چگونه یک درب چوبی را رنگ آمیزی کنیم و نوع رنگ برای درب های چوبی

از زمان اختراع خانه ها ، نیاز به حفظ حریم خصوصی وجود داشته است . چه نوجوانان بخواهند موسیقی خود را بعد از یک روز بد با صدای بلند پخش کنند ، چه والدینی که خواهان آرامش و سکوت هستند ، درب ها به بخشی ضروری از خانه مدرن تبدیل شده اند . با این حال ، بیشتر ما تمایل داریم درب ها را بدیهی بدانیم و ممکن است به مرور زمان خراب شوند .

اگر می ‌خواهید دوباره به درب های خود تازگی ببخشید ، یکی از بهترین راه ‌ها استفاده از رنگ چوب است ، به همین دلیل فکر کردیم که به شما نشان دهیم چگونه یک درب چوبی را رنگ آمیزی کنید .

چرا رنگ آمیزی درب چوبی ایده خوبی است و بهترین راه برای انجام آن چیست ؟

چرا باید درب ها را رنگ آمیزی کرد ؟

رنگ چوب برای مدت طولانی مورد استفاده قرار گرفته است تا هم قطعات چوبی را بهتر جلوه دهد و هم از آنها در برابر نیروهای خارجی محافظت کند . در حالی که رنگ ، یک پوشش سطحی است که اساساً روی چوبِ درب می ‌نشیند ، رنگ چوب بیشتر یک روغن تصفیه چوب است . رنگ چوب با نفوذ در منافذ چوب و اتصال به الیاف آن عمل می کند . این امر به لکه اجازه می دهد تا از چوب در داخل و خارج محافظت کند .

یکی از بهترین چیزهایی که در مورد رنگ آمیزی چوب به جای لکه دار کردن آن وجود دارد این است که دیگر در معرض خطر خرد شدن و افتادن رنگ در اثر ضربه یا ساییدگی قرار نمی گیرید . این بدان معنی است که برجستگی ها و خراش های کوچک به سختی قابل توجه است و سطح به طور کلی به نگهداری کمتری نیاز دارد .

همچنین فواید دیگری برای لکه گیری سطوح درب های چوبی شما وجود دارد . برای نمونه ، انواع خاصی از رنگ های چوب ، از درب های چوبی در برابر تغییرات دما و همچنین رطوبت و هجوم حشرات محافظت می کند . استفاده از لکه چوب در مقایسه با رنگ بسیار آسان است و نسبت به روغن‌ های چوب طبیعی و حتی برخی از انواع لاک ‌ها ماندگاری بیشتری دارد . استفاده از رنگ چوب در مقایسه با لکه دار کردن و روش های مشابه دیگر بسیار آسان تر است . اگر نخواهید ، برای اعمال رنگ چوب حتی نیازی به برس ندارید .

آموزش رنگ کاری درب چوبی، رنگ کاری درب چوبی
آموزش رنگ کاری درب چوبی، رنگ کاری درب چوبی

رنگ چوب نیز به سرعت عمل می کند و اگر زمانی آسیب دید ، می توانید به راحتی هر ناحیه آسیب دیده را تشخیص داده و تعمیر کنید . همانطور که می بینید ، رنگ چوب دارای مزایا و معایب بسیار کمی است . همانطور که گفته شد ، این بدان معنا نیست که استفاده از لکه چوب هیچ ضرری ندارد . برای مثال ، لکه چوب فقط واقعاً قادر است تن رنگ چوب شما را تغییر دهد ، چه آن را روشن تر یا تیره تر کند .

همچنین بافت چوب را تغییر نمی دهد و به الگوی دانه چوب اجازه می دهد تا از آن بیرون بزند . اینها ممکن است ظاهر مورد نظر شما نباشند و رنگ چوب را برای شما کمتر از حد مطلوب کنند .

