چوب چهار تراش چیست ؟

چوب چهار تراش به انگلیسی : Dimensional Lumber

وقتی صحبت از مصالح ساختمانی می شود، بازار کاملی از گزینه ها برای انتخاب وجود دارد. با این حال، هیچ کدام واقعاً نمی توانند با تطبیق پذیری و دوام ارائه شده توسط الوارهای چهار تراش مقایسه شوند. چوب های چهار تراش نوعی از محصولات چوبی است که به دلیل استحکام و توانایی تحمل حتی سنگین ترین بارها معمولاً در ساختمان سازی استفاده می شود.

خرید چوب چهار تراش کاج روسی
خرید چوب چهار تراش کاج روسی

سوالات متداول چهار تراش :

چوب چهار تراش چیست؟

چوب چهار تراش یک شاخه یا پروفیل چوبی است که به ضخامت، عرض و طول مشخص بر اساس اندازه های از پیش تعریف شده و استاندارد بریده می شود. نمونه‌های متداول اندازه‌های چوب ابعادی عبارتند از : 2*2*300 – 3*3*300 – 4*4*300 – 5*5*300 – 6*6*300 و … که بر اساس ابعاد تخته های روسی وارداتی به سایز های خاصی قابل تولید هستند .

چوب های چهار تراش چوب نرم از درختان سوزنی برگ مانند کاج روسی، صنوبر سفید تبریزی ، صنوبر داگلاس و .. گرفته شده است که بسیار بادوام هستند و می توانند در شرایط آب و هوایی سخت مقاومت کنند. این بدان معنی است که وقتی چهار تراش کاج روسی را در پروژه های ساختمانی خود ادغام می کنید، می توانید مطمئن باشید که ساختار شما در آزمون زمان مقاومت خواهد کرد اما همیشه نکات ایمنی را رعایت کنید و چوب را از مکان مورد اطمینان تهیه کنید . علاوه بر این، الوارهای چوب کاج به طور طبیعی در برابر آفات و پوسیدگی تا حدی مقاوم هستند و آن را به گزینه ای ایده آل برای پروژه های ساختمانی در فضای باز تبدیل می کنند.

اندازه واقعی چوب های چهار تراش چقدر است؟

اندازه ابعاد چوب می تواند تا حدودی گیج کننده باشد، زیرا بین ابعاد اسمی و واقعی الوار تفاوت وجود دارد. ابعاد اسمی فقط در نام وجود دارد. اندازه واقعی چوب های چهار تراش با استفاده از یک متر برای اندازه گیری ابعاد چوب تعیین می شود. به عنوان مثال، 2×3، نمونه ای از اندازه اسمی است. می توانید آن را به عنوان نام مستعاری که برای طبقه بندی چوب استفاده می شود در نظر بگیرید. اندازه واقعی 1.7*2.7 ساتی متر است . که با آن چوب زیرسازی نازک هم گفته میشود ، اگر زمان سفارش بگویید 2*3 ضخیم میخواهم چوب چهار تراش شما با ابعاد واقعی 2*3 تولید می شود .

چگونه می توان ابعاد واقعی چوب چها تراش را تعیین کرد؟

در حالی که اندازه گیری ابعاد چوب یا استفاده از جدول مرجع بهترین راه برای تعیین ابعاد واقعی چوب شما است، یک قانون ساده وجود دارد که می توانید از آن استفاده کنید تا خودتان آن را بفهمید.

برای الوارهایی با اندازه اسمی کوچکتر از 1 اینچ: ¼ اینچ را کم کنید
برای الوارهایی با اندازه اسمی بزرگتر از 2 اینچ اما کوچکتر از 8 اینچ: ½ اینچ را کم کنید
برای الوارهایی با اندازه اسمی 8 اینچ یا بزرگتر: ¾ اینچ را کم کنید

ابعاد چوب های چهار تراش را از اینجا مشاهده کنید .

کاربردهای چوب های چهار تراش چیست؟

چوب های چهار تراش را می توان برای طیف وسیعی از کاربردهای ساختمانی، تولیدی و صنعتی استفاده کرد. نه تنها در ساخت خانه های چوبی یک خانواده و چند خانواده استفاده می شود، بلکه می توان از آن در جعبه ها و بسته بندی ها، خرپاها و قالب های بتنی استفاده کرد.

استفاده از چوب های چهار تراش و تخته سه لایی برای قالب بندی بتن
استفاده از چوب های چهار تراش و تخته سه لایی برای قالب بندی بتن
چوب چهار تراش را از کجا بخریم؟

این بستگی به اندازه پروژه دارد. اگر فردی هستید که روی یک پروژه بازسازی خانه یا نجاری خود کار می‌کنید یا پیمانکاری هستید که به دنبال مقادیر بیشتری الوار برای یک پروژه بزرگ هستید، احتمالاً می‌توانید چوب چهار تراش را در کارگاه های نجاری محلی یا یک فروشگاه چوب محلی پیدا کنید. اگر شما یک تامین کننده یا تولید کننده چوب هستید که به محموله بزرگ تری از چوب نیاز دارید، می توانید با با ما همکاری کنید ما یک کارخانه برش چوب در شهرک صنعتی خاوران هستیم .


مطالب مرتبط با موضوع چوب چهار تراش :

 • راهنمای اساسی برای درک رنگ ها
  رنگ یکی از اولین عناصری است که وقتی چیزی را برای اولین بار می بینیم ثبت می کنیم و درک و فرهنگ ما ما را به سمت ایجاد تداعی بر اساس رنگ ها سوق می دهد
 • پله های دوبلکس با کفپوش چوبی سبک مدرن :
  با طرح های محبوب راه پله ، رنگی از تجمل را به خانه خود اضافه کنید . ایده های پله شناور سفارشی ما شیک ، سازگار با محیط زیست و مقرون به صرفه هستند .
 • ابعاد استاندارد صندلی اپن ( سایز تا روی نشیمن )
  صندلی‌های اپن یک نوع صندلی هستند که در مکان‌های عمومی و خصوصی ، مانند آشپزخانه ها ، ترمینال‌ها، فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های اتوبوس، پارک‌ها و مراکز خرید استفاده می‌شوند
 • چوب سدر چیست و نکاتی درباره رنگ کاری چوب
  سدر در طول سال ها به عنوان چوب غیر قابل رنگ آمیزی شهرت پیدا کرده است . این قابل درک است با توجه به اینکه چوبی سخت و بسیار متراکم است که به دلیل منافذ فشرده اش تمایل به رد رنگ دارد .
 • بهترین ایده ها برای دکوراسیون و تزیین آشپزخانه
  جمع‌آوری ایده‌های آشپزخانه مورد علاقه‌ یک اولویت سرگرم‌کننده – هنگام تجدید نظر در مورد آشپزخانه جدیدتان است . این ایده‌ها – چه خودِ آشپزخانه باشد ، چه مواد سطحی و چه سبک کابینت – می‌توانند در چیدمان ایده‌آل شما
 • اجرای کف پله ام دی اف ارزان با خواص ضد خش و رنگ خاص
  کف پله‌ها یکی از قسمت‌های مهم در طراحی داخلی ساختمان هستند که علاوه بر ایفای نقش عملی، تاثیر مهمی در جلب نظر افراد دارند. اما، اجرای کف پله با استفاده از مواد گران قیمت و متخصصانی که نیاز به آنهاست، می‌تواند هزینه‌های زیادی را برای ساختمان ایجاد کند.

WhatsApp us