کاج کره ای (Abies koreana):

کاج کره ای از خانواده کاج ‌ها می‌باشد. ارتفاع آن به حدود 8 متر می‌رسد. مخروط ‌های کاج کره‌ای ممکن است دارای رنگ های رایج و یا رنگ‌های غیرمعمول باشند.

معمول ترین رنگ های این مخروط‌ها آبی یا آبی خاکستری با برس های سبز یا بنفش است.

کاج کره ای گونه ای از کاج های بومی کوه های بالاتر از جمله جزیره ججو است.در ارتفاعات جنگلی متعدد با بارندگی زیاد و تابستان های خنک در ارتفاعات 1000 تا 1900 متری رشد می کند.

کاج کره ای در در مراکش در آفریقا ،تایوان و ویتنام در آسیا و مناطق هندوراس در آمریکا رشد میکند.

تعداد کمی از آن ها در مناطقی معتدل و گرم به عنوان باغ ها یا درختان پراکنده در ارتباط با بلوط‌ها رشد می‌کنند.

انواع کاج کره ای:

تصور می‌شود کاج کره‌ای دارای 48 گونه ،7 زیرگونه و 24 گونه به علاوه گونه های ترکیبی باشد.

گفته می‌شود کاج کره ای در سال 1908 در کوه هالا در جزایر  آتش فشانی کره جنوبی یافت شد و در سال 1908 به فرانسه معرفی شد. با این حال تا سال 1920 به طور رسمی نام گذاری نشده بود. تعدادی از اشکال یا گونه های باغبانی نام گذاری شده از آن وجود دارد.

ویژگی‌های ظاهری کاج کره ای:

کاج کره ای دارای رشدی آهسته با مخروطی جمع و جور و کاملا فشرده و تراکم بالا است.

جوانه ‌های کاج کره‌ای با یک لایه‌ی ضخیم از رزین سفید پوشانده شده است.

سوزن‌های کوتاه در نوک برگ پهن‌تر می‌باشند . به طور معمول شکاف ها و سبزی دربالای برگ و سفیدی و براقی در زیر آن مشاهده می‌شود.

در کاج کره‌ای برگ ها تمایل دارند به صورت شعاعی بر روی شاخه قرار بگیرند.

خوشه های گل‌های نر به رنگ زرد روشن در اوایل ماه مه باز می‌شود، گل های ماده در قسمت فوقانی شاخه ها رخ می‌دهد و از نظر رنگ از رنگ سبز_زرد تا رنگ قرمز روشن یا بنفش متفاوت هستند.

در کاج کره ای مخروط های سنگین و فشرده حتی در درختانی که جثه‌ی کوچکی دارند نیز پیدا می‌شوند. این ویژگی و هم چنین رنگ بندی مخروط های نابالغ آن به سودمندی باغبانی آن افزوده است.

کاج کره ای دارای مخروطی برجسته و مشخص می باشد.

سریع ترین نمونه های رشد در کاج کره ای بعد از 27 سال نزدیک به 8 متر رسیده اند. اما بیشتر آن ها به کندی رشد می‌کنند به طور مثال تعدادی پس از 27 سال فقط 2 متر طول دارند.

کاربرد کاج کره‌ای:

کاج کره ای یک درخت زینتی در پارک ها و باغ ها در هوای معتدل است.

کاج کره ای دارای دانه هایی است که ممکن است از نظر خوراکی دارای ارزش تغذیه ای بالایی باشد و همین باعث شده است که این درخت در بازاریابی جهانی جایگاه بالایی داشته باشد

از چوب درخت کاج کره ای می‌توان در صنعت کاغذ سازی به عنوان پالپ (خمیر کاغذ) استفاده کرد .مورد استفاده دیگر آن انواع کف پوش به صورت لایه های نازک می‌باشد.

البته باید توجه کرد کاج کره ای به طور عمده برای زیبایی و زینت بخشی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما نمی‌توان منکر استفاده از چوب آن در برخی صنایع مخصوصا کاغذ سازی شد.

WhatsApp us