چگونه یک درب چوبی را رنگ آمیزی کنیم ؟

رنگ آمیزی درب بسیار آسان است و به ابزار زیادی نیاز ندارد . با این حال ، برای رسیدن به بهترین نتیجه ، چند مرحله وجود دارد که باید دنبال کنید . همانطور که گفته شد ، در این مقاله مواردی فهرست شده است که به آنها نیاز خواهید داشت و همچنین مراحلی را باید دنبال کنید تا اطمینان حاصل کنید که سطح درب رنگ شده شما به بهترین شکل ممکن به نظر می رسد .

به خاطر داشته باشید که هنگام کار با رنگ چوب همیشه باید از وسایل حفاظت فردی مناسب استفاده کنید .

سطح درب خود را آماده کنید

قبل از لکه گیری درب ، باید مطمئن شوید که سطح درب شما به درستی آماده شده است . تهیه درب چوبی نسبتاً ساده است ، به ابزار خاصی نیاز ندارد و در واقع فقط به مقداری چربی و غلظت نیاز دارد . چگونه درب را برای لکه گیری آماده کنیم ؟ اولین کاری که باید انجام دهید این است که درب را از لولاهای آن جدا کنید ، که معمولاً با پیچ گوشتی سر فیلیپس قابل انجام است .

آموزش رنگ کاری درب چوبی، رنگ کاری درب چوبی
آموزش رنگ کاری درب چوبی، رنگ کاری درب چوبی
درب را تمیز کنید

در مرحله بعد ، شما باید سطح درب خود را تمیز کنید . بهترین راه برای انجام این کار ، استفاده از آب و صابون ساده است . مقداری آب صابون و یک اسفنج یا پارچه تهیه کنید و سطوح درب خود را یک بار خوب تمیز کنید . هدف در اینجا حذف هر گونه آلودگی است که می تواند بر روند سنباده زدن و لکه گیری تأثیر بگذارد .

پس از اتمام کار ، قبل از حرکت اجازه دهید سطح کاملا خشک شود .

سنباده کشی را هیچوقت فراموش نکنید

هنگامی که سطح درب شما خشک شد ، باید سطح را سنباده بزنید . چرا ؟ سنباده زدن الیاف چوب تازه را در معرض دید قرار می دهد و تضمین می کند که سطح تا حد ممکن صاف باشد . با استفاده از مقداری سنباده یا یک بلوک سنباده شن و ماسه می توانید این کار را انجام دهید . این کار می تواند زمان بر و کاری فشرده باشد ، بنابراین مطمئن شوید که سنباده را به طور یکنواخت انجام دهید و هر زمان که لازم است استراحت کنید . پس از اتمام کار ، گرد و غبار سنباده روی سطح درب را با استفاده از یک پارچه تمیز و یا برس پاک کنید .

آموزش رنگ کاری درب چوبی، رنگ کاری درب چوبی
آموزش رنگ کاری درب چوبی، رنگ کاری درب چوبی

نرم کننده چوب را روی درب بمالید

نرم کننده چوب ماده ای است که به چوب اجازه می دهد پس از اعمال لکه چوب را بهتر بپذیرد . استفاده از نرم کننده چوب آسان است ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقداری را روی یک برس قرار دهید و آن را روی سطح درب چوبی خود بمالید . نرم کننده خود را به طور یکنواخت ، با پیروی از جهت دانه های چوب بمالید و اجازه دهید تا برای مدت زمانی که سازنده توصیه می کند ، خشک شود .

پس از خشک شدن ، قبل از رفتن به مرحله بعدی ، نرم کننده اضافی را با استفاده از یک پارچه تمیز بردارید .

نواحی که نمی خواهید رنگ آمیزی شود را با چسب بپوشانید

هنگامی که سطح درب خود را تازه کردید ، زمان آن است که برخی از آماده سازی های نهایی را انجام دهید . آخرین قدم شما استفاده از نوار نقاش برای پنهان کردن قسمت هایی از درب است که نمی خواهید رنگ آمیزی شود . هنگامی که نوار چسب زده شد ، با کشیدن لبه یک چاقوی بتونه در طول نوار چسب ، مطمئن شوید که آن را صاف کرده اید .

