درخت کاج :

 کاج ها 48 تا 56 گونه از درختان همیشه سبز می‌باشند. این درختان در مناطق کوهستانی آمریکای شمالی و مرکزی، اروپا، آسیا و شمال آفریقا بیشتر یافت می‌شوند.

درختانی مانند سدر نزدیکترین رابطه را با کاج ها دارند.

کاج ها درختان بزرگی هستند. هنگام بلوغ به ارتفاعات 10 تا 80 متر با قطر تنه‌ی 0/4 تا 1.5 متر می‌رسند.

 یک دسته از آن‌ها را می‌توان با سایر اعضای خانواده کاج از طریق طرحی که برگ‌های  سوزنی آن دارد یا پایه ای شبیه به یک فنجان که در مخروط های آن‌ها مشهود است از هم متمایز کرد.

شناسایی گونه های مختلف دیگر با توجه به اندازه و چیدمان برگ‌ها، اندازه و شکل مخروط‌ها و دیگر عوامل انجام می‌شود.

برگ ها:

قسمت زیرین برگ‌ها دارای دو نوار سفید است که توسط نوارهای روزنه پوشیده می‌شود. پایه سوزن ها که به شاخه ها متصل است در ظاهر شبیه به فنجان است.

 از نحوه‌ی اتصال بی نظیر برگ‌های سوزنی مانند آن‌ها به شاخه‌ها که شبیه به یک فنجان کوچک است، می توان اعضای دیگر کاج را از هم جدا کرد.

در گونه ای از آن موسوم به ‌‌A.cibrica برگ ها  به شکل قابل ملاحظه ای مسطح می‌شوند.

برگ‌ها دارای دو خط سفید در سطح تحتانی می‌باشند که هر کدام توسط نوارهای روزنه ای که از موم تشکیل شده‌اند پوشانده شده است.

در بیشتر گونه ها، سطح بالایی برگ‌ها به طور یکنواخت سبز و براق دیده می‌شود که البته بطور استثنا چند لکه‌ی سفید ممکن است در نوک برگ مشاهده گردد.

گونه های دیگر دارای سطح بالایی راکد با رنگی سبز_خاکستری یا خاکستری مایل به نقره ای می‌ باشند، که با استفاده از مومی که برگ ها تولید می کنند پوشش داده می‌شود.

از گونه‌ای که دارای برگ های با سبز براق است می‌توان به A.A.alba  و از گونه هایی که دارای برگ های کدر و موم‌دار هستند به  A.concolor  اشاره کرد.

در بسیاری از انواع این کاج‌ها نوک برگ‌ها را به طور معمول نمیتوان به وضوح مشاهده کرد مانند گونه‌ی A.firma .

اما گاهی این برگ ها دارای نوکی گرد و کدر هستند، مانند A.concolor   .یا برگ هایی تیز و باریک  دارند. مانند A.bracteata  .

به طور کلی برگ گیاهان جوان‌تر معمولا واضح تر است.

نحوه‌ی انتشار آن‌‌ها از طریق شاخه بسیار متنوع می‌باشد.

مخروط ها:

مخروط نابالغ برخی از گونه ها یا نژادها به رنگ سبز و بنفش مایل به آبی وجود دارد. برای مثال Manchurian fir .

برخی دیگر از گونه ها در داشتن مخروط های استوانه ای 5 تا 25 سانتی متری که در بلوغ برای آزاد کردن دانه های بالدار متلاشی می‌شوند متفاوت می‌باشند.

برخلاف صنوبرها، حتی مخروط های بزرگ کاج آویزان نیستند، بلکه مانند شمع بزرگ  می‌شوند.

مخروط‌های بالغ معمولا قهوه ای هستند، اگر این مخروط ها جوان باشند در تابستان می‌توانند سبز باشند. برای مثال A.grandis  و A.holophylla از این نوع می‌باشند.

کاربرد و بوم شناسی:

چوب اکثر کاج‌ها برای مصارف عمومی چوب مناسب نیست و به طور عمده به عنوان پالپ (خمیر کاغذ) یا تخته های سه لا و چوب خشن استفاده می‌شود. از آنجا که این جنس از چوب پس از ورود به هر سامانه‌ای هیچ گونه خاصیت مقاومی در برابر حشرات و پوسیدگی را ندارد، بطور کلی در مصارف ساختمانی فقط برای طراحی داخلی استفاده می‌شود (به طور مثال دیوارهای خشک داخلی).

