چگونه رنگ چوبی خانگی درست کنیم ؟

رنگ چوب یکی از محبوب ترین راه ها برای بهبود ظاهر قطعه کار چوبی شما و محافظت از آن در داخل و خارج بوده است . انواع مختلفی از رنگ ها از جمله رنگ های روغنی ، رنگ های مبتنی بر آب و حتی رنگ های مبتنی بر ژل وجود دارد . این رنگ ها برای دستیابی به پرداخت های مختلف بر روی انواع مختلف چوب و تعامل با الیاف چوب به روش های مختلف استفاده می شوند ، و در حالی که به خوبی کار می کنند ، تنها گزینه های شما نیستند .

شما می توانید رنگ چوب خود را بسازید و این کار مزایای زیادی دارد . به همین دلیل است که ما یک آموزش کوتاه آماده کرده ایم که نحوه ایجاد رنگ های چوبی خانگی و برخی از مزایای انجام این کار را به شما نشان می دهد !

رنگ چوب خانگی در مقایسه با رنگ چوب خریداری شده در فروشگاه چیست ؟

قبل از اینکه به نحوه ساختن رنگ چوبی خانگی خود بپردازیم ، ایده خوبی است که بفهمیم رنگ چوب معمولی چیست .

رنگ چوب به طور موثر یک ماده تصفیه کننده چوب است که با نفوذ در منافذ چوب و اتصال به الیاف چوب ، رنگ چوب شما را تغییر می دهد . همانطور که گفته شد ، رنگ چوب از چند عنصر اولیه تشکیل شده است .

ساخت رنگ خانگی چوب
ساخت رنگ خانگی چوب

رنگ چوب خریداری شده از فروشگاه

چه عناصری را می شناسید ؟ سه مورد از رایج ترین آنها رنگ ها ، رنگدانه ها ، چسباننده ها و حلال ها هستند . رنگ های چوبی که حاوی رنگ هستند به داخل منافذ چوب نفوذ کرده و همانطور که قبلا ذکر کردیم به الیاف چوب می چسبند .

رنگ های چوبی که حاوی رنگدانه هستند به سادگی حلال های آنها به مرور زمان حل می شوند و روی سطح تخته می نشینند .

چسباننده ها هستند که این عوامل رنگ را کنار هم نگه می دارند . همانطور که گفته شد ، هر رنگ چوبی که با آن برخورد کنید ترکیبی از عناصر فوق الذکر را در ترکیب خود دارد ، که باید به شما ایده بسیار خوبی از آنچه در هنگام تلاش برای ساختن رنگ چوب خانگی خود با آن کار کنید ، می دهد .

رنگ چوب خانگی

اگر قبلاً با مواد خاصی کار نکرده ‌اید ، ایجاد رنگ ‌های چوبی خانگی می‌ تواند چالش برانگیز باشد ، اما وقتی استفاده می‌ شود تأثیر شگفت ‌انگیزی روی چوب دارد . راه های زیادی برای ایجاد رنگ چوب وجود دارد ، اما بهترین راه استفاده از سرکه و آهن است . چرا از این مواد استفاده کنیم ؟ اساساً آهن و سرکه به گونه ای با یکدیگر تعامل دارند که باعث ایجاد تغییر دائمی در رنگ چوب می شود .

ساخت رنگ خانگی چوب
ساخت رنگ خانگی چوب

آهن اساساً در محلول سرکه حل می شود و ماده جدیدی به نام استات آهن را تشکیل می دهد . هنگامی که این ماده روی یک قطعه کار چوبی اعمال می شود ، با تانن ها ( مواد شیمیایی موجود در شیره چوب ) تعامل می کند و در نهایت پس از جا افتادن و خشک شدن ، سایه های طبیعی مختلفی از قهوه ای ، سیاه ، خاکستری و حتی صورتی ایجاد می کند .

رنگ چوب طبیعی در مقایسه با رنگ چوب خانگی چیست ؟

شاید قبلاً واژه رنگ چوب طبیعی را شنیده باشید ، اما اگر رنگ چوبی که از فروشگاه خریداری می شود ترکیبی از چسب و رنگ باشد و رنگ چوب خانگی ترکیبی از آهن و سرکه باشد ، رنگ چوب طبیعی چیست ؟

رنگ چوب طبیعی برای هر ماده ای که از واکنش شیمیایی برای تغییر حالت طبیعی چوب استفاده نمی کند ضروری است .