آموزش رنگ کاری درب چوبی، رنگ کاری درب چوبی
آموزش رنگ کاری درب چوبی، رنگ کاری درب چوبی

هنگامی که چسباندن نوار خود را به پایان رساندید ، ممکن است بخواهید دستگیره درب و مکانیسم قفل خود را بردارید . این کار استفاده از رنگ را آسان تر می کند زیرا نیازی به دور زدن آن ندارید ، اما این کار کاملاً به ترجیح شما بستگی دارد .

نوع رنگ چوب مناسب را انتخاب کنید

در حالی که رنگ چوب اساساً فقط رنگدانه ای است که در روغن معلق شده است ، انواع مختلفی از رنگ چوب وجود دارد که می توانید انتخاب کنید . مانند انواع مختلف رنگ ، هر نوع رنگ چوب مزایا و معایبی دارد که باید در نظر بگیرید .

همانطور که گفته شد ، بیایید نگاهی به انواع مختلف رنگ های چوبی و آنچه که آنها ارائه می دهند بیاندازیم .

رنگ چوب بر پایه روغن

رنگ های روغنی قدیمی ترین نوع رنگ چوب موجود در بازار هستند . این رنگ ها در طیف گسترده ‌ای از رنگ‌ ها برای انواع مختلفی از گونه ‌های چوبی موجود هستند و پس از اعمال روی سطح چوب ی، پوششی صاف و براق ایجاد می ‌کنند . لکه های روغنی به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند زیرا بسیار بادوام هستند و پوششی با کیفیت بالا ارائه می دهند ، اما همچنین حاوی مقدار زیادی VOC (مواد شیمیایی آلی فرار) هستند . رنگ های چوبی بر پایه روغن عمدتاً از تقطیرهای نفتی و علاوه بر مواد رنگزا یا روغن بذر کتان یا رنگ الکل تشکیل شده است . رنگ های روغنی پوشش زیبایی ارائه می دهند ، اما به دلیل ماهیت ترکیب آنها می توانند خطرناک باشند . رنگ های روغنی قابل اشتعال هستند و بخار آنها در صورت استنشاق در داخل خانه می تواند باعث ناراحتی شود .

آموزش رنگ کاری درب چوبی، رنگ کاری درب چوبی
آموزش رنگ کاری درب چوبی، رنگ کاری درب چوبی
رنگ بر پایه آب چوب

رنگ های چوبی مبتنی بر آب نیز مورد علاقه مردم است که به طور گسترده در صنایع دستی چوب و بهسازی خانه استفاده می شود . رنگ های مبتنی بر آب ، سطحی براق و تیره را به قطعات چوبی ارائه می دهند که بیشتر شبیه شستشوی رنگ هستند تا رنگ چوب . رنگ های مبتنی بر آب ذاتا دوام کمتری نسبت به رنگ های روغنی دارند ، اما آنها فاقد VOC هستند .

رنگ های مبتنی بر آب از یک محلول قلیایی مبتنی بر آب تشکیل شده است که رنگ در آن معلق است . این به رنگ اجازه می دهد تا عامل رنگ را به الیاف چوب منتقل کند و رنگ قطعه را تغییر دهد . رنگ های مبتنی بر آب دانه های چوب را افزایش نمی دهند و یک نوع رنگ عالی برای لکه گیری درب چوبی هستند زیرا می توان آنها را در داخل و خارج از خانه اعمال کرد .

رنگ بر پایه ژل چوب

رنگ های مبتنی بر ژل به اندازه رنگ های روغنی و آب محبوب نیستند ، اما همچنان به طور گسترده ای استفاده می شوند ، به خصوص در گونه های چوب خاص . بر خلاف سایر رنگ های چوبی که تا کنون به آنها اشاره کردیم ، رنگ های ژله ای منحصر به فرد هستند . آنها یک تن رنگ براق و در عین حال تیره به سطوح چوبی ارائه می دهند که عمدتاً به دلیل نحوه انتقال رنگ آنها است .

