کاربرد نوار واتر استاپ در ساختمان و بتن ریزی

نویسنده: { فربد حیدری } Farbod Heidari – سه‌شنبه ۱٦ آبان ۱۳٩۱
کاربرد نوار واتراستاپ در ساختمان و بتن ریزی

کار اصلی : کمک به اتصال و آب بندی

واتر استاب نوار آببندی است که در ساخت استخر های شنا و حوضچه ها مصرف دارد . از واتر استاپ در درز بین بتن جدید و قدیم استفاده میکنند و درصورتی که نصب آن به درستی اجرا شود از آن قسمت هیچ گاه رطوبت عبور نخواهد کرد .

متاسفانه هیتر های مخصوص اتصال واتر استاپ هیچ گاه جزعی از لوازم کار پیمانکاران بتن نبوده . و حتی در شرایطی دیده شده با دلایل فنی خود نصب واتر استاپ زا نفی و مضر برای بتن میدانند .

چیزی که باعث شد این اطلاعات را در داخل سایت بزارم مربوط بودن واتر استاپ به مقوله آب بندی سازه های استخر بود . بارها شده بود در روال کار خودم واتر استاپ را محکم میکردم و همیشه اتصال رو با ترفند های مختلف دوبله محکم کاریش میکردم .

اما نکته ای که باید در نظر داشته باشیم اینه که بتن استخر باید یک تیکه ریخته بشه و شاید این کار به نظر غیر ممکن بیاد . اما وقتی یه کاری باید انجام بشه ، پس باید انجام بشه . من این کارو کردم و اگه شما به دنبال روش مطمئن هستید ، به این فکر کنید که چطور بتن یک تیکه انجام بدم ، درز انبساط لب استخر رو هم فراموش نکنید …!

نوارهای واتر استاپ در بین دوجزع همگن یا غیر همگن مانند درزهای انبساط ، دیواره های بتنی و.. که وظیفه جلوگیری از عبور آب را دارند قرار میگیرند .

مزایای نوار واتر استاپ

از آنجایی که این نوارها از یک نوع پلاستیک نرم pvc ساخته میشوند ، در مقابل کشیدگی و سوراح شدن مقاومت زیادی از خود نشان میدهند . به صورتی که برای اتصال لب بالا به مثلا آرماتور حتما باید جسم تیز داشته باشید

انعطاف پذیری بالا در برابر کشش

مقاومت در برابر PH های قلیایی طی استاندارد CRD C 572

دارا بودن عمری برابر عمر سازه

نقاط ضعف واتر استاپ ها

نبود گیره واتر استاپ

در محل اتصال به خاطر نبود اتصال جوشی و نداشتن ایستایی خود به خود در میان کار قبل از انجام ملات یا پوشش بتن ، به احتمال بالا آب رد میکند . نوار واتر استاپ باید توسط شخصی متخصص و با حوصله نصب شود بخصوص در استخر هایی با حجم بالای 50000 لیتر

کاربرد

جلوگیری از عبور آب در درزهای اجرایی و انبساطی سازه ها

سدها، مخازن، کانال های آب، تونل ها و ….

سازه های هیدرولیکی

انواع واتراستاپ

واتراستاپ ها به طور کلی به دو دسته تقسیم  می شوند ،واتراستاپ های تخت ( جهت استفاده در درزهای اجرایی) و واتراستاپ های حفره دار (جهت استفاده در درزهای انبساطی) که بنا به نیاز پروژه می تواند دیواری و یا کف خواب باشد.

روش انتخاب واتراستاپ

پس از انتخاب نوع  واتراستاپ ، عرض  و ضخامت آن که نسبت به ارتفاع سازه و ضخامت بتن انتخاب می گردد.

روش نصب

واتراستاپ تخت را در محلی که پیش بینی قطع بتن شده است قرار داده، طوری که نیمی از عرض واتراستاپ  در بتن ریزی  اول و نیمه دیگر در بتن ریزی دوم دفن شود.

در مورد واتراستاپ حفره دار نیز روش به همین ترتیب است ، با این تفاوت که حفره واتراستاپ دقیقا” در محل پیش بینی شده  درز انبساط قرار می گیرد.

جهت اتصال و ثابت سازی واترستاپ در سازه ، از گیره هایی که به این منظور طراحی شده استفاده نمایید.

هر متر طول واترستاپ جهت اتصال به آرماتور نیاز به 5 گیره دارد که به صورت 3 گیره بالا و 2 گیره پایین  قرار می گیرند.

اتصال دو سر واترستاپ

می توان  به دو روش جوش گرم و سرد دو لبه واتراستاپ را به یکدیگر جوش داد.

جوش گرم : دو طریقه جوش در این روش وجود دارد :

جوش لب به لب  که به وسیله المنت شمشیری صورت می گیرد

Overlap که به وسیله المنت تبری انجام می شود

جوش سرد : در این روش ابتدا عاج های cm 50-30 از دو لبه  واتراستاپ را به وسیله کاتر جدا کرده و سپس دو طرف واتراستاپ  را به چسب PU آغشته نموده ، وزنه ای حدود kg 50 به مدت 6-4 ساعت روی واتراستاپ قرار دهید و پس از سپری شدن زمان، واتراستاپ را در جای خود نصب نمائید.

مشخصات فنی

پایه : P.V.C

وزن مخصوص: حداقل   1/3 گرم بر سانتیمتر مکعب

مقاومت کششی در جهت طول: ≤  mpa 14

مقاومت کششی در جهت عرض :  ≤  mpa 13

ازدیاد طولی در جهت طولی : ≤  310٪

ازدیاد طولی در جهت عرضی : ≤ 300 ٪

سختی :     shore A72- 76

درصد جذب آب :کمتر از  ٪ 0/1

زمان و شرایط نگهداری

در صورت نگهداری در بسته بندی اصلی و به دور از گزند سرما و نور خورشید مقاومت های اعلام شده تا 6 ماه پایدار خواهند بود.

