رنگ‌هایی که با بلوط عسلی ترکیب می ‌شوند ( کابینت یا تزئینات )

اگر به دنبال به روز رسانی خانه خود هستید و باید در اطراف کابینت های آشپزخانه یا تزئینات چوب بلوط عسلی کار کنید ، چند لایه رنگ با سایه مناسب می تواند فوراً فضای شما را وارد دوران مدرن کند .

رنگ بلوط عسلی
رنگ بلوط عسلی

بلوط عسلی چوب منتخب در خانه های دهه  80 و  90  است ،  البته بلوط به طور طبیعی سایه عسلی ندارد ، اما به مرور زمان به دلیل استفاده از لکه ها و پلی اورتان ، کهربایی می شود .

متأسفانه ، کابینت‌ های آشپزخانه بلوط عسلی ، تزئینات ، روکش ‌ها ، درب ها و حتی کفپوش ‌ها ، آن ظاهر مدرن را ندارند که این روزها بیشتر صاحب خانه ‌ها می‌ خواهند .

چه محدودیت های بودجه ای داشته باشید و چه به سادگی علاقه ای به تعمیر کابینت ها یا کل وسایل تزئینی خانه خود را داشته باشید ، می توان با کابوس عسلی خود کارهای زیادی انجام بدهید  !

رنگ دیوار داخلی می تواند برای دگرگونی هر فضایی معجزه کند و با اتاق هایی که با چوب پر شده اند تفاوت داشته باشند .

اول از همه ، شما باید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید تن چوب را برجسته کنید یا ترکیب کنید و کمی آن را استتار کنید ؟

مهم ترین چیزی که در مورد بلوط عسلی باید فهمید این است که یک رنگ دارد و آن رنگ نارنجی یا بیشتر زرد – نارنجی است .

البته چوب های دیگر نیز می توانند لکه دار شوند و به همان رنگ نارنجی یا زرد ختم شوند ، اما عموماً وقتی این رنگ ها را می بینیم به آنها « بلوط عسلی » می گوییم .

چوب های دیگر مانند افرا نیز به دلیل لکه یا پلی اورتان مورد استفاده برای تکمیل آنها می توانند به طور مشخص زرد رنگ باشند .

هنگامی که به دنبال رنگ هایی هستید که با تزئینات بلوط عسلی ، کفپوش ها یا حتی کابینت ها هماهنگ باشد ، باید همیشه ته رنگ های چوبی را که با آن کار می کنید در نظر داشته باشید .

1 .  آیا چوب عسلی به سبک خود بازخواهد گشت ؟

2 . درک نظریه رنگ .

3 . رنگ هایی که با تزئینات و کابینت های چوب بلوط عسلی مطابقت دارند .

4 . پالت رنگی هماهنگ خنثی گرم با رنگی شبیه به بلوط .

5 . چگونه کابینت یا کف نارنجی رنگ را کم رنگ کنیم ؟ رنگ متضاد را انتخاب کنید ؟

6 . رنگ هایی که با کف بلوط عسلی هماهنگ می شوند .

7 . نظر نهایی در مورد بهترین رنگ های رنگ آمیزی با بلوط عسلی .

آیا بلوط عسلی به سبک خود بازخواهد گشت ؟

متأسفانه ، احتمالاً چنین اتفاقی نخواهد افتاد . مانند بسیاری از مسائل دهه 80 و  90 ، بلوط عسلی روزگار خود را داشت و احتمالاً به این زودی ها باز نخواهد گشت .

اما فقط به این دلیل که بلوط عسلی دیگر استاندارد نیست ، به این معنی نیست که خانه شما نمی تواند این نگ را در خود داشته باشد .

تزئینات ، کابینت یا کفپوش شما می تواند به آن سایه شگفت انگیز نارنجی – زرد باشد ، در واقع کارهایی وجود دارد که می توانید برای مدرن کردن خانه خود انجام دهید .

برای اینکه بفهمید چه رنگ هایی در کنار این رنگ های چوبی کار می کنند ، ابتدا مهم است که اصول تئوری رنگ را درک کنید .

درک نظریه رنگ

دو روش اصلی برای کار با هر عنصر موجود در خانه وجود دارد :

    می توان آن را کم اهمیت جلوه داد ( خنثی و استتار ) .

