درباره معمار کنزو تانگه

معمار کنزو تانگه

کنزو تانگه : Kenzō Tange یکی از مؤثرترین معماران ژاپنی قرن بیستم است. او از زیبایی شناسی و اصول ساختاری سنتی ژاپن به عنوان پایه استفاده کرد و پروژه های خود را در “سبک بین المللی” (دولت شهری توکیو ، 1952-57) و به سبک پیشرفته انجام داد (دفتر مرکزی تلویزیون فوجی ، 1996). کلیسای جامع کلیسای جامع سنت مری و مرکز المپیک (هر دو ساخته شده در توکیو ، در سال 1964 به پایان رسید) شاهکارهای مشهور او در جهان هستند. کنزو تانگ نخستین کسی بود که از پوششهای همپوشانی استفاده کرد: مرکز المپیک و کلیسای جامع سنت مری در توکیو ، سالن کنگره در بخشداری ایمه.

کنزو تانگه (به ژاپنی: 丹下 健三) (آوانگاری به انگلیسی:Kenzo Tange) معمار برجستهٔ ژاپنی است.

او طراح «هتل تهران» است، که قرار بود در تقاطع بلوار کشاورز و خیابان حجاب کنونی (روبروی وزارت کشاورزی و پایین تر از دبیرستان آیت‌الله سعیدی) ساخته گردد، که ساخت آن با انقلاب ۱۳۵۷ نیمه کاره ماند.

کنزو تانگه ( 丹 下 健 三تانگ کنزی ، 4 سپتامبر 1913 – 22 مارس 2005) یک معمار ژاپنی و برنده جایزه پیتزکر 1987 برای معماری بود . او یکی از برجسته ترین معماران قرن بیستم بود و سبک های سنتی ژاپنی را با مدرنیسم ترکیب کرد و ساختمان های اصلی را در پنج قاره طراحی کرد. تانگه همچنین یک حامی تأثیرگذار جنبش متابولیسم بود . وی گفت: “به اعتقاد من ، حوالی سال 1959 یا در اوایل دهه شصت بود كه من شروع به فكر كردن در مورد آنچه بعداً كردم به نام ساختارگرایی كردم ” ، (به نقل از برنامه 2/1982 ، آمستردام) ، مرجعی به جنبش معماری معروف به ساختارگرایی هلند.

تحت تأثیر مدرنیته سوئیسی ، لو کوربوزیه ، از سن کم ، تانگ در سال 1949 هنگامی که برنده مسابقه طراحی پارک یادبود صلح هیروشیما شد ، به رسمیت شناخته شد . وی در دهه 50 عضو CIAM (Congres Internationaux d’Architecture Moderne) بود. او به گروه معماران جوان CIAM موسوم به Team X پیوست ، اگرچه برنامه او در توکیو خلیج سال 1960 برای تیم 10 در دهه 1960 و همچنین گروهی که متابولیسم شد تأثیرگذار بود .

مطالعات دانشگاه او در مورد شهرسازی ، وی را در موقعیت ایده آل برای اداره پروژه های بازآفرینی پس از جنگ جهانی دوم قرار داده است. ایده های او در طرح های توکیو و اسکوپیه مورد بررسی قرار گرفت . کارهای تانژ بر نسلی از معماران در سراسر جهان تأثیر گذاشت.

اوایل زندگی

تانگ در 4 سپتامبر 1913 در اوساکا ، ژاپن متولد شد ، زندگی اولیه خود را در شهرهای چینی هانکوو و شانگهای گذراند . او و خانواده اش پس از فهمیدن مرگ یکی از عموهایش به ژاپن بازگشتند. برخلاف چمنزارهای سبز و آجرهای قرمز در محل شانگهای ، خانواده Tange اقامتگاه خود را در یک مزرعه بام خاردار در Imabari در جزیره Shikoku اقامت گزیدند .

پس از پایان دوره راهنمایی ، تنگ در سال 1930 برای شرکت در دبیرستان به هیروشیما نقل مکان کرد . در اینجا بود که او برای اولین بار با آثار مدرنیست سوئیسی ، لو کوربوزیه روبرو شد . کشف وی از نقاشی های کاخ اتحاد جماهیر شوروی در یک مجله هنری خارجی او را متقاعد کرد که یک معمار شود. اگرچه او از دبیرستان فارغ التحصیل شد ، نتایج ضعیف Tange در ریاضیات و فیزیک به این معنی بود که او باید برای ورود به دانشگاه های معتبر ، امتحانات ورودی را بگذراند. وی دو سال را در این کار گذراند و در این مدت ، درباره فلسفه غرب به طور گسترده می خواند. تانگ همچنین در بخش فیلم در دانشکده هنر دانشگاه نیهون ثبت نام کرد تا از پیش نویس ژاپنی جوانان در کلاس های نظامی خود و به ندرت در کلاس های دانشجویی ژاپن گول بزند.

در سال 1935 تانگه تحصیلات عالی را که در دانشکده معماری دانشگاه توکیو مورد نظر بود آغاز کرد. وی در دوره های Hideto Kishida و Shozo Uchida تحصیل کرد. اگرچه تانگ مجذوب عکس های ویلا Katsura بود که روی میز Kishida نشسته بود ، اما کار او با الهام از Le Corbusier ساخته شد. پروژه فارغ التحصیلی وی 17 هکتار (42 هکتار) توسعه در پارک هیبیا توکیو بود .

WhatsApp us