بسته بندی

حلقه های 25 متری ( بنا به نیاز پروژه حلقه های تا طول 100 متر قابل تولید و تحویل می باشد)

F واتر استاپ های درز انقطاع کف

 

این واتر استاپ در پهنا یا عرض 15CM – 20 CM – 25 CM – 30 CM – 35 CM ساخته میشود . در اکثر بتن ریزی های کف استخر واتر استاپ حدود ضخامت کف را داراست

نوار واتر استاپ سری o ایرانی

 

واتر استاپ سری … مخصوص درزهای انبساط داخلی

 

نوار واتراستاپ سری دمبلی و تمام آجدار ایرانی

 

نوار واتراستاپ تمام عاج دار و دمبلی

 

نوار واتر استاپ سری e ایرانی و در پایین سری o دمبلی

 

نوار واتر استاپ سری o دمبلی تمام آجدار

 

نوار واتر استاپ درز منقطع کف سری f-l

 

D – O نوار واتر استاپ درز انبساط داخلی

 

D نوار واتر استاپ های درز انبساط

 

D – E واتر استاپ های درز انبساط داخلی

 

FD – L واتر استاپ های درز انبساط کف

 

F D واتر استاپ درز انبساط کف

 

I واتر استاپ های درز انقطاع داخلی

 

I – T واتر استاپ های درز انقطاع داخلی

 

I – E واتر استاپ های درز انقطاع داخلی

 

sarapush.com

IFrame

 


اخبار بتن و ساختمان

نویسنده: { فربد حیدری } Farbod Heidari – چهارشنبه ۱٠ آبان ۱۳٩۱

اخبار بتن

با احترام به گفته رییس انجمن بتن خوزستان : حرف من کلیه ، خواهشا کسی به خودش نگیره !

در ساختمان از بتن استاندارد استفاده کنیم

رییس انجمن بتن خوزستان با بیان این‌که بتن خوب بتنی است که در آن از مصالح استاندارد استفاده شده باشد، بر لزوم استفاده از بتن استاندارد در ساخت و سازهاتاکید کرد.

محمدحسین دارش اظهارداشت:در حال حاضر بیش از ۱۵ کارخانه بتن‌سازی در خوزستان وجود دارد که دارای گواهی‌نامه استاندارد هستند.

سایت جامع پبمانکاران : آیا سیمان فله ای که در داخل سیلوی بتن است ، سیمان استاندارد است . آیا تابحال در اینترنت کلمات ، سیمان ارزان ، سیمان تنی ارزان را سرچ کرده اید . با این هزینه بالا من پیمانکار که 18 ساله بتن درست میکنم و هیچ استانداردی را هم بلد نیستم به سیمان و ماسه ریز دانه و پر از خاک کدام بتن سازی اعتماد کنم . تو مدت 18 سال کاری یه ماشین نتونستم بخرم ، هنوز یک سال از افتتاح کارگاه ساخت بتن نگذشته ، طرف و با ماشین کمتر از بی ام و و لکسوز نمی بینید . به ادامه توجه کنید ……

وی افزود: به مردم توصیه می‌شود از بتن‌های استاندارد استفاده و بتن مورد نیاز خود را از طریق کارخانجات مربوط و دارای گواهی استاندارد تامین کنند.

دارش تصریح‌کرد: مردم از مصرف بتن‌های دست ساز در ساختمان‌ها خودداری کنند زیرا مصالح مورد استفاده در این بتن‌ها، تایید شده و استاندارد نیست و کوچکترین نقصی در ساخت بتن، موجب کاهش کیفیت بتن تولیدی می‌شود. باید همه اجرای بتن به صورت کافی، برنامه‌ریزی شده و با دقت در کنار یکدیگر قرار گیرد.

رییس انجمن بتن خوزستان در ادامه با بیان این‌که بتن‌کارانی که در محل ساخت و ساز اقدام به بتن‌سازی می‌کند مورد تایید نیستند، خاطرنشان کرد: عوامل اجرایی ساختمان‌ها اغلب فاقد گواهینامه مهارت بوده و بیشتر آن‌ها متخصص ساخت بتن نیستند

سایت جامع پیمانکاران ، فربد م با یه عالمه حرف نگفته :: هر روز عمر ساختمان های پایتخت کمتر و کمتر میشه قبلا که ساختمن ها روی دیوار های 40 و 60 سانتی ساخته میشد حداقل 20 سال عمر داشتند . حالا که بتن مسلح و اسکلت فلزی اومده وسط ساختمانها 30 سال عمر مفید دارند . جدیدا که ساختمان ها رو 15 سال الی 20 سال خراب میکنند .

حالا بریم آمریکا ( بازم بگم ) خاک تو سر …… بوق …….. عمر ساختمان = زیر 100 سال نوساز بالای 130 سال نیاز به تعمیر داره بالای 150 سال شاید دولت اجازه تخریب بده . اخه میدونید منابع یک کشور استخراج میشه تا بشه باهاش یه ساختمون بسازی ..

یه آگهی داشتم میخوندم ، نمی دونم بخندیم یا گریه کنیم :: میگه .. آهن ، میلگرد a2 a3 ، نبشی ، تیر آهن نو کارکرده درب و داغون میخریم به بالاترین قیمت … دقیقا تو خط بعدش نوشته : .. تولید بلوک سیمانی و بتنی به قیمت مناسب … یه خط بعد …. ساختمان سازی ، معماری زیر نظر مهندس با قیمت ارزان …. خط بعدش نوشته سیمان ارزان فله هر تن … تومان . . ؟؟ خودتون قضاوت کنید .. نمیخوام افشاگری کنم … نه پای مهندسین و میکشم وسط نه پای دلال نه پای پیمانکار … فقط یه چیز میگم وسلام نامه تمام … چاه نکن بهر کسی اول خودت دوم کسی …. هرچی بکاری خودتم باید درو کنی ..

افزایش عمر ساختمان با بتن استاندارد

۲۹ شهریور ۱۳۹۱

رئیس انجمن تولیدکنندگان بتن آماده گفت:

رعایت استاندارد در تولید و توزیع بتن، عمر مفید ساختمان ها را به سیصد سال افزایش می دهد.

حسین فروتن مهر با بیان این مطلب افزود:

محصول به ظاهر ساده بتن متشکل از موادی همچون شن، ماسه، آب و سیمان است اما از نظر اطلاعات فنی باید در سطح بالایی قرار داشته باشد تا استحکام سازه را تامین کند. وی ادامه داد: نحوه مناسب تولید این محصول و همچنین توزیع آن با دستگاه های مجهز و در کمترین زمان ممکن به بهبود کیفیت و رعایت استانداردهای معتبر جهانی در این محصول کمک کرده که این امر عمر مفید ساختمان ها را به 300 سال افزایش می دهد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان بتن آماده با تاکید بر اطلاع رسانی و فرهنگ سازی مناسب در مسیر بهبود کیفیت این محصول اظهار داشت: این انجمن پیشنهاد داده که صدور جواز پایان کار ساختمان ها منوط به بکارگیری بتن استاندارد و شناسنامه دار باشد تا پیمانکاران از این پس تلاش بیشتری برای استفاده از محصول باکیفیت داشته باشند.

