0 Items

همه چیز درباره کلبه چوبی

معرفی کلبه چوبی

همه ما خانه های چوبی را دوست داریم، آن ها بسیار طبیعی، احساس می شوند. چوب نه تنها بخشی از طبیعت است، بلکه استفاده از آن برای محیط زیست نیز مفید است.

خانه های چوبی از مواد طبیعی و غیر نفتی ساخته می شوند که قابل بازیافت و تجزیه پذیر هستند در نتیجه “اکولوژیکی” در نظر گرفته می شوند, در حقیقت خانه های چوبی یک گزینه جایگزین اکولوژیک و اقتصادی تر از خانه های سنتی, ساخته شده از آجر و بتن هستند, که با توجه به قیمت ها، ساخت آن ها معمولاً مقرون به صرفه تر از سایر مصالح ساختمانی است؛ به خصوص در هنگام طراحی یک کلبه کوچک، انتخاب بسیار خوبی هستند. از سوی دیگر طرح های چوب به شما امکان خلاق بودن می دهند و بسیاری از ویژگی های مطلوب را با سهولت به اجرا در می آورند.

هزینه ساخت یک کلبه چوبی بستگی به قیمت چوب در آن منطقه دارد . مثلا ساخت این ساختمان های چوبی در روسیه . نیمکره شمالی که به جنگل های چوب کاج نزدیک باشد , به صرفه و اقتصادی است و در ایران هزینه بالایی دارد .

چوب یکی از بهترین مواد برای امر ساخت و ساز می باشد که سبب بهبود کیفیت زندگی می شود. این متریال برخاسته از طبیعت، علاوه بر سازگاری با محیط زیست، مقاوم در برابر یخ زدگی و گرما نیز می باشد. تنها عاملی که باید کنترل شود، رطوبت است. رسیدگی مناسب چوب مهم ترین جنبه ساخت خانه های چوبی است.

ماندگاری کلبه های چوبی توسط کلبه های باستانی تصدیق شده است. چوبی که به درستی کار شده و فرآوری شده می تواند چند قرن دوام بیاورد. کسانی که فکر می کنند خانه های چوبی سادگی را تحمیل می کنند، ممکن است تجدید نظر کنند زیرا امروزه  انواع مصالح ساختمانی، تخصص و هنر سازندگان، این امکان را فراهم می کند تا یک کلبه چوبی را به سبکی بسیار مدرن مجهز کنند اما این کار باید توسط افراد با تجربه و تخصص انجام شود، در غیر این صورت، ممکن است مشکلات زیادی ایجاد شود.

همه چیز درباره کلبه های چوبی و ساختمان ویلایی , کلبه چوبی دوطبقه
همه چیز درباره کلبه های چوبی و ساختمان ویلایی , کلبه چوبی دوطبقه

معماری کلی کلبه چوبی

در خصوص معماری کلی کلبه های چوبی، مواردی از قبیل طراحی سقف، تعداد طبقات و محل ورودی خانه به شرایط آب و هوا، توپوگرافی سایت و موقعیت مکانی بستگی دارد اما در ادامه ما به تعدادی از موارد اشاره می کنیم:

مقررات ساخت: بسته به آئین نامه محلی شما، پروانه ساخت نیز متفاوت خواهد بود. در بعضی از مکان ها، خانه های چوبی کوچک مورد استقبال هستند و تشویق به ساخت آن ها می شود اما در بعضی مکان های دیگر محدودیت هایی حتی در حداقل اندازه مساحت، وجود دارد و شما نمی توانید کلبه را خیلی کوچک بسازید.

متریال ساخت: امروزه معماری خانه های کوچک چوبی با جدیدترین نوآوری های فن آوری فراهم شده است. در ساخت کلبه چوبی، انواع مختلف چوب برای ساخت و ساز وجود دارد اما انتخاب نهایی شما به طرح مورد نظر و بودجه شما بستگی دارد، در حالی که چوب های محلی مقرون به صرفه ترین آن ها هستند. انتخاب صحیح چوب می تواند حتی کوچکترین طرح ها را به طرز چشمگیری زیبا کند.

شرایط سایت: توپوگرافی سایت می تواند طرح کف کلبه شما را تعریف کند و  حتی ایده های طراحی غیر منتظره ای را ارائه دهد که ممکن است خانه کوچک شما را به یک پناهگاه کوچک تبدیل کند.

سیستم های داخلی: برای ساخت یک کلبه تمام فصل، باید در معماری آن گزینه های گرمایش و سرمایش را در نظر بگیرید. برای گنجاندن آن گزینه ها در کلبه، ممکن است شما به یک زیرزمین کوچک یا یک فضای خزش کوچک یا یک اتاق زیر شیروانی احتیاج داشته باشید.

