معماری و هنر در کشور چین

ارشیو سال 1390

موضوعات مرتبط : چین٬کشور چین٬معماری چین٬اژدها٬

وضعیت عمومی معماری چین

نوشته شده در دوشنبه ۱٦ تیر ۱۳٩۳  ساعت : ٧:٠٥ ‎ب.ظ  نویسنده : { فربد حیدری } Farbod Heidari

وضعیت عمومی معماری چین

معماری منحصر به فرد چین ،بخش مهمی از تمدن درخشان چین می باشد و با معماری غربی و اسلامی سه سیستم بزرگ معماری دنیا را تشکیل می دهد.

 

معماری چین یگانه سیستم معماری در جهان است که ترکیب بندی چوبی عمد ه ان میباشد که تجلی بخش عمیق اصول اخلاقی چینی ها و دیدگاه های زیبائی ،ارزش و طبیعت است .

 

خصوصیات عمده هنر معماری چین که بر اساس سنن عمیق فرهنگی مبتنی است به قرار ذیل است : اول اینکه به علت برجسته ساختن ایده تقدم قدرت امپراتوری بر هر چیز و نظریه طبقاتی موفقیتهای حاصله دربرنامه ریزی قصرها و شهرها بیشتربوده است .

 

دوم اینکه به زیبایی مجتمع توجه خاصی شده لذادر ترکیب بندی عمده معماریها شکل برقراری خانه ها وحیاط ها طوری است که دو طرف همانند اهرم متقابل عمل کنند .

 

سوم اینکه به طبیعت به هماهنگی عالی معماری با طبیعت عطف توجه خاصی شده است . در تاریخ چین در زمینه خصوصیات هنری و سبک و شیوه های سازندگی و طراحی معماری به تبادلات با خارج اهمیت زیادی داده شده و این مساله بر معماری ژاپن،کره ،ویتنام و مغولستان تاثیرات زیادی داشته است .

 

امروز معماری معاصر چین همزمان با حفظ سبک سنتی خود از ویژگی های هنری غرب نیز استفاده نموده و آنرا با خصوصیات چین توام ساخته و به پیشرفتهای مداوم دست یافته است .

 

 

منبع وبسایت

:: برچسب‌ها: معماری, معماری غرب, چوبی, معماری چین

اژدها در معماری شرق ، اژدهای خوشبختی
نوشته شده در دوشنبه ۱٦ تیر ۱۳٩۳  ساعت : ٦:٥۸ ‎ب.ظ نویسنده : { فربد حیدری } Farbod Heidari

اژدها در معماری شرق ، اژدهای خوشبختی

اژدها در مرکز شانگهای

عکس مار افسانه ای اژدها در ایران و جهان

عکس مار افسانه ای اژدها در ایران و جهان

شهر شانگهای

طراحان و معماران چینی در حال اماده شدن برای اجرای یک طراحی بزرگ ، جسور و مبتکرانه هستند .

طراحی بر اساس مفهوم یک فرم اژدها گونه ، مانند یک اژدها

 

معماری این قدرت را دارد که همه چیز را دگرگون کند . قدرت معماران چین در شانگهای  ، قرار است که یک منطقه بزرگ را در شانگهای دچار تغییر کند . یک رویکرد جسورانه و جدید

 

نماد حیوانات در هر فرهنگ، دارای مفهوم ویژه ی خود است. ممکن است نماد یک حیوان در یک فرهنگ بار مثبت داشته باشد و برعکس در فرهنگی دیگر دارای معنی مناسبی نباشد.

به طور مثال سگ در فرهنگ غرب نمادی از دوست خوب و وفاداراست. اما این حیوان در فرهنگ چین بار منفی دارد. اگر در هنگام گفت و گو از واژه ی سگ برای توصیف یا تشبیه استفاده شود، در واقع نوعی توهین خواهد بود. علاوه بر نماد این جانور، حیوانات دیگر هم هرکدام مفهومی ویژه دارند.

ستون حکاکی شده ، منبت کاری روی چوب ، نقش اژدها

ستون حکاکی شده ، منبت کاری روی چوب ، نقش اژدها

اژدها در چین نماد خوشبختی، برکت و موفقیت شناخته می شود

یکی از حیوانات نمادین در کشور چین، اژدهاست. مردم چین خود را فرزندان اژدها می دانند. این در حالیست که فرهنگ های مختلف دنیا از اژدها تعریف خاص خود را دارند. مفهوم اژدها در کشورهای غربی متفاوت از این کشور است.

اژدها در دین مسیحیت، نماد شرارت است. از نظر آن ها اژدها بال دارست و از دهان خود آتش می پراکند.

در اساطیر غربی، معمولا اژدها به دست قهرمانان کشته می شود. اما اژدها در چین کاملا مقدس است طوری که به عنوان نماد امپراتورها مورد استفاده قرار می گرفت

 

اژدها در فرهنگ غربی معمولا قیافه و چهره زشت و شریر دارد

اژدهای چینی ترکیبی است از مار، ماهی، تمساح، خوک، اسب و گاو و … اندام آن مانند مار دراز است، اما همچون ماهی دارای فلس است، چنگال هایش مانند شاهین است، شکل چشمانش مانند میگو است، شاخی چون شاخ گوزن دارد، دهان آن مانند دهان گاو است و دماغی همچون سگ دارد. بر خلاف مفهوم اژدها در غرب، در کشور چین اژدها نماد برکت، قدرت و خوشبختی است، طوری که در قدیم نماد منحصر به فرد امپراتوران شمرده می شد و تنها امپراتورها حق استفاده از طرح اژدها را داشتند. امروزه، مردم چین خود را فرزندان اژدها می دانند و آن را می پرستند و در اعیاد و مناسبت ها به اجرای رقص اژدها

می پردازند.