برگزاری پنجمین نمایشگاه کشوری مصالح و تکنولوژی ساختمان

پنجمین نمایشگاه کشوری مصالح و تکنولوژی ساختمان و پنجمین نمایشگاه اختصاصی آسانسور ،بالابر ، صنایع و تجهیزات آن در اصفهان گشایش یافت.

به گزارش سرویس اقتصادی باشگاه خبرنگاران در پنجمین نمایشگاه کشوری مصالح و تکنولوژی ساختمان هشتاد شرکت از استانهای اصفهان ،‌ تهران ، خراسان رضوی و جنوبی ،‌ البرز ، آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، فارس ، چهارمحال و بختیاری و یزد حضور دارند .

در این نمایشگاه شرکت کنندگان محصولاتی چون انواع بتن سبک و اسفنجی ، کفپوش بتنی ، انواع بلوک ،‌ پوکه و‌دیوارهای سبک، دیوارهای کاذب ، قطعات پیش ساخته بتنی ، پنلهای سقفی ، دیواری ، سرد خانه ای ، کانکس ، کانالهای هوا ،‌انواع عایقهای صوتی ، حرارتی ، رطوبتی ، انواع میلگرد ، سازه های پیش ساخته را عرضه کردند.

همچنین در پنجمین نمایشگاه اختصاصی آسانسور، بالابر، صنایع و تجهیزات وابسته سی شرکت تولید کننده قطعات آسانسور و بالابر ، پله برقی ،‌ در ، کابین آسانسور ، صندلی پله پیما و تابلو فرمان آسانسور از استانهای اصفهان ، تهران و خراسان رضوی حضور دارند.

این دو نمایشگاه تا 22 شهریور در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی استان اصفهان واقع در پل تاریخی شهرستان برپا ست.

ایران جز 5 کشور برتر دنیا در دانش بتن خود تراکم

مدیرعامل شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک گفت:

با بومی سازی دانش بتن خودتراکم اقتصادی هم اکنون جزو پنج کشور برتر دنیا در این فناوری هستیم.

باشگاه خبرنگاران

کامران رحیم اف در حاشیه برگزاری نخستین مسابقه بتن خودتراکم اقتصادی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ما افزود:

با توجه به بومی سازی و ترویج این دانش در دانشگاه ها و شرکت های مشاور و پیمانکاران ، در حال عملیاتی کردن استفاده از این نوع بتن در طرح های عمرانی ، سدسازی ، تونل سازی و پل سازی هستیم.

وی اضافه کرد:

برنامه ما در آزمایشگاه فنی و مکانیکی خاک به عنوان زیرمجموعه وزارت راه و شهرسازی این است که با ترویج مصرف بتن خودتراکم ، استفاده از این نوع بتن را در اسکله ها ، باند فرودگاه ها و دیگر طرح ها عملی کنیم .

رحیم اف ، دوام بالا و جلوگیری از به هم ریختگی دانه بندی بتن را از مزیت های بتن خودتراکم اقتصادی برشمرد و گفت:

وزارت راه و شهر سازی استفاده از این نوع بتن را در شورای عالی فنی به تصویب خواهد رساند و در بخشنامه ای به مشاوران و پیمانکاران ، نحوه استفاده از بتن خودتراکم را ابلاغ خواهد کرد .

وی افزود:

با بسترسازی و آموزشی که برای بخشی از پیمانکاران برگزار می کنیم امیدواریم همین امسال استفاده از بتن خودتراکم اقتصادی در طرح های عمرانی کشور عملیاتی شود.

رحیم اف با بیان اینکه خوردگی بتن و دوام و عمر کم آن از مشکلات اجرای طرح های عمرانی کشور بود گفت:

به همین علت بتن در مرحله پخش باید با استفاده از دستگاه لرزاننده متراکم می شد که در مواقع دسترسی نداشتن به این نوع دستگاه ها با مشکل جدی در استفاده از بتن مواجه بودیم اما اکنون با استفاده از بتن خودتراکم نیاز به دستگاه لرزاننده وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه بتن خود تراکم به خودی خود متراکم می شود گفت: استفاده از این نوع بتن در طرح هایی مانند تونل سازی و پل سازی و نیز ساخت اسکله ها ضمن کاستن مصرف بتن ، اجرای طرح را نیز تسریع خواهد کرد.

نخستین دوره مسابقه بتن خودتراکم اقتصادی در محل آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک وابسته به وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

جایگزینی بتن پلمپری به جای آسفالت رنگی در شمال پایتخت

معاون فنی و عمرانی منطقه یک گفت:

به منظور ایجاد جلوه های بصری و فراهم سازی محیطی شاد برای شهروندان بتن پلیمری جایگزین آسفالت رنگی در مسیرهای خاص و ویژه شمال تهران می شود.

محمدشیری در گفتگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران افزود:‌

آسفالت رنگی ابتدا در پیاده راه سلامتی بوستان قیطریه اجرا شد و به دلیل این که مقرون به صرفه نبود در مکانهای دیگر مورد استفاده قرار نگرفت و بتن پلیمری با توجه به کیفیت ، تنوع رنگی و سطح سایش کمتر، برای خاص و ویژه نمودن بخشهایی از معابر جایگزین شد.

وی بیان کرد:

بتن پلیمری از لحاظ شکل و ظاهر مقاوم تر است و انواع مختلف دارد و کارایی مختلف هم دارد و براساس گونه بندی در مکانهایی مانند مدارس ، معابر و BRT به کار می رود .

شیری تصریح کرد:

افزایش پلیمر به بتن باعث بهبود مقاومت بتن ، روانی کاهش از هم گسیختگی و ایجاد فضای خالی یا شیار در بتن و دوام و افزایش عمر آن می شود و همچنین مقاومت آن را در برابر کاهش و افزایش شدید دما بسیار بالا می برد.

وی گفت:

در بوستان گلابدره نیز پس از اتمام ، بتن پلیمری در مسیر دوچرخه سواری استفاده و سعی خواهد شد چند نمونه دیگر نیز در پیاده روها اجرا شود.

شیری افزود:‌

در حال حاضر استفاده از انوع آسفالت در بوستان نیاوران به صورت یو u شکل اجرا شده و مورد رضایت شهروندان قرار گرفت.

در پایان خاطر نشان کرد:

در صورت مشخص شدن بودجه نیمه دوم سال خیابان های مهم معابر اصلی سطح منطقه مثل دربند و پارک جمشیدیه نیز از این بتن پلیمری استفاده شود.