بسته به نوع آب و هوایی که درخت کاج آن در حضور دارد ، انتظار نمی‌رود بتواند در محیط و اقلیمی دیگر بیشتر از 8 تا 12 ماه دوام بیاورد.

کاج نردمن، کاج نجیب، کاج فریزر، کاج گلبرگ  با شاخ و برگ هایی معطر که سوزن های زیادی برای خشک شدن ندارند، درختان محبوب کریسمس می‌باشند که عموما برای این منظور از بهترین ها محسوب می‌شوند.

برخی دیگر از این کاج ها مانند کاج کره و کاج فریزر که حتی در جوانی مخروط هایی با رنگ روشن تولید می‌کند و هنوز هم یک تا دو متر بلندی دارند، درختان تزئینی در باغ محسوب می‌شوند. سایر کاج ها در هر جایی می توانند  بین 9 تا 71 متر رشد کنند.

کاج مقدس (Abies religiosa) میزبان قائم مقام پروانه‌ی پادشاهی است(Dnaus plexippus) .

این گونه حشرات از مرکز و شمال و شمال ایالات متحده و جنوب کانادا به مرکز مکزیک( میکوآکان و استادو دو مکزیک) مهاجرت می‌ کنند.

در طول مهاجرت پاییزی این حشرات  با بازگشت چند نسل به شمال هزاران مایل را می‌پیمایند. جمعیت زیادی از این حشرات در شمال غربی رشته کوه های راکی غالبا به مکان هایی در جنوب کالیفرنیا یا مکزیک مهاجرت می‌کنند.

مواد موجود در برخی کاج ها به عنوان غذای گیاهی برخی گونه های کرم ابریشم استفاده می‌شوند از جمله chionodes abella  موجود در کاج سفید.

از کاجی با عنوان Abies spectabilis  در آیورودا ( سیستم پزشکی سنتی هندو که مبتنی بر ایده تعادل در سیستم های بدن است و از رژیم های غذایی، گیاهان دارویی و تنفس یوگا استفاده می‌کند) به عنوان داروی ضد سرفه (مهار کننده سرفه) استفاده دارویی می‌شود.

کاج نقره ای (Abies alba):

کاج نقره ای اروپایی یا کاج نقره ای یک کاج بومی کوه‌های اروپا به شمار می‌آید که از شرق به رشته کوه های آلپ، اسلوونی، کرواسی، بوسنی هرزگویین،مونته نگرو و صربستان ، از جنوب به بلغارستان ،آلبانی و شمال یونان محدود می‌شود.

این درخت معمولا در مزارع درخت کریسمس در منطقه شمال شرقی آمریکا نیز یافت می‌شود.

کاج نقره ای یک درخت مخروطی همیشه سبز رنگ است که بطول 40 تا 50 متر ( به صورت استثنایی تا 60 متر) ارتفاع  و قطر تنه‌ی تقریبا 1.5 متر رشد می‌کند.

بزرگ‌ترین درخت اندازه گیری شده از این نوع 60 متر ارتفاع و 3.8 متر قطر داشت.

این درخت اغلب در کوه هایی که میانگین بارندگی بیشتر از 1000 میلی‌متر در سال را دارد رشد می‌کند.

این درخت برگ هایی مسطح به طول 1.8 تا 3 سانتی متر طول و 0.002 میلی متر ضخامت با رنگ سبز براق در سطح بالایی و دو باند مایل به سبز دارد.

روزنه های زیر نوک برگ معمولا در نوک آن چسبیده اند. مخروط هایی با طول 9 تا 17 سانتی متر طول و پهنای 3تا 4 سانتی متر را داراست .

چوب این درخت سفید است و منجر به نام گونه آلبا می‌شود.

هنگامی که در مزرع درخت کریسمس کشت می‌شود این درخت شکلی شبیه به یک مثلث متقارن را تشکیل می‌دهد.

این درخت پر و متراکم با رایحه ای مطبوع است و بعد از بریدن یکی از ماندگارترین درخت ها شناخته می‌شود.

روز قدردانی از درخت کاج 18 ژوئن است.

WhatsApp us