هم چنین عادت های فرهنگی می تواند بر طراحی کلی تأثیر بگذارد زیرا در بعضی از منطقه ها، معماری یک منزل کوچک، یک روند کاملاً خوب و تعریف شده است و در بعضی از آن ها هنوز یک روند جدید است – بنابراین کار با یک معمار باتجربه می تواند کمک بسیاری کند.

همه چیز درباره کلبه های چوبی و ساختمان ویلایی , کلبه چوبی دوطبقه
همه چیز درباره کلبه های چوبی و ساختمان ویلایی , کلبه چوبی دوطبقه

مشخصات کلبه چوبی

امروزه چوب یکی از مصالح ساختمانی بسیار مطابق مد روز، با دوام، مقاوم، طبیعی و سازگار با محیط زیست و یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی در جهان است که نه تنها برای ساخت و ساز مسکن بلکه برای پل ها، سیستم آبرسانی و ذخیره آب و حتی زهکشی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

تسلط بر سایر مصالح ساختمانی (سیمان ، بتون ، آجر) باعث شد که باور شود عمر چرخه چوب نسبتاً کوتاه است.

اگرچه این اعتقاد گسترده نادرست بود:

طول عمر چوب خانه های پوشیده شده با الوار با شش صد تا هفت صد سال سن در شمال روسیه تأیید شده است. هم چنین خانه های قدیمی چوبی ساخته شده در آمریکای شمالی، کانادا و اسکاندیناوی ثابت می کند که بهبود مصالح ساختمانی، روندهای مدرن و راه حل های جدید ما را قادر می سازد تا جایگزینی که دارای سختی برابر با سنگ تراشی باشد پیدا کنیم.

کلبه های چوبی مسکونی زندگی آرامی دارند و یک راه گریز از سر و صدا، آلودگی و جمعیت شهرها هستند. این کلبه ها معمولا در زیستگاه های طبیعی واقع می شوند و این منجر به سلامت جسمی و روحی بهتری می شود.

ساختمان های مسکونی چوبی مانند کلبه های چوبی مسکونی به دلیل ویژگیهای ذاتی که دارند دارای مزایای بسیاری هستند. چنین سازه هایی نسبت به آب و هوا و سایر عناصر طبیعی مقاوم تر هستند، دارای عمر طولانی تر، بهره وری انرژی، مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست هستند. یک کلبه چوبی بهترین مکان برای زندگی آرام، شاد و سالم را ارائه می دهد.

در ادامه به معرفی چند مورد از مهم ترین مشخصات و ویژگی های این کلبه ها می پردازیم:

عایق طبیعی بودن کلبه چوبی

چوب عایق طبیعی است. این بدان معناست که افرادی که در یک کلبه چوبی ساکن هستند از شدت شرایط جوی خارجی محافظت می شوند. حتی اگر در زمستان ها بسیار سرد باشد، دمای داخلی یک کلبه چوبی در یک سطح یکنواخت باقی می ماند. افت ناگهانی دما تأثیر یکسانی بر دمای فضای داخلی یک خانه چوبی ندارد. در مقابل، دمای داخلی سازه های بتنی بلافاصله با تغییر وضعیت آب و هوای خارجی در نوسان است. این موضوع یک خانه چوبی  مانند یک کلبه چوبی مسکونی را به مکانی راحت و دنج برای زندگی تبدیل می کند. کسانی که در خانه ای چوبی زندگی می کنند از لحاظ جسمی و روحی  سلامت بهتری دارند زیرا در محیطی با دمای پایدار زندگی می کنند.

علاوه بر عایق بودن خود چوب به تنهایی از عایق های مختلفی می توان بین جدار های داخلی و خارجی استفاده کنیم مانند عایق پلاستوفوم , پشم سنگ یا پشم شیشه , عایق فوم پلی اتیلن و ..

عایق بندی داخلی کلبه های چوبی , عایق بندی سونای خشک
عایق بندی داخلی کلبه های چوبی , عایق بندی سونای خشک
ویژگی های حرارتی کلبه چوبی

چوب از نظر دما کارکرد خوبی دارد. مواد دیگر مورد استفاده در سازه ها مانند بتن، سیمان و فلزات، تحت تأثیر افزایش یا کاهش گرما قرار می گیرند؛ بیشتر این موادی که عموماً در سازه های یک ساختمان استفاده می شوند با افزایش درجه حرارت منبسط می شوند. در نتیجه این موضوع بر انسجام ساختاری آن ها و خسارت به آن ها تأثیر می گذارد. از طرف دیگر چوب حتی در گرمای شدید نیز منبسط نمی شود و حتی وقتی درجه حرارت خیلی کم باشد، چوب تحت تأثیر قرار نمی گیرد و این موضوع به حفظ تمامیت ساختار آن کمک می کند. از این رو کلبه های چوبی در تغییر های حرارتی، عمر طولانی تری دارند و با آسیب کمتری روبرو می شوند.