فارس

پیشرفت 51 درصدی اولین سد بتن غلتکی فارس

اجرای سد چشمه عاشق ، نخستین سد بتن غلتکی فارس پنجاه و یک درصد پیشرفت داشته است.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگار فارس مجری طرح این سد گفت:

در سال 1389 طرح اجرای سد داده شده است و از سال گذشته تا کنون ساخت بدنه سد شروع شده و بیش از شصت درصد بتن ریزی داشته است.

نظری گفت:

برای ساخت این سد هفتصد میلیارد ریال اعتبار اختصاص داده شده است.

وی ادامه داد:

سد چشمه عاشق از نوع بتن غلتکی و نوع سرریز آن آزاد روی تنه سد است میزان گنجایش آن هفتاد میلیون متر مکعب آب و ارتفاع از پی شصت متر است، طول تاج سد چهار صد متر و عرض آن شش متر است.

وی افزود:

با ساخت این سد، آب صنایع از جمله فولاد نی ریز، آب آشامیدنی نی ریز و توابع و قطرویه و آب باغهای منطقه قطرویه تامین می شود.

وی افزود:

سد چشمه عاشق در نود و شش کیلومتری جنوب شرقی نی ریز فارس قرار دارد

بتن استاندارد، عمر ساختمان را به 300 سال افزایش می دهد

رئیس انجمن تولیدکنندگان بتن آماده گفت:

رعایت استاندارد در تولید و توزیع بتن، عمر مفید ساختمان ها را به سیصد سال افزایش می دهد.

حسین فروتن مهر در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، با بیان این مطلب افزود:

محصول به ظاهر ساده بتن متشکل از موادی همچون شن، ماسه، آب و سیمان است اما از نظر اطلاعات فنی باید در سطح بالایی قرار داشته باشد تا استحکام سازه را تامین کند.

وی ادامه داد:

نحوه مناسب تولید این محصول و همچنین توزیع آن با دستگاه های مجهز و در کمترین زمان ممکن به بهبود کیفیت و رعایت استانداردهای معتبر جهانی در این محصول کمک کرده که این امر عمر مفید ساختمان ها را به سیصد سال افزایش می دهد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان بتن آماده با تاکید بر اطلاع رسانی و فرهنگ سازی مناسب در مسیر بهبود کیفیت این محصول اظهار داشت: این انجمن پیشنهاد داده که صدور جواز پایان کار ساختمان ها منوط به بکارگیری بتن استاندارد و شناسنامه دار باشد تا پیمانکاران از این پس تلاش بیشتری برای استفاده از محصول باکیفیت داشته باشند. پایان.

کوتاه بشنوید از سایت پیمانکاران :

اصل و ول کردید : گبردادید به پیمانکار ، پیمانکار مرده شوره ، من باید طرح اختلاط بتن رو درست اجرا کنم ، زمان میکس رو هم افزایش بدم ، سریع هم بتن رو اجرا کنم ، ویبره هم بزنم ، ولی چه فایده ، بازم بعد از بگو صد روز ، بایه ضربه پتک بتن هر ساختمونی رو که بگید من براتون خراب میکنم . این که ما داریم به عنوان پی و ستون و … کار میکنیم بتن نیست ، ملات هم نیست . حالا نمیخواد سیصد سال عمر ساختمان ها را افزایش بدیم بیایم ساختمون ده ساله رو بخاطر موقعیت خوب خراب نکنیم …!

منبع :: سایت جامع پیمانکاران

نظرات () IFrame

 


در ساختمان از بتن استاندارد استفاده کنیم

نویسنده: { فربد حیدری } Farbod Heidari – چهارشنبه ۱٠ آبان ۱۳٩۱

با احترام به گفته رییس انجمن بتن خوزستان : حرف من کلی است ، خواهشا کسی به خودش نگیره !

در ساختمان از بتن استاندارد استفاده کنیم

رییس انجمن بتن خوزستان با بیان این‌که بتن خوب بتنی است که در آن از مصالح استاندارد استفاده شده باشد، بر لزوم استفاده از بتن استاندارد در ساخت و سازها تاکید کرد.

محمد حسین دارش اظهارداشت :
در حال حاضر بیش از ۱۵ کارخانه بتن‌سازی در خوزستان وجود دارد که دارای گواهی‌نامه استاندارد هستند.

سایت جامع پبمانکاران : آیا سیمان فله ای که در داخل سیلوی بتن است ، سیمان استاندارد است . آیا تابحال در اینترنت کلمات ، سیمان ارزان ، سیمان تنی ارزان را سرچ کرده اید . با این هزینه بالا من پیمانکار که 18 ساله بتن درست میکنم و هیچ استانداردی را هم بلد نیستم به سیمان و ماسه ریز دانه و پر از خاک کدام بتن سازی اعتماد کنم . تو مدت 18 سال کاری یه ماشین نتونستم بخرم ، هنوز یک سال از افتتاح کارگاه ساخت بتن نگذشته ، طرف و با ماشین کمتر از بی ام و و لکسوز نمی بینید . به ادامه توجه کنید ……

وی افزود: به مردم توصیه می‌شود از بتن‌های استاندارد استفاده و بتن مورد نیاز خود را از طریق کارخانجات مربوط و دارای گواهی استاندارد تامین کنند.

دارش تصریح‌کرد: مردم از مصرف بتن‌های دست ساز در ساختمان‌ها خودداری کنند زیرا مصالح مورد استفاده در این بتن‌ها، تایید شده و استاندارد نیست و کوچکترین نقصی در ساخت بتن، موجب کاهش کیفیت بتن تولیدی می‌شود. باید همه اجرای بتن به صورت کافی، برنامه‌ریزی شده و با دقت در کنار یکدیگر قرار گیرد.

رییس انجمن بتن خوزستان در ادامه با بیان این‌که بتن‌کارانی که در محل ساخت و ساز اقدام به بتن‌سازی می‌کند مورد تایید نیستند، خاطرنشان کرد: عوامل اجرایی ساختمان‌ها اغلب فاقد گواهینامه مهارت بوده و بیشتر آن‌ها متخصص ساخت بتن نیستند

سایت جامع پیمانکاران ، فربد م با یه عالمه حرف نگفته :: هر روز عمر ساختمان های پایتخت کمتر و کمتر میشه قبلا که ساختمن ها روی دیوار های 40 و 60 سانتی ساخته میشد حداقل 20 سال عمر داشتند . حالا که بتن مسلح و اسکلت فلزی اومده وسط ساختمانها 30 سال عمر مفید دارند . جدیدا که ساختمان ها رو 15 سال الی 20 سال خراب میکنند .