چه موادی که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند در این دسته قرار می گیرند ؟ چیزهای زیادی وجود دارد که می توان از آنها برای رنگ آمیزی طبیعی چوب استفاده کرد ، یکی از آنها کیسه های چای ، قهوه و حتی آب میوه است . هر ماده طبیعی که می تواند بر روی چوب ریخته یا مالیده شود تا رنگ آن را تغییر دهد ، می تواند به عنوان رنگ چوب طبیعی شناخته شود .

برای ساختن رنگ چوب خود به چه چیزی نیاز دارید ؟

بسته به نوع رنگ چوبی که می خواهید بسازید ، ممکن است به تعدادی چیز نیاز داشته باشید . با این حال ، از آنجایی که یکی از پرکاربردترین و موثرترین انواع رنگ چوب استات آهن است ، ما به شما خواهیم گفت که برای ساخت این نوع رنگ چوب به چه چیزهایی نیاز دارید . به خاطر داشته باشید که مواد و اشیاء مختلفی وجود دارد که می توانید از آنها برای ایجاد رنگ های مختلف رنگ چوب خانگی استفاده کنید .

     یک فنجان اندازه گیری /  لیوان

     یک شیشه یا ظرف شفاف

     سرکه سفید / سرکه بالزامیک / سرکه سیب

     میخ / پشم فولادی

     یک چوب مخلوط کن

     مجموعه ای از دستکش

     یک پارچه تمیز

بسته به نوع فلز و سرکه ای که استفاده می کنید ، رنگ قطعه کار شما می تواند بسیار متفاوت باشد . این امر به دلیل تعامل فلزات و سرکه مختلف با تانن های الیاف چوب است . همانطور که می‌ توانید تصور کنید ، می ‌توانید فلزات و نوع سرکه ‌ای را که استفاده می ‌کنید تغییر دهید تا به یک اثر متفاوت برسید .

ساخت رنگ خانگی چوب
ساخت رنگ خانگی چوب

ساختن رنگ های چوب خانگی می تواند یک فرآیند آزمون و خطا باشد . حتی اگر دستور العمل های زیادی وجود دارد که باید دنبال کنید ، پیدا کردن ترکیبی که نوع رنگ مورد نظر شما را ایجاد می کند ، می تواند کمی دشوار باشد . چه تلاش های اول شما خیلی روشن باشد یا خیلی تیره ، به آزمایش ادامه دهید تا زمانی که تُن رنگِ مناسب خود را پیدا کنید .

چگونه رنگ چوب درست کنیم

ایجاد رنگ چوب می تواند فرآیندی زمان بر باشد ، به خصوص به دلیل زمان لازم برای انجام واکنش بین سرکه و فلز . همانطور که گفته شد ، اگر قصد دارید از رنگ چوبی خانگی استفاده کنید ، باید آن را از یک یا دو روز قبل برنامه ریزی کرده و ایجاد کنید ، فقط در صورتی که باید کمی تیره تر یا روشن تر باشد .

بدون هیچ مقدمه ای ، در ادامه نحوه ایجاد رنگ چوبی را آورده ایم !

فلز خود را در شیشه قرار دهید

همانطور که قبلاً اشاره کردیم ، با توجه به اینکه می تواند در داخل شیشه جا شود ، می توانید تقریباً از هر جسم فلزی برای ایجاد رنگ چوب استفاده کنید . دستکش های خود را بپوشید و شی فلزی خود را بگیرید ، خواه مجموعه ای از میخ های زنگ زده یا پشم فولادی ظریف باشد و آن را در شیشه قرار دهید . به خاطر داشته باشید که رنگ فلز چه زنگ زده باشد و چه نباشد روی رنگ چوب شما تاثیر می گذارد .

ساخت رنگ خانگی چوب
ساخت رنگ خانگی چوب

سرکه خود را داخل شیشه بریزید

هنگامی که جسم فلزی شما به خوبی در داخل شیشه قرار گرفت ، وقت آن است که مقداری از سرکه خود را در آن بریزید که می تواند سرکه سیب ، سرکه سفید معمولی یا هر نوع سرکه دیگری باشد که می خواهید امتحان کنید . مقداری سرکه بر اساس برند و کیفیت محصول سریع تر واکنش نشان می دهد .

همچنین توجه داشته باشید که رنگ سرکه روی رنگ چوب شما نیز تاثیر می گذارد . سرکه را بریزید تا جسم فلزی شما کاملاً در آب فرو برود .

اجازه دهید واکنش رخ دهد

این قسمت احتمالا ساده ترین و در عین حال خسته کننده ترین بخش فرآیند است . سرکه به زمان نیاز دارد تا با فلز داخل شیشه واکنش نشان دهد و بسته به مقداری که می ‌سازید ، ممکن است خیلی سریع اتفاق بیفتد یا چند ساعت طول بکشد . پس از ریختن سرکه در شیشه ، درب آن را بگیرید و روی دهانه آن قرار دهید ، اما آن را کاملاً نبندید .