    یا تقویت شده ( به عنوان نقطه کانونی استفاده می شود ) ؛

بلوط عسلی ، که مشخصاً به خاطر رنگ نارنجی و دانه قوی ‌اش شناخته می‌شود ، یا باید کم ‌اهمیت شود ، یا واقعاً باید آن را در دوست داشته باشید و رنگی را انتخاب کنید که به خوبی در کنار آن کار کند .

همین امر در مورد افرا نیز صدق می کند که می تواند بسیار زرد باشد .

برای رسیدن به این هدف با رنگ ، یا یک پالت رنگی هماهنگ ایجاد می ‌کنید که از رنگ‌ هایی شبیه به ته رنگ غالب ( نارنجی ) استفاده می‌ کند ، یا یک پالت متضاد ایجاد می‌ کنید که برخی از رنگ ‌های مکمل یا متضاد را در خود جای می ‌دهد .

کدام پالت رنگی را که برای کار با آن انتخاب می کنید ، مستلزم این است که به ته رنگ های چوب خود توجه کند تا مشخص شود چه رنگ هایی بهتر عمل می کنند .

دو راه اصلی برای تغییر شکل ، درب ها یا کابینت های بلوط عسلی خود به سادگی با رنگ آمیزی دیوارها وجود دارد :

    استفاده از یک پالت رنگی هماهنگ ( رنگ‌ های مشابه یا رنگ‌ هایی با رنگ ‌های زیرین مشابه ) که در کنار هم کار می‌ کند و به محو یا استتار تنه ‌های چوب نارنجی یا زرد کمک می ‌کند .

    استفاده از یک رنگ مکمل ( یکی در طرف مقابل چرخه رنگ ) برای کاهش تن رنگ های زرد یا نارنجی چوب .

رنگ ‌هایی را رنگ کنید که با تزئینات و کابینت ‌های چوب بلوط عسلی مطابقت دارند .

رنگ مورد علاقه ما برای خانه های مدرن معمولاً به رنگ خاکستری می رسد .

و در حالی که در این مقاله نمونه هایی از خاکستری گرم تر را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت ، معمولاً متوجه می‌شویم که رنگ ‌های خاکستری سردتر در کنار کابینت‌ های بلوط عسلی گرم باعث ایجاد ظاهری خاکستری می‌شوند که اصلاً خوب کار نمی ‌کند .

در واقع ، برخی از بهترین رنگ ‌ها برای ست کردن با کابینت‌ های بلوط عسلی ، در واقع رنگ‌ هایی هستند که به جای تلاش برای مبارزه با رنگ ‌های گرم کابینت‌ ها ، رنگ ‌های گرم را در بر می ‌گیرند .

رنگ‌ های خنثی گرم مانند رنگ ‌های بژ و کرم در واقع می‌ توانند بسیار زیبا به نظر برسند و باعث می‌ شوند که کابینت‌ های خود را کاملاً جدید ببینید !

از سوی دیگر ، اگر واقعاً می‌ خواهید ته رنگ نارنجی را در کابینت ‌هایتان کمرنگ کنید ، باید به طرف دیگر چرخه رنگ نگاه کنید و رنگی را انتخاب کنید که یا آبی یا بنفش باشد .

اگر باید از رنگ خاکستری استفاده کنید ، باید خاکستری گرم مانند خاکستری شروین ویلیامز رپوز یا حتی خاکستری با کمی اشباع بیشتر مانند خاکستری مایندفول شروین ویلیامز را انتخاب کنید .

بیایید در مورد چند رنگی صحبت کنیم که واقعاً کارساز هستند .

پالت رنگ هماهنگ

خنثی های گرم با حس شبیه به بلوط

منچستر تان (HC-81) یکی از محبوب ترین رنگ های خنثی حدود 5 سال پیش بود .

در حالی که به نظر می رسد محبوبیت آن به نفع رنگ های خاکستری مدرن تر شده است ، اما همچنان یک بژ گرم زیبا است که در کنار چوب های نارنجی یا زرد به خوبی کار می کند . و آن را به عنوان ” بژ خنثی گرم ” و همچنین ” قارچ ” توصیف کرده اند . که ما با هر دوی آنها موافقیم .

