لوازم سفید منزل را چگونه تمیز کنیم؟

در این مقاله قصد داریم به شما یاد دهیم که چگونه لوازم سفید رنگ موجود در خانه تان از دیوار گرفته تا حوله را تمیز کنید تا درخشندگی خود را حفظ نمایند .

دکوراسیون سفید

دکوراسیون سفید

۱ – مبلمان

اگر که می خواهید مبلمان و اثاثیه سفید رنگ خانه تان تمیز مانده و لک نشوند از روکش های پارچه ای استفاده نمایید . برای پوشاندن لک های کوچک می بایست کمی هوشیارانه رفتار نموده و از روکش های دیگری استفاده نمایید . در صورت ریختن مایعات بر روی مبلمان از نشاسته ذرت ، نمک یا لکه گیرهای شیمیایی استفاده نمایید .

نکته :

همواره روش لکه گیری خود را بر روی قسمتی که جلب توجه نمی کند امتحان نمایید و پس از اطمینان برای تمیز کردن اثاثیه مورد استفاده قرار دهید . برای ارزیابی ماده لکه گیر مورد استفاده می توانید با افراد حرفه ای در قالیشویی ها که کار تمیز کردن مبلمان را هم انجام می دهند تماس بگیرید .

۲ – حوله ها

دکوراسیون سفید

دکوراسیون سفید

اگر برای تمیز کردن حوله های سفید از موادی چون وایتکس استفاده می کنید مراقب باشید . بر چسب حاوی اطلاعات روی بطری را مطالعه نمایید . هم چنین دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی خود را نیز مطالعه نموده تا بفهمید چه مقدار وایتکس را می توان در داخل لباسشویی ریخت . در صورتی که کارخانه تولید کننده ماشین لباسشویی، استفاده از وایتکس را قدغن کرده است از وایتکس استفاده نکنید .

 

۳- ملحفه ها

ملحفه ها را یا به تنهایی یا با لباسهایی که رنگ روشن دارند بشویید . ملحفه ها را با استفاده از آب گرم و پودر شوینده بشویید و از ریختن مواد لکه گیر مثل وایتکس خودداری نمایید . به توصیه یک طراح وسایل خواب از لکه بر های پایه اکسیژن استفاده نمایید تا ملحفه ها سفیدتر و روشن گردند . هم چنین او عقیده دارد که زیاد خشک کردن ملحفه ها موجب خراب شدن بافت پارچه و زرد شدن آن می گردد .

۴ – فرش و موکت

در ماههای سرد و برفی در جلوی درب حصیرهای خیسی پهن کنید تا کفشهایتان را بر روی آن درآورده و بدین ترتیب مانع از کثیف شدن فرش و موکت گردید .

در صورت ریختن مایعات بر روی فرش و موکتهای سفید هر چه سریعتر اقدام به پاک کردن آنها کنید نتیجه بهتری حاصل خواهد شد . بدین منظور ابتدا آشغالهای خشک را جمع کرده و سپس با استفاده از یک حوله پارچه ای یا کاغذی آب را خشک نمایید . حالا فرش را کمی مرطوب نموده و پارچه سفید تمیز دیگری را بر روی ناحیه کثیف شده انداخته و فشار دهید تا فرش تمیز گردد . در صورتی که منطقه کثیف شده وسیع می باشد از خارج به داخل اقدام به پاک کردن فرش یا موکت نمایید تا میزان کثیفی بیشتر نگردد . اگربا انجام این کارها لکه فرش تمیز نشد از یک حلال های تمیز کننده فرش استفاده نمایید . اما قبل از استفاده از حلال مطمئن شوید که آن نوع حلال مناسب قالی یا فرش شما می باشد .

۵ – دیوارها

برای پاک کردن لک های روی دیوار ابتدا از ساده ترین روش یعنی مقداری آب و یک دستمال استفاده کنید . در صورتی که این روش کارساز نبود از مقداری مایع ظرفشویی استفاده نمایید . در صورت بر جا ماندن لکه ها می توانید از حلالهای قویتر استفاده نمایید اما امکان دارد این حلالها غیر از پاک کردن لکه، موجب حل شدن رنگ دیوارگردد . یکی از کارشناسان موسسه های خدماتی استفاده از پد های پاک کننده ابری را توصیه می کند .

 

۶ – رومیزی ها

رومیزی ها

دکوراسیون سفید

در صورت کثیف شدن رومیزی هر چه سریعتر اقدام به تمیز نمودن آن کنید . بدین منظور از مقداری آب و مایع ظرفشویی استفاده نمایید اما اگر رومیزی تان قابل شستشو می باشد اقدام به شستن آن کنید . برای پاک کردن لکه های بر جامانده از غذا راهنمای زدودن لکه ها را مطالعه نمایید چرا که نحوه پاک کردن لکه های پایه آب با لکه های پایه چربی با هم فرق دارند .

۷ – دوغاب و گچ

برای تمیز کردن گچبری ها و حفظ حالت سفیدی گچ یکی از کارشناسان که نویسنده کتاب ” راحت های خانه : هنر و علم خانه داری Home Comforts: The Art & Sciense of Keeping House ” به نام چریل مندلسون Cheryl Mendelson توصیه می کند که از یک برس فلزی و محلولی تهیه شده از نصف فنجان وایتکس که با یک گالن آب رقیق شده است استفاده نمایید . ابتدا بر روی یک قسمت از گچ و یا کاشی که به چشم نمی آید این محلول را امتحان کنید و سپس در ابعاد وسیع مورد استفاده قرار دهید .

http://www.aftabir.com

WhatsApp us