اژدهای چینی هر چند بال ندارد، اما می تواند پرواز کند. اژدهای چینی معمولا همراه با باد و مه و ابر و رعد و برق ظاهر می شود و به همراه خود برای انسان ها باران به ارمغان

می آورد. طبق اساطیر چینی، اژدها در عمق دریا زندگی می کند و نگهبان آب و باران است. ارزش اژدها که در زبان چینی “لونگ” نامیده می شود در نزد مردم چین به قدریست که در بسیاری جاها از این نماد استفاده می کنند. به طور مثال نقش آن بر روی لوازمی مانند، صندلی قایق، تخت، لباس و غیره وجود دارد. فانوس اژدها در روز عید “یوان شیائو” ساخت

 

 

طرح اژدها به عنوان نماد امپراتور در هر گوشه شهر ممنوعه مشاهده می شود

می شود. قایق اژدها نیز در روز عید “دوان وو” برای برگزاری مسابقات قایقرانی مورد استفاده قرار می گیرد. صندلی و تخت اژدها نیز ویژه ی امپراتوران بود.

چینی ها کلمه ی اژدها (لونگ) را نیز بسیار در نامگذاری افراد به کار می برند. به طور مثال، هنرپیشه ی سرشناس هنگ کنگ “لی شیائو لونگ” (بروس لی) اژدها نام داشت. “لی” نام خانوادگی او بود و شیائو لونگ یعنی “اژدهای کوچک”. “جکی چانگ” دیگر ستاره ی سینما نیز اژدها نام دارد. نام چینی او “چن لونگ” است. “چن” نام خانوادگی اوست و “لونگ” نیز معنی اژدهاست

اژدها در هنر ایران زمین

 

 

دیو کشته شده به دست رستم در شاهنامه ایران

می توان گفت تعداد افرادی که اژدها نام دارند در این کشور به اندازه ی جمعیت یک کشور نه چندان کوچک است.

درباره پیدایش اژدها در چین هنوز اختلاف نظر بسیار وجود دارد. اما قابل قبول ترین توضیح در باره پیدایش این جانور این است که قبیله ای که توتم آن ها اژدها بود، بر قبایل دیگر غلبه کرده و توتم خود را بر آن ها تحمیل کردند. این توتم باقی ماند تا زمان شکل گیری ملت بزرگ چین. هم زمان با پیوستن عناصر جدید به فرهنگ ملت، مشخصات جدیدی نیز به نماد اژدها اضافه شد و به مرور زمان محتوای آن غنی تر شد و به نسل های بعدی رسید.

طبق اساطیر چین، اژدها 9 فرزند دارد که هر کدام از آن ها نام خاص خود را دارند.

排行 名称

老大 囚牛(qiú’niú)

老二 睚眦(yá’zì)

老三 嘲风(cháo’fēng)

老四 蒲牢(pú’láo)

老五 狻猊(suān’ní)

老六 赑屃(bì’xì)

老七 狴犴(bì’àn)

老八 负屃(fù’xì)

老九 螭吻/鸱尾(chī’wěn/chī’wěi)

بیش از 304 ضرب المثل در لغت نامه چینی وجود دارد که از واژه “لونگ” در آن استفاده شده است. (sheng long huo hu long zheng hu dou)

 

اژدها در معماری شرق

اژدها در معماری چین

:: برچسب‌ها: اژدها, معماری, معماری چین, هنر معماری

وضعیت عمومی معماری چین
نوشته شده در جمعه ۱٦ تیر ۱۳٩۱ساعت : ٧:٠٥ ‎ب.ظنویسنده : { فربد حیدری } Farbod Heidari

معماری منحصر به فرد چین ، بخش مهمی از تمدن درخشان چین می باشد و با معماری غربی و اسلامی سه سیستم بزرگ معماری دنیا را تشکیل می دهد.

ترکیب بندی چوبی

معماری چین یگانه سیستم معماری در جهان است که ترکیب بندی چوبی عمد ه ان میباشد که تجلی بخش عمیق اصول اخلاقی چینی ها و دیدگاه های زیبائی ،ارزش و طبیعت است .

خصوصیات عمده هنر معماری چین

خصوصیات عمده هنر معماری چین که بر اساس سنن عمیق فرهنگی مبتنی است به قرار ذیل است :
اول اینکه به علت برجسته ساختن ایده تقدم قدرت امپراتوری بر هر چیز و نظریه طبقاتی موفقیتهای حاصله دربرنامه ریزی قصرها و شهرها بیشتربوده است .

 

دوم اینکه به زیبایی مجتمع توجه خاصی شده لذادر ترکیب بندی عمده معماریها شکل برقراری خانه ها وحیاط ها طوری است که دو طرف همانند اهرم متقابل عمل کنند .

هماهنگی عالی معماری با طبیعت

سوم اینکه به طبیعت به هماهنگی عالی معماری با طبیعت عطف توجه خاصی شده است .

در تاریخ چین در زمینه خصوصیات هنری و سبک و شیوه های سازندگی و طراحی معماری به تبادلات با خارج اهمیت زیادی داده شده و این مساله بر معماری ژاپن ، کره ،ویتنام و مغولستان تاثیرات زیادی داشته است .

 

امروز معماری معاصر چین همزمان با حفظ سبک سنتی خود از ویژگی های هنری غرب نیز استفاده نموده و آنرا با خصوصیات چین توام ساخته و به پیشرفتهای مداوم دست یافته است .

 

 

منبع وبسایت

:: برچسب‌ها: معماری, معماری غرب, چوبی, معماری چین

WhatsApp us