چوب آبنوس جنگل های گابن 

نام مشترک (ها): گابون آبنوس، آبنوس آفریقایی، آبنوس نیجریه، کامرون آبنوس

چوب آبنوس منطقه گابن , چوب افریقایی

چوب آبنوس منطقه گابن , چوب افریقایی

نام علمی: Diospyros crassiflora

توزیع: اواخر آفریقای استوایی

اندازه درخت: 50-60 فوت (15-18 متر) بلند، 2-3 پا (6.16 متر) قطر تنه

میانگین وزن خشک: 60 پوند / فوت 3 (955 کیلوگرم / متر 3 )

وزن مخصوص (پایه، 12٪ MC): .82، .96

سختی Janka: 3،080 lb f (13،700 N)

مدول پارگی: 22930 پوند F / در 2 (158.1 مگاپاسکال)

مدول الاستیک: 2،449،000 lb f / در 2 (16.89 GPa)

خرد کردن قدرت: 11،060 پوند F / در 2 (76.3 مگاپاسکال)

انحنا: شعاع: 8.3٪، مماسی: 11.2٪، حجم: 19.6٪، نسبت T / R: 1.3

چوب آبنوس منطقه گابن , چوب افریقایی

چوب آبنوس منطقه گابن , چوب افریقایی

رنگ / ظاهر: Heartwood معمولا جت سیاه و سفید است، با کمی و بدون تغییر و یا دانه قابل مشاهده است. گاهی اوقات ممکن است حاوی رگه های قهوه ای قهوه ای یا قهوه ای قهوه ای باشد.
دانه / بافت: دانه معمولا مستطیلی است، اما همچنین می تواند متصل باشد. حتی بافت بسیار با لرزش طبیعی بسیار خوب است.
Endgrain: پراکنده متخلخل منافذ متوسط ​​تا بزرگ در هیچ تنظیم خاص، چند. چندگانه انفرادی و شعاعی 2-3؛ ذخایر معدنی سیاه و سفید در حال حاضر؛ حلقه های رشد نامرئی؛ اشعه بدون لنز قابل مشاهده نیست parenchyma reticulate / banded، احتمالا حاشیه ای، parenchyma apotracheal diffuse in-aggregates، paranchyma vasicentric paratracheal.
مقاومت به انفجار: آبنوس با مقاومت بسیار خوبی نسبت به موریانه ها و دیگر حشرات برخوردار است.
کارایی:  می تواند به کار دشوار است به علت چگالی بسیار بالا آن است. یک اثر کسل کننده بر روی برش دارد. Tearout ممکن است بر روی قطعه هایی که دارای دانه های متصل شده یا نامنظم هستند رخ دهد. با توجه به مقدار بالای روغن موجود در این چوب، گاهی اوقات باعث می شود مشکلات با  چسباندن . خوب به پایان برسد و به یک درخشش بالا برسد. به خم شدن بخار به خوبی پاسخ می دهد.
بوی نامطبوع : آبنوس وقتی که کار می کند، بوی ملایم و ناخوشایند دارد.

چوب آبنوس منطقه گابن , چوب افریقایی

چوب آبنوس منطقه گابن , چوب افریقایی

آلرژی / سمیت: گرچه واکنش های شدید بسیار غیر معمول است، ابنوس در جنس Diospyros به عنوان یک حساسیت گزارش شده است . معمولا واکنش های رایج به راحتی چشم، پوست و تحریک تنفسی را شامل می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر، مقالات مربوط به آلرژی چوب و سمی و گرد وغبار چوب را ببینید.
قیمت گذاری / در دسترس: گابون آبنوس یکی از گران ترین قیمت های موجود است: معمولا حدود دو تا سه برابر گران تر از اکثر گونه های رزوود است . اندازه کوچک درخت و تقاضای بالا برای کارهای زینتی ممکن است به قیمت ظاهری غریب آن کمک کند.
پایداری: این گونه چوب در ضمیمه CITES (برای گونه های Diospyros از ماداگاسکار) است و در لیست قرمز IUCN قرار دارد. به دلیل کاهش جمعیت در بیش از 50٪ در سه نسل گذشته، که به دلیل استثمار ناشی از آن است، به عنوان خطر در نظر گرفته شده است.
کاربردهای رایج: اقلام کوچک / زیورآلات، مانند کلیدهای پیانو، قطعات سازهای موسیقی، نشانه های استخر، حکاکی و دیگر موارد تخصصی کوچک.
نظرات: به  همین دلیل نامگذاری شده است، چرا که از لحاظ تاریخی بیشتر چوب از کشور گابن صادر شده است، اما امروز بسیار بیشتر از کامرون تهیه می شود.

گابون ابنی اشتباه نیست، زیرا جنگل های کوچکی وجود دارد که عمیق و جامد هستند (مگر اینکه رنگ شده باشند) و حتی اکثر گونه های جنس Diospyros سیاه نیستند. انواع دیگر آبنوس شامل: مکاسار (راه راه) آبنوس ، و آبنوس سیاه و سفید . Blackwood آفریقایی بسیار شبیه به تراکم، رنگ و (متاسفانه) هزینه است، اما از لحاظ فنی در جنس Dalbergia است و به عنوان یک آبنوس واقعی محسوب نمی شود. Wenge و Katalox دو جنگل هستند که گاهی اوقات به عنوان جایگزین آبنوس استفاده می شود.

چوب به طور انحصاری متراکم، قوی و سفت است، هرچند که با تغییرات فصلی از ثبات متوسط ​​تا ضعیف برخوردار است.
گونه های مرتبط:

سیاه و سفید آبنوس (Diospyros spp.)
سیلان ابانی (Diospyros ebenum)
مکاسار آبنوس (Diospyros celebica)
بلک وود مالزی  (Diospyros ebonasea)
مون ابنی  (Diospyros mun)
خرمالو (Diospyros virginiana)

مقالات مرتبط درباره چوب آبنوس :

WhatsApp us