چگونه مبلمان و لوازم چوبی خانه را رنگ کنیم؟

رنگ آمیزی مبلمان

رنگ آمیزی مبلمان

یکی از رازهای مهم رسیدن به نتیجه‌ای خوب و ایده‌آل در نقاشی و رنگ‌آمیزی وسایل چوبی، زیرسازی‌ خوب و توجه کافی به تعمیر و بررسی جزئیات شیء، سمباده کشیدن سطح و پرکردن خلل و فرج (برآمدگی) ایجاد شده در سطح وسیله، در طول زمان است. بنابراین پیش از شروع کار، با حوصله برای زیرسازی و انجام این اقدامات وقت بگذارید. برای رسیدن به نتیجه‌ای حرفه‌ای، سمباده کشی سطح را جدی بگیرید و این کار را هم پیش از آستر و هم بین لایه‌های آستر (بتونه) انجام دهید. برای سطوح سخت و اشیاء بزرگ‌تر از سمباده‌های برقی و برای قسمت‌های کوچک‌تر و جزئیات وسیله، از سمباده دستی استفاده کنید.
پس از سمباده کشی به میزان کافی به پیاده‌سازی یک لایه آستر (بتونه) مرغوب با کیفیت بالا به عنوان اولین لایه بپردازید. اگر قصد دارید از رنگی تند و تیره برای آن وسیله چوبی استفاده کنید، در خصوص رنگ مناسب آستر (بتونه)، از فردی که در این زمینه آگاهی دارد بپرسید.‌ زیرا رنگ آستر می‌تواند تاثیر زیادی بر جلوه رنگ نهایی بگذارد. پس از آستر‌کشی مناسب، به پیاده‌سازی لایه‌هایی از رنگ اصلی بپردازید تا جایی که به نتیجه مطلوب با درخششی چشم‌نواز برسید.
نکته: برای اطمینان از نتیجه سمباده‌کشی، روی سطح چوب را دست بکشید و مطمئن شوید کاملا صاف و یکدست شده باشد.

رنگ آمیزی مبلمان و وسایل چوبی:

سطح چوب را به‌خوبی سمباده بکشید و تا رسیدن به سطح کاملا نرم و صاف این کار را ادامه دهید.
یک لایه آستر (بتونه) را روی سطح به وسیله قلم‌مو پیاده کنید و به مدت یک شب اجازه دهید تا کاملا خشک شود.
روی اولین لایه آستر را که کاملا خشک شده است به آرامی سمباده بکشید تا جایی که بار دیگر سطح کاملا صاف و یکدست شود و بتونه اضافی از روی آن جدا شود. سپس لایه دوم آستر را روی لایه اول پیاده سازید و بگذارید مدت یک شب بماند تا خشک شود.
سپس یک لایه از رنگ اصلی را با قلم‌مو روی سطح قرار دهید و اجازه دهید کاملا خشک شود. پس از اینکه خشک شد سطح را بار دیگر به آرامی سمباده بکشید و ذرات زائد کنده شده از سطح که پس از سمباده کشیدن به‌وجود آمده‌اند را با دستمالی از روی سطح بردارید و لایه دوم رنگ را روی سطح پیاده کنید و بگذارید تا خشک شود.
پلی اورتان را به آرامی روی سطح اسپری کنید و بگذارید خشک شود سپس یک لایه دیگر از آن را روی سطح اسپری کنید و باز هم اجازه دهید تا خشک شود.
یک نقاشی خوب و اصولی می‌تواند پتانسیل‌های یک شیء چوبی قدیمی را بار دیگر شکوفا کند و آن را به عنصری نو و زیبا در دکوراسیون تبدیل سازد.

رنگ آمیزی مبلمان

رنگ آمیزی مبلمان

رنگ آمیزی چوب به صورت چرمی

در اینجا تکنیکی برای نقاشی سطوح چوبی به شما معرفی می‌کنیم که نتیجه کار جلوه‌ای شبیه چرم خواهد شد. در این تکنیک به مقداری مایع براق کننده و رقیق کننده رنگ (تینر) نیاز است تا جلوه کار زیباتر از کار در آید. رنگ‌های مختلفی را برای این تکنیک می‌توان استفاده کرد. مثل قهوه‌ای تیره، قهوه‌ای مایل به قرمز و… که تنها باید مقداری از رنگ زمینه تیره‌تر باشد. برای اجرای این تکنیک باید زمینه سطح طبق آنچه در مطلب قبل گفته شد به صورت ساده رنگ‌آمیزی و کاملا خشک شود و سپس این تکنیک روی آن به اجرا درآید.

نحوه اجرای تکنیک رنگ آمیزی چرمی:

دور تا دور سطح مورد نظر را با در نظر گرفتن حاشیه، نوار چسب بچسبانید. ابتدا مایع لعاب (براق کننده) و رنگ قهوه‌ای و رقیق کننده رنگ را به نسبت‌های مساوی با هم ترکیب کنید. پس از اینکه رنگ زمینه روی سطح اجرا و خشک شد. از قلم‌مو استفاده کنید و این محلول براق‌کننده را سرتاسر سطح چوب پیاده کنید.
در حالی‌که هنوز محلول رنگ روی سطح خیس است، ورق روزنامه‌ای را روی سطح به صورت باز قرار دهید و پس از چند ثانیه آن را بلند کرده و بار دیگر روی همان قسمت قرار دهید. این کار را روی تمام قسمت‌های سطح انجام دهید.
باز هم در حالی‌که ترکیب رنگ و براق کننده روی سطح خیس است دستمال نرمی را در دست خود جمع کنید و روی سطح به آرامی ضربه بزنید. حال بگذارید تا رنگ کاملا خشک شود سپس چسب دورتادور سطح را بردارید.
روی سطح یک یا دو لایه واکس پیاده کنید تا سطح کار جلا داده شود. برای رسیدن به جلوه‌ای حرفه‌ای‌تر و نگه‌داری بهتر از سطح چوبی، می‌توانید قبل از واکس، یک لایه پولیش روغنی روی سطح بمالید.

 

http://akharinkhabar.com

WhatsApp us