چگونه یک درب چوبی خارجی را رنگ آمیزی کنیم

آموزش رنگ کاری درب چوبی، رنگ کاری درب چوبی
آموزش رنگ کاری درب چوبی، رنگ کاری درب چوبی

بر خلاف رنگ های چوبی مبتنی بر روغن و آب که الیاف چوب را جذب می ‌کنند ، رنگ ‌های مبتنی بر ژل بر روی سطح چوب می ‌نشینند و نوعی « سوختگی شیمیایی » ایجاد می‌ کنند . هنگامی که رنگ کار خود را انجام داد ، ژل با خیال راحت از سطح پاک می شود . رنگ های مبتنی بر ژل از لاک بر پایه روغن و همچنین چسب ها و رنگ های شیمیایی مختلف تشکیل شده است . بسته به نوع چوب ، استفاده از این نوع رنگ برای لکه گیری درب چوبی می تواند بسیار موثر باشد .

بهترین رنگ برای درب های چوبی چیست ؟

از نظر عینی ، رنگ های روغنی بهترین نوع رنگ برای استفاده در درب ها هستند ، زیرا روی سطوح چوبی بزرگ به خوبی کار می کنند . آنها محافظت عالی را ارائه می دهند ، رنگی غنی دارند ، دانه های چوب را مبهم نمی کنند ، به راحتی در دسترس هستند ، رنگ های متنوعی دارند و بسته به ترجیح شما می توانند هم در داخل و هم در فضای باز استفاده شوند .

رنگ چوب خود را اعمال کنید

اکنون که می دانید چرا بهتر است درب های چوبی خود را رنگ آمیزی کنید و چه نوع رنگ هایی در دسترس شما هستند ، وقت آن رسیده است که یاد بگیرید چگونه رنگ چوب خود را اعمال کنید . همانطور که گفته شد ، چند راه وجود دارد که می توانید برای استفاده از رنگ چوب خود استفاده کنید ، که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند .

در ادامه سه تا از بهترین راه‌ ها برای اعمال رنگ چوب بر روی درب را مشاهده خواهید کرد .

با استفاده از برس

تنها کاری که باید انجام دهید این است که رنگ خود را به خوبی تکان دهید و برس خود را در ظرف فرو کنید . با توجه به طول درب و جهت دانه بندی چوب ، رنگ را روی سطح چوب خود اعمال کنید . به اندازه کافی ساده است . هدف در اینجا این است که تا حد امکان رنگ را به صورت یکنواخت اعمال کنید ، بنابراین مطمئن شوید که رنگ زیادی روی برس خود وارد نکنید ، در غیر این صورت ممکن است پوشش شما لکه دار شود . اگر درب خانه شما بزرگ است ، رنگ را به صورت چند قسمتی اعمال کنید و مطمئن شوید که هر بخش را با قسمت بعدی ترکیب کنید .

نوع قلمویی که برای استفاده انتخاب می ‌کنید مهم است ، بنابراین حتماً از یک برس مناسب برای رنگ ‌آمیزی استفاده کنید تا از اعمال بیش از حد و توزیع یکنواخت جلوگیری کنید .

آموزش رنگ کاری درب چوبی، رنگ کاری درب چوبی
آموزش رنگ کاری درب چوبی، رنگ کاری درب چوبی

پس از اتمام کار ، اجازه دهید رنگ برای مدت زمانی توصیه شده توسط سازنده ، قبل از سنباده زدن و اعمال هر لایه اضافی دیگر خشک شود . به خاطر داشته باشید که اگر درب شما دارای طرح های پیچیده با فرورفتگی است ، برس ممکن است بهترین انتخاب نباشد ، زیرا آنها کار چندان خوبی برای ورود به این مناطق کوچک تر انجام نمی دهند .