ساخت رنگ خانگی چوب
ساخت رنگ خانگی چوب

مخلوط هنوز برای انجام واکنش به اکسیژن نیاز دارد و محرومیت از اکسیژن می تواند منجر به یک واکنش ناموفق یا نیمه موفق شود . دقیقا چقدر طول می کشد ؟ توصیه می کنیم قبل از رفتن به مرحله بعدی فرآیند ، 12 ساعت کامل برای دم کردن مخلوط بگذارید . با این حال ، اگر از قبل احساس می ‌کنید رنگ خوب است ، با باز کردن شیشه و برداشتن فلز ، این فرآیند را متوقف کنید .

چگونه رنگ چوب خود را اعمال کنید

اکنون که می دانید چگونه رنگ چوب خود را از ابتدا بسازید ، فکر کردیم به شما نشان دهیم که چگونه آن را به طور موثر اعمال کنید . در حالی که روش استفاده ، با استفاده از یک رنگبر پایه آب یکسان است ، چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید تا مطمئن شوید که از دستور العمل رنگ چوب خانگی خود بیشترین بهره را می برید . در ادامه چند مورد از چیزهایی است که شما نیاز دارید :

     رنگ چوب شما

     مجموعه ای از دستکش

     یک برس و یا چند پارچه تمیز

     کمی آب

     مقداری کاغذ سنباده / سنباده برقی

سطح قطعه کار خود را تمیز کنید

هر آموزش خوب رنگ آمیزی چوب به شما می گوید که تمیز کردن سطح چوب شما کلید تضمین این است که بقیه مراحل آماده سازی و کاربرد شما به آرامی پیش می رود . تمیز کردن قطعه کار شما باید بسیار آسان باشد ، تنها چیزی که نیاز دارید یک پارچه ، مقداری آب و مقداری گریس قدیمی خوب است و در کمترین زمان این کار را انجام خواهید داد .

     با استفاده از یک پارچه تمیز که در مقداری آب فرو رفته است ، سطح قطعه کار خود را که می خواهید رنگ دار کنید تمیز کنید .

ساخت رنگ خانگی چوب
ساخت رنگ خانگی چوب

این کار باید هرگونه آلودگی سطحی را که در طول زمان روی چوب جمع شده است و هر ذرات گرد و غباری را که ممکن است در هنگام ایجاد رنگ چوب جمع شده باشد ، از بین ببرد . هنگامی که از کاری که انجام داده اید راضی هستید ، قبل از رفتن به مرحله بعدی در فرآیند ، اجازه دهید قطعه کار شما کاملا خشک شود .

سطح قطعه کار خود را سنباده بزنید

اکنون که سطح قطعه کار شما تمیز و خشک است ، زمان آن رسیده است که مطمئن شوید که برای دریافت رنگ چوب شما آماده است . سنباده زدن سطح ، لایه ای از چوب مطبوع روی سطح را از بین می برد و دانه های تازه چوب را در معرض دید قرار می دهد که حداکثر جذب رنگ را برای شما فراهم می کند . توصیه می کنیم با یک کاغذ سنباده 120 یا 140 شروع کنید . سطح قطعه کار خود را سنباده بزنید ، از یک انتها شروع کنید و به سمت دیگر بروید . اگر قطعه کار شما دایره ای یا نامنظم است ، می توانید از مرکز شروع کنید و به سمت لبه ها حرکت کنید یا برعکس .

اطمینان حاصل کنید که به طور یکنواخت و کامل سنباده بزنید تا رنگ به طور یکنواخت جذب شود و نتیجه ای لکه ‌دار ایجاد نکند . وقتی کارتان تمام شد ، از یک پارچه تمیز برای خلاص شدن از شر هر گونه گرد و غبار چوب روی سطح تازه سنباده شده استفاده کنید .

رنگ چوب خود را اعمال کنید

هنگامی که تخته شما آماده شد ، چوب خود را رنگ دار کنید . اگر مدتی تاخیر در کارتان پیش آمد ، می‌ توانید از چوب همزن استفاده کنید تا مخلوط را کمی هم بزنید . دو روش وجود دارد که می توانید رنگ چوب خود را روی سطح تخته خود بمالید ، یا با استفاده از یک پارچه تمیز یا با استفاده از قلم مو . هر دو راه خوب است ، بنابراین هر روشی را که راحت ‌تر هستید انتخاب کنید .

