۵ هزار سال لباس بانوی ایرانی در نیاوران

 بانوی ایرانی

به مناسبت هفته میراث فرهنگی، برای نخستین‌بار نمایشگاهی از لباس بانوی ایرانی در دوره‌های تاریخی مختلف و از 5 هزار سال پیش تا دوره قاجار با عنوان «فرآفرین» در کاخ اختصاصی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در نمایشگاه «فرآفرین» تعداد 30 دست لباس که با اقتباس از پوشش زن ایرانی در دوره‌های مختلف تاریخی دوخته شده‌اند را با همکاری ایکوم ایران از تاریخ 25 تا 31 اردیبهشت در معرض نمایش عموم قرار می‌دهد.

قدیمی‌ترین نوع پوشش در این نمایشگاه، لباس نمونه‌سازی شده ملکه‌ی ایزدبانو (ناروندی) است که متعلق به 5 هزار سال پیش بوده و روی جام سیمین موجود در موزه ایران باستان نقش بسته است.

نمایشگاه «فرآفرین» پوشش زن ایرانی متعلق به دوره‌های تاریخی مختلف از 5 هزار سال گذشته تا دوره قاجاریه همچون هزاره دوم و اول پیش از میلاد، هخامنشی، ساسانی، زندیه و غیره را در معرض دید قرار می‌دهد که لباس‌های مربوط به دوره‌ی قاجار همگی اصل هستند.

همچنین در این نمایشگاه لباس اقوام مختلف کشورمان همچون قشقایی، سوزن‌دوزی های بلوچ، ترکمن، شاهسون، کاشان و غیره به نمایش گذاشته می‌شود.

برگزاری نشست تخصصی با موضوع پوشاک ادوار تاریخی و اقوام ایران زمین که در 29 اردیبهشت از ساعت 16 تا 18 برگزار می‌شود بخش دیگری از برنامه های جنبی این نمایشگاه را تشکیل می‌دهد.

لباس‌های این نمایشگاه حاصل فعالیت 12 ساله «فرین نوروزی« و گروه همکاران‌اش است که با هدف نمایش تاریخ و فرهنگ غنی ایران و پوشش‌هایی که با استفاده از گنجینه‌ی طرح‌های اصیل ایرانی و رنگ‌های خدادادی خلق شده‌اند، در معرض دید عموم قرار می‌گیرند.

WhatsApp us