حالا بریم آمریکا ( بازم بگم ) خاک تو سر …… بوق …….. عمر ساختمان = زیر 100 سال نوساز بالای 130 سال نیاز به تعمیر داره بالای 150 سال شاید دولت اجازه تخریب بده . اخه میدونید منابع یک کشور استخراج میشه تا بشه باهاش یه ساختمون بسازی ..

یه آگهی داشتم میخوندم ، نمی دونم بخندیم یا گریه کنیم :: میگه .. آهن ، میلگرد a2 a3 ، نبشی ، تیر آهن نو کارکرده درب و داغون میخریم به بالاترین قیمت … دقیقا تو خط بعدش نوشته : .. تولید بلوک سیمانی و بتنی به قیمت مناسب … یه خط بعد …. ساختمان سازی ، معماری زیر نظر مهندس با قیمت ارزان …. خط بعدش نوشته سیمان ارزان فله هر تن … تومان . . ؟؟ وقتی رزومه صاحب آگهی رو خوندم دیدم نوشته تخصص ما صنایع غذاییه .. کوشی هم میخریم چینی هم میفروشیم ؟؟ خودتون قضاوت کنید .. نمیخوام افشاگری کنم … نه پای مهندسین و میکشم وسط نه پای دلال نه پای پیمانکار … فقط یه چیز میگم وسلام نامه تمام

اگه هر کسی فقط به اندازه گلیمش هواسش به حلال و حروم باشه اینجوری نمیشه . حالا تا آخرشو بخون .

منبع سایت جامع پیمانکاران

IFrame

 


مشخصات یک بتن عالی برای سازه های آبی ( استخر ، فونداسیون استخر ، پل ، سد
نویسنده: { فربد حیدری } Farbod Heidari – سه‌شنبه ٢ آبان ۱۳٩۱

مشخصات یک بتن عالی برای سازه های آبی ( استخر ، فونداسیون استخر ، پل ، سد )

در ادامه اطلاع رسانی درباره ماده افزودنی برای بتن استخر های شنا

تصمیم به درج اطلاعات خصوصی خود درباره قدرت و آزمایشات برخی از بتن های ساخته شده کردیم .

این مقاومت ها در محیط یک آزمایشگاه بدست آمده .

بتن معمولی درجه یک هدف ایجاد مقاومتی در حدود 40 الی 50 مگا پاسکال

یک متر مکعب بتن / سیمان p2 – kg / ماسه مطابق با تعریف مطلب قبل kg / شن مطابق با شرایط مطلب قبل kg / مقدار آب مصرف شده

سیمان 350 کیلو گرم – ماسه 950 – شن 850 – 170 آب

اسلامپ 7 – وزن 2450 کیلو گرم – طبق قوانین این بتن در کارگاه در چند غالب استاندارد (( مکعبی به ابعاد 15 *15*15 )) ساخته و به مرکز تحقیقات بتن جهت آزمایش ارجاع شد . این آزمایش در سن 7 روز 15 روز 28 روز و 56 روز انجام شد . یک سری نمونه با مواد افزودنی و سری اول بدون مواد افزودنی .

آزمایش مقاومت فشاری مطابق با استاندارد امریکایی din انجام شد

جواب آزمایش در نوع یک بدون مواد افزودنی : به ترتیب از کم به زیاد در روز هفتم برای بتن ، بدون افزودنی 30mpa – روز پانزدهم mpa 37 – روز بیست و هشتم 44 mpa – روز پنجاه و ششم 50 mpa

اما بتن با مواد افزودنی به ترتیب 60 mpa – 69 mpa – 75mpa – و در نهایت سکته نکنید در روز پنجاه و ششم حداکثر مقاومت 82 mpa است .

توضیح :: به خودمون و اعضای تیم تبریک میگم این کار در نوع خودش یه شاهکار بوده و هست

بعضی از دوستان میپرسند چرا روز 56 – زیرا به خاطر یکی از مواد که به بتن اجازه میده زمان بیشتری برای ویبره داشته باشیم یک مقدار تاخیر در روال ریدن به نهایت قدرت ایجاد میشود و به همین خاطر روز 56 را نیز برای آزمایش اضافه کردیم و متوجه شدیم که درست حدث زدیم زمان یک ساعت اضافه برای ویبره و گرفتن بتن در اول کار باعث میشه بتن روند مقاومتی خود را در زمان بیشتری داشته باشد .

آزمون های دیگر نیز به همین منوال بود و قدرت خیلی بیشتر از تصور ما رشد داشت .

آزمایش کشش و خمش در تایم 28 روز برای بتن معمولی 3.6 n/mm2

و برای بتن با مواد افزودنی 0.6 n/mm2

فراموش نشود در تمام این زمانها همیشه رطوبت بتن بالای سطح 88% حفظ شد .

در کل به نتیحه ای که رسیدیم این بود ::

یک مزیت : مقاومت بسیار بالاتر در برابر کشش ، خمش ، ضربه ، نفوذ آب و کلر ، و.. یک بتن منحصر بفرد بدون هیچ ضعفی بعد ار 40 روز

یک ضعف :: اسلامپ پایین – اسلامپ 6 الی 8 بسیار کم است که در حال بهبود اسلامپ برای پرو‍ژ‍ه های خاص هستیم

البته متاسفانه یا خوشبختانه همکاران مانیز در حال پیشرفت هستند و به خاطر حفظ اسرار مجبوریم اکثر معادلات و نکات کلیدی را بیان نکنیم .

ارادتمندم فربد

IFrame

 


Poolbeton بتن استخر ،

نویسنده: { فربد حیدری } Farbod Heidari – سه‌شنبه ٢ آبان ۱۳٩۱

Poolbeton بتن استخر ،

خواص بتن سوناسازان

واترپروف بتن ، افزایش مقاومت دربرابر یون کلر و سولفات ، افزایش مقاومت فشاری حداقل 20% مقاومت بتن های معمولی ، افزایش مقاومت خمشی حداقل 40% ، کاهش 90% ترک بعد از گیرایی بتن و از دست دادن آب ، زمان بیشتر برای ویبره کردن ، دارای تاییدیه از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن

آزمایش هایی که توسط مرکزتحقیقات از نمونه های ارسالی انجام شد طبق فرم ها و آنالیز های ارائه شده و موجود 100% موارد بالا را تایید میکند .