ساخت رنگ خانگی چوب
ساخت رنگ خانگی چوب

با استفاده از برس

هنگامی که از برس برای اعمال رنگ خود استفاده می کنید ، می توانید مقداری رنگ را مستقیماً روی سطح چوب خود بریزید یا می توانید برس خود را به رنگ آغشته کنید و به همین ترتیب آن را اعمال کنید . با استفاده از قلم مو ، رنگ چوب خود را در طول تخته از یک سر تا سر دیگر بمالید .

اگر تخته شما بلند است ، سعی کنید رنگ خود را به جای اینکه روی تمام طول آن انجام دهید ، به صورت تکه تکه اعمال کنید .

استفاده از پارچه

اگر با استفاده از پارچه رنگ می زنید ، می تواند یک تجربه کاملا متفاوت باشد ، اما به نظر می رسد که روش ترجیحی بسیاری از کارگران نجاری با تجربه باشد . باز هم ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یا مقداری رنگ را روی قطعه کار خود بریزید یا پارچه خود را در رنگ فرو کنید و آن را به قطعه کار خود بمالید . رنگ را با حرکات دایره ای و پیوسته به سطح بمالید و در طول فرآیند فشار یکنواخت را اعمال کنید . دوباره از یک سر تخته به سر دیگر کار کنید .

ساخت رنگ خانگی چوب
ساخت رنگ خانگی چوب

دستیابی به یک پایان یکنواخت

پس از اینکه رنگ روی سطح تخته شما اعمال شد ، اجازه دهید چند ساعت بماند . متوجه خواهید شد که رنگ به سرعت عمل می کند زیرا تخته شما احتمالاً یک یا دو درجه تیره تر خواهد بود . اگر می ‌خواهید تخته کمی تیره ‌تر از آنچه هست ، باشد ، به سادگی فرآیند اعمال را تکرار کنید یا دسته ‌ای دیگر از رنگ ‌ها را با تغییرات دلخواه خود ایجاد کنید .

به یاد داشته باشید که برخلاف رنگ ، رنگ چوب ( به ویژه انواع خانگی ) به منافذ چوب نفوذ می کند و الیاف چوب را اشباع می کند تا رنگ آن تغییر کند . به دلیل قوام نازک آن ، به راحتی می توانید به طور تصادفی روی رنگ خود بیش از حد اعمال کنید . توصیه می کنیم ابتدا رنگ را روی پارچه خود بمالید تا از بریده شدن قسمت های رنگ دار جلوگیری شود .

خشک کردن و اتمام

همانطور که ممکن است هنگام کار با رنگ چوب متوجه شده باشید ، در مقایسه با رنگ چوب بدون نسخه به مراتب کمتر قابل پیش بینی است . این یک فرآیند آزمون و خطا است که قبل از اجرای قابل اعتماد به تمرین نیاز دارد ، اما برای بسیاری از صنعتگران ، در مورد رنگ‌ های چوب خانگی قطعاً مزایا از معایب آن بیشتر است .

به دلیل ماهیت غیر قابل پیش بینی رنگ چوب خانگی ، دستیابی به یک روکش ثابت در اولین تلاش شما می تواند دشوار باشد .

با این حال ، راهی برای دور زدن این موضوع وجود دارد ، به سادگی یک رنگ روشن تر یا تیره تر ایجاد کنید و پس از خشک شدن کامل لایه اولیه ، یک لایه دیگر بمالید . نواحی آسیب دیده را هدف قرار دهید و این کار را تکرار کنید تا رنگ دلخواه خود را بدست آورید .

ساخت رنگ خانگی چوب
ساخت رنگ خانگی چوب

یکی از شکایات اصلی در مورد رنگ های چوبی بدون نسخه این است که چقدر طول می کشد تا خشک و درمان شوند . اگر رنگ چوب خانگی را امتحان می کنید زیرا فکر می کنید کمی سریع تر انجام می شود ، کمی نا امید خواهید شد . رنگ چوب خانگی 12 تا 24 ساعت طول می کشد تا کاملاً خشک شود ، تقریباً همان مدت زمان است که صرف رنگ های بدون نسخه می شود .

انواع دیگر دستور العمل های رنگ چوب خانگی

علاوه بر روش سرکه و فلز ، راه های بسیار دیگری نیز وجود دارد که می توانید برای ساختن رنگ چوب خود اقدام کنید . در حالی که ما آموزشی در مورد نحوه اعمال هر رنگ جداگانه ارائه نمی دهیم ، اگر می خواهید خودتان آنها را آزمایش کنید ، نحوه ساخت آنها را به شما نشان خواهیم داد . در اینجا چند نوع دیگر از دستور العمل های خانگی رنگ چوب را برای شما آورده ایم که می توانید آنها را امتحان کنید .