همه چیز درباره کلبه های چوبی و ساختمان ویلایی , کلبه چوبی دوطبقه
همه چیز درباره کلبه های چوبی و ساختمان ویلایی , کلبه چوبی دوطبقه

مزایای آکوستیک کلبه چوبی

همان طور که حتما می دانید بسیاری از سازهای موسیقی از چوب ساخته شده اند که به دلیل خاصیت آکوستیک چوب است. هم چنین کنسرت های موسیقی در سالن هایی که دارای دیوارهای چوبی هستند برگزار می شود زیرا چوب صدا را جذب می کند و در نتیجه سر و صدای کمتری از خود انعکاس می دهد. کلبه های چوبی نیز از خصوصیت های همانندی برخوردار هستند؛ در فضای داخلی سر و صدای کمی بروز می کند و این سازه های چوبی محیط زندگی آرام و ساکتی را فراهم می کنند. هم چنین اگر دوست دارید موسیقی بنوازید، خاصیت جذب صدای چوب به همراه محیط آرام و زیبای یک خانه چوبی، بهترین تنظیم برای شما است.

بهره وری انرژی کلبه چوبی

ساختمان های چوبی دارای بازدهی انرژی بالایی هستند. به دلیل خاصیت عایق بودن طبیعی آن ها، سازه های چوبی مانند کلبه های چوبی نیاز به استفاده کمتری از تجهیزات کنترل دما دارند. در زمستان ها آن ها فضای داخلی گرم تری را ارائه می دهند و در تابستان دمای داخلی نسبتاً خنک است. این موضوع وابستگی به تجهیزات مصرف کننده بالای انرژی مانند بخاری یا تهویه هوا را کاهش می دهد.

همه چیز درباره کلبه های چوبی و ساختمان ویلایی , کلبه چوبی دوطبقه
همه چیز درباره کلبه های چوبی و ساختمان ویلایی , کلبه چوبی دوطبقه

مقاومت در برابر برق کلبه چوبی

چوب در برابر الکتریسیته مقاوم است که باعث می شود ساختمان های چوبی در مقایسه با انواع دیگر سازه ها گزینه ای امن تر برای زندگی باشند. به دلیل جریان کوتاه، احتمال آتش سوزی نیز بسیار کم است. معمولا کلبه های چوبی در نزدیکی جنگل هایی قرار دارد که احتمال رعد و برق در هنگام باران وجود دارد. چوب به دلیل مقاومت در برابر جریان برق با محافظت در در برابر هر گونه آسیبی، گزینه ای مطمئن است.

زیبایی شناسی کلبه چوبی

یک ساختمان چوبی از لحاظ زیبایی شناسی از هر نوع ساختمان دیگری خوشایند تر است. اشکال طبیعی روی چوب، کلبه چوبی را به طور طبیعی جذاب و زیبا جلوه می دهد. چنین ساختمان های چوبی از نظر بصری خوش نما و جذاب هستند و باعث می شود خانه های چوبی به محلی آرامش بخش، راحت و دنج برای زندگی تبدیل شوند. هم چنین مبلمان چوبی و اقلام تزئینی مختلف که با تم کلی کلبه های چوبی متناسب  هستند و از آن ها در این کلبه ها استفاده می شود باعث تقویت هر چه بیشتر زیبایی طبیعی آن ها می شوند.

محیط دوستانه کلبه چوبی

به دلیل مصرف کمتر انرژی، کلبه های چوبی میزان انتشار کربن کمی دارند. چنین سازه هایی سازگار با محیط زیست هستند. کسانی که نگران ردپای کربن و تأثیرات بعدی آن بر محیط زیست هستند، می توانند یک کلبه چوبی را به عنوان محل زندگی خود انتخاب کنند. این سازه های چوبی به دلیل نوع مصالحی که در ساخت آن ها مورد استفاده قرار می گیرد به تمیز و ایمن بودن محیط کمک می کنند. این ویژگی های کلبه  چوبی به بهبود سلامت جسمی و روانی ساکنان آن نیزکمک می کند.