مواد مورد استفاده شامل ماسه به عنوان ریز دانه به ضخامت حداکثر 0.5 میلیمتر – شن به عنوان بخش درشت دانه بین 0.5 الی 20 میلیمتر – سیمان نوع دو پرتلند – ماده افزودنی : یک ماده با پایه بتن که جهت اضافه کردن در حین مصرف استفاده میگردد . این ماده که دستور استفاده دقیق استفاده آن بر روی بسته بندی ارسالی درج شده باعث تقویت بتن از همه نظر خواهد شد . ( بتن واترپروف ، بتن با 20 درصد افزایش مقاومت در برابر ضربه و فشار ، افزایش مقاومت کششی و خمشی تا 40 درصد ، صد درصد مقاوم دربرابر نفوذ کلر ها و سولفات ها و دها برتری مهم نصبت به سایر محصولات . این افزودننی شامل تمام مواد مورد نیاز بتن است و نیاز به اضافه کردن مواد دیگر نمیباشد )

نکات مهم :

برای داشتن یک سازه مقاوم و واترپروف

اول :: مهم طرح اختلاط مواد مصرفی در بتن شما است که برای هر قسمت از سازه ای مانند استخر ، باید یک نوع بتن را ساخت . با داشتن یک بتن مرغوب است که شما میتوانید مقاومت و مقدار جذب آن را بهبود ببخشید . در غیر این صورت ، آب در هاون کوبیدن است ،

دوم :: نظافت محیط کارگاه و رعایت آیین نامه بتن در محل ساخت و اجرای بتن است .

سوم :: در اکثر کارگاه های بتن دیده شده ، آب به مقداری به بتن اضافه میگردد تا بتوان با بتن راحت تر کار کرد . درصورتی که حتی یک درصد آب بتن شما بیشتر باشد ، همان آب با بخار شدن از بین سطوح بتن ، باعث درز ، ترک و جایی برای نفوذ آب و انواع مواد مضر به داخل بتن میشود .

IFrame

 


بتن های هوشمند ، یتن ساختمان مسکونی ، دانلود کتاب ، بمب‌های بتن شکن
نویسنده: { فربد حیدری } Farbod Heidari – شنبه ۱ مهر ۱۳٩۱

بتن های هوشمند ، یتن ساختمان مسکونی ، دانلود کتاب ، بمب‌های بتن شکن

فروردین ماه سال جاری بود که لئون پانتا، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد اگر قرار است حمله احتمالی به ایران صورت بگیرد، قبل از آن باید بمب‌های بتن شکن آمریکا (Massive Ordnance Penetrator) ارتقاء یابد. چهار ماه پس از این اظهارنظر، «مایکل دونلی»، معاون وزیر دفاع آمریکا در بخش نیروی هوایی مدعی شد واشنگتن بزرگترین بمب قدرتمندی را که توانایی نفوذ در عمق 60 متری زمین را دارد، ساخته است.

هر زهری پادزهری دارد و پادزهر بمب‌های بتن‌شکن آمریکا،‌ «بتن‌های هوشمند» دانشمندان ایرانی است.

بتن در سازه های مسکونی

طراحی و ساخت و ساز مورد نیاز برای شالوده های بتنی ساده و مسلح، دیوار بنیاد، و اسلب بر روی زمین، و الزامات مورد نیاز برای بتن، تقویت، فرم ها، و سایر مواد مرتبط هستند.

 

کتاب از انجمن بتن امریکا به زبان اصلی لینک دانلود در جدول ..
برتر از بمب های آمریکایی بتن فوق مستحکم ایرانیست

نظر مدیر سایت : به لطف تهدیدات آمریکایی ها ما توانستیم نقاط ضعف خود را شناسایی و امروز همان نقاط ضعف ما به نقاط قوت ما تبدیل شده . خدارا شکر

امید وارم در مقابل تمام ضعفها به همین گونه عمل کنیم .

هر زهری پادزهری دارد و پادزهر بمب‌های بتن‌شکن آمریکا،‌ «بتن‌های هوشمند» دانشمندان ایرانی است.

فروردین ماه سال جاری بود که لئون پانتا، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد اگر قرار است حمله احتمالی به ایران صورت بگیرد، قبل از آن باید بمب‌های بتن شکن آمریکا (Massive Ordnance Penetrator) ارتقاء یابد. چهار ماه پس از این اظهارنظر، «مایکل دونلی»، معاون وزیر دفاع آمریکا در بخش نیروی هوایی مدعی شد واشنگتن بزرگترین بمب قدرتمندی را که توانایی نفوذ در عمق 60 متری زمین را دارد، ساخته است.

این بمب، بتن‌شکن (MOP) نام دارد که دارای وزن 13.5 تن، 6 متر طول و یک متر عرض است که هواپیماهای جنگی B-52 و B-2 قادر به حمل آن هستند. طبق برخی گزارش‌ها، پنتاگون 330 میلیون دلار برای تولید و تحویل بیش از 20 بمب بتن شکن هزینه کرده و حداکثر بار انفجاری هر یک از آنها 5 هزار و 300 پوند است.

همزمان با اعلام خبر ساخت این بمب، فرماندهان نظامی آمریکا علنا اعلام کردند هدف از تولید چنین سلاحی حمله به تاسیسات هسته‌ای بسیار مستحکم و مخفی کشورهای چون ایران و کره شمالی است. برخی مقامات وزارت دفاع آمریکا نیز گفته‌اند این بمب برای از کار انداختن تاسیسات هسته‌ای فردو طراحی شده است.

بتن هوشمند؛ پیشرفت جدید تلنولوژیک ایران

البته درباره توانمندی بمب‌‌های بتن‌شکن آمریکا برای تخریب تاسیسات اتمی ایران حرف و حدیث‌های بسیاری وجود دارد. نشریه «اکونومیست» با انتشار گزارشی به تشریح یکی از تردیدها پرداخته و نوشته: “آمریکایی‌ها نگرانند فردای صبحی که دودهای ناشی از حمله به تاسیسات ایران فرو می‌نشیند، مضحکه جهانی شوند”!

اشاره این هفته نامه انگلیسی به پیشرفت جدید ایران در زمینه ابداع نوع جدیدی از بتن تحت عنوان «بتن هوشمند یا ابر مقام» (UHPC) است که احتمال حمله نظامی به ایران و ضریب موفقیت آن را به شدت کاهش می‌دهد. بر اساس دانش تولید این نوع از بتن، ساختمان‌ها و تاسیساتی می‌توان ساخت که هیچ یک از بمب‌های موجود سنگر شکن و ضد بتن جهان نمی‌تواند، آنها را تخریب کند.

اکونومیست در ادامه نوشت: “تاکنون مقاوم‌ترین بتنی که ساخته شده Ductal نام دارد که توانایی تحمل بالاترین فشارها و شدیدترین انفجارها را داراست. نسل جدید بتنی که ایرانی‌ها ساخته‌اند با استفاده از تکنولوژی نانو، استفاده از اکسیدهای فلزی آهن، آلومینیوم، تیتانیوم و مس چنان مقاوم شده است که حداقل چهار برابر مشهورترین بتن مقاوم دنیا استقامت دارد.”

