افتتاح بزرگترین رستوران سنتی مبله کشور در یزد

بزرگترین رستوران سنتی مبله کشور در یزد

بزرگترین رستوران سنتی مبله کشور در یزد

خانه «ابوالقاسم روهنی» معروف به عمارت «خانه پدری» در شهرستان یزد که به مدت چهار سال در حال مرمت و بازسازی بود، با حضور نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد افتتاح شد.

به گزارش ایسنا، «محمدرضا نصیری» معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری میراث‌فرهنگی استان یزد در رابطه با این عمارت، گفت: مجموعه عمارت خانه پدری از جمله خانه‌های بسیار زیبا و ارزشمندی است که هم‌اکنون با صرف هزینه قابل‌توجهی در استان مرمت و بازسازی شده است.

وی تصریح کرد: عمارت خانه پدری یزد ضمن داشتن دو بخش بیرونی و اندرونی دارای تالار، بادگیر چهار طرفه، مطبخ و اتاق زمستانه جداگانه و دارای تزئینات گچ‌بری و آیینه کاری‌های بی‌نظیری است.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری میراث‌فرهنگی استان یزد مساحت این عمارت واقع در محله لرد کیوان یزد را بالغ بر 1500 مترمربع و زیربنای حدود دو هزار و 400 مترمربع خواند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری هزینه شده در زمینه مرمت، بازسازی و تجهیز این خانه تاریخی، توسط بخش خصوصی صورت گرفته و هم‌اکنون فاز نخست این مجموعه ارزشمند با کاربری رستوران سنتی به‌عنوان بزرگترین رستوران سنتی مبله در کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفته و فاز دوم آن نیز شامل هتل است که تاکنون 25 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

براساس این گزارش، خانه تاریخی ابوالقاسم روهنی در سال 1382 به شماره 9134 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

یزد تلفظ مرکز استان و شهرستان یزد در مرکز ایران است. این شهر بین رشته‌های شیرکوه و خرانق و در دشتی گسترده به نام دشت یزد ـ اردکان قرار گرفته‌است. به قسمی که اولین صندوق امانات جهان در ۱۷۰۰ سال پیش در حوضه تمدن این شهر بنا نهاده شده‌است

WhatsApp us