زیستگاه طبیعی کلبه چوبی

کلبه های چوبی مسکونی معمولا دور از جمعیت ساخته می شوند. آن ها معمولاً در مناطق روستایی یا نزدیک جنگل واقع شده اند. بنابراین چنین ساختار های چوبی زیستگاهی طبیعی را فراهم می کند. به دلیل مجاورت با طبیعت، کلبه های چوبی مسکونی برای سلامتی کسانی که در آن ها زندگی می کنند بسیار پر فایده است. چنین ساختار هایی به دور از آلودگی و سر و صدای مناطق شهری هستند که در نتیجه آن ها را به مکانی مناسب برای زندگی تبدیل می کند. زندگی در چنین خانه های چوبی مزایای سلامتی زیادی دارد و یک  منبع عالی هوای تازه و تمیز هستند.

همه چیز درباره کلبه های چوبی و ساختمان ویلایی , کلبه چوبی دوطبقه
همه چیز درباره کلبه های چوبی و ساختمان ویلایی , کلبه چوبی دوطبقه

وزن سبک کلبه چوبی

کلبه های ساخته شده از الوارهای چوبی سبک وزن هستند. از این رو، ساخت آن ها راحت تر است. از سوی دیگر حمل الوار های چوبی به محلی که یک خانه چوبی ساخته می شود، آسان است در نتیجه حمل و نقل را آسان تر و هم چنین مقرون به صرفه می کند. ساخت چنین خانه های چوبی در مقایسه با ساخت بناهای بتونی نیز بسیار آسان تر است. حتی در صورت بروز هرگونه خسارت یا خرابی، تعویض چوب های آسیب دیده و جایگزینی آن ها با وسایل جدید آسان تر است.

مقاومت در برابر اکسیداسیون کلبه چوبی

چوب در برابر اکسیداسیون مقاومت دارد. اکسیداسیون دلیل زنگ زدگی و نتیجه خسارت در فلزات است. اما  چوب از هرگونه اکسیداسیون مصون است و به همین علت سازه های چوبی عمر طولانی تری دارند. از این رو یک کلبه چوبی با فرسودگی کمتری روبرو است و در نتیجه نیاز به فعالیت های  مربوط به تعمیر و نگهداری را کاهش می دهد.

معایب کلبه چوبی

– همیشه از قرار داشتن چوب در شرایط ایده آل باید اطمینان داشت و از چوب هایی که رطوبت آن ها زیاد بوده و یا دچار پوسیدگی هستند مراقبت کرد.

– حشرات مانند موریانه ها یا سوسک ها می توانند با ایجاد سوراخ هایی در آن، به چوب صدمه بزنند که این امر می تواند بر طول عمر کلبه شما تأثیر بگذارد یا آن را نیازمند به نوسازی کند.

– درمورد نگهداری این کلبه ها، نیاز هست تا هر چند وقت یک بار بررسی شوند، زیرا ممکن است به رنگ بیرونی، آب بندی شکاف ها وغیره احتیاج داشته باشد.

– این نوع ساخت و ساز، با توجه به مصالح مورد استفاده یا فضای مورد نیاز برای آن ها، با توجه به مشکل جمعیت زیاد، برای تمامی جمعیت قابل استفاده نخواهد بود زیرا به پایداری محیط زیست آسیب می زند.

تفکرات اشتباه رایج درباره کلبه های چوبی

دوام: در حالی که برخی از خانه های بسیار شگفت انگیز بتنی پس از چهل سال آماده ریزش هستند، در برخی از کشورهای اروپای شمالی خانه های چوبی وجود دارد که بیش از دویست سال در آن سکونت داشته اند.

آتش سوزی: آتش سوزی ها معمولاً در منازل توسط وسایل داخل خانه شروع می شود: یک ته سیگار که به درستی خاموش نشده است، یک اتصال کوتاه و غیره. و آن چه باعث آتش سوزی می شود مبلمان داخل خانه است، بنابراین خطر آتش سوزی یکسان است. اگر آتش سوزی به زودی خاموش نشود، چوب آتش می گیرد اما بسیار آهسته می سوزد. بدترین نتیجه این است که اگر آتش به سرعت خاموش نشود، خانه به خاکستر تبدیل خواهد شد. با این حال، درجه حرارت بالا در خانه ساخته شده از بتن می تواند باعث ایجاد ترک هایی شود که هم چنین ممکن است منجر به ریزش خانه شود.

همه چیز درباره کلبه های چوبی و ساختمان ویلایی , کلبه چوبی دوطبقه
همه چیز درباره کلبه های چوبی و ساختمان ویلایی , کلبه چوبی دوطبقه

نویسنده: رحیم نعمتی لیمائی

گالری تصاویر منتخب کلبه های چوبی :

مطالب مرتبط با ساخت کلبه چوبی :

انواع چوب و اتصالات در ساخت سازه های چوبی و خانه چوبی

WhatsApp chat