چوب گیلاس

چوب گیلاس از درخت میوه گیلاس می آید. این چوب سخت است و به دلیل دوام و رنگ زیبا مشهور است. چوب گیلاس در رنگهای مختلفی از جمله زرد، سفید، قرمز و قهوه ای تیره به وجود می آید. چوب تیره تر حس و حال موقری را به اطراف خود می بخشد، در حالی که نسخه های روشن تر مناسب مبلمان هستند. بسیار سنگین و بادوام است و این یکی از دلایلی است که نجاران قدیمی از آن برای کابینت و مبلمان استفاده می کردند.

چوب گیلاس دارای دانه ای صاف و براق است که با استفاده از رنگ روغن براق تر هم می‌شود. به راحتی در بخار حالت می‌گیرد و این باعث می شود در پروژه های خمیده مانند ساخت قایق و مبلمان ایده آل باشد. با تغییر رطوبت مکان، انقباض و انبساط کمی می یابد. چوب گیلاس به دلیل داشتن رنگ غنی، دانه صاف و انعطاف پذیری بسیار مورد توجه خراطان و نجاران است. غالبا در اسباب بازی ها، صندوقچه ها، تخته های چوبی، مبلمان و کف سازی استفاده می شود. چوب گیلاس کمتر از بسیاری از چوب های سخت دیگر هزینه دارد و همین امر باعث جذابیت بیشتر برای نجاران می شود.

چوب گیلاس- سطح شفاف و براق چوب گیلاس

چوب گیلاس
چوب گیلاس

چوب گیلاس یکی از محبوب ترین انواع چوب برای کفپوش، کابینت و مبلمان است. چوب گیلاس برای مبلمان مسکونی خصوصاً در اتاقهای مرکزی مانند اتاقهای ناهار خوری و اتاق خواب یک انتخاب محبوب است. بازار نشان داده است که به دلیل داشتن دانه های چشمگیر و رنگ های قرمز گرم چوب گیلاس یکی از محبوب ترین چوب های خانگی است. چوب گیلاس آمریکایی نیز در رنگهای متنوعی قرار می گیرد و مردم آن را دوست دارند چون با افزایش سن سرخ تر می شود. چوب گیلاس به راحتی شکل دهی می شود و به عنوان چوب سخت طبقه بندی می شود.

چوب گیلاس کاربردهای زیادی دارد و همین امر آن را به چوب محبوب تبدیل می کند. چوب درخت گیلاس برای دود کردن غذاهایی مانند گوشت استفاده می شود زیرا طعمی دلپذیر و متفاوت برای گوشت ایجاد می کند. پوست درخت گیلاس همچنین در بسیاری از مناطق به عنوان جایگزین آدامس استفاده می شود. از آنجا که رایحه ای شیرین و نرم دارد حتی برای مقاصد معطر استفاده می شود.

چوب گیلاس- رنگ قرمز زیبای چوب گیلاس کهنه

چوب گیلاس
چوب گیلاس, چوب گیلاس- رنگ قرمز زیبای چوب گیلاس کهنه

تاریخچه

چوب گیلاس از 400 سال قبل از میلاد مسیح از محبوب ترین نوع چوب برای مبلمان بوده است. این چوب توسط یونانیان و رومیان برای مبلمان خانگی مورد استفاده قرار می گرفت.

چوب گیلاس همچنین برای جامعه بومی آمریکا بسیار مهم بود. آنها پوست داخلی درخت را می گرفتند و آن را می جوشانند تا مرهمی برای درمان بیماری هایی مانند برونشیت، سرماخوردگی، سردرد، سرفه شایع و دردهای قفسه سینه باشد. امروزه بر اساس این شیوه های باستانی و تحقیقات علمی مدرن از عصاره گیلاس در بسیاری از شربت های سرفه تجاری استفاده می شود.

در دوران مدرن، درخت گیلاس معمولاً به دلیل چوب آن شناخته می شود. این چوب محبوب ترین چوب برای تولید کنندگان مبلمان و بیشتر ساختمانهای مسکونی است. درخت گیلاس در بسیاری از مناطق کشور به ویژه برای چوب آن پرورش می یابد. برای بلوغ این چوب نسبت به سایر چوب های سخت زمان نسبتاً کمتری طول می کشد، به همین دلیل ساده ترین چوب برای کاشت است.

