخلی
همه چیز درباره چوب روسی – استفاده از چوب روسی در نمای داخلی

         استفاده از چوب روسی در نرده های خارجی ساختمان

نرده های ساختمان و نرده های داخلی

تطبیق پذیری ، زیبایی و استحکام چوب باعث می شود آن را به عنوان مواد ایده آل برای آویزهای داخلی و نرده های داخلی انتخاب کنید. چوب نرم و چوب های بادوام کار شده محبوب ترین گزینه های چوبی هستند و می توان آنها را برای ایجاد طیف وسیعی از سبک ها و طرح های منحصر به فرد متناسب با انواع سلیقه و دکوراسیون تبدیل کرد.

همه چیز درباره چوب روسی - استفاده از چوب روسی در نمای داخلی
همه چیز درباره چوب روسی – استفاده از چوب روسی در نمای داخلی

همه چیز درباره چوب روسی – استفاده از چوب روسی در نمای داخلی

در هنگام استفاده از نرده های داخلی و نرده های دستی به طور معمول با یک لاک روشن رنگ زده می شود تا زیبایی طبیعی چوب را به نمایش بگذارد و با مراقبت و توجه مناسب, یک عمر دوام آورد.

دیوارهای نگه دارنده (محوطه سازی)

جذابیت طبیعی، استحکام و تطبیق پذیری چوب، آن را به گزینه ای مناسب برای حفظ برنامه های محوطه سازی و دیوار تبدیل کرده است.

همه چیز درباره چوب روسی - استفاده از چوب روسی در محوطه سازی
همه چیز درباره چوب روسی – استفاده از چوب روسی در محوطه سازی

همه چیز درباره چوب روسی – استفاده از چوب روسی در محوطه سازی

سیستم های نگه دارنده دیواری شامل چوب روسی، دیوارهای انبوه و ساخت دیوار مهاری است. مهندس ملزم به نقشه کشی و طراحی دیوارهای بیشتر از یک متر از جمله پایه ها و زهکشی ها خواهد بود.

همه چیز درباره چوب روسی - نمایی دیگر از استفاده از چوب روسی در محوطه سازی
همه چیز درباره چوب روسی – نمایی دیگر از استفاده از چوب روسی در محوطه سازی

همه چیز درباره چوب روسی – نمایی دیگر از استفاده از چوب روسی در محوطه سازی

زهکشی دیوارهای نگه دارنده یک عامل مهم در تأثیرگذاری بر پایداری بلند مدت دیوار است و بنابر این باید بخش مهمی از روند طراحی و برنامه ریزی را تشکیل دهد. مراقبت و نگه داری منظم از دیوارهای نگه دارنده در تضمین پایداری و ایمنی طولانی مدت سازه ضروری است.

پله های خارجی

تمام پله های خارجی یک هدف کاربردی را ارائه می دهند، اما انتخاب چوب در برنامه، یک جزء کاربردی ساختمان را به یک ویژگی زیبایی شناختی تبدیل می کند. و در حالی که ساخت پله ها خواستار این است که سرمایه گذاری در زمان بازگردانده می شود، یک پلکان چوبی ساخته شده به طور معمول دهه ها عمر می کند.

همه چیز درباره چوب روسی - چوب روسی به کار برده شده در پله خارجی
همه چیز درباره چوب روسی – چوب روسی به کار برده شده در پله خارجی

همه چیز درباره چوب روسی – چوب روسی به کار برده شده در پله خارجی

در ساخت پله های بیرونی از الوار چوب نرم و یا چوب های سخت استفاده می شود و معمولا با رنگ و روغن پوشش داده می شوند. هنگام اضافه کردن پله ها بسته به الزاماتی که در ساختار ساختمان است، تغییرات زیادی برای کاربردی تر کردن آن برای هر سلیقه ای وجود دارد.

ساخت پله چوبی نمونه کار

پله های داخلی

در هنگام کار بر روی راه پله داخلی محیط کاری یک منطقه تخصصی نجاری و کارگاه در نظر گرفته می شود زیرا ساخت آن به سطوح بالای مهارت، جزئیات و دقت بالا احتیاج دارد. بسیاری از پله های داخلی از جنس چوب با کیفیت ، برش خورده و چوب هایی که در ساخت پله به کار می برند، ساخته شده اند. پله های داخلی از نظر طراحی، از رشته پله ی مستقیم که معمولاً در کارهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرند تا پله های مارپیچ که بطور مشخص به عنوان ویژگی های برجسته در ساختمان های عمومی و تجاری ساخته می شوند، متغیر هستند.

همه چیز درباره چوب روسی - چوب روسی به کار گرفته شده در طراحی پلکان داخلی
همه چیز درباره چوب روسی – چوب روسی به کار گرفته شده در طراحی پلکان داخلی

همه چیز درباره چوب روسی – چوب روسی به کار گرفته شده در طراحی پلکان داخلی

نویسنده: رحیم نعمتی لیمائی