روسیه و صنعت چوب: ویژگی های چوب روسی

کشور روسیه با دارا بودن چیزی حدود به 1.5 درصد از ذخایر چوبی کره زمین و یک پنجم از جنگل های کل جهان بخش بزرگی از اقتصاد خود را مرهون تجارت انواع چوب به خصوص چوب کاج روسی می‌باشد.

مساحت زمین‌های پوشیده از جنگل در روسیه چیزی حدود به پنجاه درصد اراضی این کشور می‌باشد.
الوار از عمده‌ترین محصولات این کشور برای صادرات تلقی می‌شود و سالانه سهم این محصول در صادرات چوب روسیه به 80% می‌رسد.

در سال‌های قبل از 2000 روسیه با صادرات انواع چوب رتبه دوم تجارت چوب را در اختیار داشت. اما بعد از آن و در طی تحولات اقتصادی در دو دهه اخیر به جایگاه ششم تا هفتم نزول پیدا کرد.

یکی از دلایل این نزول بالا رفتن عوارض ناشی از صادرات چوب برای شرکت های صادرکننده بود که باعث کاهش رقابت در بین آن‌ها برای صادرات انواع چوب شد.

در حال حاضر چین به عنوان بزرگترین وارد کننده محصولات چوبی در جهان شناخته می‌شود که روسیه بزرگترین و مهم ترین تامین کننده‌ی آن است.

روسیه به عنوان یکی از بزرگترین مراکز معماری چوبی جهان از قرن 10 تا 12 شناخته شده است. این کشور با دارا بودن معادن غنی از چوب دارای ساختمان‌های چوبی ساده تا کلیساهای بزرگ مانند کلیسای شهر Kizhi یا کاخ چوبی موسوم به Tsar Alexis Mikhailovich در نزدیکی مسکو می‌باشد .

در برخی از مناطق روسیه ساختارهای چوبی، قدمتی نزدیک به 700 سال دارند. به شکلی سنتی اغلب خانه‌های چوبی از زمان های باستان تا به امروز از درختان جنگل های شمال روسیه تهیه می شد.

در دنیای شمالی یعنی در سیبری مرکزی تابستان ها بسیار کوتاه و زمستان ها بسیار سرد است. بنابراین درختان به علت رشد کندی دارند، دارای کیفیت بهتری نیز می‌باشند.چگالی چوب های سیبری نسبت به گونه های اروپایی دارای چگالی دوبرابر است.

در این کشور بیشترین استفاده را به چوب درخت کاج نسبت می‌دهند چرا که اثبات شده این بهترین گزینه هم از نظر کیفیت و هم از نظر هزینه می‌باشد.

می‌توان از اعضای چوب روسی در برای تزیینات روی دیوار، سقف و کف خانه ها استفاده کرد.

قیمت چوب نراد به روز , خرید اینترنتی چوب روسی , لیست قیمت چوب روسی , فروش چوب تهران , چوب روس, تخته روسی
چوب کاج روسی

چوب روسی:

با شنیدن نام چوب روسی این سوال به وجود می آید که آیا چوب روسی مخصوص درخت خاصی است؟ در پاسخ باید بدانیم در واقع به هر نوع چوبی که از کشور روسیه وارد می‌شود چوب روسی گفته می‌شود این چوب ممکن است چوب نراد ،بلوط و … باشد.

چوب‌های روسی به دلیل داشتن بازار تقاضای زیاد و کاربردی بودن آن ها در کشور ما به اشکالی مانند الوار و تخته وارد می‌شوند.

این چوب ها شامل انواع مختلفی از جمله چوب نراد، چوب بلوط، چوب کاج، صنوبر و … می باشد. از ویژگی هایی که می توان برای اغلب چوب های روسی نام برد به تراکم بالا و فشرده بودن می‌توان اشاره کرد.