انواع چوب گیلاس

چوب گیلاس در انواع و گونه های مختلفی در بازار موجود است:

 1. چوب گیلاس سیاه:

چوب گیلاس – چوب گیلاس سیاه

چوب گیلاس - چوب گیلاس سیاه
چوب گیلاس – چوب گیلاس سیاه

نامهای جایگزین

گیلاس سیاه همچنین به عنوان گیلاس آمریکایی معروف است. نام علمی چوب گیلاس سیاه Prunus serotina است. این گیاه عمدتا در آمریکای شمالی شرقی تولید می‌شود.

درباره

اندازه درختان می تواند بین 15 تا 30 متر باشد و قطر تنه آنها 1.5 متر باشد همچنین می توانند 150 تا 200 سال زندگی کنند و چوبهایی با دوام ایجاد کنند. سختی آنها با 950 پوند در بازار یکی از بهترین های بازار است. این بدان معنی است که آنها می توانند در برابر سایش و خستگی بسیار مقاومت کنند. با این وجود این سختی به اندازه کافی کم است که با توجه به نیاز مشتری مشکلی در سمباده زنی، پیچ کاری، میخ زدن یا اره زدن چوب نخواهید داشت.

خواص

رنگ: چوب وسط درخت وقتی تازه بریده شده به رنگ قهوه ای روشن متمایل به صورتی است. با گذشت زمان و قرار گرفتن در معرض نور، چوب تا قهوه ای مایل به سرخ تیره می شود. چوب بیرونی درخت گیلاس دارای رنگ زرد کمرنگ است.

مبلمان: سازندگان و تولید کنندگان مبلمان آن را دوست دارند زیرا دانه چوب نرم، صاف و کار با آن آسان است. همچنین برخی از قطعه ها الگوی دانه ای فرفری دارند که کار با آنها سخت تر است. چوب گیلاس دارای یک دانه انتهایی (دانه انتهایی به دانه ای گفته میشود که در هنگام برش عرضی چوب دیده می‌شود) نیمه متخلخل و متخلخل است و هیچ ترتیب خاصی بین منافذ کوچک و متوسط وجود ندارد.

چوب گیلاس- الوارهای چوب گیلاس
چوب گیلاس- الوارهای چوب گیلاس

رسوبات: همچنین گاه به گاه از رسوبات آدامسی شکل مواد معدنی در چوب گیلاس وجود دارد. این مسئله به راحتی با لنز قابل مشاهده نیست و در واقع برای مالکان خوب است. رسوبات معدنی اغلب از آنجایی که به مبلمان یک شکل منحصر به فرد می دهند مطلوب هستند.

مقاومت در برابر پوسیدگی: چوب گیلاس سیاه از آنجا که در برابر پوسیدگی مقاوم و بسیار بادوام است، خصوصاً چوب وسط تنه آن بسیار محبوب شده است. این امر برای مبلمان و مصارف خانگی این چوب بسیار عالی است زیرا هیچ کس نمی خواهد روی چوب هایی که ساییدگی و پارگی زیادی دارد سرمایه گذاری کند.

بسیار شکل پذیر: چوب گیلاس سیاه همچنین یکی از بهترین چوب ها برای چوبکاری است، به همین دلیل تولید کنندگان نیز سرمایه گذاری روی این چوب را ترجیح می دهند. چوب گیلاس به خوبی ماشین‌کاری می‌شود و دارای دانه ای صاف و پایدار است. رنگ آمیزی چوب تنها قسمت سخت کار است زیرا می تواند رنگ محو و ناهمگون ایجاد کند. کارشناسان توصیه می کنند قبل از تلاش برای رنگ کاری چوب، از رنگ ژله ای یا چسب استفاده کنید. استفاده از چوب بیرونی درخت در بین تولید کنندگان رایج است، اما باعث دورریز زیادی می شود، به همین دلیل چوب وسط تنه ترجیح داده می شود.

بو: در حین کار بوی کاملا متمایز ولی ملایم دارد. با این حال، تنفس در خاک اره گیلاس سیاه می تواند نگرانی های سلامتی را در پی داشته باشد. باعث ایجاد اثرات تنفسی مانند خس خس و سرفه می شود، به همین دلیل توصیه می شود هنگام کار با چوب از وسایل محافظ مناسب استفاده کنید.