استفاده از پارچه

استفاده از پارچه محبوب ترین وسیله برای اعمال رنگ چوب بر روی قطعات کوچک و متوسط است . کار کردن با پارچه بسیار آسان است ، اما با توجه به اینکه باید رنگ را به معنای واقعی کلمه به سطح درب خود بمالید ، می تواند کار فشرده ای باشد . بسته به اینکه سطح درب شما چقدر خوب حالت داده شده است ، می تواند این کار به سرعت انجام شود ، یا ممکن است مدتی طول بکشد ، به همین دلیل است که باید به طور کامل سنباده بزنید و از یک نرم کننده چوب با کیفیت مناسب استفاده کنید .

اگر به این فکر می کنید که چگونه یک درب ورودی را برای فصل آینده رنگ آمیزی کنید ، این روش خوبی برای استفاده است .

استفاده از رنگ چوب با استفاده از پارچه ساده است ، قوطی رنگ چوب را تکان دهید و مقداری را روی پارچه خود بریزید یا مقداری را روی سطح درب بریزید . پس از استفاده از آن ، هدف شما پخش کردن رنگ و مالیدن آن به سطح درب تا حد امکان یکنواخت است .

درب خارجی چوبی

هنگام رنگ آمیزی با استفاده از پارچه ، می توانید از یک سر تخته شروع کنید و به سمت دیگر بروید ، یا می توانید از مرکز درب شروع کنید و به سمت لبه ها حرکت کنید (یا برعکس) . صرف نظر از رویکرد شما ، مطمئن شوید که کاملاً کار می کنید و رنگ را به خوبی مالش دهید تا مطمئن شوید که درب شما رنگی زیبا و یکنواخت دارد . پس از اتمام کار ، اجازه دهید رنگ خشک شود و قبل از سنباده زدن و اعمال هر پوشش اضافی ، در مدت زمان سنباده توصیه شدۀ سازنده خشک شود .

استفاده از اسپری رنگ

استفاده از رنگ پاش یکی دیگر از راه های عالی برای رنگ کردن سطح درب شماست . اگر نیاز دارید چندین در را به طور همزمان رنگ آمیزی کنید ، یک اسپری رنگ ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد ، به شرطی که فضا و مهارت لازم برای کار با آن را داشته باشید . راه اندازی دستگاه های رنگ پاش بسیار آسان است ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که لکه خود را تکان دهید ، قیف خود را پر کنید و تنظیم نازل خود را انتخاب کنید . هنگامی که رنگ پاش خود را راه اندازی کردید ، با اسپری کردن از لبه کار شروع کنید ، و سپس مچ دست خود را با یک حرکت صاف و بدون وقفه در سراسر سطح درب حرکت دهید ، و اطمینان حاصل کنید که فشار یکنواختی را در سراسر درب اعمال می کنید .

زمانی که کمی از انتهای تخته خارج شدید ، اسپری را متوقف کنید و این فرآیند را تکرار کنید ، اساساً در نوارهای روی هم از یک سر تخته به انتهای دیگر اسپری کنید .

انواع مختلف رنگ برای درب چوبی

پس از پوشاندن کل تخته ، اجازه دهید رنگ چوب خشک شود و طبق دوره زمانی توصیه شده سازنده خشک شود . اگر می ‌خواهید لایه‌ های اضافی بمالید ، سطح را با مقداری کاغذ سنباده ریز سنباده کنید ، ذرات را با یک پارچه تمیز پاک کنید و با استفاده از تکنیک فوق ، یک لایه دیگر از رنگ بزنید .

