آشنایی با اصول اولیه دکوراسیون منزل

از اندازه‌ها برای ایجاد توازن یک اتاق استفاده کنید. در اتاق‌های دارای سقف و پنجره‌های بلند حداقل از یک شئ بلند برای رسیدن به تعادل استفاده کنید.

1. کنترل وسایل اضافه زیاد بودن وسایل در اندازه‌های مختلف، محیط را درهم و نامرتب نشان می‌دهد. به خصوص در مورد کتابخانه که کتاب‌ها و وسایل دکوری زیادی در آن جا می‌گیرد، وسایل هم اندازه را یکجا قرار دهید. کتاب‌های هم سایز، کریستال‌ها و ظروف مشابه را روی یک طبقه، کنار هم بگذارید. راه دیگر قرار دادن وسایل متفرقه داخل سبدهای حصیری یا چوبی هم اندازه است.

2. خطای دید و پوشاندن نواقص با کمک اندازه و تناسب‌ها، افکت ایجاد کنید. به عنوان مثال با استفاده از پرده‌های بلند و آویختن آن‌ها از سقف، ارتفاع را بلندتر نشان دهید و با خطای دید، نقص پنجره‌های کوچک، اتاق کوچک یا سقف کوتاه را بپوشانید.

3. طرز قرار دادن کوسن‌ها هنگام قرار دادن کوسن‌ها، تناسب را در نظر بگیرید تا بتوانید حالت‌های مختلفی ایجاد کنید. برای گرم نشان دادن محیط با توجه به ارتفاع مبل از چند کوسن که کنار هم قرار می‌گیرند، استفاده کنید و برای مرتب و جدید جلوه دادن فضا کافیست یک جفت کوسن بزرگ را گوشه مبل‌ها بگذارید.

4. نوع قرار دادن بالش‌ها قرار دادن کوهی از بالش‌های بزرگ روی تختخواب استفاده از آن‌ها را سخت و حتی غیرممکن می‌کند. بهتر است فقط یک جفت بالش را برای خواب در نظر بگیرید. کوسن‌های کوچک مربع شکل را بعد از آن قرار دهید و در ردیف بعد از یک یا دو کوسن‌ استوانه‌ای به عنوان تزیین استفاده کنید.

5. پر کردن فضای خالی از اندازه‌ها برای ایجاد توازن یک اتاق استفاده کنید. در اتاق‌های دارای سقف و پنجره‌های بلند حداقل از یک شیئ بلند برای رسیدن به تعادل استفاده کنید. به عنوان مثال می‌توانید از یک کمد یا تابلو بلند برای پوشش دیوار استفاده کنید.

6. رنگ و تناسب رنگ‌ها نیز تناسب دارند. رنگ‌های تیره و براق سنگین و رنگ‌های مات و خنثی سبکند. تعادل میان رنگ‌ها در یک اتاق از حس سنگین یا سبک بودن آن جلوگیری می‌کند. در اینجا مبل چرمی قهوه‌ای با کوسن‌های رنگ روشن و سبد حصیری روشن متناسب است. همچنین برای تابلوهای با زمینه روشن، قاب‌های تیره انتخاب شده ‌است.

اصول طراحی دکوراسیون

شناخت رنگ در دکوراسیون داخلی منزل

7. ارتفاع با استفاده از ارتفاع، حس بودن در یک فضای کوچک را تغییر دهید. در این اتاق‌خواب کوچک، استفاده از پرده بلند که تقریبا از سقف آویزان شده است، تاج بلند تخت و در اصل ایجاد خطوط عمودی حس بزرگ‌تری به اتاق داده است.

8. تنوع مقیاس تنوع مقیاس در یک اتاق دارای اهمیت است. اما تفاوت‌های شدید موفقیت‌آمیز نیست. یک لامپ خیلی بزرگ بالای میزی کوچک یا یک تابلو و اثر هنری کوچک بالای کاناپه خیلی بزرگ عدم تعادل را به همراه دارد. در تصویر زیر متناسب بودن اندازه تابلو و شومینه، فضای اطراف شومینه را کانون توجه قرار داده است.