قیمت گذاری: از آنجا که چوب گیلاس از طریق صنعت چوب خانگی تولید می شود، قیمت آن مشابه قیمت چوب گردو است. آنها نسبت به دیگر چوب های صنعت مبلمان ارزان تر هستند اما کمی گران تر از چوب های افرا یا بلوط هستند. از آنجا که گونه های چوب گیلاس دارای تنوع واقعاً وسیع هستند، این چوب به راحتی در دسترس می باشد. چوب گیلاس در لیست گونه های در حال انقراض نیست، به همین دلیل قیمت آن در مقایسه با بسیاری از گونه های دیگر ارزان تر است.

چوب گیلاس شیرین

چوب گیلاس شیرین
چوب گیلاس شیرین

درباره:

این نوع چوب به عنوان چوب گیلاس اروپایی نیز شناخته می شود. نام علمی این نوع چوب “Prunus avium” است و بیشتر در مناطق اروپا و آسیا یافت می شود. این درخت می تواند به ارتفاعات 10 تا 20 متر برسد و قطر تنه آن تا نیم متر می رسد.

این درخت از درختان گیلاس سیاه كه در آمریکا یافت می شود كوچكتر است. علیرغم اندازه، دارای سختی تنه بیشتری است به این معنی که یکی از با دوام ترین انواع چوب در بازار است. چوب گیلاس شیرین می تواند در برابر مقدار زیادی از سایش و فشار مقاومت کند، اما در عوض به راحتی سمباده نمی‌خورد و شکل نمی‌گیرد.

چوب گیلاس شیرین هنگامی که تازه برش خورده است، چوب وسط تنه آن به رنگ قهوه ای روشن است. رنگ این چوب وقتی در معرض نور قرار می گیرد به رنگ قهوه ای طلایی نزدیکتر می شود. چوب بیرونی درخت گیلاس شیرین معمولاً به عرض 2 تا 5 سانتیمتر بوده و به رنگ زرد کم رنگ است.

چوب گیلاس یک نوع چوب مطمئن و زیبا است. به شکلی عالی کهنه می شود و برای مبلمان، قایق ها، کفپوش ها و موارد دیگر بسیار پرکاربرد است.

چوب گیلاس شیرین
چوب گیلاس شیرین

ویژگی ها

بافت: بافت چوب گیلاس شیرین دارای دانه ریز و متوسط است. دانه معمولاً کمی موج دار یا کاملاً صاف است. دانه انتهایی چوب، متخلخل نیمه حلقه ای است و منافذ کوچک دارای چیدمان دقیقی نیستند.

رسوبات: بعضی اوقات دارای رسوبات مواد معدنی و آدامسی است که از طرف بسیاری از افراد ترجیح داده می شود، زیرا در منحصر به فرد بودن چوب نقش دارند. اگر می خواهید چوب را با قیمت بالاتر بفروشید، طراحی منحصر به فرد اهمیت دارد.

پایداری: از آنجایی که در لیست قرمز گونه های تهدید شده نیست، پایدار است. با وجود این، تولید آن در همه جا ممکن نیست. چوب گیلاس شیرین از آنجایی که فقط در اروپا و چند منطقه محدود دیگر موجود است قیمت بالایی دارد. همچنین فقط به عنوان روکش یا در اندازه های کوچک فروخته می شود، بدین معنی که یک ماده گران قیمت برای بدست آوردن است. در منطقه ای که به طور طبیعی رشد می کند، قیمت آن متوسط است.

دوام: چوب گیلاس شیرین در برابر پوسیدگی نسبتاً بادوام تا غیر بادوام در نظر گرفته میشود. حمله حشرات نیز تأثیر منفی بر روی آن دارد. به همین دلیل است که چوب گیلاس سیاه در بین تولید کنندگان مبلمان محبوبیت بیشتری دارد.

شکل پذیری: تولیدکنندگان اغلب از گیلاس شیرین در کار خود استفاده می کنند. کار بر روی چوب گیلاس شیرین با ابزار و ماشین آلات دستی کار ساده ای است، به همین دلیل بسیاری از آن استفاده می کنند. با این وجود، وقتی که تولید کنندگان سعی در رنگ زدن چوب دارند غالباً مشکلاتی بوجود می آید. از آنجا که چوب گیلاس شیرین دارای دانه ای بسته و ریز است، می تواند رنگ را محو و خراب کند. قبل از رنگ آمیزی، توصیه می شود از رنگ ژله ای و چسب استفاده کنید. بسیاری از تولیدکنندگان همچنین از سمباده کاری و چسب در هنگام رنگ آمیزی چوب برای جلوگیری از لکه دار شدن آن استفاده می کنند.