این هفته نامه انگلیسی اضافه کرد: “طبق گزارش‌های پنتاگون، در دانشگاه ابوعلی سینا، فیبرهای پلیمری و پودر کوارتز به بتن اضافه کرده‌اند که ضربه گیری در برابر موج انفجار را چند برابر می‌کند. تحقیقات منتشر شده دانشگاه تهران نیز نشان داده کاربرد فیبرهای فولادی بتن را نشکن می‌کند و افزودن فقط کمی پلیمر این مقاومت را تا 7 برابر افزایش می‌دهد و بتن را سبک‌تر، نازک‌تر و مقاوم‌تر می‌کند. به این ترتیب اگر فقط بخشی از تکنیک‌های موجود در بتن ریزی تاسیسات نظامی و حساس ایران به کار رفته باشد در آن صورت حمله به تاسیسات پنهان شده در زیر این بتن‌ها عاقلانه به نظر نمی‌رسد.”

طبق این گزارش، از آنجائیکه ایران کشور زلزله‌خیری است، مهندسان ایرانی برخی از محکم‌ترین و بادوام‌ترین مصالح ساختمانی دنیا را ساخته‌اند. این بتن‌ها به راحتی می‌توانند در برابر زمین‌ لرزه‌های کوچک و در صورت وقوع، در مقابل لرزش‌های مصنوعی زمین مانند ارتعاشات ناشی از بمباران مقاومت کنند.

دقیقا همین موضوع موجب تشویش مقامات آمریکایی شده چراکه آنها نگرانند بمب‌های بتن‌شکن نتوانند در سنگرهای عمیق ایران نفوذ کنند، به ویژه اینکه ایران به فناوری بتن هوشمند (UHPC) دست یافته و به باور آنها حتی احتمال دارد به‌روزرسانی بمب‌های بتن‌شکن نیز کافی نباشد.

توانایی مقاومت در برابر موشک

به نوشته این هفته نامه انگلیسی،‌ نتیجه مطالعه‌ای که دانشگاه تهران در سال 2008 منتشر شد، به توانایی بتن هوشمند برای مقاومت در برابر موشک‌های فلزی اشاره دارد. این مطالعه نشان می‌دهد بتنی که در ساختار خود حاوی نسبت بالای الیاف فولادی است، به بهترین نحو ممکن عمل می‌کند. نتیجه مطالعه دیگری که به سال 1995 باز می‌گردد، نشان می‌دهد اگرچه مقاومت فشاری بتن با اضافه کردن الیاف پلیمری تنها به میزان اندکی افزایش می‌یابد، اما مقاومت ضربه‌ای آن تا هفت برابر بهبود می‌یابد.

البته ایران تنها کشوری نیست که به دنبال فناوری بتن‌های مستحکم‌تر و کاربردهای گسترده آن است. چند سال قبل، محققان ام.آی.تی بر روی این موضوع مطالعه کرده‌اند که چطور تغییر شکل‌های نانو در بتن می‌تواند باعث بی‌ثبات شدن آن بشود. آنها همچنین آزمایش‌هایی را در خصوص استفاده از بخار سیلیس برای بهبود طرح اختلاط بتن انجام داده‌اند. همچنین مطالعه‌ای که بین سال‌های 2004 تا 2006 در استرالیا انجام شده، تایید کرده بتن هوشمند در مقابل انفجارهای ناشی از برخورد مستقیم نیز مقاومت می‌کند.

اکونومیست نوشت: “مهندسانی که بمب‌های سنگرشکن را طراحی کرده‌اند، بدون شک به این نکته توجه نکرده‌اند و از داده‌های سری خود برای طراحی بمب‌ها استفاده کرده‌اند. در طول جنگ اول خلیج فارس در سال 1991، نیروی هوایی آمریکا دریافت بمب‌های سنگرشکن یک تنی آن نمی‌تواند در برخی از سنگرهای عراقی نفوذ کند. در نتیجه طراحان بمب دوباره مشغول کار شدند و پس از دو نسل بهبود نتایج، حاصل کار آنها بمب 13 تنی MOP است که می‌تواند تا 60 متر در بتن‌های معمولی نفوذ کند.”

در پایان این مطلب آمده:‌ “با این وجود، حتی این بمب نیز در مقابل مواد محکم‌تر، کارایی کمتری دارد و در بتنی که تنها دو برابر استحکام بیشتری دارد، تنها 8 متر نفوذ می‌کند. بنابراین هیچ کس (حداقل آنهایی که به اطلاعات نظامی طبقه‌بندی شده دسترسی ندارند) نمی‌داند بمب MOP در مقابل بتن‌های فوق مستحکم ایرانی کارایی دارد یا خیر.

===================================

منبع :

http://www.concrete.org/BookstoreNet/ProductDetail.aspx?itemid=33210

فارسی انگلیسی
332-10 کد مسکونی مورد نیاز برای سازه های بتنی (ACI 332-10) و تفسیر

نویسنده: کمیته ACI 332


سال انتشار: 2010
تعداد صفحات: 30
این سند است: فعال
Nonmember قیمت: 61.50 $
ACI ها قیمت: 37.00 دلار
ترتیب: کد: 33،210
ISBN: 9780870313868
رده: مسکونی
فرمت: PDF

دانلود نسخه الکترونیکی به کامپیوتر من.