رنگ عسلی چوب
رنگ عسلی چوب

BM منچستر برنزه و کف بلوط عسلی

بنجامین مور بلوط رنگ پریده

بلوط کم رنگ ( OC-20 ) یک رنگ مایل به زرد ملایم دوست داشتنی با ته رنگ بنفش کمی است . این ته رنگ به این معنی است که با کابینت های بلوط عسلی با رنگ نارنجی بسیار خوب کار می کند .

نه تنها به دلیل طبیعت بژ گرم خود با آنها ترکیب می شود ، بلکه بنفش به کم رنگ شدن بخشی از نارنجی در کابینت های بلوط ، تزئینات یا کفپوش کمک می کند .

رنگ عسلی چوب
رنگ عسلی چوب

دیوارهای BM Pale Oak

یکی دیگر از رنگ های بژ کرمی دوست داشتنی که به طرز شگفت انگیزی با کابینت های بلوط، تزئینات یا کفپوش ها جفت می شود .

رنگ عسلی چوب
رنگ عسلی چوب

همانطور که قبلاً اشاره کردم ، خاکستری اولین انتخاب ما برای ست کردن با کابینت یا تزئینات بلوط عسلی نخواهد بود ، صرفاً به این دلیل که تمایل به ظاهری خاکستری و کسل کننده دارد .

اگر واقعاً برای رنگ آمیزی دیوارهای خود به رنگ خاکستری دچار مشکل شده اید ، باید خاکستری گرمی مانند SW Repose Grey (SW-7015) 

را انتخاب کنید . این یکی از رنگ های مورد علاقه ما است زیرا تقریباً در همه جا کار می کند .

اگر می‌خواهید حس مشابهی داشته باشید اما دکوراسیون شما کمی روشن‌ تر باشد ، سعی کنید آن را تا 50 درصد روشن کنید . اگر به دنبال اشباع بیشتر هستید ، SW Mindful Grey را امتحان کنید که سایه بعدی تیره تر در کارت رنگ را دارا است .

رنگ عسلی چوب
رنگ عسلی چوب

کبوتر سفید (OC-17) اولین رنگ رنگی است ، که سر تا پا از بلوط نارنجی بسیار قدیمی پوشیده شده است .

این رنگ سفید مایل به کرم و تقریباً خاکستری است که به دیوارها گرما می بخشد و وقتی با چوب نارنجی ترکیب شود ، به خوبی کار می کند .

با نور طبیعی بسیار روشن ، سفید به نظر می رسد ، اما در اتاق های تاریک تر ، رنگ های خاکستری کمی گرم تر ظاهر می شود .

سایه سفید مانند این به خوبی با تزئینات بلوط کار می کند . جفت کردن آن با یک تریم سفید روشن واقعاً گرما را در آن نشان می دهد .

رنگ عسلی چوب
رنگ عسلی چوب

دیوارهای Benjamin Moore White Dove با تزئینات SW Extra White

چگونه کابینت یا کف نارنجی رنگ را کم رنگ کنیم ؟ رنگ متضاد را انتخاب کنید .

اگر رنگ‌ های خنثی مورد توجه شما نیستند و می ‌خواهید برخی از آن رنگ‌ های زرد نارنجی را در چوب بلوط عسلی یا افرا کم اهمیت جلوه دهید ، انتخاب رنگی در طرف مقابل چرخ رنگ به کم ‌رنگ ‌تر کردن کابینت‌ های نارنجی ، اصلاح یا تزئین آن کمک می‌کند .

آیا می دانید چرا خانم هایی با موهای بلوند رنگ شده از شامپو آبی یا بنفش استفاده می کنند ؟ رنگ آبی / بنفش به کاهش رنگ های برنجی ( نارنجی / زرد ) در مو کمک می کند . دقیقاً همین اصل در این امر نیز صدق می کند !

حالا پیشنهاد نمی کنیم دیوارهایتان را بنفش رنگ کنید . بنفش رنگی نیست و هرگز نخواهد بود که در هر جایی به جز اتاق یک دختر بچه کار کند . با این حال می توانید از رنگی استفاده کنید که ته رنگ بنفش دارد .