تخته کاج روسی , بزرگترین تولید کننده لمبه چوب کاج , انواع زهوار , برش الوار و تخته بنایی
تخته کاج روسی , بزرگترین تولید کننده لمبه چوب کاج , انواع زهوار , برش الوار و تخته بنایی

انواع چوب روسی:

*درختان مخروطی:
کاج
صنوبر
صنوبر آبی
کاج یا سدر سیبری
لارچ

*چوب درختان برگریز:
بلوط
راش
توس
آسپن
خاکستر
نارون
لیدن

چوب درخت کاج
چوب درخت کاج

مقاومت چوب روسی:

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد چوب روسی که باعث محبوبیت این چوب می‌شود آن است که اغلب چوب‌های روسی به صورت طبیعی می تواند در برابر پوسیدگی و انواع حشرات و قارچ ها مقاومت کند.

نکته قابل توجه این است که این مقاومت بدون استفاده از هیچ گونه محافظت کننده و مواد شیمیایی در این چوب میسر است.

انواعی از چوب روسی وجود دارد که دارای مقاومت پایینی است و میتواند بستری برای رشد حشرات و قارچ ها را فراهم کند.

برای پی بردن به این مطلب که یک چوب روسی نظیر کاج اروپایی تا چه حد می‌تواند مقاوم باشد می‌توان از شهر ونیز ایتالیا یاد کرد .

این شهر دارای جزایر کوچکی است که در آن خانه های چوبی با پایه های بسیاری از چوب در زمین فرو رفته اند. این پایک‌ها با اینکه پایه های محکمی برای جزایر محسوب می‌شوند اما اگر این پایه ها شروع به پوسیدگی کنند چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

چوب کاج
چوب کاج

ویژگی های چوب روسی:

بسیاری از چوب‌ها پس از فرآیند خشک شدن دارای شکاف یا به اصطلاح ترک خوردگی های می‌شوند، می‌توان اطمینان داشت که چوب های روسی دارای کمترین میزان شکاف پس از خشک شدن چوب می‌باشند.

این چوب بسیار با سلیقه نجاران موافق است. انعطاف چوب روسی باعث راحتی کار کردن با آن با میخ و چکش و دیگر وسایل نجاری می‌باشد اما این به معنای پایین بودن استحکام آن نیست.

این چوب به دلیل دارا بودن پیچش‌های خاص و زیبایی که بر روی آن وجود دارد برای ساخت صنایع هنری بسیار مناسب می‌باشد.پوست چوب روسی تفاوتی با قلب آن ندارد.

چوب روسی اغلب به دلیل دارا بودن ویژگی‌های منحصر به فرد مانند استحکام قابلیت انعطاف سمباده زنی و پرداخت بالا دارای کاربردهای فراوانی است. انواع میخ‌ها و چوب‌هایی که در نجاری استفاده می‌شوند به راحتی در چوب روسی فرو می‌رود.

چوب روسی دارای بافتی خوب و مناسب و دانه هایی مستقیم است. چوب روسی دارای ویژگی های فیزیکی زیر می‌باشد:

مقاومت کششی چوب روسی: 1150 کیلوگرم بر سانتی متر مربع
مقاومت فشاری چوب روسی: 540 کیلوگرم بر سانتی مربع
وزن چوب سبز کاج روسی: 820کیلوگرم در متر مربع
وزن چوب خشک کاج روسی: 680 کیلوگرم در متر مربع

تخته کاج روسی , بزرگترین تولید کننده لمبه چوب کاج , انواع زهوار , برش الوار و تخته بنایی
تخته کاج روسی , بزرگترین تولید کننده لمبه چوب کاج , انواع زهوار , برش الوار و تخته بنایی
قیمت چوب روسی:

در بازار چوب ایران برای انواعی از چوب های روسی قیمت های متفاوتی عرضه می‌شود. اما این قیمت ها بر اساس چه معیاری اعلام می‌شوند؟

اگر خریدار چوب های روسی هستید در رابطه با قیمت چوب های روسی باید بدانید این چوب ها با توجه به ویژگی ها کاربرد و کیفیت‌های متفاوتی که دارند داری قیمت های متفاوتی هم می‌باشند .بدیهی است که شما برای خریدن چوب روسی با مرغوبیت و کیفیت بالا باید بهای بیشتری را پرداخت کنید.