9. پیدا کردن اندازه درست مطمئن شوید اندازه هر مبل برای هدف مورد نظر مناسب است. اگر کاناپه‌ای بزرگ را برای نشستن چند نفر در نظر گرفته‌اید، پس میز وسط نیز باید به اندازه کافی بزرگ و بلند باشد تا بتوانید از آن برای سرو و قرار دادن وسایل پذیرایی استفاده کنید.

10. بعد دهید لایه‌ها، اتاق را از حالت تخت و مسطح بودن در می‌آورند. برای لایه‌دار کردن، اندازه وسایل را متفاوت انتخاب کنید. در اینجا، آینه‌ها و تابلوها به همراه وسایل به صورت لایه‌لایه کنار دیوار قرار گرفته‌اند. از بزرگ به کوچک قرار دادن وسایل، آن‌ها را منسجم نشان می‌دهد.

برگرفته از: دختران پسران
برچسب‌ها:

دکوراسیون منزل

دکوراسیون
اصول طراحی دکوراسیون

طراحی دکوراسیون اتاق نشیمن

هارمونی در دکوراسیون

هارمونی یا هماهنگی اصطلاحی است که به چگونگی چینش عناصر در کنار هم می پردازد. برای ایجاد دکوراسیون حرفه ای و متناسب، این اصل موضوعی است که باید بخوبی به آن توجه شود.

بعضی اصول ایجاد هارمونی عبارتند از:

1. مقیاس: اندازه ها در دکوراسیون نقش ویژه ای دارند چرا که اگر همه چیز هم اندازه باشد، هیچ چیز قابل توجه نخواهد بود. در داخل یک فضا، وسایل بزرگ، کوچک، بلند و کوتاه مورد نیاز است.

2. تنوع مقیاس: هرچند در داخل یک اتاق باید اندازه های متفاوت بکار برد اما همان هارمونی و رعایت تناسب در این میان بسیار اهمیت دارد. مثلا یک تابلوی بسیار کوچک روی یک کاناپه بزرگ، تعادل را کاملا به هم می زند.

3. ایجاد بعد: لایه ها باعث می شوند اتاق از حالت تخت و مسطح بودن دربیاید. برای لایه دار کردن فضا کافیست اندازه وسایل متفاوت انتخاب شود.

4. رعایت تناسب: انتخاب اندازه های درست هم کمک زیادی به ایجاد فضای دلنشین و زیبا می کند. مثلا اندازه میز باید با سایز کاناپه ها هماهنگ باشد.

5. کار با طرح‌ها: هنگام استفاده از طرح های مختلف باید به اندازه ها و رنگ های مختلف توجه ویژه ای داشت. مثلا می توان از طرح های درشت و چاپی بر روی دیوار یا پرده ها استفاده کرد.طرح های ریزتر برای مبلمان و باز هم ریز تر برای فرش.

استیکرها و نماهای چوبی آماده اجرا هم ابزار خوبی برای ایجاد طرح های مختلف هستند.

6. یک جا قرار دادن وسایل مشابه: بهتر است وسایل یک جنس یا سایز را در کنار هم قرار داد که بصورت مجموعه ای هارمونیک ظاهر شوند.مثلا اگر از چند ظرف همرنگ سرامیکی در کنار هم استفاده شود، زیبایی آنها دوچندان خواهد بود.

7. آخرین و یکی از مهم ترین موارد در دکوراسیون، موضوع نور و نور پردازی است. استفاده از لوستر های مناسب با چیدمان و نورپردازی بخش های مختلف تاثیر زیادی روی جلوه و زیبایی محیط دارد.

برچسب‌ها: دکوراسیون، نماهای چوبی، لوستر

WhatsApp us