راه اندازی موزه مشروطیت در استان چهارمحال و بختیاری

موزه مشروطه

موزه مشروطه

موزه مشروطیت در استان چهارمحال و بختیاری راه اندازی شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری،  استاندار چهارمحال و بختیاری امروز در دیدار با معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به تشریح نقش مردم چهارمحال و بختیاری در زمان مشروطیت پرداخت و گفت:خانه مشروطیت كه در شهر ‘جونقان’ راه اندازی شده،گویای این حركت مردم استان است.

قاسم سلیمانی دشتكی با بیان اینکه گردآوری و جمع آوری آثار تاریخی مربوط به زمان مشروطیت در كشور را با هدف نگهداری در خانه مشروطیت این استان خواستار شد و افزود : خانه مشروطیت شهر جونقان هم اینك وضعیت عادی دارد، ولی قدمت آن یكصد سال است كه نیازمند مرمت و بهسازی است.
قلعه سردار اسعد بختیاری متعلق به دوره قاجاریه می باشد که در شهر جونقان از توابع شهرستان فارسان و در حدود 45 کیلومتری مرکز استان واقع شده است.

استان چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌های کشور ایران است. مرکز این استان شهرکرد است.

این استان با گستره‌ای برابر با ۱۶٬۴۲۱ کیلومتر مربّع یک درصد از کل وسعت ایران، بیست و دومین استان کشور از نظر پهناوری می‌باشد.استان چهارمحال و بختیاری از جمله بخش‌های کوهستانی فلات مرکزی ایران محسوب می‌شود و ۳۱ درجه و ۹ دقیقه تا ۳۲درجه و ۳۸ دقیقه عرض شمالی و ۴۹ درجه و ۳۰ دقیقه تا ۵۱ درجه و ۲۶ دقیقه طول شرقی گرینویچ قرار دارد. این استان از شمال و مشرق به استان اصفهان، از مغرب به استان خوزستان، از جنوب به استان کهگیلویه و بویراحمد و از سوی شمال غربی به استان لرستان محدود می‌شود.زبان‌های لری بختیاری، فارسی و ترکی در میان ساکنان این استان رایج است. در مرکز استان، هفشجان، بروجن، فرخ شهر و برخی دیگر از شهرهای استان به زبان فارسی با لهجه خاص خود صحبت می‌کنند.

منبع ویکی پدیا

WhatsApp us