     پشم فولاد و سرکه سفید : رنگ قهوه ای پررنگ

     پشم فولاد و سرکه بالزامیک : رنگ خاکستری گرم

     میخ زنگ زده و سرکه سفید : رنگ قهوه ای روشن

     پشم فولاد و سرکه سیب : رنگ نقره ای/خاکستری

     فلز مخلوط با قهوه و سرکه : رنگ تقریباً مشکی

     چوب استیل استفاده شده با نصف آب و نصف سرکه سفید : رنگ خاکستری روشن

چندین گزینه دیگر وجود دارد که باید در نظر بگیرید ، یعنی رنگی به رنگ چوب خود اضافه کنید . چگونه به رنگ چوب خود رنگ اضافه می کنید ؟ خوب ، واقعاً به معنای معمولی رنگ چوب نیست ، بیشتر یک شستشوی رنگ است . این محلول را می توانید با مخلوط کردن آب و رنگ اکریلیک به نسبت 1:1 و مالیدن محلول به دست آمده بر روی سطح تخته چوب خود تهیه کنید .

ساخت رنگ خانگی چوب
ساخت رنگ خانگی چوب

همانطور که گفته شد ، اثر مورد نظر را ارائه می دهد . رنگ چوب معمولاً به جای رنگ استفاده می شود زیرا دانه چوب و یا بافت چوب شما را پنهان نمی کند . این امر به این دلیل است که رنگ آب شده به منافذ چوب نفوذ می کند و مانند رنگ چوب به الیاف می چسبد . نکته جالب در مورد استفاده از این روش این است که می توانید به جای رنگ های چوبی معمولی که با رنگ مرتبط است ، سطح چوبی خود را به هر رنگی که دوست دارید رنگ کنید . همانطور که گفته شد ، هم رنگ های چوبی خانگی و هم شستشوی رنگ اکریلیک ، سطح حفاظتی را که رنگ های چوبی بدون نسخه می دهند ، برای چوب فراهم نمی کنند .

اکنون که می دانید چگونه رنگ چوب را درست کنید و چگونه آن را پس از ساختن آن روی قطعه کار خود اعمال کنید ، وقت آن است که به آنجا بروید و دانش جدید خود را آزمایش کنید ! به یاد داشته باشید که همیشه از داشتن ابزار مناسب برای کار اطمینان حاصل کنید و قبل از استفاده از رنگ چوب خانگی روی قطعه کار واقعی خود ، روی برخی از قطعات یدکی چوب تمرین کنید .

سوالات متداول

آیا می توانید چوب را به طور طبیعی رنگ دار کنید ؟

آیا نمی دانید چگونه چوب را به طور طبیعی رنگ آمیزی کنید ؟ بهترین راه برای انجام این کار استفاده از چیزهایی مانند آب چای کیسه ای قوی یا قهوه است . این مواد را می توان مستقیماً روی سطح قطعه کار شما قرار داد که به خوبی رنگ دار می شود . این امر به دلیل تعامل آنها با تانن های چوب است .

آیا می توانید چوب را بدون رنگ تیره تر کنید ؟

بله ، اگر می‌ خواهید بدون استفاده از چای یا قهوه ، چوب را به‌ طور طبیعی رنگ کنید ، اما نمی ‌خواهید از لکه‌ های معمولی نیز استفاده کنید ، می ‌توانید لاک یا روغن ‌های طبیعی را امتحان کنید . وارنیش ، روغن تونگ و روغن بزرک همگی می توانند برای بهبود رنگ چوب شما استفاده شوند اما مانند رنگ چوب عمل نمی کنند .

چه اقلام خانگی می توانند چوب را رنگ دار کنند ؟

اگر ساختن رنگ از ابتدا برای شما کمی تلاش یا زمان زیادی است ، وسایل زیادی در داخل و اطراف خانه شما وجود دارد که می توان از آنها برای رنگ آمیزی چوب استفاده کرد . چیزهایی مانند قهوه ، چای ، زردچوبه ، شراب قرمز و حتی کاکائو را می توان برای رنگ دار کردن چوب استفاده کرد .

مترجم : حسین عتیقی

کلمات کلیدی : رنگ ، رنگ آمیزی ، رنگ چوب ، رنگ چوب خانگی ، رنگ چوب صنعتی ، رنگ چوب طبیعی

منبع : woodhappen.com

WhatsApp us