آموزش رنگ کاری درب چوبی، رنگ کاری درب چوبی
آموزش رنگ کاری درب چوبی، رنگ کاری درب چوبی

 قطعه کار خود را مهر و موم کنید ( اختیاری اما توصیه می شود )

هنگامی که رنگ چوب بر روی سطح قطعه کار شما اعمال شد و اجازه داده شد برای مدت زمانی توصیه شده توسط سازنده خشک شود ، ایده خوبی است که آن را آب بندی کنید . چرا ؟ دانستن نحوه رنگ آمیزی مجدد درب ورودی بسیار خوب است ، اما اگر سطح محافظت نشده باشد ، رنگ شما فرسوده می شود و در نهایت ، باید دوباره آن را رنگ آمیزی کنید .

آب بندی قطعه کار شما آسان است و می توان آن را با یک سیلر ساده پلی اورتان یا اپوکسی انجام داد . این در اصل یک لایه محافظ شفاف است که از رنگ چوب شما محافظت می کند ، اما اشکال این است که بافت چوب را مبهم می کند . اگر احساس طبیعی دانه چوب را دوست دارید ، ممکن است این چیزی باشد که به آن علاقه دارید ، اما خوب است که به خصوص هنگام رنگ آمیزی درب های بیرونی بدانید .

آموزش رنگ کاری درب چوبی، رنگ کاری درب چوبی
آموزش رنگ کاری درب چوبی، رنگ کاری درب چوبی

چه بخواهید درب خود را آب بندی کنید یا نه ، پس از اتمام کار ، به سادگی نوارهای رنگ آمیزی را از مناطق محافظت شده ، بردارید ، دستگیره های درب را دوباره نصب کنید ، لولاهای خود را دوباره وصل کنید و درب خود را دوباره نصب کنید . اگر از رنگ های روغنی استفاده کرده اید ، اطمینان حاصل کنید که ناحیه ای که درب شما در آن قرار دارد تا 24 ساعت آینده به خوبی تهویه شود تا زمانی که درب شما کاملا آماده می شود .

اکنون که می دانید چرا بهتر است سطح درب های خود را رنگ آمیزی کنید ، رنگ چگونه کار می کند ، چه نوع رنگ هایی وجود دارد ، چگونه درب خود را رنگ کنید ، و راه های مختلفی را که می توانید انجام دهید ، وقت آن است که بیرون بروید و دانش جدید خود را آزمایش کنید ! به یاد داشته باشید که همیشه از وسایل حفاظت فردی مناسب استفاده کنید و هنگام کار با رنگ چوب از تهویه مناسب محیط کار اطمینان حاصل کنید .

 سوالات متداول

بهترین رنگ برای درب چوبی خارجی چیست ؟

اگر درب چوبی بیرونی را رنگ می کنید ، بهترین رنگ برای استفاده ، رنگ روغنی است . به این دلیل است که رنگ روغنی بسیار بادوام است ، رنگی شاداب ارائه می دهد و به عمق الیاف چوب نفوذ می کند تا از محافظت داخلی و خارجی درب شما اطمینان حاصل کند .

رنگ چوب چه می کند ؟

رنگ چوب در اصل یک روغن تصفیه چوب است که با نفوذ در منافذ چوب و چسباندن با الیاف آن ، رنگ طبیعی یک سطح چوبی را تیره می کند . رنگ چوب دانه های چوب را پنهان نمی کند و می توان آن را هم روی سطوح چوبی داخلی و هم خارجی استفاده کرد .

آیا لکه چوب بهتر از رنگ است ؟

رنگ یک پوشش سطحی است که دانه های چوب را محو می کند و در عین حال رنگ و بافت طبیعی آن را به طور کامل تغییر می دهد . لکه چوب به سادگی رنگ طبیعی چوب را تیره می کند بدون اینکه دانه ها را پنهان کند . لکه ممکن است خرد شود ، ترک بخورد و خشک نشود ، در حالی که رنگ چوب هیچ یک از این معایب را ندارد .

کلمات کلیدی : رنگ آمیزی چوب ، رنگ آمیزی درب چوبی ، رنگ روغنی ، رنگ آمیزی

نویسنده : نیلوفر پاکزاد

منبع : woodhappen.com


مطالب مرتبط با موضوع رنگ کاری درب چوبی :

WhatsApp us