موارد احتیاطی برای استفاده از وسایل چوبی

دکوراسیون چوبی
دکوراسیون چوبی

#چوب یک ماده است که مردم مدتهاست آن را برای ساخت مبلمان و وسایل ترجیح می دهند و هیچ کس نمی تواند موقعیت آن را در بین مواد متزلزل کند. بافت چوبی طبیعی ، زیبا ، نزدیک به طبیعت ، سازگار با محیط زیست و بی آلایش است و همچنین شکل پذیری منحصر به فرد چوب ، مطابق با نیازهای روحی افراد طبیعت گراست. مبلمان و وسایل چوبی قسمت بسیار بزرگی از بازار مبلمان را اشغال می کند و می توان گفت چوب ، پیشگام بازار مبلمان است. در فرایند ساخت وسایل چوبی با چوب طبیعی ، بیشترین تفاوت آن با پانل های چوبی ، میزان چسب مصرفی است ؛ که نسبت به پانل ها آن ها را با محیط زیست سازگار تر میکند و همچنین در بحث نگهداری ، مبلمان و وسایل ساخته شده از چوب طبیعی به مراقبت و نگهداری بیشتری نیاز دارند.

مبلمان چوبی در حال حاضر ، یک دسته بسیار محبوب از مبلمان است که دارای مزایایی از قبیل رنگ شفاف و طبیعی ، بافت خاص ، حفاظت از محیط زیست (چوب منبع تجدید پذیر) و عاری از آلودگی است ؛ این مزایا همچنین قدرت مطلق وسایل و مبلمان چوبی را در بازار تثبیت می کند. با این حال ، بسیاری از افراد معمولاً در استفاده از وسایل و مبلمان چوبی از نگهداری مناسب آن چشم پوشی می کنند ؛ امروز من نحوه نگهداری وسایل و مبلمان چوبی را به شما آموزش می دهم.

1.به موقعیت قرارگیری وسایل و مبلمان چوبی توجه کنید

وسایل چوبی نباید در کنار رطوبت قرار گیرند ؛ در عین حال باید از قرارگیری مبلمان در محلی با تابش مستقیم نور خورشید نیز ، خودداری کنید. اگر مبلمان چوبی نفیس در معرض آفتاب قرار گرفته باشد ، به راحتی رنگ چوب در آن قسمت از مبلمان تغییر کرده و محو می شود و همچنین رطوبت آن تبخیر شده و چوب بیش از حد خشک می شود و ترک ها به همین علت ممکن است ظاهر شوند.

2. از ورود گرد و غبار و نشستن آن روی وسایل و مبلمان چوبی جلوگیری کنید

به طور کلی ، مبلمان چوبی نسبتاً سطح بالا ، ساخته شده از چوب ماهون ، ساج ، بلوط ، گردو و غیره تزئینات و سطح کاملاً تراشیده شده و منبت کاری شده ای دارند ؛ اگر نمی توانید ذرات نشسته روی سطح وسایل چوبی را مرتباً تمیز کرده و از بین ببرید ، باید بدانید جمع شدن گرد و غبار در شکاف های کوچک ، باعث تأثیر زیادی بر ظاهر مبلمان شما میشود.

در عین حال گرد و غبار ، باعث سریعتر شدن روند پیری مبلمان چوبی نیز میشود.

صندلی چوبی
صندلی چوبی

3.از رها کردن مایعات ریخته شده روی سطوح چوبی ، خودداری کنید

اگر سطح چوبی مبلمان یا وسایل ، به طور خاص محافظت نشده باشد (در اکثر اوقات اینگونه است) ، ماندن طولانی مدت مایعی مانند آب و الکل آثار سفید رنگ بر روی آن برجای می گذارند. بنابراین ، وقتی مایعات روی سطح چوبی ریخته می شود ، باید بلافاصله آنها را تمیز کرده و سطح چوب را خشک نگه داشت.

4.نظافت و نگهداری منظم

هنگام خرید مبلمان و وسایل چوبی ، باید از فروشنده بپرسید که چه اقدامات و روش های نگهداری برای آن باید اتخاذ شود. هنگام انتخاب موم برای نگهداری چوب ، بهتر است روغن موم چوب با غلظت بالاتر انتخاب شود ، که بتواند نقص های کوچک موجود در مبلمان را پر کند ؛ علاوه بر این ، اسپری موم نیز انتخاب خوبی است ؛ اما از این دو با هم استفاده نکنید ، زیرا در این صورت سطح روی مبلمان تار می شود و دیگر براق و شفاف نمی شود ؛ مبلمان چوبی خلق و خوی خوشآیندی ایجاد میکند ، اما به احتیاط و مراقبت بیشتری نیز نیاز دارد.

صفحه میز چوب و رزین
صفحه میز چوب و رزین

در نتیجه : بافت چوبی ، طبیعی و زیبا است ، مواد به طبیعت نزدیک ، سازگار با محیط زیست و چشم نواز هستند و شکل پذیری منحصر به فرد چوب (که میتواند برای ساخت اکثر وسایل استفاده شود) تا حدودی نیازهای روحی افراد را به طبیعت برآورده می کند. مبلمان و وسایل چوبی در بازار بسیار پر رنگ و برجسته می باشند و می توان گفت که حرف اول را چوب میزند. بیشترین تفاوت چوب طبیعی در مقایسه با پانل های چوبی در مقدار چسب استفاده شده است ؛ همچنین بحث نگهداری مبلمان نیز مطرح میشود که در این مقاله به آن پرداختیم. امیدوارم مطالب برای شما مفید بوده باشد و همچنین امیدوارم که بتوانید در زندگی روزمره به خوبی از مبلمان خود مراقبت کرده و راه هایی برای افزایش طول عمر مبلمان پیدا کنید.

گردآورنده : زهرا اکبری

کلمات کلیدی : چوب ، وسایل چوبی ، نگهداری از چوب ، مبلمان چوبی ، بافت چوب ، شکل پذیری چوب ، بازار مبلمان ، پانل چوبی ، چسب ، مراقبت از چوب  ، رطوبت ، تابش آفتاب ، تغییر رنگ چوب ، خشک شدن چوب ، ترک خوردن چوب ، گرد و غبار ، چوب ماهون ، چوب ساج ، چوب بلوط ، چوب گردو ، منبت کاری ، تزئیین چوب ، پیری مبلمان ، مایعات ، الکل ، اب ، سفید شدن چوب ، موم ، موم چوب ، موم با غلظت بالا ، موم اسپری ، اسپری موم

مطالب مرتبط با موضوع نگهداری از چوب :

WhatsApp us