چوب روسی که برای ساختن مبلمان مورد استفاده قرار می‌گیرد با چوبی که برای کفپوش منازل استفاده می‌شود دارای تفاوت در کیفیت و کاربرد می‌شوند و همین باعث تفاوت در قیمت انواع چوب روسی نیز می‌شود.

از موارد دیگری که روی قیمت انواع چوب روسی تاثیر به سزایی دارد نوسانات ارز و پول می‌باشد .هر تجارتی اعم از تجارت چوب روسی با توجه به این تغییرات دارای محدوده قیمتی قابل تغییری می‌شود برای همین به طور مشخص نمی توانند برای انواع چوب روسی قیمت مشخصی را بیان کرد.

اگر محصول مورد نظر دارای موارد اضافی باشد و عرضه کننده قبل از فروش مجبور به اعمال کارهایی روی چوب یا الوار به عنوان ماده اولیه برای عرضه به بازار باشد، در این صورت این نوع چوب نیز قیمت گران‌تری نسبت به دیگر محصولات خواهد داشت.

اما پیشنهاد ما در رابطه با مطمئن شدن از قیمت چوب روسی برای شما این است که از چند کارگاه و عرضه کننده چوب روسی استعلام کنید و بعد به خرید اقدام کنید.

با توجه به اینکه محصولات چوبی نظیر الوار و تخته روسی از کشور روسیه وارد می شوند .در شهرهای مرزی مانند آستارا تحویل و پس از آن به مراکز دیگر توزیع می‌شوند.

اگر به دنبال خرید عمده چوب روسی به خصوص الوار هستید می‌توانید به طور مستقیم از شهرهای مرزی اقدام به خرید نمایید در این صورت خیلی از هزینه های گزاف از جمله هزینه حمل و نقل واسطه‌ها بر شما تحمیل نمی‌شود.

لمبه چوب کاج روسی
لمبه چوب کاج روسی, نصاب لمبه چوبی, قیمت روز لمبه چوبی
قیمت چوب روسی دست دوم:

اگر مایل به خرید چوب روسی هستید اما هزینه آن برای شما زیاد است می‌توانید از چوب روسی دست دوم انتخاب کنید .

این الوارها با کیفیتی کمتر از نوع اورجینال آن ها در بازار به فروش می‌رسند.

لازم به ذکر است چوب روسی دست دوم ممکن است همیشه در بازار موجود نباشد و اینکه اگر از فروشنده اطمینان کامل نداشته باشیم ممکن است چوبی بی کیفیت و نامرغوب به خریدار تحمیل شود.

انواع چوب کاج , تخته و الوار , فروش چوب, قیمت الوار چوب کاج
انواع چوب کاج , تخته و الوار , فروش چوب, قیمت الوار چوب کاج
کاربرد چوب روسی:

چوب روسی دارای کاربرد های بی شمار است. ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فرد آن باعث شده است که این نوع چوب به طور گسترده‌ای در جهان جای خود را در زندگی مردم و صنایع مورد استفاده آن ها باز کند.

در ایران استفاده از چوب های روسی و به طور مشخص‌تر کاج های روسی سابقه ای طولانی دارد.‌‌ از چوب روسی برای ساختن ساختمان های بزرگ و کوچک و هم چنین مواردی که در ارتباط با معماری و سازه‌های چوبی استفاده می‌شود.

این چوب به راحتی طرح و شالوده‌ی یک ساختمان را می‌پذیرد و می‌توان اسکلت ساختمان ها را بر اساس آن شکل داد. اما کاربرد چوب روسی به این موارد منتهی نمی‌شود.

استفاده گسترده از این چوب در ساخت انواع وسایل تزیینی برای نمای درونی و بیرونی ساختمان ، مبلمان هایی با کلاس بالا، روکش های تزیینی برای فضاهای داخلی و خارجی، در صنایع حکاکی و مجسمه سازی و .. کاربرد دارد.

چوب روسی هم اکنون در ردیف پر پرکاربردترین مصالح ساختمانی در کنار دیگر مصالح چون سنگ و آهن و … رقابت می کند.

تصویری از چوب کاج وارداتی از روسیه
تصویری از چوب کاج وارداتی از روسیه

با تشکر از توجه شما

WhatsApp us