با استفاده از رنگ های متفاوت از نارنجی یا زرد در چرخه رنگ ، ظاهر کلی کابینت ، تزئینات یا کف خود را زیبا خواهید کرد .

من شخصاً متوجه شدم که سایه ‌های رنگ سبز – آبی در کنار بلوط ، به‌ویژه در آشپزخانه ‌هایی با کابینت ‌هایی که رنگ نارنجی زیادی دارند ، بهتر عمل می‌ کنند .

نمونه رنگ Benjamin Moore Pleasant Valley

BM Pleasant Valley ( 696 ) آبی سرد با مقداری سبز گرم است . این یک رنگ انتقالی زیبا است که با رنگ های چوبی گرم بسیار خوب کار می کند .

در حالی که هیچ رنگی نمی‌تواند مانع از ظاهر شدن آثار چوبی شما مانند چوب لکه ‌دار شود ، ظاهری نرم‌ تر و متعادل ‌تر به آن می ‌دهد .

رنگ عسلی چوب
رنگ عسلی چوب

Benjamin Moore Pleasant Valley با کابینت آشپزخانه بلوط عسلی

رنگ عسلی چوب
رنگ عسلی چوب

نمونه رنگ خاکستری Comfort Sherwin Williams

خاکستری راحتی شروین ویلیامز (SW  6205 ) ، برخلاف اسمش ، در واقع یک رنگ آبی – سبز روشن با ته رنگ خاکستری است .

این یک رنگ دوست داشتنی است که حال و هوای ساحلی را به هر فضایی می بخشد . به همان اندازه با رنگ ‌های چوب بلوط و سایر رنگ ‌های چوبی ( حتی ماهاگونی تیره ! ) کار می ‌کند ، همانطور که با تزئینات سفید شفاف این کار را می ‌کند .

و در حالی که می‌ توانید زیبایی آن را در آشپزخانه زیر ببینید ، اما برای اتاق خواب یا حمام نیز یک رنگ عالی است .

رنگ عسلی چوب
رنگ عسلی چوب

نمونه رنگ Benjamin Moore Salamander

بنجامین مور سالاماندر (10 -2050 ) ، رنگی نیست که ما معمولاً به سمت آن گرایش داشته باشیم ، اما وقتی برای اولین بار این تصویر را دیدیم ، کاملا تصوراتمان تغییر کرد .

اگر به دنبال طرحی برای اجرا کردن ، هستید ، چه در آشپزخانه ، چه در اتاق خواب یا حتی یک دفتر کار ، سالامندر مطمئناً این کار را انجام می دهد . این رنگ یک سبزه بسیار تیره است که – به جرأت می توانیم بگوییم – بلوط عسلی را واقعاً خوب جلوه می دهد .

نه تنها روی دیوارها شگفت انگیز به نظر می رسد ، بلکه اگر تصمیم به رنگ آمیزی آن کابینت های بلوطی داشته باشید ، رنگ کابینت خیره کننده ای را ایجاد می کند !

رنگ عسلی چوب
رنگ عسلی چوب

رنگ ‌هایی که با کف‌ های بلوط عسلی هماهنگ هستند را ایجاد کنید

از آنجایی که کف ها در قسمت افقی هستند و نه در قسمت عمودی و درست در مقابل چشمان شما قرار دارد ، آنقدرها بر انتخاب رنگ دیوار شما تأثیر نمی گذارند .

با این حال ، اگر می خواهید کیفیت کهربایی آنها را کاهش دهید ، همان تئوری رنگ اعمال می شود .

نظرات نهایی در مورد بهترین رنگ های برای رنگ آمیزی با بلوط عسلی

دلیل شما برای خواندن این مقاله هر چه که باشد ، امیدوارم که بینشی در مورد رنگ هایی که برای شما بهترین کارایی را دارند ، ارائه کرده باشد .

مهم نیست که در نهایت چه چیزی را انتخاب می کنید ، فقط اصول تئوری رنگ را به خاطر بسپارید و این به شما کمک می کند تا نحوه کار با ته رنگ نارنجی بلوط عسلی خود را درک کنید .

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : ترکیب رنگ بلوط عسلی ، رنگ بلوط عسلی در کابینت

WhatsApp us