چکیده: اینجا را کلیک کنید برای پیش نمایش

“کد مسکونی مورد نیاز برای سازه های بتنی” پوشش طراحی و ساخت و ساز از بازیگران در محل بتن یک و دو خانواده خانه و چند خانه های تک خانواده (خانه)، و سازه و لوازم جانبی آنها است. در میان افراد تحت پوشش، طراحی و ساخت و ساز مورد نیاز برای شالوده های بتنی ساده و مسلح، دیوار بنیاد، و اسلب بر روی زمین، و الزامات مورد نیاز برای بتن، تقویت، فرم ها، و سایر مواد مرتبط هستند.
کیفیت و آزمایش از مواد مورد بحث در این سند با اشاره به استانداردهای ASTM مناسب پوشانده شده است. کد نوشته شده است را برای مرجع تصویب در کد ساختمان اجازه می دهد بدون تغییر زبان آن است. جزئیات پس زمینه و یا پیشنهادات خود را برای انجام الزامات و یا قصد از کد در تفسیر ارائه شده است. تفسیر مورد بحث به برخی از ملاحظات کمیته در حال توسعه کد با تاکید با توجه به توضیح مقررات که ممکن است ناآشنا به کاربران فعال و یا که در آن خروج قابل توجهی وجود دارد از کدهای دیگر بتن. مفاد تفسیر با “R”، مانند شروع “R.1.1.1،” و متن تفسیر در کج (ایتالیک) نشان داده شده است. اسناد منابع مربوطه را برای کاربر در آرزوی مطالعه مفصل تر از مسائل فردی اشاره کرد.
کلمات کلیدی: مواد افزودنی، سنگدانه، افزودنی حباب هوا لنگرگاه (ساختاری) سطحی با کدهای ساختمان، کلرید کلسیم، سیمان، ساخت آب و هوای سرد، مقاومت فشاری، ساخت بتن، مفاصل ساخت و ساز بتن، بتن، انقباض مفاصل، پوشش، پخت، استحکام خمشی؛ طبقه، شالوده، قالب (ساخت و ساز)، دیوار بنیاد پایه، ساخت آب و هوای گرم، بازرسی، بارهای (نیروهای)، مواد، اختلاط، مخلوط متناسب و قرار دادن ساده بتن، بتن مسلح، تقویت فولاد، مسکونی، سرویس. مشخصات؛ دال بر روی زمین، اسلب، قرار گرفتن در معرض سولفات، قدرت تجزیه و تحلیل ساختاری، سازه بتنی، سازه، دیوار، آب، جوش داده شده تقویت سیم.
فهرست مطالب: مقدمه، ص. 2

فصل 1 کل P. 3

1.1 محدوده

سیستم های 1.2 جایگزین

1.3-شالوده و دیوارهای بنیاد

1.4 نقشه ها و مشخصات

1.5 بازرسی

فصل 2-نشانه گذاری و تعاریف، ص. 4

2.1 نشانه گذاری

2.2 تعاریف

فصل 3 اشاره استانداردها، ص. 5

فصل 4 مواد، ص. 6

4.1 بتنی

4.2 تقویتی

4.3 قالب

فصل 5 بتن مورد نیاز، ص. 7

5.1 عمومی مورد نیاز

5.2 بتن خواص

5.3 بتن پوشش

5.4 کلرید کلسیم

فصل 6 بتن تولید و قرار دادن، ص. 9

6.1 بتنی

6.2 قرار دادن

6.3 فرم حذف

6.4-در پایان

6.5 پخت

6.6 هوای سرد

6.7 گرم آب و هوا

فصل 7-شالوده، ص. 10

7.1 عمومی

7.2 طراحی

7.3-ساخت و ساز

فصل 8-بنیاد دیوار، ص. 13

8.1 عمومی

8.2 طراحی

8.3-ساخت و ساز

فصل 9-طراحی برای خاک گسترده، ص. 16

9.1 عمومی

9.2 طبقه بندی گسترده خاک

9.3 طراحی

فصل 10-اسلب در زمین، ص. 17

10.1 طراحی

10.2 پشتیبانی

10.3 اشکال

10.4 ضخامت

10.5 اتصالات

10.6 تقویت
پیوست جداول A-تجویزی برای دیوار بنیاد، ص. 18
منابع تفسیر، ص. 29

332-10 Residential Code Requirements for Structural Concrete (ACI 332-10) and Commentary
Author: ACI Committee 332
Year of Publication: 2010
Number of Pages: 30
This document is: Active
Nonmember Price: $61.50
ACI Member Price: $37.00
Order Code: 33210
ISBN: 9780870313868
Category: Residential
Formats: PDF
Download an electronic version to my computer.

Abstract: Click here to preview

The “Residential Code Requirements for Structural Concrete” cover the design and construction of cast-in-place concrete for one- and two-family dwellings and multiple single-family dwellings (townhouses), and their accessory structures. Among the subjects covered are the design and construction requirements for plain and reinforced concrete footings, foundation walls, and slabs-on-ground, and requirements for concrete, reinforcement, forms, and other related materials.

The quality and testing of materials discussed in this document are covered by reference to the appropriate ASTM standards. The Code is written to allow for reference by adoption in a general building code without changing its language. Background details or suggestions for carrying out the requirements or intent of the Code are provided in the commentary. The commentary discusses some of the considerations of the committee in developing the Code with emphasis given to the explanation of provisions that may be unfamiliar to code users or where significant departure exists from other concrete codes. Commentary provisions begin with an “R,” such as “R.1.1.1,” and commentary text is shown in italics. Relevant resource documents are cited for the user desiring more detailed study of individual issues.

Keywords: admixtures; aggregates; air entrainment; anchorage (structural); backfill; building codes; calcium chloride; cements; cold weather construction; compressive strength; concrete construction; concrete construction joints; concretes; contraction joints; cover; curing; flexural strength; floors; footings; formwork (construction); foundation walls; foundations; hot weather construction; inspection; loads (forces); materials; mixing; mixture proportioning; placing; plain concrete; reinforced concrete; reinforcing steels; residential; serviceability; specifications; slab-on-ground; slabs; sulfates exposure; strength; structural analysis; structural concrete; structural design; walls; water; welded wire reinforcement.

Contents: Introduction, p. 2

Chapter 1—General, p. 3

1.1—Scope

1.2—Alternative systems

1.3—Footings and foundation walls

1.4—Drawings and specifications

1.5—Inspection

Chapter 2—Notation and definitions, p. 4

2.1—Notation

2.2—Definitions

Chapter 3—Referenced standards, p. 5

Chapter 4—Materials, p. 6

4.1—Concrete

4.2—Reinforcement

4.3—Formwork

Chapter 5—Concrete requirements, p. 7

5.1—General requirements

5.2—Concrete properties

5.3—Concrete cover

5.4—Calcium chloride

Chapter 6—Concrete production and placement,p. 9

6.1—Concrete

6.2—Placement

6.3—Form removal

6.4—Finishing

6.5—Curing

6.6—Cold weather

6.7—Hot weather

Chapter 7—Footings, p. 10

7.1—General

7.2—Design

7.3—Construction

Chapter 8—Foundation walls, p. 13

8.1—General

8.2—Design

8.3—Construction

Chapter 9—Design for expansive soils, p. 16

9.1—General

9.2—Expansive soil classification

9.3—Design

Chapter 10—Slabs-on-ground, p. 17

10.1—Design

10.2—Support

10.3—Forms

10.4—Thickness

10.5—Joints

10.6—Reinforcement

Appendix A—Prescriptive tables for foundation walls, p. 18

Commentary references, p. 29

سایت جامع پیمانکاران

WhatsApp us