بو: برخلاف چوب گیلاس سیاه، این چوب حتی در حالی که بر روی آن کار انجام می شود، بو ندارد. چوب گیلاس سیاه همچنین می تواند باعث نگرانی های سلامتی مانند مشکلات تنفسی شود اما گیلاس شیرین چنین تأثیر منفی ندارد.

در مقایسه با گیلاس سیاه، گیلاس شیرین تضاد رنگ بیشتری دارد. همچنین نسبت به نوع دیگر چوب قوی تر و متراکم تر است. از آنجا که درخت به اندازه بزرگ رشد نمی کند، اندازه های بزرگتری را برای چوب ایجاد نمی کند.

چوب گیلاس برزیلی

درباره : نام علمی آن Hymenaea Courbaril است و گرچه از آن به عنوان چوب گیلاس نامگذاری شده است، اما رابطه اندکی با گیلاس خانگی دارد که در ایالات متحده یافت می شود. تنها شباهتش با گیلاس سیاه این است که رنگ طبیعی آن شباهت زیادی به رنگ تیره گیلاس خانگی دارد.

گیلاس برزیلی در مناطق غربی هند، آمریکای شمالی، آمریکای مرکزی و جنوب مکزیک یافت می شود. این درخت به اندازه بزرگ 35 تا 45 متر رشد می کند و می تواند قطر تنه 1 متری داشته باشد. از سختی بالایی برخوردار است، به این معنی که فوق العاده سخت ، قوی و سفت است. به همین دلیل است که بیشتر به عنوان چوب کم هزینه که در آن کارگران به مواد با استحکام بالا نیاز دارند استفاده می شود.

چوب گیلاس- چوب گیلاس برزیلی
چوب گیلاس- چوب گیلاس برزیلی

ویژگی ها:

رنگ: چوب وسط تنه از قهوه ای مایل به قرمز تا قهوه ای روشن متمایل به نارنجی متغیر است. حتی ممکن است نوارهای قهوه ای و خاکستری داشته باشد که بسیار بی نظیر به نظر می رسند. برخلاف بسیاری از انواع چوب ها مانند گیلاس سیاه و چوب ماهون، رنگ گیلاس برزیلی فقط با قرار گرفتن در معرض نور تیره می شود. چوب بیرونی این درخت دارای رنگ زرد روشن مایل به خاکستری است.

الیاف: دانه چوب گیلاس برزیلی دارای بافت متوسط تا درشت است و معمولاً درهم تنیده است. این چوب تعداد کمی منافذ درشت دارد. چوب گاهی اوقات نشانه هایی از رسوبات معدنی را به نمایش می گذارد که جلوه بی همتایی به آن می بخشد.

شکل پذیری: چوب گیلاس برزیلی یک چوب واقعاً دشوار برای چوبکاری است زیرا از سختی تنه بالایی برخوردار است. این می تواند باعث شود تا ابزار برش کند شود.

چوب گیلاس فارغ از نوع و گونه درخت در ساخت بیشتر وسایل چوبی در دسترس است و می توان از آن استفاده های فراوان کرد. این چوب به علت ویژگی های ذاتی و خاص خود جلوه زیبایی به محیط بخشیده و مشتریان را از داشتن چنین لذتی مسحور می کند.

نویسنده: رحیم نعمتی لیمائی

مطالب مرتبط با چوب گیلاس :

 • چوب گیلاس
  چوب گیلاس از درخت میوه گیلاس می آید. این چوب سخت است و به دلیل دوام و رنگ زیبا مشهور است. چوب گیلاس در رنگهای مختلفی از جمله زرد، سفید، قرمز و قهوه ای تیره به وجود می آید
 • مشخصات چوب درخت گیلاس , چوب گیلاس
  این درخت با نام گیلاس، گیلاس سیاه یا گیلاس آمریکایی و با نام علمی prunus serotina خوانده می شود. درخت گیلاس بر اساس شرایط رشد از نظر طول و قطر متفاوت است،
 • انواع چوب، چوب تینو، چوب گیلاس
  ویژگی های انواع چوب
 • چوب کمپاس
  معرفی انواع چوب کمپاس چوب گیلاس اندونزی انواع چوب٬چوب٬چوب طبیعی٬چوب ماهون٬درباره چوب٬
 • عکس چوب گیلاس
  عکس چوب ، چوب گیلاس ، چوب گیلاس، نامی است که به نوعی چوب با کیفیت و قدرت قوی اطلاق می‌شود که در صنایع چوب استفاده می‌شود

WhatsApp us